آموزش

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق کار درستی است؟!

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق کار درستی است؟!

یکی از مهم ترین پارامترها برای خرید لپ تاپ، طول عمر باتری است. با گذر زمان باتری لپ تاپ خراب می شود و ما مجبور می شویم که لپ تاپ خود را کلا در برق استفاده کنیم. به همین دلیل سوالی همیشه ذهن ما را درگیر می کند که آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق آسیبی به لپ تاپ وارد می کند یا خیر؟

ظرفیت شارژ شدن باتری لپ تاپ ها محدود است

ظرفیت شارژ شدن باتری لپ تاپ ها محدود است

ظرفیت باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری محدود است و نمی توان آنها را بیش از حد معین شارژ کرد. به عبارتی زمانی که شارژ باتری کامل می شود و به %100 می رسد، لپ تاپ فرآیند شارژ شدن را به طور کامل متوقف می کند. بنابراین لپ تاپ دیگر شارژ نمی شود و از باتری انرژی خود را تامین می کند. ولی وقتی که مقداری از شارژ باتری کم شد فرایند شارژ شدن دوباره آغاز می شود. به همین دلیل نگران این موضوع نباشید که باتریتان بیش از حد شارژ می شود.

تمام باتری ها با گذر زمان ضعیف می شوند

همه باتری ها با گذشت زمان و استفاده مداوم ضعیفتر می شوند. در واقع وقتی که عمل شارژ و دشارژ بیشتر تکرار شود، طول عمر باتری نیز کاهش پیدا می کند. البته رابطه میان چرخه شارژ و طول عمر به نوع باتری ها نیز وابسته است. باتری لپ تاپ ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: باتری لیتیوم یونی، باتری لیتیوم پلیمری، باتری نیکل کادمیوم، باتری نیکل متال هیدرید و باتری هوشمند. این باتری ها درجه بندی خاص خود را دارند. اما به طور متوسط اغلبشان قادر به تحمل 500 چرخه شارژ کامل را دارند. در استفاده از باتری ها باید بگذاریم چرخه شارژ و دشارژ به طور کامل انجام گیرد زیرا نگه داشتن باتری با درصد بالا نیز خوب نیست.

اجازه ندهید باتری خیلی گرم شود

اتصال دائم لپ تاپ به برق

گرما مهم ترین عامل برای خراب شدن باتری است. زمانی که با برنامه های سنگین و بازی های ویدیویی سروکار دارید، سیستم به شدت داغ می شود و این مسئله تهدیدی جدی برای باتری می شود. به همین دلیل در این مواقع باتری را از بدنه خارج کنید تا مانع از رسیدن گرمای غیر ضروری به باتری شوید. البته این روش روی لپ تاپ های مدرن امروزی جواب نمی دهد چون باتری ها درون بدنه لپ تاپ تعبیه شده اند.

حال آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق کار درستی است یا خیر؟!

باتری ها در هر صورت پس از طی چرخه شارژ ضعیف و ضعیف تر می شوند و هیچ راهی برای مقابله با آن وجود ندارد. تقریبا همه سازندگان این نظر را دارند که نباید در چرخه شارژ و دشارژ اخلال ایجاد کرد حتی زمانی که لپ تاپتان برای مدت طولانی به برق متصل است باید هر از گاهی اجازه دهید تا باتری خالی شود.

بیشتر بخوانید: مشخصات یک لپ تاپ خوب در سال 2020

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

یک دیدگاه

  1. البته نباید یادمون بره که مدار شارژ باتری دارای یه مقایسه کننده س که وقتی ولتاژ باتری به حدی که تعریف (تنظیم) شده برسه مدار رو قطع میکنه و اگه پایین تر بیاد وصل انجام میشه
    فقط نکته اینه که طوری باید تنظیم بشه که تا به یه محدوده برسه دوباره وصل انجام بشه و پشت سر هم قطع و وصل انجام نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا