شبکه

شبکه چیست؟ و دسته بندی آن

شبکه چیست؟ و دسته بندی آن چگونه است

شبکه به برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر گفته میشود که شامل ارتباط بین کامپیوتر ها و لپ تاپ ها ، گوشی های هوشمند و … میشود و اجازه استفاده از منابع به اشتراک گذاری شده را میدهد ، مثلا میتوان از پرینتر به اشتراک گذاشته شده در شبکه چندین کامپیوتر از آن استفاده کنند.

دسته بندی شبکه های کامپیوتری

دسته بندی شبکه های کامپیوتری
دسته بندی شبکه های کامپیوتری

شبکه های LAN یا Local Area Connection: به شبکه هایی گفته میشود که که از نظر وسعت در حد یک سازمان می باشند.

شبکه های MAN یا Manipulate Area Network: به شبکه هایی گفته می شود که از نظر وسعت در سطح یک شهر هستند. مثلا چند سازمان که در یک شهر چند شعبه دارد و شعبه ها با یکدیگر ارتباط دارند.

شبکه های WAN یا Wide Area Network: به شبکه هایی گفته می شود که از نظر وسعت گسترده بوده و ارتباطات بین چند کشور راه برقرار می کند، مثال خوب برای این نوع از شبکه ، اینترنت می باشد که همگی روزها چندین ساعت از آن استفاده می کنیم.

شبکه های PAN یا Personal Area Network: به شبکه هایی گفته می شود که که از نظر وسعت در حد چندین متر بوده و برای برقراری ارتباط بین مثلا دو گوشی هوشمند جهت اشتراک گذاری فایل ها میباشد.

شبکه های TAN یا Tutorial Area Network: این نوع شبکه در حد یک شبکه خانگی بوده و بسیار کوچک می باشد و عموما دارای دو یا سه کامپیوتر می باشد که افراد برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری منابع مثلا اشتراک پرینتر برای اعضا خانواده استفاده می شود.

شبکه های BAN یا Body Area Network: به شبکه حسگر بدن یا شبکه پزشکی بدن گفته می شود، یک شبکه بی سیم از دستگاه های محاسباتی پوشیدنی تشکیل شده است. که درون بدن تعبیه شده باشند. این نوع شبکه بر روی عینک ها و … به کار میرود.

شبکه های NAN یا Neighborhood Area Network: یک شبکه بی سیم محلی (WLAN) است که کاربران را قادر می سازد به سرعت و با هزینه بسیار کم به اینترنت متصل شوند. یک NAN به طور کلی توسط یک فرد برای خدمت به یک خانواده یا تعدادی از همسایگان نصب می شود.

به عنوان بحث تکمیلی واژه های PAN و TAN به ندرت بین شبکه کارها استفاده می شود و به جای این دو واژه عموما از LAN استفاده می شود.

مطالب مرتبط:

علی کلانتری

کارشناس شبکه CCNA , CCNP MTCNA, MTCRE, MTCTCE, MTCWE, MTCUME , MTCINE MCSA,VCP 5.5,LPIC-1,CEH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا