شبکه

تفاوت hub و switch در چیست؟

تفاوت hub و switch در چیست؟

هاب (hub) یک وسیله‌ تحت شبکه است که به کامپیوتر های مختلف اجازه متصل شدن به یک شبکه را می دهد. hubها ممکن است با Ethernet, ire wire و یا با USB متصل شوند. سوییچ (switch) نیز یک مرکز کنترل است که باعث وصل یا قطع شدن جریان الکتریکی در یک مدار خاص می شود. همچنین switchها ممکن است با مسیریابی، اطلاعات را با الگوی خاصی در بستر شبکه ارسال کنند. در مبحث شبکه switch یک کامپیوتر شبکه است که سگمنت های شبکه را به هم متصل می کند.

 

هاب

سوییچ

لایه‌ی عملیاتی

لایه فیزیکی

لایه‌ی پیوند داده

کاربرد

متصل کردن کامپیوتر ها در یک شبکه که ممکن است با یک هاب مرکزی صورت بگیرد

اجازه ارتباط چندین دستگاه را می دهد، مدیریت پورت‌ها، مدیریت امنیت VLAN

شکل انتقال داده

سیگنال الکتریکی یا بیتی

فریم و بسته

تعداد پورت

۴تا ۱۲ پورت

۲۴ تا ۴۸ پورت

نوع انتقال داده

همیشه با طوفان فریم انجام میدهد

ابتدا پراکند سپس : Unicast & Multicast در صورت نیاز

نوع دستگاه

دستگاه غیرفعال بدون نرم افزار

دستگاه فعال و شبکه‌ای

استفاده در

LAN

LAN

جدول

نمیتوانند آدرس های MAC را یاد بگیرد

با استفاده از CAMوASIC کار میکند

روش انتقال

یک طرفه

یک طرفه و دو طرفه

دامنه همه پخشی

یک دامنه برای همه پخشی دارد

یک دامنه دارد (بدون احتساب VLAN )

تعریف

یک وسیله الکتریکی که چندین دستگاه را تحت شبکه بهم متصل میکند

یک کامپیتور تحت شبکه است که کامپیوتر ها را تحت شبکه بهم متصل میکند.یک دستگاه پیشرفته تری نسبت به هاب است که ابتدا پیامی برای کامپیوتر میفرستد یا انها درخواست میکند

سرعت

10 Mbps

10/100 Mbps 1Gbps

 آدرس ارسال داده

MAC

MAC

دسته بندی دستگاه

دستگاه هوشمند نیست

هوشمند است

سازندگان

Sun Systems, Oracle, cisco

Cisco, D-Link juniper

تصادم

اغلب در هنگام راه اندازی با هاب اتفاق می افتد

تصادم در سوییچ با ارتباط دوطرفه اتفاق نمی افتد

پروتکل Spanning tree

ندارد

چندین Spanning tree  دارد

کارایی hub و switch

زمانی که ۴ کامپیوتر به hub متصل شوند به هنگام برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر، اطلاعات بین تمام پورت ها رد و بدل می شود اما در این سوی شبکه وقتی ما از switch استفاده می کنیم، دو کامپیوتر هنگام برقراری ارتباط با هم، سوئیچ به صورت هوشمند آن اطلاعات را فقط بین آن دو کامپیوتر ارسال می کند و از ترافیک اضافه شبکه برای ارسال به دیگر پورت ها جلوگیری می کند به همین دلیل سوییچ برتری بیشتری نسبت به hub را دارد به خصوص که در شبکه های شلوغ این قابلیت بسیار مفید بوده و ترافیک شبکه را به صورت قابل توجهی کم می کند علاوه بر این این امر باعث افزایش امنیت و جلوگیری از حملات اسنیف نیز در شبکه می شود.

ارتباطات در hub و switch

hub ها به شکل های مختلفی تولید و در دسترس می باشند که تفاوت آنها در نوع رابط اتصال آن ها می باشد که بعضی از نوع USB یا Ethernet می باشد. البته نوع اترنت هنوز هم استفاده می شوند و به عبارتی فعلا محبوب ترین نوع رابط اتصال است. در نوع اترنت کامپیوتر ها نیز باید دارای ورودی مخصوص اترنت متصل شده در روی مادربرد باشند تا بتوانند به وسیله کابل اترنت به هاب متصل شوند.

switch ها نیز با رابط های مختلفی تولید شده اند که میتوانند از نوع USB, Ethernet, Fire wire و یا حتی از بیسیم باشند که در بعضی سوییچ ها شما کلید روشن خاموش را نیز می توانید داشته باشید. سرعت پشتیبانی سوییچ ها ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می باشد البته با توجه به نوع کابل و همچنین کارت شبکه کامپیوتر شما میتواند در این سرعت تاثیر بگذارد .

تفاوت hub و switch در چیست؟
HUB

سازندگان هاب و سوئیچ

شرکت های مختلفی در تولید انواع هاب و switch در حال رقابت میباشند اما به نوعی میتوان گفت که شرکت سیسکو در آمریکا سردم دار تولید انواع سوییچ های پرسرعت و البته سوییچ هایی با قابلیت کار در لایه سوم شبکه را دارند در کنار تولیدات شرکت سیسکو شرکت های Oracle و Sun Systems نیز در تولید هاب فعالیت می کنند که البته در تولید سوییچ های LAN نیز محصولاتی داشته اند اما با توجه به تولیدات شرکت سیسکو و وجود سیستم عامل بسیار کارآمد در روی محصولات سیسکو باعث شده تا این شرکت نسبت به رقبا پیشی گرفته و بازار را در دست خود بگیرد هم چنین شرکت D-Link نیز با تولید انواع هاب و switch های شبکه با سیستم عامل خود به نوعی رقیبی برای شرکت های بزرگ است.

تفاوت hub و switch در چیست؟
Cisco sg 350

اما در آخر پس از آشنایی با هاب وسوئیچ مساله مهم دیگری که باید به آن پرداخته شود هزینه تمام شده در خرید است. با تمام مزیت هایی که برای switch گفتیم همگی باعث شده تا قیمت این مصول نسبت به هاب افزایش پیدا کند و شما میتوانید انواع hub را با قیمتی بسیار پایین تر از یک سوییچ خریداری کنید. در نتیجه شما باید با توجه به نوع شبکه و استفاده ای که از آن دارید بین hub و switch یکی را انتخاب کنید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۲ رای
تفاوت hub و switch در چیست؟در حال ثبت رای

روح اله مهدوی

کارشناس ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار #IUST. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و خودرو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا