Gameآموزش

آموزش دو حالت مولتی پلیر و بتل رویال کالاف دیوتی موبایل (قسمت دوم)

آموزش دو حالت مولتی پلیر و بتل رویال کالاف دیوتی موبایل

بعد از آشنایی با حالت ها و محیط های بازی در قسمت اول آموزش، در این قسمت به آموزش دو حالت مولتی پلیر و بتل رویال کالاف دیوتی موبایل میپردازیم.

برای مطالعه: آموزش بازی کالاف دیوتی موبایل (قسمت اول)

حالت Multi-Player

با ورود به بخش مولتی پلیر و انتخاب حالت مسابقه‌ای که در نظر دارید با لمس گزینه ‌start وارد لابی بازی میشوید. در این قسمت با توجه به نوع حالتی که انتخاب کرده‌اید به تعداد بازیکن ها وارد بازی میشوند. پس از تکمیل شدن بازیکن ها صفحه انتخاب اسلحه برای شما به نمایش در میاد.

صفحه انتخاب
انتخاب سلاح

شما در این قسمت ۱۰ ثانیه فرصت دارید که مجموعه دلخواه اسلحه خود را از بین حداکثر ۱۰ مجموعه از پیش تعیین شده (در قسمت لواوت شما این مجموعه سلاح را آماده میکنید) انتخاب کنید.

پس از انتخاب و شمارش معکوس بازی شروع شده و شما باید ماموریت خود را انجام دهید تا پیروز میدان نبرد باشید.

نکته مهمی که در بخش لوداوت وجود دارد شما علاوه بر انتخاب سلاح اول و دوم میتوانید انواع تجهیزات تاکتیکال وپرک های مناسب را با توجه به مسابقه پیش رو انتخاب کنید. (توجه داشته باشید که انتخاب پرک ها و تجهیزات تاکتیال بایستی قبل از شروع مسابقه انجام بگیرد)

شما با توجه به سطح بازی خود میتوانید ۳ دسته از انواع پرک را تجهیز کنید.

پرک های قرمز
red perks
پرک های سبز
Green Perks
پرک های آبی
Blue Perks

شما میتوانید با خواندن توضیحات در پرک مناسب ترین گزینه را برای مسابقه ها و نوع استراتژی بازی خود انتخاب کنید. سه نوع پرک هرکدام ویژگی های متفاوتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

پس از انتخاب پرک ها حال نوبت انتخاب تجهیزات تاکتیکال میرسد. باز هم با توجه به نوع بازی خود میتوانید از گزینه های موجود یکی را برای بازی خود انتخاب کنید.

نکته سومی که در بخش مولتی پلیر وجود دارد بخش Score streak میباشد. این بخش با توجه به امتیاز هایی که پس از هر کیل یا انجام ماموریت خواسته شده در بازی انجام میدهید قابل استفاده است.

انواع streak ها را نیز میتوانید با توجه به نوع بازی خود قبل از شروع نبرد انتخاب کنید. البته شما فقط می‌توانید سه عدد از این استریک ها را انتخاب کنید.

scorestreaks
scorestreaks

و اما نکته آخر مهارت های اپراتور یا  operator skills. با شروع بازی هر فرد در میدان نبرد یک گزینه به نام مهارت اپراتور دارد که بعد از زمان مشخصی قابل استفاده است. این مهارت ها با توجه به قدرتی که در اختیار شما قرار میدهد دارای زمان بندی های مختلفی میباشد. پس در انتخاب آنها دقت کنید تا در هر حالت از میدان نبرد بازدهی مناسبی از این مهارت ها داشته باشید. انواع مهارت های اپراتوری را در عکس زیر مشاهده میکنید.

operator skill
operator skill

با یادگیری قابلیت های هر کدام از پرک‌ها، مهارت های اپراتور و Streak ها در لوداوت خود بهترین آنها را تنظیم کرده و در میدان نبرد از آنها استفاده کنید.

تمام نتیجه‌ای که شما از بازی میگیرید تماما به انتخاب نوع سلاح، تجهیزات تاکتیکال، مهارت های اپراتوری و ‌score streak های شما در لوداوت شما بستگی دارد. پس در انتخاب و تنظیم لوداوت خود نهایت دقت را داشته باشید تا بیشترین بازده را داشته باشید.

حرف آخر در این بخش: اگر شما در هر حالت بازی در بخش مولتی پلیر ۲۰ کیل پشت سر هم بدون کشته شدن داشته باشید شما به عنوان هدیه کد پرتاب موشک هسته‌ای دریافت میکنید که با استفاده ازآن تمامی دشمان شما در آن واحد کشته میشوند.

محیط بازی در حالت مولتی
multiplayer

حالت Battle Royal

یکی از حالت هایی که این روز ها مورد توجه خوره های بازی شده است بخش بتل رویال میباشد. در این قسمت از بازی شما در میان ۱۰۰ بازیکن دیگر قرار دارید و بایستی با حذف همه آنها به پیروزی در میدان نبرد دست بیابید.

پس از انتخاب حالت تیم و دید خود در لابی پیش از بازی شما با لمس گزینه Start وارد لابی اصلی بازی در بتل رویال میشوید. به محض ورود شما با صفحه‌ای آبی رنگ مواجه میشوید.

class
صفحه انتخاب کلاس

در این قسمت شما باید کلاس خود را از میان ۱۲ گزینه موجود انتخاب کنید. این کلاس ها هر کدام کاربرد خاص خود و مزایای عالی را برای شما فراهم می‌آورد. این ۱۲ کلاس عبارت انداز:

کلاس زامبی یا Clown class : با انتخاب این گزینه شما یک عروسک کوکی دارید که با هر بار کوک کردن و پرتاب آن ۴ عدد زامبی حاضر شده و به دنبال دشمنان شما به آنها حمله میکنند.

اگر در اطراف شما دشمنی نباشد کنار عروسک کوکی شما ایستاده و در نهایت با ترکیدن بمب عروسک کوکی کشته میشوند. مزیت این کلاس زامبی های دشمن را در فاصله دورتر به شما خبر میدهد.

کلاس دیدبانی یا scout : با انتخاب این کلاس شما مجهز به یک رادار جهت شناسایی دشمنان خود میشوید.

با استفاده از این کلاس در مدت محدود مکان دشمنان شما در محدوده مشخصی از نقشه قابل رویت است. مزیت این کلاس شما برای مدت محدودی ردپای دشمان خود را به رنگ نارنجی مشاهده میکنید.

کلاس شفا یا medic : با این شما یک کیف کمک رسانی همراه خود دارید در صورتی در طول نبرد دچار جراحت شدید میتوانید از این کلاس استفاده کنید.

این کلاس در یک محدوده مشخص میتواند برای ۴ نفر امدادرسانی انجام دهد. مزیت این کلاس کاهش مدت امدادرسانی به خود و هم تیمی ها به اندازه ۲۵٪ است.

کلا نینجا یا Ninja : با انتخاب این کلاس شما یک قلاب مجهز میشوید که میتوانید با آن به هرجایی از نقطه دلخواه در نقشه بروید که دسترسی بقیه به آنجا ممکن نیست این مکان ممکن است پشت بام یک خانه یا بالای یک برج یا دکل آبرسانی باشد. مزیت این قدم های بیصدا در بازی است که دشمن متوجه حضور شما نمیشود.

کلاس سپر یا Defender : با انتخاب این کلاس و استفاده از آن روبروی شما یک سپر باز میشود که از شما محافظت میکند علاوه بر این هنگام باز شدن این سپر یک فلش کور کننده به مدت ۳ ثانیه دشمنانی که روبرو شما هستند را کور میکند و فرصت مناسبی برای کشتن آنها یا فرار از دست آنها میباشد. مزیت این کاهش خسارت وارده به شما تا ۲۵٪ را هنگام استفاده تضمین میکند.

کلاس مکانیک یا Mechanic : با استفاده از این کلاس یک پهباد دشمان شما را کور کرده و اضافه استفاده از تجهیزات را به آنها نمیدهد. مزیت این کلاس دیدن وسایل نقیله، تله های دشمنان و تجهیزات از فاصله ۸۰ متری است.

کلاس فریب یا Trickster : با این کلاس شما به حالت جنون در آمده و دو کپی به صورت هولوگرامی از شما ایجاد میشود که برای فریب و سرگرم مردن دشمن مناسب است. مزیت این کلاس نشان دادن ردپای دشمنان از فاصله دورتر را تضمین میکند.

کلاس جتپک یا Air Borne : با استفاده از این کلاس شما یک دستگاه جتپک فراخوان میدهید که میتوانید با آن به پرواز در بیایید. مزیت این کلاس وزن کمتر نسبت به دیگران در هنگام پرواز است.

کلاس تله یا Trap Master : با استفاده از این کلاس شما میتوانید تله های برقی در مکان های دلخواه خود برای دشمنان استفاده کنید. مزیت این کلاس سرعت راه رفتن شما بیشتر شده و کلاس های شما زودتر قابل استفاده است.

کلاس شبح یا Poltergeist : با این کلاس شما به مدت محدود نامریی میشوید. مزیت این کلاس دویدن سریعتر در حالت شبح میباشد.

کلاس دودزا یا Smoke Bomber : با این کلاس شما این محدوده غلیظ دود ایجاد میکنید که سرعت دشمن را کاهش و دید آنها را مختلط میکند. مزیت این کلاس دیدن دشمنان به رنگ قرمز در دود است که در صورت شلیک به شما سرعت دویدن شما افزایش پیدا میکند.

کلاس هکر یا Hacker : با کلاس شما نقشه دشمنان نزدیک بخود را سیاه کرده و تله های آنها را خنثی میکند. علاوه براین دشمنان شما قابلیت استفاده از کلاس خود را ازدست میدهند. مزیت این کلاس جلوگیری از هک شدن شما در مقابل دشمنان است.

پس از انتخاب کلاس مورد نظر و پایان یافتن شمارش معکوس شما با یک هواپیما از روی یک خط پرواز بایستی به نقشه بازی فرود بیایید.

این فرود به وسیله چتر نجات انجام میشود. اینکه در کجای نقشه بازی فرود بیایید کاملا اختیاری است. اما توجه کنید که هر بار در نقشه بازی قسمت هایی به صورت نارنجی نشان داده میشوند این نقاط دارای تجهیزات بیشتری نسبت به بقیه قسمت های نقشه می‌باشد.

این نقاط در هر بازی به صورت تصادفی تغییر می‌کنند پس در انتخاب محل فرود خود دقت کنید تا تجهیزات مناسبتری بدست آورید.

نقشه بازی
game play map

علاوه بر قسمت های نارنجی یک قسمت به عنوان منطقه ایزوله نیز در نقشه وجود دارد شما با رفتن به نقطه میتوانید تمام تجهیزات مورد نیاز برای نبرد را با آخرین سطح پیدا کنید.

توجه کنید منطقه همیشه انتخاب بازیکن های قوی میباشد پس هنگام فرود در این منطقه کاملا محتاط عمل کنید زیرا که نقشه بازی شما در این بخش غیرفعال میشود.

نمایی از پلتفرم
platform view
نمایی از پلتفرم ۲
platform view 2

پس از فرود شما بایستی در خانه ها و محل های مشخص به دنبال سلاح و تجهیزات دلخواه خود باشید. این وسایل در کوله پشتی شما نگهداری میشود توجه داشته باشید ظرفیت کوله شما محدود میباشد پس باید نهایت دقت را در انتخاب تجهیزات داشته باشید.

زمانی که از بار اول به زمین فرود می‌آیید فقط یک چاقوی جنگی در اختیار دارید. با پیدا کردن اسلحه شما میتوانید از آن ها برای کشتن دشمن های خود اقدام کنید.

اگر میخواهید ظرفیت کوله پشتی خود را افزایش دهید بایستی به دنبال کوله پشتی بزرگتری در نقشه بگردید این کوله پشتی ها ظرفیت دو برابر کوله پشتی معمولی شما دارد و در سطح نقشه به وفور یافت میشود.

نکته هایز اهمیت بازی این است که منقطه امن بازی در هر ۲ دقیقه کوچکتر میشود پس هنگام درگیری و یا جمع کردن غنایم مواظب باشید تا از منطقه امن دور نیافتید.

نقشه بازی
نمایی از منطقه امن و سیف زون

در نقشه علاوه بر تجهیزاتی که در روی زمین هستند شما سه نوع جعبه پشتیبانی نیز پیدا میکنید. این جعبه ها عبارت اند از:

 • جعبه‌های سبز: این جعبه ها شامل یک سلاح تیربار یا تک تیرانداز یا ازنوع شاتگان به همراه دویاسه خشاب گلوله و یک پرک کمکی برای شما است.
 • جعبه های قرمز: این جعبه ها شامل یک کوله پشتی یک سلاح لانچر موشک به همراه تجهیزات تاکتیکال می‌باشد.
 • جعبه های خاکستری: این جعبه ها نیز شامل آدرنالین(در بعضی مواقع فاقد آدرنالین)، کیف کمک های اولیه، اسپری بی‌حسی و صفحه ترمیم جلیقه ضد گلوله است.

این جعبه ها نیز به طور رندم در نقاط مشخصی از نقشه قرار دارند. وسایل داخل آنها نیز به صورت تصادفی در هر بازی متغییر می‌باشد.

نکته بعدی در این بازی پیدا کردن جلیقه های ضد گلوله است. این جلیقه ها بسته به لول خود میتوانند نقش بسیار مهمی در حفظ جان شما در بازی داشته باشند. این جلیقه در سه سطح ۱و۲و۳ به رنگ های سبز ، آبی و بنفش در نقشه پراکنده هستند.

جلیقه سطح ۱ ۲۵٪ و جلیقه سطح۲ تا ۳۵٪ و جلیقه سطح ۳ تا ۴۵٪ از شما در برابر تیر دشمنان حفاظت جانی به عمل می‌آورند.

همانند جلیقه ها اسلحه نیز داری سطح بندی می‌باشند که به ترتیب سفید، سبز، آبی ، بنفش، طلایی تقسیم بندی میشوند بسته به رنگ سلاحی که پیدا می‌کنید تجهیزات وصل شده به آنها نیز متغییر می‌باشد به اینگونه که :

 • سلاح سفید هیچ تجهیزاتی به آن وصل نیست
 • سلاح سبز یک یا دو وسیله کمکی به آن متصل است.(مانند قبزه یا لیزر)
 • سلاح آبی سه وسیله کمکی متصل به خود دارد.
 • سلاح بنفش چهار وسیله کمکی به همراه دارد.
 • و در نهایت سلاح های افسانه‌ای که با تجهیزات کامل ۵تایی در نقاط نارنجی رنگ پیدا میشوند.
نمایی از سلاخ های بازی
guns view

شما میتوانید برای سلاح خود یکی از پرک های دلخواه که در سطح نقشه پیدا میکنید استفاده کنید علاوه بر این اگر از مگسک سلاح خود راضی نیستید میتوانید انواع اپتیک های موجود در سطح بازی استفاده کنید.

انواع پرک های موجود در بازی نیز مطابق شکل نیز قابل رویت در بازی هستند. توجه کنید که این پرکها نیز همانند سلاح ها دارای سطح بندی های مختلف هستند پس همیشه به دنبال سطح بالاتر آن باشید.

gun perks 1
Gun Perks 1
gun perks 2
Gun Perks 2

همانند سلاح ها کیت های کمک های اولیه نیز دارای سطح بندی میباشند به بدین گونه که :

 • اسپری ها: سطح ۱ کمک رسانی است که هر ۱۰تای آنها یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند. با استفاده از این اسپری شما به میزان ۲۰ درصد در مدت ۲۰ ثانیه به سلامتی خود اضافه میکنید.
 • کیت: سطح ۲ کمک رسانی است که هر ۵تای آنها یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند. با استفاده ازاین کیت شما به میزان ۸۰ واحد به سلامتی خود اضافه میکنید.
 • آدرنالین: سطح ۳ کمک رسانی است که هر۲ عدد آدرنالین یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکندو با استفاده از این سرنگ شما به میزان ۱۵۰ واحد به سلامتی خود اضافه میکنید. توجه داشته باشید که این مقدار حداکثر مقداری است میتوانید در حین بازی داشته باشید. پس در طول بازی سعی کنید سلامتی خود را تا ۱۵۰ واحد تکمیل داشته باشید.
 • صفحه های ترمیم جلیقه: این صفحه ها هر ۵ عدد آنها یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند و با هر کدام می‌توانید تا ۵۰٪ جلیقه خود را ترمیم کنی.

کوله پشتی

تجهیزات تاکتیکال

حال به معرفی انواع تجهیزات و پرک های بازی میپردازیم :

 • Flash grenades: این سلاح که به فلش بنگ نیز معروف است هر ۵ عدد آن یک محفظه از کیف شما را اشغال می‌کند. با استفاده از آن دشمن شما به مدت ۲ثانیه کور میشود.
 • Smoke grenades: این سلاح هر ۳ عدد آن یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند. با استفاده از این سلاح یک محدوده مشخصی پر از دود میشود که دید دشمن را مختل میکند.
 • Cluster bomb: این سلاح هر ۳ عدد آن یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند. با استفاده از این سلاح که بصورت خوشه ای میترکد دشمن شما تا حداکثر ۳ ثانیه کور و سرعت آن راه رفتن آن کاسته میشود.
 • Cluster grenades: این سلاح هر ۳ عدد آن یک محفظه از کوله پشتی شما را اشغال میکند و با استفاده از آن مانند نارنجک میترکد اما بصورت خوشه‌ای دوباره در اطراف ترکیده و باعث جراحت دشمنان شما میشود. این سلاح در صورت پرتاب به محل اصابت میچسبد.
 • Grenades: یک نارنجک معمولی است که در صورت ترکیدن جراحت سنگینی به دشمن وارد میکند.
 • Nova Gas: این سلاح نیز همانند بمب شیمیایی است که در محل پرتاب شده یک محدوده مشخص را شیمیایی کرده و باعث جراحت دشمنان میشود. این گاز برای کشتن زامبی ها بسیار کاربردی میباشد. هر ۳ عدد آن یم محفظه از کوله پشتی را اشغال میکند.
 • Concussion: این نارنجک ها به صورت صوتی منفجر شده و باعث اختلال در دید و عملکرد دشمنان شما میشود.

ایردراپ Air Drops

در حین بازی نیز تعدادی جعبه از هواپیما برای شما در نقاط مختلف نقشه ارسال میشود.

این جعبه های همیشه دارای یم سلاح افسانه‌ای، ۴عدد آدرنالین، یک یا دو عدد جلیقه سطح ۳ و یک لانچر قفل شونده به همراه تیر های ان است. علاوه بر این شما میتوانید از هرکدام از این ایردراپ ها یک سلاح از گان اسمیت های خود انتخاب کنید و با آن به نبرد دشمنان خود بروید.

air drop
air drop
گان اسمیت
انتخاب گان اسمیت

نکته مهم این است که در آخر نبرد زمانی که فقط ۳۰ نفر از بازیکن ها زنده هستند دو یا یک عدد تانک به جای ایردراپ ارسال میشود. پس خود را برای آن آماده کنید.

Chip terminal

در آخر نیز بایستی این را اشاره کنم که در نقاط مختلف نقشه ترمینال هایی برای آپگرید کردن کلاس شما وجود دارد. این نقاط مشخص بوده و مکان ثابتی دارند اما در طول در بازی فقط چند عدد از آنها فعال میشوند.

این مکان های فعال با مربع های بنفش رنگی دیده میشوند هر کدام از این نقاط ۴عدد چیپ برای ارتقا کلاس شما ارایه میدهد و در هر ۲ دقیقه هر ایسگاه مجدد شارژ میشود.

با ارتقا کلاس خود در این ترمینال ها سرعت و کارایی کلاس خود را بالا میبرید و مدت زمان استفاده آن بیشتر و زمان شارژ آن کوتاه میشود.

در آخر نیز بایستی به این اشاره کنم که اگر به صورت گروهی بازی میکنید در صورت کشته شدن ناامید نشوید زیرا اگر دوستان شما به نزدیکی صندوق شما بیایند و پلاک شما را اسکن کنند میتوانید با پرواز بعد دوباره به بازی برگردید.

dogtag
پلاک دوستان کشته شده

با توجه و آگاهی کامل از نکات بالا شما میتوانید جزو ۱۰ نفر برتر در هر بازی باشید اما این که کدام تیم برنده باشد بستگی به جای گیری مناسب شما و سلاح های مورد شما دارد پس همیشه به دنبال بهترین آن باشید.

بیشتر بخوانید:

rmahdavi

کارشناس ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار #IUST. علاقه مند به دنیای تکنولوژی deep learning and ai و خودرو.

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از پست خوبتون اگه میشه لطفا این پست رو یک بروز رسانی کنید تا خیلیی بهتر بشه چون یه سری چیز ها تغییر کرده در کل آموزش خیلی خوبی بود

 2. سلام ببخشید مشکل من اینه توی مولتی پلی از جعبه ها و بقیه جا ها بالا نمیره باید چند بار پرش رم بزنم تا شاید بره میشه کمکم کنید?

 3. سلام.
  خیلی ممنون من درباره پرک ها چیزی نمیدونستم واقعا زحمات کشیدید دستتون درد نکنه.
  ممنون. ♥♥♥??????

 4. سلام نمیدونم چرا روی زمین گان ها و وسایل رو جعبه نشون میده مشکل از چیه؟!

 5. سلام
  چطور باید در بخش مولتی پلیر از دو نارنجک استفاده کرد؟
  آیا این هم مثل اسلحه به پرک نیاز داره؟
  ممنون…

  1. بله با استفاده از پرک (shrapnel)میتونید دوتا نارنجک پرتاب کنید

 6. سلام. وقت بخیر. بعد از آخرین آپدیت بازی، در بتل رویال اسلحه ها و تجهیزات روی زمین به صورت باکس نشان داده میشوند. راه حلی برای نمایش هست؟

  1. تو آپدیت جدید برای گوشی های ضعیف آیتم ها روی زمین به صورت جعبه نشان داده میشه شما میتونید برای رفع مشکلتون از گوشی قویتری استفاده کنید.

 7. سلام 🙂
  راهی هست برای مود کردن بازی
  (یعنی گرفتن cp رایگان)
  لطفا اگه هست بگید
  به ایمیلم بگید لطفا 🙂

  1. خیر فقط باید بخرید سی پی . چیت هم بزنید فقط گیم پلی رو خراب میکنید و لذت خاصی نداره

   1. سلام در قسمت مرحله ای چطور باید مرحله Operation broken arrow رو ببریم؟ وقتی شیمیایی فعال میشه دیگه نمیدونم باید چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا