آموزش

بهترین ترفندهای جستجو در گوگل

ترفند های سرچ در گوگل کدامند؟

امروزه گوگل 86 درصد از جستجوهای اینترنت جهان را به خود اختصاص داده و به لطف گسترش گوشی های هوشمند، هر کسی می تواند در هرجایی با متصل شدن به اینترنت، درباره موضوع مدنظر خود جستجو کند. گوگل می تواند آب و هوا را به شما بگوید، انواع زبان ها را ترجمه کند، کلمات را معنی کرده و شما را راهنمایی کند. اگر تا به حال برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود سرچ کرده اید، ولی به نتیجه موردنظر خود نرسیده اید، در ادامه 16 ترفند سرچ در گوگل را بررسی می کنیم.

این ترفندها به شما کمک می کنند تا وب سایت های خاص خود را پیدا کرده و به نتیجه دلخواه خود برسید. پس در ادامه همراه ما باشید.

استفاده از کلمه کلیدی site

این دستور بیشتر برای سئوکارها کاربرد دارد. اگر شما بخواهید بفهمید که کدامین لینک های سایت شما در گوگل ثبت شده یا به اصطلاح ایندکس شده است. همچنین می توانید از این دستور برای محدود کردن جستجو ها به یک وب سایت استفاده کنید.

 • مثال: site:kaliboys.com

جستجو دقیق عبارت در گوگل

تا حالا شده که بخواهید به دنبال یک عبارت خاص بگردید؟ به صورت عادی اگر شما در گوگل کلمه یا جمله ای را جستجو کنید، گوگل به دلیل داشتن الگوریتم پاندا، تمامی نتایج مربوط و مشابه با عبارات را به شما نشان میدهد که باعث می شود شما به نتیجه خاص و موردنظر خود نرسید. اما اگر عبارت خود را در داخل “” قرار دهید، دیگر آن نتایج مشابه به شما نشان داده نمی شود و در نتیجه جستجوی شما دقیق تر می شود.

 • مثال: “ترفند سرچ گوگل”

جستجو کلمه ای در یک سایت خاص

ترفند سرچ در گوگل

برای اینکه یک عبارت را در سایت مدنظرتان جستجو کنید، ابتدا باید عبارت site:siteaddres.com را نوشته و سپس کلمه موردنظر خود را در کنار آن سرچ کنید.

 • مثال: site:kaliboys.com security

تعاریف کلمه و نحوه تلفظ آن با گوگل

شما می توانید با استفاده از گوگل تعریف یک کلمه و تلفظ آن را یاد بگیرید و دیگر نیازی به مراجعه به فرهنگ لغات نیست. فقط کافی است که کلمه define: را نوشته و سپس کلمه موردنظر خود را در جلو آن قرار دهید.

 • مثال: define:biography

اطلاع از زمان دقیق طلوع و غروب آفتاب

گوگل به شما کمک می کند که از زمان دقیق طلوع و غروب خورشید در یک روز خاص و یا موقعیت ساعتی یک منطقه خاص مطلع شوید.

 • Sunrise in Ardabil که زمان دقیق طلوع خورشید را نشان میدهد.
 • Sunset in Ardabil که زمان دقیق غروب خورشید را نشان میدهد.

پیش بینی آب و هوا

اگر به دنبال اطلاعات آب و هوا برای یک منطقه خاص هستید، منطقه موردنظر را به همراه کلمه Weather وارد کنید. گوگل شرایط فعلی، هشدارهای هواشناسی و پیش بینی های مربوط به آن مکان را به شما نشان میدهد.

 • مثال: Ardabil Weather

وضعیت پروازها و شرایط جوی

جستجوی کمتر شناخته شده که باعث صرفه جویی در پروازهای مکرر می شود، اطلاع از وضعیت پروازها است. فقط باید کلمه airline x to y (x مبدا و y مقصد) را وارد کنید. گوگل اطلاعات مربوط به پرواز، از جمله اطلاعات تأخیر در زمان پرواز و وضعیت فعلی آن را نشان می دهد.

 • مثال: airline tehran to istanbul

جستجوی فیلم ها

 

سرچ در گوگل

اطلاعات دقیقی درباره فیلم هایی که اکران می شوند، دریافت کنید. برای مثال شما می توانید زمان اکران، رتبه بندی در سایت IMDB، زمان پخش در پلتفرم‌ها، بازیگران و موارد دیگر را با یک سرچ ساده پیدا کنید. برای این کار شما باید عبارت release date را بعد از اسم فیلم وارد کنید.

 • مثال: money heist release date

تبدیل سریع قیمت ارزها و واحدها

سرچ در گوگل

در صورت نیاز به تبدیل ارز، می توانید این کار را در نوار جستجو گوگل انجام دهید. برای انجام محاسبه باید عبارت currency converter را جستجو کنید. همانطور که مشاهده می کنید یک نمودار را به همراه قیمت مشاهده می کنید که باید کشور و مقدار قیمت دلخواه خود را وارد کنید تا گوگل برای شما محاسبه کند.

همچنین برای تبدیل واحدها به یکدیگر، می توانید با جستجوی عبارت Convert x to y، واحد موردنظر خود را تبدیل کنید.

 • مثال: convert 2km to cm در اینجا گفتیم که 2 کیلومتر را ‌به سانتی متر تبدیل کند.

اطلاع از زمان دقیق در مناطق مختلف جهان

می توانید زمان را در شهر موردنظر خود جستجو کنید تا ببینید اکنون در یک شهر دیگر چه ساعتی است. یا می توانید به این صورت Ardabil to istanbul time جستجو کنید تا تفاوت زمانی بین دو منطقه و فاصله دو منطقه را ببینید.

 • مثال: Tehran time

ترجمه متون و تبدیل آن به زبان های دیگر

ترفند سرچ در گوگل

همانطور که اکثر شما می دانید گوگل یک صفحه مترجم اختصاصی برای خود دارد که Google translate می باشد. ولی شما می توانید با استفاده از کادر جستجو گوگل عبارت های خود را به زبان های مختلف ترجمه کنید.

با نوشتن کلمه یا جمله خود و اضافه کردن این عبارت English to persian (شما می توانید زبان مدنظر خود را به جای زبان های نوشته شده قرار دهید) در جلوی آن، می توانید کلمه یا عبارت خود را به زبان دیگر ترجمه کنید.

 • مثال: Hello english to spanish این عبارت به این معنا است که معنی کلمه Hello در زبان اسپانیایی چه چیزی می شود.

ماشین حساب در گوگل

ترفند سرچ در گوگل

شما می توانید با استفاده از گوگل ماشین حساب داشته باشید و محاسبات خود را به صورت آنلاین در گوگل انجام دهید. برای این کار کافی است که در نوار جستجو گوگل، عبارت Calculator را بنویسید. این ماشین حساب ظاهر ساده ای دارد و انواع محاسبات را انجام میدهد. شما حتی می توانید با نوشتن مقدار موردنظر خود در قسمت نوار جستجو، برای مثال 10*2 به جواب برسید.

آدرس ip خود را پیدا کنید

اگر نمی دانید آدرس IP شما چیست، کافی است my ip address را جستجو کنید و گوگل آدرس IP عمومی(ip public) شما را نشان می دهد.

یک تایمر یا کرنومتر تنظیم کنید

برای استفاده از کرنومتر در جستجوی گوگل، عبارت stopwatch را وارد کنید. همینطور برای تنظیم و ست کردن یک تایمر می توانید به این شکل عمل کنید.

 • مثال: set timer for 20 minutes بعد از سپری شدن تایم مدنظر یک آلارم برای شما پخش می شود.

اطلاع از مقدار دقیق مسافت با گوگل

 

اطلاع از مقدار دقیق مسافت
ترفند سرچ در گوگل

اگر که قصد رفتن به مکانی را دارید ولی زمان تقریبی رسیدن به مقصد خود را نمی دانید ، به کمک این ترفند می توانید زمان تقریبی و مقدار دقیق مسافت را بدست آورید. برای این کار شما باید از فرمول x to y distance استفاده کنید تا از زمان تقریبی و مقدار دقیق مسافت مطلع شوید .

 • مثال: tehran to isfahan distance

پیدا کردن وب سایت های مشابه با گوگل

فرض کنید که محتوای خاصی در اینترنت پیدا کردید و میخواهید وب سایت ‎‎‎‎های مشابه بیشتری پیدا کنید، برای این کار از عبارت related استفاده کرده و سپس سایت موردنظر را جلو آن بنویسید. دقت کنید که بین عبارت و آدرس سایت فاصله نگذارید.

 • مثال: related:kaliboys.com

جستجوی آهنگ با زمزمه کردن

احتمالاً می‌دانید که می‌توانید با صدا جستجو کنید، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید برای پیدا کردن یک آهنگ، آن را زمزمه کنید یا بخوانید؟ این ویژگی با باز کردن برنامه گوگل در دستگاه اندروید کار می کند. آیکون میکروفون را انتخاب کنید، سپس Search a song را بزنید. حالا شروع به زمزمه کردن، آواز خواندن یا حتی سوت زدن کنید. گوگل گوش می دهد و سعی می کند آهنگ را شناسایی کند.

جستجوی آهنگ با زمزمه کردن - ترفند جستجو در گوگل

ممکن است همیشه کار نکند، اما ملودی‌های ساده‌ای مثل آهنگ تولدت مبارک تا آهنگ‌های پیچیده‌تر را امتحان کردیم و هر بار کار کرد. به خاطر داشته باشید که باید بتوانید به خوبی قسمتی از آهنگ را بخوانید یا زمزمه کنید تا کار کند.

جستجوی آهنگ با زمزمه کردن - ترفند جستجو در گوگل

Easter eggs در گوگل

ممکن است با برخی از نکات سرگرم کننده و پنهان گوگل که به اصطلاح Easter eggs نامیده می شوند، آشنا باشید اما آن ها را تجربه نکرده اید. شناخته‌شده‌ترین و اولین Easter eggs که گوگل اجرا کرد این است، what is the answer to life, the universe and everything را در نوار جستجو تایپ کنید و گوگل به طرز طنزآمیزی نتیجه‌ای را نمایش می دهد که ماشین‌ حساب و عدد 42 را نشان می‌دهد. هیچ معنایی برای این نتیجه وجود ندارد. فقط بامزه است.

Easter eggs در گوگل - ترفند جستجو

برخی از موارد محبوب دیگر عبارتند از do a barrel roll یا کلمه askew. آن ها را در موتور جستجو برای دیدن یک نتیجه طنز تایپ کنید. شما همچنین می توانید برای یک افکت سرگرم کننده، blink html و baby yoda را تایپ کنید.

ترفند جستجو در گوگل

حتی در میان این موارد گزینه جستجوی صوتی نیز وجود دارد. در جستجوی صوتی گوگل بگویید beam me up, Scotty و با صدای آقای اسکات پاسخی خواهید شنید که می گوید I cannot do it captain, I do not have the power. جستجوها حتی می توانند تعاملی باشند. Google Pacman یا Atari Breakout را تایپ کنید و یک بازی بالای صفحه نمایش داده می شود تا از آن لذت ببرید.

ترفند جستجو در گوگل

جستجو با عکس در گوگل

جستجو با عکس در سال 2022 راه اندازی شد، این قابلیت به شما امکان می دهد تا با عکس جستجو کنید و حتی میتوانید جستجویی با ترکیب عکس و متن داشته باشید.

جستجو با عکس در گوگل

این ویژگی با Google Lens در هر دو دستگاه اندروید و iOS کار می کند. برنامه Camera را باز کنید و آیکون گوگل لنز را در قسمت Modes انتخاب کنید. یک تصویر از گالری انتخاب کنید یا عکس جدید بگیرید. انگشت خود را از روی عکس به بالا بکشید، روی دکمه Add to your search ضربه بزنید و متنی را اضافه کنید. حتی می‌توانید جستجو را با پارامترهایی مانند رنگ، نام تجاری یا سایر ویژگی‌های بصری اصلاح کنید.

جستجو با عکس در گوگل

جستجو با عکس در گوگل در مواقع مختلف بسیار مفید است. این ابزار به ویژه در شناسایی اشیاء ناآشنا، مکان‌ها، یا اطلاعات بیشتری در مورد تصاویر و متون موجود در تصاویر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، زمان‌هایی که به ترجمه تصاویر به زبان‌های دیگر، جستجوی محصولات خریداری‌شده، یافتن تصاویر مشابه یا موارد مرتبط با تصویر خاص، و یا حتی شناسایی محل‌ها و آثار هنری بی‌نظیر استفاده می‌شود، مفید واقع می‌شود. این ابزار توانایی سریع و دقیقی در تعامل با تصاویر را فراهم می‌کند و در موارد زیادی به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری را به دست آورند یا مشکلات خود را حل کنند.

پیش بینی وقوع سیل با گوگل

گوگل در طول سال‌ها ویژگی‌های ایمنی و کمکی زیادی را اضافه کرده است، از جمله نمایش شماره‌ تلفن های اضطراری در بالای نتایج جستجو هنگام جستجوی چیزهای مرتبط، از کنترل سم و زهر گرفته تا جلوگیری از خودکشی. در سال 2018، گوگل همچنین یک ویژگی پیش بینی سیل را از طریق Flood Hub خود راه اندازی کرد.

پیش بینی وقوع سیل با گوگل

این قابلیت برای افرادی که در مکان‌هایی با خطر سیل زندگی می‌کنند، مناسب است. مدل‌های پیش‌بینی گوگل به پیش‌بینی محل وقوع سیل با استفاده از هوش مصنوعی (AI) کمک می‌کند. این ویژگی در هند شروع شد، اما اکنون در 80 کشور در دسترس است.

گوگل در 1998

این مورد خیلی کاربردی ندارد، اما مطمئناً برای ما که می‌توانیم اینترنت را در اواخر دهه 1990 به یاد بیاوریم، جالب و کمی نوستالژیک است. موتور جستجوی گوگل را باز و Google in 1998 را تایپ کنید و به جای بارگیری یک صفحه جدید از نتایج جستجو، کل پنجره به شکل ظاهری صفحه اول گوگل در زمان راه اندازی اولیه تبدیل می شود.

گوگل در 1998

اگر گوگل بتواند برخی از نتایج جستجوی آرشیو شده اواخر دهه 90 را برای مرور به نمایش بگذارد، عالی خواهد بود.

نتیجه گیری

همانطور که دیدید جستجو در گوگل بسیار بیشتر از وارد کردن یک کلمه یا عبارت ساده است. موتور جستجوی گوگل همچنان به تکامل خود ادامه می دهد، و جدیدترین آن هوش مصنوعی گوگل بارد میباشد. هرچه بیشتر از جستجوی گوگل استفاده کنید، بیشتر متوجه خواهید شد که چرا یکی از بهترین موتورهای جستجو است.

بیشتر بخوانید:

سجاد گلی پور

برنامه نویس سی شارپ، علاقه مند به علوم کامپیوتر، تولید محتوای سئو و فعالیت حرفه ای در زمینه سئو تکنیکال سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا