هوش مصنوعی

نکات و ترفندهای ChatGPT برای دریافت پاسخ بهتر

چگونه از ChatGpt پاسخ بهتر دریافت کنیم؟

اگر به دنبال این هستید که از تمام پتانسیل ChatGPT بهره ببرید و درخواست های کامل و مؤثری را در چت جی پی تی تایپ کنید، این پست را مطالعه کنید که می تواند به شما در ایجاد پاسخ های با کیفیت بالا کمک کند. در این پست، به نکات و ترفندهای ChatGPT برای دریافت پاسخ بهتر پرداخته و مثال‌هایی در مورد نحوه ایجاد یک درخواست یا پرامپت موثر در ChatGPT می پردازیم که به شما کمک می کند بیشترین بهره را از این مدل زبان قدرتمند ببرید.

پرامپت در ChatGpt چیست؟

پرامپت (Prompt) یک رشته متنی، درخواست، سوال یا دستورالعملی است که به یک مدل زبانی مثل ChatGPT داده می‌شود تا با توجه به آن پاسخی تولید کند. در ChatGPT، شما می‌توانید پرامپت‌های مختلفی را وارد کنید تا مدل زبانی به آن‌ها پاسخ دهد و به صورت تعاملی با آن صحبت کنید و درخواست‌ها و سؤال‌های خود را مطرح کنید.

همانطور که قبلا در مقاله “ChatGPT چیست؟” به آن اشاره کردیم، چت جی پی تی یک مدل زبانی متعلق به شرکت OpenAI است که از پردازش زبان طبیعی استفاده می کند و با استفاده از تکنیک بازخورد انسانی آموزش داده شده که شما را قادر می سازد تا با آن یک گفتگوی مکالمه محور داشته باشید.

برای مثال به جای اینکه بپرسید “در مورد هوا اطلاعاتی بده” بهتر است اینگونه درخواست خود را بیان کنید: ” وضعیت هوا در شهر اردبیل چگونه است؟ اطلاعاتی شامل دما، رطوبت، سرعت باد و شدت بارش در حال حاضر و آینده‌ی نزدیک را در اختیار من قرار بده. همچنین، در صورت امکان، به من توضیح بده که آیا احتمال وقوع آب و هوای بد در آینده‌ی نزدیک وجود دارد یا خیر و در صورتی که وجود دارد، به چه میزانی احتمال دارد که این اتفاق بیفتد.”

نکته کلیدی این است که اگر می‌خواهید بهترین نتایج را بگیرید، باید درخواست های روشن و سؤالات کاملی بپرسید. در واقع کیفیت پاسخ به کیفیت سوال بستگی دارد. هر چقدر سوال شما کامل تر، دقیق تر و با جزییات بیشتر باشد به همان نسبت پاسخ جامع و کامل تری دریافت خواهید کرد.

چگونه درخواست های بهتری در ChatGPT بنویسیم؟

چگونه درخواست های بهتری در ChatGPT بنویسیم؟

دانستن نکات و ترفندهای ChatGPT برای دریافت پاسخ بهتر بسیار ضروری است و فرقی نمی‌کند از ChatGPT برای اهداف تجاری، آموزشی یا شخصی استفاده می‌کنید، برخی از نکات و مثال‌های فهرست‌ شده در زیر به شما کمک می‌کنند تا درخواست یا پرامپت هایی واضح، کامل و مؤثر ایجاد کنید.

در ادامه 9 قالب آماده درخواست (Prompt template) از چت جی پی تی به زبان فارسی و انگلیسی برای شما آماده شده است که به شما کمک می‌کنند تا درخواست های بهتری برای ChatGPT بنویسید. آن ها را مطالعه کرده و هنگام درخواست از ChatGPT استفاده کنید تا بتوانید از حداکثر قابلیت این چت بات هوش مصنوعی استفاده کنید.

1. مهارت‌های جدید یاد بگیرید یا آن ها را تقویت کنید

I want to learn/get better at. [مهارتی که مد نظر دارید] I am a complete beginner. Create a 30-day learning plan that will help a beginner like me learn and improve this skill.

من می خواهم در زمینه/حوزه [مهارتی که مد نظر دارید] بهتر شوم/ یاد بگیرم. من کاملا مبتدی هستم. یک برنامه آموزشی 30 روزه ایجاد کن که به افراد مبتدی مانند من کمک می کند تا این مهارت را بیاموزد/تقویت کند.

2. خلاصهٔ کتاب‌ها را بخوانید

Summarize the book [اسم کتاب] by the author [اسم نویسنده] and give me a list of the most important learnings and insights.

کتاب [اسم کتاب] نوشته شده توسط [اسم نویسنده] را خلاصه کن و فهرستی از مهم ترین آموخته ها و دیدگاه ها را به من بده.

3. از اندیشمندان و افراد موفق تاریخ فیدبک یا بازخورد بگیرید

Assume you are. [اسم شخص مشهور، مثلا استیو جابز] Read my argument below and give me feedback as if you were [دوباره اسم شخص]

فرض کن که [اسم شخص مشهور، مثلا استیو جابز] هستی. نوشته و ایده من در زیر را بخوان و به من بازخورد [دوباره اسم شخص] را بده.

[نوشته و ایده خودتون]

4. مهارت حل مسئله‌ خود را تقویت کنید

Your role is that of a problem solver. Give me a step-by-step guide to solving [مشکل رو اینجا بنویسید]

نقش تو حل کننده مشکل است. یک راهنمای گام به گام برای حل کردن [مشکل رو اینجا بنویسید] به من بده.

5. زمانی‌که ایده ای ندارید، ایدهٔ جدید پیدا کنید

I am writing a blog post about [موضوع] Give me an outline for this blog post with 10 bullet points. Also, give me 5 options for a catchy headline.

من دارم یک پست وبلاگ در مورد [موضوع] می نویسم. یک طرح کلی برای این پست با 10 زیرعنوان به من بده. همچنین 5 پیشنهاد برای یک تیتر جذاب به من بده.

6. متن‌های طولانی را خلاصه کنید

Summarize the text below into 500 words or less. Create sections for each important point with a brief summary of that point.

متن زیر را در 500 کلمه یا کمتر خلاصه کن. برای هر قسمت مهم بخش هایی با خلاصه ای کوتاه از آن ایجاد کن.

7. از داستان‌ها و استعاره برای به‌خاطر سپردن موضوعات استفاده کنید

I am currently learning about [موضوع] Convert the key lessons from this topic into engaging stories and metaphors to aid my memorization.

من در حال حاضر در حال یادگیری [موضوع] هستم. درس های کلیدی این مبحث را به داستان ها و استعاره های جذاب تبدیل کنید تا به حفظ کردن من کمک کند.

8. یادگیری را با تست کردن خودتان تقویت کنید

I am currently learning about [موضوع]. Ask me a series of questions that will test my knowledge. Identify knowledge gaps in my answers and give me better answers to fill those gaps.

در حال حاضر در حال یادگیری [موضوع] هستم. چند سوال از من بپرس که دانش من را محک بزند. کم و کاستی های پاسخ من را شناسایی کن و پاسخ های بهتری برای بهتر کردن آن به من بده.

9. با نظرخواهی در نوشتن محتوا پیشرفت کنید

[متن محتوایی که نوشته اید رو اینجا تایپ کنید]

Proofread my writing above. Fix grammar and spelling mistakes. And make suggestions that will improve the clarity of my writing

نوشته بالا را تصحیح کن و اشتباهات گرامری و املایی را برطرف کن و پیشنهاداتی بده که نوشته من را بهبود بخشد.

همانطور که می بینید، ChatGPT یک ابزار قدرتمند است که می توانید برای اهداف مختلف از آن استفاده کنید. این هوش مصنوعی می تواند طیف گسترده ای از کارها را انجام دهد، که برای دیدن لیست این کارها می توانید مقاله کاربردهای ChatGPT را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

استفاده از ChatGPT آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید این است که یک درخواست یا پرامپت کامل و شفاف و با ساختار مناسب بنویسید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. هرچه درخواست شما کامل تر و دقیق تر باشد، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. اگر مطمئن نیستید که نوشته شما خوب است، نکات و ترفندهای ChatGPT برای دریافت پاسخ بهتر که در این پست مطرح شد را مدنظر خود قرار دهید. به این ترتیب، مطمئن خواهید شد که از ChatGPT بیشترین بهره را برده اید.

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا