تکنولوژیهوش مصنوعی

گوگل جمینی (Google Gemini) چیست؟

Gemini یک مدل هوش مصنوعی جدید و قدرتمند از گوگل است که می تواند نه تنها متن، بلکه تصاویر، ویدئوها و صدا را نیز درک کند. به عنوان یک مدل چند وجهی، گوگل جمینی که چند وقت پیش با نام گوگل بارد شناخته میشد و اخیرا به این نام تغییر یافته است، قادر به تکمیل وظایف پیچیده در ریاضی، فیزیک و سایر زمینه ها و همچنین درک و تولید کد با کیفیت بالا در زبان های برنامه نویسی مختلف است.

از آنجایی که Gemini به عنوان یک دستیار مکالمه‌ای جدید معرفی شده است، مهم است که تفاوت‌های آن با Google Assistant را در نظر بگیریم. Gemini به جای جایگزینی برای Google Assistant، به عنوان یک ابزار با توانایی انجام گفتگوهای پیچیده‌تر و عمیق‌تر شناخته می‌شود. این دستیار هوش مصنوعی می‌تواند پاسخ‌های دقیق‌تر و آموزنده‌تری به سوالات کاربران ارائه دهد و حتی قادر است محتوای خلاقانه مانند شعر، داستان و کد تولید کند.

جمینی توسط گوگل و آلفابت، شرکت مادر گوگل ایجاد شد و به عنوان پیشرفته ترین مدل هوش مصنوعی این شرکت تا به امروز منتشر شد. Google DeepMind نیز سهم قابل توجهی در توسعه Gemini داشته است.

نحوه استفاده از گوگل جمینی (Google Gemini)

برای استفاده از گوگل جمینی (Gemini)، کافی است یک حساب گوگل (Gmail) ایجاد کرده و سپس به وب سایت Google Gemini مراجعه کنید.

از آنجایی که کشور ما ایران از جانب گوگل تحریم است، برای استفاده از این سرویس گوگل، حتما باید آیپی خود را به آیپی های خارجی تغییر دهید. همچنین میتوانید از سرویس های گذر از تحریم مانند shekan استفاده کنید.

Primary : 178.22.122.100
secondary : 185.51.200.2

بیشتر بخوانید: نحوه تغییر DNS و تنظیم آن

نحوه استفاده از گوگل جمینی (Google Gemini)

سپس میتوانید سوال یا درخواست خود را به هر زبانی که میخواهید تایپ کنید یا به صورت صوتی بیان کنید. این هوش مصنوعی می‌تواند به زبان‌های مختلف از جمله فارسی پاسخ شما را بدهد.

نحوه استفاده از گوگل جمینی (Google Gemini)

انواع نسخه های گوگل جمینی (Google Gemini)

گوگل Gemini را به عنوان یک مدل انعطاف‌پذیر توصیف می‌کند که می‌تواند روی همه چیز از دیتاسنتر گوگل گرفته تا دستگاه‌های تلفن همراه اجرا شود. برای دستیابی به این وسعت، Gemini در سه نسخه مختلف عرضه می شود:

  1. Gemini Nano: مدل Gemini Nano برای اجرا بر روی گوشی‌های هوشمند، به‌ویژه Google Pixel 8 طراحی شده است. این مدل برای انجام کارهای روی دستگاه که نیاز به پردازش هوش مصنوعی بدون اتصال به اینترنت دارند، ساخته شده است.
  2. Gemini Pro: Gemini Pro که در دیتابیس گوگل اجرا می‌شود، برای تامین آخرین نسخه چت ربات هوش مصنوعی این شرکت یعنی Bard، طراحی شده است. این مدل قادر به پاسخ سریع و درک سوالات پیچیده است و در حال حاضر در داخل چت بات Bard موجود است.
  3. Gemini Ultra: اگرچه هنوز برای استفاده گسترده در دسترس نیست، اما گوگل Gemini Ultra را به عنوان تواناترین مدل خود توصیف می کند. این مدل برای کارهای بسیار پیچیده طراحی شده است و قرار است پس از اتمام مرحله آزمایشی فعلی خود منتشر شود.

انواع نسخه های گوگل جمنای (Google Gemini)

تفاوت هوش مصنوعی گوگل Gemini با ChatGPT-4 چیست؟

به نظر می‌رسد که مدل جدید جمینی گوگل یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی تا به امروز باشد، اگرچه عرضه مدل Ultra این موضوع را مشخص می‌کند. در مقایسه با سایر مدل‌های محبوبی که در حال حاضر ربات‌های چت هوش مصنوعی را تقویت می‌کنند، Gemini به دلیل ویژگی چندوجهی بومی خود متمایز است، در حالی که مدل‌های دیگر، مانند ChatGPT-4 که یک مدل زبانی بزرگ دیگری است که توسط OpenAI ساخته شده است، برای چندوجهی بودن به پلاگین‌ها متکی هستند. به عنوان مثال، Gemini می‌تواند متن، تصاویر و ویدیو را به طور همزمان پردازش کند، در حالی که ChatGPT-4 باید هر نوع داده را به طور جداگانه پردازش کند.

بیشتر بخوانید:

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا