سیستم عامللینوکس

اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 20.04 LTS

اوبونتو چیست؟

این سیستم عامل برای اولین بار در سال 2004 منتشر شد و توسط Canonical Ltd پشتیبانی می شود. اوبونتو یک سیستم عامل جامع لینوکس است که بصورت رایگان و با پشتیبانی از جامعه و همچنین به صورت کاملا حرفه ای در دسترس است.

جامعه اوبونتو براساس ایده های مندرج در مانیفست اوبونتو ساخته شده است. به این صورت که اوبونتو باید بصورت رایگان در دسترس باشد، ابزارهای نرم افزاری باید توسط مردم محلی به زبان محلی خود و با وجود هرگونه معلولیت قابل استفاده باشند و مردم باید آزادی شخصی سازی داشته باشند و نرم افزار خود را به هر روشی که مناسب می بیند تغییر دهید.

اوبونتو تمام ویژگی های سیستم عامل یونیکس را با یک رابط کاربری گرافیکی قابل تنظیم اضافه کرده است که باعث محبوبیت آن در دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی می شود. اوبونتو در درجه اول برای استفاده در رایانه های شخصی طراحی شده است ، اگرچه نسخه های سرور آن نیز وجود دارد.

اوبونتو در چرخه انتشار پایدار و منظم حمل می شود. نسخه جدید هر شش ماه منتشر می شود. هر دو سال یک بار نسخه پشتیبانی بلند مدت اوبونتو (LTS) در دسترس خواهد بود ، که به مدت 5 سال پشتیبانی می شود. نسخه های اوبونتو در بین (معروف به نسخه های توسعه یا غیر LTS) هر یک به مدت 9 ماه پشتیبانی می شوند.

اوبونتو برای استفاده دسکتاپ و سرور مناسب است. نسخه فعلی اوبونتو از سیستم های با منابع زیر پشتیبانی می کند.

Intel x86 (IBM-compatible PC), AMD64 (x86-64), ARMv7, ARMv8 (ARM64), IBM POWER8/POWER9 (ppc64el), IBM Z zEC12/zEC13/z14 and IBM LinuxONE Rockhopper I+II/Emporer I+II (s390x)

اوبونتو شامل هزاران نرم افزار است که از هسته Linux نسخه 5.4 و GNOME 3.28 پشتیبانی میکنند و هر برنامه دسکتاپی استاندارد را از پردازش ورد و برنامه های صفحه گسترده گرفته تا برنامه های دسترسی به اینترنت ، نرم افزار سرور وب ، نرم افزار ایمیل ، زبان های برنامه نویسی و ابزارهای مختلف و البته پوشش دادن چندین بازی و …پشتیبانی میکند.

اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 20.04 LTS

ویژگی های جدید Ubuntu 20.04 LTS

مانند هر نسخه اوبونتو ، Ubuntu 20.04 LTS با انتخاب جدیدترین و بهترین نرم افزار تولید شده توسط جامعه نرم افزار رایگان ارائه می شود. Ubuntu 20.04 LTS مبتنی بر پشتیبانی طولانی مدت نسخه 5.4 لینوکس است. ویژگی های قابل توجه و پیشرفت های 5.4 از 5.3 شامل موارد زیر است:

  • پشتیبانی از سخت افزارهای جدید از جمله CPU های Intel Comet Lake و سیستم عامل های اولیه Tiger Lake ، Qualcomm و …
  • پشتیبانی برای سیستم فایل های exFAT ، virtio-fs برای به اشتراک گذاری سیستم های فایل با مهمان های مجازی و fs-verity برای شناسایی تغییرات فایل اضافه شده است.
  • پشتیبانی از نرم افزار WireGuard
  • فعال کردن قفل در حالت integrity

سایر به روزرسانی های قابل توجه هسته به نسخه 5.4 شامل موارد زیر است:

  • پشتیبانی از raspberry pi (Pi 2B, Pi 3B, Pi 3A+, Pi 3B+, CM3, CM3+, Pi 4B)
  • بهبود مصرف انرژی
  • بهبود USB 3.2 و Type-C
  • بهبود سرعت بوت از طریق تغییر الگوریتم فشرده سازی هسته
  • به روزرسانی برخی ابزارها به آخرین نسخه خود (glibc 2.31, OpenJDK 11, rustc 1.41, GCC 9.3, Python 3.8.2, ruby 2.7.0, php 7.4, perl 5.30, golang 1.13.)

دانلود فایل ایزو اوبونتو (Ubuntu 20.04 LTS iso)

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا