آموزشسیستم عامل

بوت چیست؟ BOOT شدن کامپیوتر چه معنایی دارد؟

بوت چیست؟ BOOT شدن کامپیوتر چه معنایی دارد؟

بوت (Boot) در لغت به معنای راه‌اندازی می‌باشد. اما بوت چیست ؟ همانطور که از معنی و مفهوم آن پیداست میتوان حدس زد که بوت به راه‌اندازی سیستم میگویند. راه‌اندازی سیستم شامل بخش های گوناگونی است که به فرایند هماهنگ سازی قطعات کامپیوتر تا نمایش سیستم عامل ( ویندوز ، مک ، Linux و.. ) بر روی مانیتور را بوت (boot) میگویند. در این مقاله از کالی بویز قصد داریم تا با معنی و مفهوم بوت، طرز کار کامپیوتر ، مشکلات هنگام بوت شدن و بخش های مختلف آن آشنا شویم.

بوت شدن ممکن است با شکل های دیگری هم شناخته شود و ممکن است شما به شکل های boot up, startup و booting نیز دیده باشید. پروسه بوت شدن روشن کردن کامپیوتر تا رفتن به سیستم عامل را شامل میشود.

هنگام بوت شدن کامپیوتر چه اتفاقی می‌افتد؟

در زمان پروسه راه‌اندازی شدن، کامپیوتر چندین مرحله را طی می کند ، تا اطمینان حاصل شود که سخت افزار کامپیوتر به درستی کار می کند و نرم افزارهای لازم بارگیری می‌شوند. هنگام راه‌اندازی ، کامپیوتر کارهای زیر را انجام می دهد.

بوت چیست؟ BOOT شدن کامپیوتر چه معنایی دارد؟
هنگام بوت شدن کامپیوتر چه اتفاقی می‌افتد؟

با فشار دادن دکمه پاور روی کامپیوتر ، منبع تغذیه کامپیوتر شروع به کار می‌کند. که به دنبال آن برق سایر قطعات کامپیوتر را تامین میکند.

در این مرحله کامپیوتر یک خودآزمایی انجام میدهد که تمام قطعات کامپیوتر را بررسی میکند تا تشخیص دهد که آیا همه قطعات کار میکنند یا خیر، این فرایند همچنین با نام POST نیز شناخته می‌شود.

BIOS هارد دیسک مربوط به bootloader را که در اولین بخش هارد واقع شده است ، بررسی می کند.

bootloader هم به دنبال سیستم عامل موجود در هارد درایو میگردد و شروع میکند به بارگیری سیستم عامل پیدا شده مانند لینوکس و ویندوز و …

در صورتی که کامپیوتر شما پیکربندی شده باشد، صفحه ورود به نمایش در می‌آید و به کاربر اجازه وارد کردن یوزرنیم و پسورد را میدهد تا ورود پیدا کند.

هر نرم‌افزار اضافی پیکربندی شده با سیستم عامل، که به عنوان برنامه های راه‌اندازی شناخته میشوند، بارگیری می‌شوند. برنامه های راه اندازی رایج شامل نرم افزار آنتی ویروس یا نرم افزار مدیریت چاپگر است.

هنگامی که کامپیوتر در حال راه‌اندازی شدن است ، ممکن است صفحه بوت مشابه تصویر مثال زیر را مشاهده کنید.

بوت چیست؟ BOOT شدن کامپیوتر چه معنایی دارد؟
صفحه بوت کامپیوتر

در مثال بالا ، صفحه نمایش اطلاعات BIOS ، نوع رایانه ، CPU و حافظه را نشان می دهد و اعلان ورود به تنظیم BIOS ‌را نشان می‌دهد.

مشکلات بوت شدن

اگر کامپیوتر نتواند بوت شود ، ممکن است خطایی برای خرابی در راه‌اندازی دریافت کنید. این خطا نشان می‌دهد که کامپیوتر نمی‌تواند از POST عبور کند یا دستگاهی در رایانه مانند هارد درایو یا حافظه ناموفق است. همچنین ممکن است یک کد بوق را بشنوید ، تا به شما کمک کند تشخیص دهید که سخت افزاری در حین عملیات POST خراب است.

اگر فایل های سیستم عامل بارگیری نشوند، یک پیام خطا یا صفحه آبی ممکن است روی صفحه نمایش نشان داده شود. پیام خطا یا صفحه آبی کمک میکند تا بفهمیم که چرا سیستم عامل بارگیری نشده است.

همچنین اگر هارد درایو خراب شود یا به دلیل دیگری نمی توان بارگیری شود ، می‌توان صفحه آبی را مشاهده کرد. بعضی اوقات سیستم عامل می‌تواند بارگیری را ادامه دهد حتی اگر هارد درایو قابل بارگیری نباشد، با این وجود احتمالاً با مشکلاتی روبرو خواهید شد. خطاهای اضافی یا صفحه های آبی نیز ممکن است رخ دهند که ممکن است ناشی از مشکلات دیگری باشند.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
بوت چیست؟ BOOT شدن کامپیوتر چه معنایی دارد؟ در حال ثبت رای

سامیار

متخصص دنیای مجازی و علاقه مند به دنیای برنامه نویسی، هک و امنیت. پیگیر باشید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا