آموزش

تفاوت Cam Table و Mac Table

تفاوت Cam Table و Mac Table

چند روز پیش یه چیز جالبی توی یکی از ویدیو ها به چشمم خورد، اونم این بود که مدرس ویدیو اومد گفت cam table و mac address به لحاظ فنی با هم تفاوت دارند ولی خب خیلی خیلی مشابه هم دیگه هستند پس اگر کسی هم بگه این دوتا یکی هستند اشکال نداره و بیراه نگفته، این شد که شروع کردم به تحقیق که اصلا تفاوت این دوتا دقیقا چی هست. خب اول قبل از اینکه بریم راجب اصل مطلب، ببینیم که این دوتا جدول چی هستند.

همونجوری که میدونیم سوییچ در لایه دوم فعالیت میکنه و اساس کارش هم با مک آدرس هست. سوییچ بر خلاف هاب که همه پیام ها رو برای همه میفرسته و هرکسی که پیام متعلق بهش بود پیام رو دریافت می فایکنه. سوییچ فقط پیام رو به گیرنده میفرسته و برای بقیه نمیفرسته. این امر باعث کاهش چشمگیر ترافیک در شبکه میشه اما چطوری این کار رو میکنه ؟ سوییچ به محض دریافت و ارسال داده ها شروع به یادگیری مک آدرس فرستنده و گیرنده میکنه و اینطوری میفهمه که مثلا مک آدرس 1 روی پورت 1 و مک آدرس فرضا 2 هم روی پورت 2 هست.

Screen Shot 2015 01 22 at 16.00.06 300x115 - تفاوت Cam Table و Mac Table

اگر سیستمی که به پورت 1 متصل هست اطلاعاتی بخواد بفرسته به سمت سیستمی که به پورت دوم متصل هست با یادگیری مک اون دیگه برای پورت دیگه مثلا پورت 3 و 4 دیگه نمیفرسته. اما این اطلاعات باید جایی ذخیره کنه که بتونه داشته باشه و از روی اون بفهمه که مک آدرس پشت هر پورت سوییچ چیه.

پس جدولی تشکیل میده به نام جدول mac address. دقت کنید این جدول فقط و فقط مک ها رو داخل خودش ذخیره میکنه. اما اگر یک پورت سیستم پشتش عوض بشه مک آدرس اون هم تغییر میکنه پس چجوری باید مک رو تشخیص بده یا بفهمه که اون سیستم پشت پورت دوم مثلا خاموش شده.

برای این کار سوییچ به صورت پیش فرض 300 ثانیه مک آدرس ها رو داخل خودش نگه میداره (cache) و اگر طی این 300 ثانیه از مک آدرسی اطلاعات دریافت نکنه اون مک رو از داخل خودش پاک میکنه. یعنی در واقع از داخل mac table خودش اونو پاک میکنه. Mac table و cache و سایر اطلاعات که به سوییچ کمک میکنه تا عملیات خودشو انجام بده همگی داخل cam table شکل میگیرن و mac table در واقع یک زیرمجموعه داخل cam table هست.

علی کلانتری

کارشناس شبکه CCNA , CCNP MTCNA, MTCRE, MTCTCE, MTCWE, MTCUME , MTCINE MCSA,VCP 5.5,LPIC-1,CEH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا