تکنولوژیهوش مصنوعی

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ

فایرفلای (Adobe Firefly) یک پلتفرم جدید و هیجان انگیز هوش مصنوعی است که توسط ادوبی، سازندگان فتوشاپ توسعه یافته است که انقلابی در زمینه هوش مصنوعی ایجاد کرده است. Adobe Firefly با دیگر هوش مصنوعی مولد مانند Midjourney متفاوت است، زیرا برای ایجاد تصاویر خود نیازی به حجم عظیمی از داده ندارد. در عوض، از کتابخانه ادوبی (Adobe stock library)، که دارای مجموعه عظیمی از تصاویر است، به عنوان منبع خود استفاده می کند. در این مقاله نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ را بررسی میکنیم.

بسیاری از تولید کننده های تصویر هوش مصنوعی مانند Midjourney، Stable Diffusion و DALL-E2 توجه زیادی به حق مالکیت یا کپی رایت ندارند. اما فایرفلای تنها از تصاویر کتابخانه خود استفاده می‌کند، بنابراین لازم نیست نگران مسائل مربوط به حق چاپ یا استفاده از طرح‌های دیگران باشید.

هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ

Adobe Firefly دارای یک سیستم درخواست است که در آن شما به سادگی کلمات یا توضیحات را تایپ می کنید و سیستم تصاویر را بر اساس ورودی شما تولید می کند. در اینجا برخلاف دیگر مدل های هوش مصنوعی به دیسکورد نیاز ندارید. برای استفاده از بتای Adobe Firefly، فقط باید وارد شوید یا در ادوبی ثبت نام کنید.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای در وب

برای شروع تولید تصاویر با فایرفلای در نسخه تحت وب، تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد وب سایت رسمی ادوبی فایرفلای شده و وارد اکانت خود شوید یا یک حساب جدید ایجاد کنید. سپس شما می‌توانید از سه قابلیت اصلی فایرفلای بهره ببرید.

Text to image: با این قابلیت، شما می‌توانید با نوشتن یک متن ساده، عکس‌های متناسب با آن را تولید کنید. برای مثال، اگر بنویسید red flowers in blue vase، فایرفلای عکس‌های مختلفی از گل سرخ در گلدان آبی را به شما نشان می‌دهد. شما همچنین می توانید ابعاد تصویر، سبک، استایل، نور و دیگر پارامترها را تغییر دهید.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای در وب

Text effects: با این قابلیت، شما می‌توانید با نوشتن یک متن و انتخاب یک پارامتر، افکت‌های مختلفی را روی متن خود اعمال کنید. برای مثال، اگر بنویسید Kaliboys و سمپل را روی Lava تنظیم کنید، فایرفلای متن شما را با مواد مذاب نشان می‌دهد.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای در وب

Generative fill: با این قابلیت، شما می‌توانید با حذف یک قسمت از عکس خود و نوشتن یک متن، به فایرفلای دستور دهید که قسمت حذف شده را با درخواست نوشته شده پر کند. برای مثال، اگر لباس یک عکس را حذف کنید و بنویسید change wear ، فایرفلای لباس سوژه شما را تغییر می دهد.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای در وب

هوش مصنوعی در فتوشاپ!

اگرچه استفاده از فایرفلای در وب بسیار ساده است، اما هوش مصنوعی فایرفلای با فتوشاپ ادغام شده است و آن را به یکی از اولین برنامه های ویرایش عکس تبدیل می کند که از هوش مصنوعی مولد استفاده می کند.

توجه داشته باشید که فایرفلای اولین هوش مصنوعی ادوبی نیست. اگر مدتی است که از محصولات ادوبی استفاده می کنید، ممکن است نام Sensei را شنیده باشید. این مدل هوش مصنوعی ادوبی است و در سال‌های اخیر برای بهبود بهره‌وری و حذف برخی از کارهای پیچیده‌تر یا تکراری‌تر مرتبط با دیجیتال آرت و همچنین ویرایش عکس در فتوشاپ و سایر نرم‌افزارهای ادوبی گنجانده شده است.

به عنوان مثال، ابزار Select Subject در فتوشاپ در سال‌های اخیر ترکیب عکس و جدا کردن سوژه از بکگراند را راحت تر کرده است. اما اکنون به طور جداگانه نسبت به فایرفلای عمل می کند و نشان می دهد که هوش مصنوعی مدتی است که وجود دارد و فرآیندهای خلاقانه را آسان تر می کند.

ادوبی اکنون Generative Fill را با استفاده از Firefly در نسخه بتا اضافه کرده است. ادوبی می گوید که Generative Fill در اواخر سال به صورت استاندارد به فتوشاپ می آید، اما در حال حاضر، باید از ویژگی های بتا فتوشاپ استفاده کنید. فناوری هوش مصنوعی Adobe Firefly در فتوشاپ بتا برای همه کاربران در دسترس است. Generative Fill به کاربران امکان می‌دهد بخشی از تصویر را با استفاده از ابزار سلکت انتخاب کنند و آن قسمت را با درخواست نوشته شده پر کند.

نحوه استفاده از Adobe Firefly در فتوشاپ

اما چگونه از فایرفلای و قابلیت Generative Fill در فتوشاپ استفاده کنیم؟ برای استفاده از فایرفلای باید آخرین نسخه فتوشاپ (نسخه 24.5 و بالاتر) و Adobe Creative Cloud را دانلود و نصب کنید. سپس در نرم افزار فتوشاپ از منوی Help > Sign In  وارد سایت Adobe شوید و اکانت بسازید. (ممکن است ساخت اکانت مستلزم تحریم شکن باشد)

حالا فایل Adobe Firefly را از انتهای پست دانلود و از حالت فشرده خارج کنید. روی فایل FireflyAI.exe راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید. با این کار فتوشاپ شما از نسخه اصلی 2023 با کد ورژن v24.5 به نسخه بتا یعنی نسخه 2023 با کد ورژن 24.6 تبدیل می شود.

اکنون می توانید وارد فتوشاپ شوید و از هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ استفاده کنید. توجه کنید که برای استفاده از این هوش مصنوعی باید به اینترنت پرسرعت و تغییر دهنده IP قوی متصل باشید و فایروال سیستم را خاموش کنید. بدون اینترنت و تغییر دهنده IP نمی توانید از قابلیت هوش مصنوعی Generative Fill استفاده کنید.

نحوه استفاده از قابلیت Generative Fill در فتوشاپ

برای استفاده از قابلیت Generative Fill در فتوشاپ برای گسترش تصویر، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از نصب فایرفلای بر روی فتوشاپ، تصویر مورد نظر خود را وارد و Canvas را گسترش دهید. برای این کار، Crop Tool را انتخاب کرده و Canvas را از یک یا هر چهار طرف گسترش دهید.
 • در مرحله بعد ناحیه جدید اضافه شده را به همراه کمی از قسمت اصلی تصویر انتخاب کنید تا تصویر تولید شده با هوش مصنوعی با تصویر اصلی ترکیب شوند.
 • در زیر ناحیه انتخابی، نوار وظیفه جدیدی با عنوان “Contextual Task Bar” قرار دارد که در آن، روی دکمه “Generative Fill” کلیک کنید.
 • یک کادر درخواست متنی ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید متنی را وارد کنید تا ناحیه انتخاب شده را توصیف و با آن پر کنید. اما اگر فقط می‌خواهید تصویر خود را گسترش دهید، کادر درخواست را خالی بگذارید تا فتوشاپ بداند که منطقه را با محتوایی که با تصویر اصلی مطابقت دارد پر کند. سپس روی دکمه “Generate” کلیک کنید.
 • همچنین بهتر است بدانید که پشتیبانی از زبان فارسی هم به صورت رسمی به هوش مصنوعی Adobe Firefly اضافه شده و کاربران می‌توانند متن‌های خود را به صورت فارسی در این هوش مصنوعی تایپ کنند.‌

extend images with generative fill - نحوه استفاده از هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ

با این مراحل، فتوشاپ با استفاده از هوش مصنوعی Generative Fill، تصویر را گسترش داده و ناحیه انتخاب شده را با محتوایی که با تصویر اصلی سازگار است پر خواهد کرد.

آموزش بیشتر: گسترش عکس با هوش مصنوعی FireFly در فتوشاپ

به عنوان نمونه میتوانید تصاویر میم های دنیای کامپیوتری را ببینید که توسط هوش مصنوعی فایرفلای فتوشاپ و قابلیت Generative Fill گسترش داده شده اند.

Generative Fill در فتوشاپ

جایگزین هوش مصنوعی فتوشاپ

متاسفانه دیگر هوش مصنوعی فایرفلای رایگان نیست و حتما باید برای استفاده از آن اشتراک ماهانه آن را تهیه کنید. حال استفاده از پلاگین جدید Alpaca برای انجام کارهایی مشابه نرم‌افزار Adobe Firefly برای شما توصیه میشود. این پلاگین با کارایی برتر خود، بدون نیاز به پرداخت هزینه، به شما امکان انجام تغییرات و ویرایش‌های پیچیده در تصاویر فتوشاپ را می‌دهد. برای استفاده از این پلاگین، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد وب‌سایت alpacaml.com شوید و ایمیل خود را وارد کنید. سپس پلاگین Alpaca را دانلود کنید.

 2. وارد نرم‌افزار فتوشاپ شوید و در قسمت افزونه‌ها (Plugins)، گزینه Alpaca را انتخاب کنید.

 3. در ادامه، از امکانات این پلاگین برای انجام ویرایش‌های موردنظر خود استفاده کنید. همچنین، می‌توانید در بخش Include پارامترهایی مشابه هوش مصنوعی فتوشاپ برای تولید تغییرات خودتان روی تصاویر تنظیم کنید.

با استفاده از این پلاگین، شما می‌توانید به سرعت و به‌صورت کارآمد تغییرات موردنظر خود را در تصاویر اعمال کرده و به بهبود کارهای خود در زمینه ویرایش تصاویر بپردازید.

اطلاعات حجم: 56 مگابایت
( در تاریخ 17 خرداد 1402 به روزرسانی شده است )
هوش مصنوعی Firefly AI

بیشتر بخوانید:

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

‫15 دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض ادب ، مطالب خیلی مفید و ارزشمند بود انشالله با این هوش مصنوعی با دنیای فتوشاپ باید خداحافظی کنیم چون خیلی کمک میکنه به ما که کارمون با فتوشاپه

 2. خیلی خیلی ممنون از محتوای خوبی که گذاشتین
  این کارهای جدید فوتوشاپ روی ورک استیشن های اچ پی خیلی خوب و پرسرعت و با کیفیت کار میکنه.

 3. خیلی ممنون خیلی مفید بود
  من که هنوز دارم دانلود میکنم ولی امید وارم دیگه پدرمون سر فتوشاپ در نیاد

 4. یعنی این چیزا رو که میبینم حسرت عمری که از دست دادم واسه گسترش عکس ها به صورت دستی به دلم میمونه
  لامصبا دنیا رو دارن به کلی تغییر میدن با این هوش مصنوعی . هر روز یه شگفتی جدید از خودش نشون میده .

  1. آره واقعا این هوش مصنوعی داره خیلی از سختی هارو آسون میکنه… دیگه آروم آروم باید با فوتوشاپ خداحافظی کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا