تکنولوژیهوش مصنوعی

نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

همانطور که میدانید، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی، متن یا تصاویری است که توسط نرم افزار هوش مصنوعی بر اساس ورودی پیام های متنی توسط کاربر ایجاد می شود. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، نرم‌افزار را قادر می‌سازد تا پایگاه‌های داده‌ای از مدل‌های زبانی و بصری بسازد که می‌تواند برای شبیه‌سازی فرآیندهای فکری و خلاقیت انسان استفاده کند. در ادامه نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی را بررسی میکنیم.

یک سیستم هوش مصنوعی احتمالاً نام، تعاریف ، اشیاء معمولی (مثلاً قایق)، شخصیت های تاریخی (مثلا جورج واشنگتن) و هنرمندان مشهور (مثلاً ونسان ون گوگ) را تشخیص می دهد و قادر به ایجاد یک تصویر بر اساس یک درخواست با ترکیب آن کلمات است. برای مثال در تصویر زیر از تولید کننده تصویر هوش مصنوعی DALL-E خواستیم تا عکس جورج واشینگتون را در یک قایق به سبک نقاشی های ون گوگ بکشد.

نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

به همین ترتیب، می‌توان از یک تولیدکننده متن هوش مصنوعی درخواست کرد که یک دایره‌المعارفی درباره جورج واشنگتن تولید کند، یا یک ربات چت هوش مصنوعی (مانند ChatGPT) می‌تواند با کاربر تعامل داشته باشد تا مکالمه‌ای درباره نقش واشنگتن در انقلاب آمریکا شبیه‌سازی کند.

اگرچه تولیدکننده‌ های هوش مصنوعی می‌توانند دارای اشکال باشند و خروجی آن‌ها نیز ناقص باشد، اما با گذشت زمان بهتر شده‌اند. منتقدان هوش مصنوعی هشدارهایی درباره احتمال سرقت ادبی و استفاده از تصاویر واقعی دیپ فیک که می تواند منجر به اختلافات گسترده شود را به صدا درآورده اند.

به عنوان مثال، در روزهایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده به اتهام جنایی متهم شد، ما شاهد موجی از محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی در رسانه‌های اجتماعی با شخصیت اصلی ترامپ بودیم.

نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

کاربران با نرم‌افزار هوش مصنوعی انواع صحنه‌های تخیلی ترامپ یا رقبای او را منتشر کردند. از درگیری‌های خیالی بین ترامپ و افسران مجری قانون گرفته تا عکس‌های زندان و تصاویری از اقامت کوتاه او در نیویورک. این تصاویر ظاهراً برخی از کاربران را فریب داد و تصور کردند واقعی هستند.

4 ترفند برای شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

اگر مطمئن نیستید که تصویری که مشاهده می کنید واقعی است یا توسط هوش مصنوعی تولید شده است، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. بزرگنمایی یا زوم کنید: اگر تصویر در یک پست رسانه اجتماعی ظاهر می شود، به عنوان مثال، اگر در زیر کلمات یک توییت نمایش داده می شود، روی تصویر بزنید تا در تلفن یا کامپیوتر شما بزرگتر نشان داده شود. هر چه بیشتر بتوانید روی جزئیات یک تصویر زوم کنید، بهتر است.
  2. دست و دهان همه چیز را می گوید (البته نه در همه موارد): اگر عکس افراد را مشاهده می کنید، به دست یا دهان آن ها نگاه کنید. آیا آن ها شش انگشت دارند؟ آیا آنها دو لب بالایی دارند؟ این موارد جزئیاتی هستند که فناوری هوش مصنوعی نمی تواند به صورت دقیق رسم کند (حداقل در حال حاضر).
  3. جستجو از طریق عکس: تصویر را در دستگاه خود ذخیره کنید و از طریق قابلیت جستجوی تصاویر گوگل، به جستجو بپردازید. اگر جستجو هیچ نتیجه ای نداشت یا به عبارت دیگر، اگر هیچ تصویر مشابهی یافت نشد، این نشانه آن است که می تواند توسط هوش مصنوعی تولید شده باشد.
  4. کالی بویز می تواند کمک کند: ما به طور مداوم این نوع تصاویر را بررسی می کنیم اگر چیزی که به دنبال آن هستید را پیدا نکردید، تصویر مشکوک را برای ما ارسال کنید. ما سعی خواهیم کرد آن را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:

امتیاز ۵ از ۵ – ۴ رای
نحوه تشخیص تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی در حال ثبت رای

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا