رپورتاژ آگهی

تفاوت اتریوم با توکن WETH چیست؟

تفاوت اتریوم با توکن WETH چیست؟

اتریوم بسته بندی یا رپد شده (Wrapped ETH) صرفاً یک نسخه «پیچیده» از توکن اتریوم است. برای ارزهای دیجیتال، یک توکن «پیچیده شده»، قالبی است که حاوی دارایی اصلی است. فرآیند رپ کردن (wrapping) یا توکن بسته بندی شده، استفاده دارایی غیر بومی را در بلاکچین های دیگر امکان پذیر می‌کند. همانطور که بیت کوین را در بلاکچین اتریوم، استفاده می‌کنیم.

از آنجایی که بیشتر بلاک چین ها قابلیت همکاری سیال یا توانایی انتقال توکن های بومی از یک بلاکچین به بلاک چین دیگر را ندارند، فراهم نشدن این بستر، برای دارندگان نوع خاصی از ارزهای دیجیتال چالش برانگیز خواهد بود.

آیا ETH و WETH متفاوت هستند؟

اتر (ETH) رمز یا ارز بومی، بلاک چین اتریوم است. اتر هنگام تعامل یا اجرای قراردادها در اتریوم، برای پرداخت هزینه گاز یا هزینه تراکنش استفاده می‌شود. کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال، قیمت اتریوم را برای آینده نزدیک ۵ رقمی پیش بینی می‌کنند. چون اتریوم علاوه بر استفاده به عنوان ارز دیجیتال، می‌تواند برای پردازش انواع دیگر تراکنش‌های مالی، اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره داده‌ها برای برنامه‌های شخص ثالث نیز مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل محبوبیت اتریوم، این شبکه بلاک چین ترجیحی، برای برنامه‌های غیرمتمرکز جدید و هیجان‌انگیز (و گاهی اوقات پرخطر) است. در روزهای اولیه، بسیاری از پروژه ها شروع به راه اندازی توکن با عملکردهای خاص خود کردند. به منظور ایجاد اکوسیستمی از توکن ها که بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، استاندارد توکن ERC-20 در سال 2015 ایجاد شد تا قوانین و مقرراتی را به عنوان طرح اولیه توکن ها در اتریوم تعیین کند.

تفاوت اتریوم با توکن WETH چیست؟

استاندارد ERC-20 قوانین اجباری خاصی را، برای هر قرارداد توکن تعریف می‌کند. مانند عرضه کل، تعادل، انتقال، تایید و کمک هزینه، استاندارد، ERC-20 نه تنها امکان همکاری بین توکن‌ها را فراهم می‌آورد، بلکه مجموعه‌ای از استانداردها را نیز برای فهرست‌های تبادل و انتقال توکن‌ها از یک کاربر به کاربر دیگر عملی می‌سازد. بدون ایجاد استاندارد ERC-20، توسعه دهندگان، بدون اینکه بدانند چگونه توابع موجود در قرارداد توکن را فراخوانی کنند. نمی‌توانند به راحتی توکن های دیگر را، در پروژه های خود ادغام کنند.

با این حال، استاندارد ERC-20 پس از انتشار توکن بومی ETH ایجاد شد و اتریوم در شکل اصلی خود با استاندارد ERC-20 خود مطابقت ندارد. به منظور تسهیل مبادلات قراردادهای هوشمند برای سایر توکن‌های ERC-20 در صرافی‌های غیرمتمرکز، ابتدا باید توکن اتریوم تبدیل شود. یا در یک نسخه سازگار با ERC-20، WETH که قالبی استاندارد مانند سایر توکن‌های ERC-20 است، بسته شود. اتریوم بسته بندی یا اتریوم رپد شده (WETH) برخلاف اتریوم (ETH) از استاندارد خاصی پیروی می‌کند. که به استاندارد ERC-20 شناخته می‌شود، ERC-20 یک استاندارد فنی برای صدور توکن در بلاک چین اتریوم است. یکی از مهمترین جنبه های یک توکن ERC-20 این است که قابل تعویض است، به این معنی که یک توکن همیشه با یک توکن دیگر با همان ارزش قابل تعویض است.

توکن های رپد شده چگونه کار می‌کنند؟

WETH به این دلیل ایجاد شد که استفاده از ETH برای برنامه های مختلف دیفای (DeFi) امکان پذیر نبود. بنابراین، قرار دادن توکن اتریوم در یک استاندارد سازگار ERC-20 به این معنی است که می‌توان آن را به راحتی در طیف وسیعی ازبرنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کرد. همچنین، این بدان معنی است که کاربران می‌توانند نسخه های خود را از توکن ها برای برنامه های DeFi سفارشی خود ایجاد کنند. همچنین از نظر ارزش WETH معادل ETH است. و هیچ تفاوت قیمتی بین توکن اتریوم و WETH وجود ندارد. بنابراین، اگر می‌خواهیم از اتریوم خود برای شرکت در یک برنامه غیر متمرکز سفارشی استفاده کنیم، می‌توانیم به راحتی آن را در یک برنامه غیرمتمرکز مانند وان اینچ به WETH تبدیل کرده و سپس به استفاده از آن ادامه دهیم. علت اینکه نمی‌توانیم، به سادگی از توکن اتریوم برای برنامه های کاربردی در اتریوم استفاده کنیم، این است که اتریوم، قبل از ایجاد استانداردهای توکن راه اندازی شده است. این بدان معنی است که با ERC-20 سازگار نیست، و استفاده مکرر از آن را بسیار سخت تر می‌کند. بنابراین، برای رفع نیاز، می‌توانیم به سادگی اتریوم خود را به یک قرارداد هوشمند بفرستید و در ازای آن WETH دریافت کنید.

هنگامی که می‌خواهیم یک نسخه بسته بندی شده، از هر توکن ایجاد کنیم، در این صورت، به سادگی کیف پول خود را در جایی که ETH خود را داریم به یک صرافی غیرمتمرکز، مانند وان اینچ، متصل می‌کنیم. هنگامی که کیف پول خود را متصل کردیم، به سادگی میزان اتریومی را که می‌خواهیم به WETH تبدیل کنیم، تعیین و سپس توکن ها را تعویض می‌کنیم. بنابراین، در ازای اتریوم که فروخته شده، WETH دریافت می‌کنیم. سپس می‌توانیم از آن در هر یک از برنامه های غیرمتمرکز که می‌خواهیم استفاده کنیم.

چرا به توکن های پیچیده (Wrapped) نیاز داریم؟

برای داشتن فضایی غیرمتمرکز، که هدف ارزهای دیجیتال ایجاد آن است، باید بتوانیم از محصولات مختلف در شبکه‌های مختلف به‌طور یکپارچه استفاده کنیم. درست مانند اینکه بتوانیم پول (به طور بالقوه) را از یک بانک داخلی به یک بانک بین‌المللی منتقل کنیم. در حالی که این قابلیت همکاری مطمئناً با نهادهای متمرکز درگیر آسان است، اما به دلیل شبکه بسیار عمیق‌تر مورد بحث، برای نهادهای مبتنی بر بلاک چین بسیار دشوار می‌شود. بنابراین داشتن قابلیت انتقال دارایی های بومی از یک شبکه به شبکه دیگر مطمئناً مفید است. چون کاربران نمی‌خواهند دارایی های خود را، برای خرید دارایی های جداگانه بفروشند. مانند کسی که مقادیر زیادی بیت کوین دارد. برای استفاده از آن در بلاکچین اتریوم، یا به‌طور مثال خرید اتریوم از صرافی تبدیل، ابتدا باید بیت کوین خود را برای خرید تتر (USDT) بفروشد تا بتواند. به راحتی از آن برای شرکت در هر برنامه غیرمتمرکز یا دیفای مورد نظر خود استفاده کند.

تفاوت اتریوم با توکن WETH چیست؟

نحوه تولید توکن رپد (Wrapped)

توکن‌های پیچیده را می‌توان به عنوان مشتقات در امور مالی سنتی در نظر گرفت، زیرا آنها قیمت دارایی پایه را دنبال می‌کنند. و نسبت ۱:۱ دارند. لایه‌ای از قابلیت همکاری را برای کاربران درون اکوسیستم ارائه می‌دهند.اتریوم تنها شبکه ای نیست که ایجاد و استفاده از توکن های پیچیده را ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید توکن‌های پیچیده ‌شده دارایی‌های غیربومی را در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ایجاد کنید. به منظور تسهیل مبادلات قراردادهای هوشمند برای سایر توکن‌های ERC-20 در صرافی‌های غیرمتمرکز نیز، ابتدا باید اتریوم، تبدیل شود یا در یک نسخه سازگار با ERC-20، WETH که قالبی استاندارد مانند سایر توکن‌های ERC-20 است، بسته شود. رپد توکن‌ها معمولاً به یک متولی (Custodian) نیاز دارند. که این متولی می‌تواند شخصی حقیقی یا حقوقی)، کیف پول چند امضایی یا بلاکچین اختصاصی)، سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) یا حتی یک قرارداد هوشمند باشد. متولی باید یک توکن اصلی را به ازای توکن رپد شده یا بسته بندی شده نگه دارد و این عمل در زنجیره بلاکچین ذخیره می‌گردد.

این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی است و کالی بویز مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
تفاوت اتریوم با توکن WETH چیست؟در حال ثبت رای

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا