سیستم عامللینوکس

معرفی 5 شبیه ساز ترمینال لینوکس

شبیه ساز ترمینال لینوکس چیست؟

یکی از ویژگی های متعدد سیستم های لینوکسی که زیبایی خاصی را به آنها میدهد Terminal Emulator یا شبیه ساز ترمینال لینوکس میباشند. این ویژگی در واقع اشاره به همان محیط دستوری سیستم های لینوکسی دارد که در میان کاربران و افراد جامعه GNU/Linux بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ما انواع متعددی از شبیه سازهای ترمینال لینوکس را داریم که هر کدام به نوبه خود دارای ویژگی های متعدد ظاهری و کاری میباشد. البته بسته به توزیعی که استفاده میکنید این شبیه سازهای ترمینال به صورت پیش فرض ممکن است نصب باشند. در این مقاله از کالی بویز قصد داریم 5 مورد از شبیه سازهای ترمینال لینوکس را معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: ترمینال لینوکس چیست؟

ترمینال Gnome

اگر شما یک کاربر Gnome میباشید قطعا با این ترمینال برخورد کرده اید، زیرا ترمینال Gnome با هر توزیع Gnome به صورت پیش فرض نصب و راه اندازی میشود.

ترمینال Gnome نمونه بارزی از سادگی و زیبایی و راحتی ادغام سازی با دیگر بخش های سیستم میباشد که میتوانند کاربران از آن بهرمند شوند.

ترمینال Gnome

ترمینال Terminator

این ترمینال یکی از پرکاربرد ترین ترمینال ها برای افراد پرکار میباشد. زیرا زمانی به کار میرود که در زمان استفاده از سیستم به بیش از یک پنجره از ترمینال نیاز داشته باشید.

برای مثال خود من در هنگام کار با سیستم نیاز دارم که بیش از یک پنجره ترمینال را بر روی محیط میزکار سیستم خودم ببینم پس برای من بهترین گزینه Terminator میباشد.

ترمینال Terminator

ترمینال لینوکس XTerm

این ترمینال یکی از قدیمی ترین و بهترین ترمینال ها میباشد که تاریخچه آن به سال 1984 برمیگردد که امروزه روی توزیع های X به صورت پیش فرض نصب میشود.

اگر به دنبال سبک بودن و راحتی میباشید XTerm محیط خیلی خوبی میباشد. زیرا بسیار سبک است و در محیط های که میزان اشغال شدن منابع سخت افزار مهم میباشد استفاده از XTerm بهترین گزینه است.

ترمینال XTerm

ترمینال لینوکس Guake

نام این ترمینال برگرفته شده از نام قدیمی بازی Guake میباشد و بیشتر یک سبک Console را به خود اختصاص داده است. این ترمینال بسیار ساده میباشد و برای استفاده از آن از یک رابط کشویی استفاده میشود و با کلیک کردن بر روی آن از قسمت بالا به راحتی میتوان آن را اجرا کرد.

ترمینال Guake

ترمینال لینوکس Simple Terminal

لینوکس اصولا اکثر نرم افزار ها و ویژگی های خود را در محیط Cli ارائه و دسته بندی میکند و در عین حال کسانی که تازه وارد این عرصه میشوند و یا یک چیز ساده و در عین حال قدرتمند را میخواهند تجربه کنند این محیط مخصوص این افراد میباشد.

این محیط شباهتی نیز به XTerm دارد اما مانند XTerm نمیباشد. زیرا XTerm بسیار قدیمی بوده و توانایی پشتیبانی از Font های مختلف و رگبندی ها متنوع را درون خود ندارد. اما Simple Terminal بدین شکل نبوده و توانایی های متعددی را به مراتب نسبت به XTerm دارد.

ترمینال Simple Terminal
شبیه ساز ترمینال لینوکس

موفق و پیروز باشید.

امیرحسین تنگسیری نژاد

کارشناس مشاور و مدرس شبکه و امنیت شبکه, حوزه اصلی فعالیت بنده در زمینه شبکه مباحث R&S و Service Provider می‌باشد و در زمینه امنیت نیز در موقعیت های مختلفی مانند EndPoint Security, PenTest ,Forensic و SoC فعالیت داشته و دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا