سیستم عامللینوکس

چرا لینوکس من کند است و چگونه این مشکل را رفع کنم؟

چرا لینوکس من کند است؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است شما هم به آن برخورد کرده باشید ، کند بودن لینوکس می باشد. کامپیوتر لینوکس شما به چند دلیل میتواند کند شده باشد که عبارتند از:

  • اجرای سرویس های غیرضروری در زمان بوت سیستم
  • استفاده از منابع زیاد سیستم توسط برخی از نرم افزارها
  • اختلال در عملکرد سخت افزار یا پیکربندی نادرست آن

قبل از اینکه بفهمیم چگونه می توانیم یک کامپیوتر لینوکس را سرعت ببخشیم ، باید بدانیم که کدام روش ها می توانند به ما در یافتن سرویس هایی که در زمان بوت اجرا میشوند ، روندهای با اولویت بالاتر یا پایین تر ، وضعیت سلامت پردازنده و اینکه آیا RAM سیستم پر شده است یا خیر ، کمک کند. در آخر ، ما همچنین باید بررسی کنیم که آیا هارد دیسک به خوبی کار می کند یا خیر.

بررسی اطلاعات پردازنده

هنگامی که می خواهید سرعت یک کامپیوتر لینوکس را افزایش دهید ، اولین قدم بررسی اطلاعات پردازنده است. برای این کار میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید. ابتدا ترمینال را باز کرده و یکی از دستورات زیر را اجرا کنید:

cat / proc / cpuinfo

افزایش سرعت لینوکس کند

lscpu

افزایش سرعت لینوکس کند

دستورات بالا اطلاعات دقیق CPU شما را نشان می دهند ، مانند vendor_id ، نام مدل ، CPU MHZ ، اندازه حافظه پنهان ، میکرو کد و غیره. بیایید برخی از جزئیات مهم در مورد اطلاعات پردازنده را مرور کنیم.

  • bogomips: به معنای ساده ساختگی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه است که یک برنامه مستقل بوده و عملکرد سیستم شما را نشان می دهد.
  • model_name: تولید کننده ، مدل و سرعت پردازنده را نشان می دهد. در این حالت ، ما یک پردازنده مرکزی Intel (R) Celeron (R) داریم که سرعت آن 1.73 گیگاهرتز است.
  • cpu MHZ: پردازنده MHZ (MegaHertz) برای اندازه گیری سرعت انتقال کانال ها ، گذرگاه ها و ساعت داخلی رایانه استفاده می شود. در این حالت سرعت انتقال 1733.329GHz است.

در اینجا ما می توانیم این مشکل را به وضوح ببینیم ، پردازنده مرکزی Intel Celeron 1.73 GHz یک پردازنده قدیمی است که قدرت پردازش کمی دارد. این یک پردازنده تک هسته ای است که با سرعت کم کار می کند ، در حالی که بسیاری از پردازنده های جدید 16 هسته با سرعت تقریبا 5 گیگاهرتز کار می کنند. وقتی CPU قدیمی و آهسته دارید ، تنها راه حل تغییر پردازنده جدید است.

بررسی سرویس های اجرا شده در زمان بوت

روش های مختلفی برای بررسی سرویس های شروع شده در زمان بوت وجود دارد. می توانید از هر یک از دستورات زیر استفاده کنید.

این دستور لیست سرویس هایی است که از زمان boot شروع شده اند:

service --status-all

بررسی سرویس های اجرا شده در زمان بوت

دستور زیر نیز برای انجام این کار است و با CentOS ، AlmaLinux ، Fedora و RHEL سازگار میباشد:

chkconfig --list

حل مشکل کندی لینوکس

این دستور نیز لیست سرویس های شروع شده در زمان بوت را لیست می کند:

initctl list

اگر سیستم شما از systemd استفاده می کند ، می توانید با استفاده از دستور زیر سرویس هایی را که در زمان بوت اجرا می شوند را ببینید.

sudo systemctl list-unit-files --state=enabled

برای توزیع لینوکسی که از systemd استفاده می کنند ، می توانید از دستور systemctl برای مدیریت سرویس های خود استفاده کنید ، بنابراین در زمان بوت اجرا نمی شوند.

بررسی بار پردازنده در لینوکس

به غیر از بررسی سرویس هایی که از زمان بوت شروع شده اند ، می توانید بار پردازنده خود را نیز بررسی کنید. برای بررسی بار CPU می توانید از دستور top یا هر یک از این ابزارهای کنترل سیستم استفاده کنید.

دستور top فرایندها را با بیشترین کاربرد منابع از بالا به پایین مرتب می کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، می توانید به روشنی تشخیص دهید که کدام برنامه از CPU شما استفاده زیادی میکند و در صورت لزوم با استفاده از دستور kill آن را ببندید.

بررسی بار پردازنده

اگر برنامه های زیادی (چه در پیش زمینه و چه در پس زمینه) اجرا می کنید و CPU شما در حد مطلوبی نیست ، بهتر است برنامه هایی را که استفاده نمی کنید را ببندید. همچنین ، هر برنامه ای را که استفاده نمی کنید و در پس زمینه اجرا می شود را غیرفعال کنید.

بررسی فضای آزاد حافظه

RAM فضای ذخیره سازی اطلاعات فوق العاده سریع و موقت است. می توانید از دستور free برای بررسی اطلاعات حافظه استفاده کنید. فضای کم حافظه نیز می تواند بر عملکرد رایانه تأثیر بگذارد و باعث کند بودن لینوکس شود.

بررسی فضای آزاد حافظه با دستور free

برای حل مشکلات رم میتوانید آن را ارتقا دهید. همچنین برنامه هایی مانند Libreoffice بیش از حد حافظه مصرف می کنند که به جای استفاده از LibreOffice ، می توانید از Abiword استفاده کنید.

بررسی اختلال در عملکرد سخت افزار (هارد دیسک و غیره)

برای بررسی مشکلات هارد ، میتوانید از دستور iotop استفاده کنید. ترمینال را باز کرده و با دستور زیر آن را نصب کنید.

# Ubuntu/Debian
sudo apt install iotop

# Fedora/CentOS
sudo dnf install iotop

از طریق iotop میتوان نام و توان تولید همه فرایند های سیستم را شناسایی کرده و به راحتی متوجه شد که کدام برنامه از منابع شما استفاده می کند ، چه کسی آن را اجرا کرده و سرعت خواندن داده ها چقدر است.

نتیجه گیری

دلایل زیادی مانند پردازنده ، RAM و غیره وجود دارد که به طور بالقوه می توانند باعث کند بودن لینوکس شوند. استفاده از روش هایی که در اینجا توضیح داده شده به شما کمک می کند تا علت مشکلات عملکردی خود را تعیین کنید و نحوه حل آنها را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید:

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا