سیستم عامللینوکس

اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 22.04 LTS

اوبونتو چیست؟

Ubuntu (اوبونتو) برای اولین بار در سال 2004 منتشر شد و توسط Canonical Ltd پشتیبانی می شود. Ubuntu یک سیستم عامل جامع لینوکس است که بصورت رایگان و همچنین به صورت کاملا حرفه ای در دسترس است. این توزیع لینوکس یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی است که در حال شروع با لینوکس هستند.

جامعه اوبونتو براساس ایده های مندرج در مانیفست اوبونتو ساخته شده است. به این صورت که اوبونتو باید بصورت رایگان در دسترس باشد، ابزارهای نرم افزاری باید توسط مردم محلی به زبان محلی خود و با وجود هرگونه معلولیت قابل استفاده باشند و مردم باید آزادی شخصی سازی داشته باشند و نرم افزار خود را به هر روشی که مناسب می بیند تغییر دهید.

اوبونتو تمام ویژگی های سیستم عامل یونیکس را با یک رابط کاربری گرافیکی قابل تنظیم اضافه کرده است که باعث محبوبیت آن در دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی می شود. اوبونتو در درجه اول برای استفاده در رایانه های شخصی طراحی شده است ، اگرچه نسخه های سرور آن نیز وجود دارد.

چرخه انتشار Ubuntu پایدار و منظم میباشد و نسخه جدید هر شش ماه منتشر می شود. هر دو سال یک بار نسخه پشتیبانی بلند مدت اوبونتو (LTS) در دسترس خواهد بود ، که به مدت 5 سال پشتیبانی می شود. نسخه های اوبونتو (معروف به نسخه های توسعه یا غیر LTS) هر یک به مدت 9 ماه پشتیبانی می شوند.

اوبونتو برای استفاده دسکتاپ و سرور مناسب است. نسخه فعلی اوبونتو از سیستم های با منابع زیر پشتیبانی می کند.

Intel x86 (IBM-compatible PC), AMD64 (x86-64), ARMv7, ARMv8 (ARM64), IBM POWER8/POWER9 (ppc64el), IBM Z zEC12/zEC13/z14 and IBM LinuxONE Rockhopper I+II/Emporer I+II (s390x)

محبوب‌ترین برنامه‌های موجود در ویندوز و macOS، مانند کروم، اسلک، VSCode، Spotify و غیره نیز در اوبونتو موجود هستند. این سیستم عامل با فروشگاه خود به نام «نرم‌افزار اوبونتو» عرضه می‌شود که به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را با چند کلیک جستجو و نصب کنید. حتی اگر برنامه های مورد علاقه خود را پیدا نکنید، قطعا می توانید یک جایگزین خوب برای آن را پیدا کنید.

اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 22.04 LTS

از جمله مزایای اوبونتو، وجود توزیع های بسیار سبک وزن آن مانند Ubuntu MATE، Xubuntu و Lubuntu هستند که اگر یک کامپیوتر قدیمی دارید که نمی‌تواند آخرین نسخه ویندوز را اجرا کند، می‌توانید اوبونتو MATE را نصب کنید و جان تازه‌ای به آن بدهید.

تفاوت نسخه LTS اوبونتو با سایر نسخه ها در چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت Canonical هر شش ماه یک نسخه از Ubuntu منتشر می کند که یکی در ماه آوریل و دیگری در ماه اکتبر میباشد. در هر دو سال ، یکی از این نسخه ها به عنوان نسخه طولانی مدت پشتیبانی (LTS) نامیده می شود. نسخه های LTS به مدت پنج سال پشتیبانی می شوند و از نظر سازمانی در نظر گرفته می شوند.

نسخه های دیگر که نسخه های موقت نامیده میشوند برای کسانی است که می خواهند آخرین نسخه اوبونتو و جدیدترین برنامه ها را داشته باشند و ثبات برای آنها از اهمیت دوم برخوردار است. از آنجا که از نسخه های موقت به عنوان زمینه اثبات نرم افزار ، ویژگی ها و نوآوری های جدید استفاده می شود که در نهایت در ساخت نسخه بعدی LTS گنجانده خواهد شد ، استفاده از آنها خطر کمی دارد.

ویژگی های جدید Ubuntu 22.04 LTS

اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 22.04 LTS

از جمله به روز رسانی های Ubuntu در نسخه 22.04 میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کرنل Kernel 5.15
 2. حالت داک جدید
 3. گزینه جدید برای فعال و غیر فعال کردن انیمیشن ها
 4. موقعیت آیکون های دسکتاپ
 5. کنترل درایوهای مونت شده و زباله در داک
 6. تنظیمات چند مانیتور
 7. مقیاس کسری تا 225٪
 8. لوگوی کاملاً جدید
 9. تصاویر پس زمینه جدید اما بدون انواع تیره و روشن
 10. تنظیمات چندوظیفه ای جدید
 11. تغییر پس زمینه
 12. میزگنوم GNOME 42.0
 13. ابزار Screenshot جدید
 14. اپدیت و دسترسی به اخرین فریم ورها با دستور fwupd
 15. اینستالر جدید که بازفلاتر نوشته شده است( Google’s Flutter UI development kit.)
 16. صفحه لودینگ یا Plymouth جدید زمان بوت توزیع
 17. پشتیبانی از Raspberry Piبیشتر
 18. دارای نسخه PHP 8.1 پیش فرض
 19. دارای نسخه OpenSSL 3.0 پیش فرض
 20. Ruby 3.0
 21. Golang 1.18
 22. Python 3.10.0
 23. Grub 2.06
 24. GCC 11
 25. Mesa 22
امتیاز ۵ از ۵ – ۵ رای
اوبونتو چیست؟ دانلود اوبونتو – Ubuntu 22.04 LTS در حال ثبت رای

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا