آموزش

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

در جهان امروز تکنولوژی از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که زندگی انسان ها بدون تکنولوژی همانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و… دشوار می شود. تکوین دنیای جدید قبل از هر چیز مدیون دستاورد تکنولوژی های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی است. رکن اصلی این فنون، امروزه کامپیوتر و ابزارهای ارتباطات از راه دور است. به همین دلیل رشته مهندسی کامپیوتر به یکی از پرطرفدارترین رشته ها تبدیل شده است.

فهرست مطالب گفته شده در این مقاله

 • معرفی رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های آن در دوران کارشناسی
 • معرفی دروس تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر
 • معرفی رشته کامپیوتر در هنرستان
 • معرفی بهترین دانشگاه های ایران و خارج برای رشته مهندسی کامپیوتر
 • ادامه تحصیل در این رشته در ایران و خارج از کشور
 • بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر
 • برتری رشته کامپیوتر نسبت به سایر رشته ها
 • چگونه در رشته کامپیوتر موفق شویم؟

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های آن

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم کامپیوتر و علم مهندسی الکترونیک است. این رشته به طراحی و ساخت اجزای کامپیوتر، نرم افزارهای کاربردی، شبکه ها و سیستم های ارتباطی می پردازد. هدف این رشته تربیت متخصصانی برای تحلیل، طراحی، شبیه سازی، پردازش، ساخت و راه اندازی دستگاه‌ها و سخت ‌افزارهای جدید، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه و نرم افزار های کامپیوتر است.

رشته کامپیوتر ویژگی و توانايی خاصی نمیخواهد اما استمرار در یادگیری و پافشاری در حل مسائل مطمعناً لازمه دانشجویان و فعالان این رشته میباشد. چرا که این رشته روز به روز در حال پیشرفت میباشد و لحظه ای غفلت ، شما را از این فضا دور خواهد کرد و از دریافت اطلاعات مهم و به روز جا خواهید ماند.

مشخص است که استفاده از کامپیوتر و اینترنت روند رو به رشدی داشته و فعالان در رشته کامپیوتر میتوانند در حوزه شرکتهاي توليدکننده نرم افزار، شرکتهاي توليدکننده قطعات، شرکتها و موسسات خدماتي، مراکز آموزشي و … درآمد کسب کنند.

این رشته در کارشناسی شامل سه گرایش سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات می باشد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. در مقطع ارشد نیز داراي چهار گرايش معماري کامپيوتر، مهندسي نرم‌افزار، هوش مصنوعي و الگوريتم و محاسبات است.

گرایش مهندسی سخت افزار

در این گرایش با قسمت های فیزیکی کامپیوتر سر و کار خواهید داشت. از جمله کارهایی که یک مهندس سخت افزار انجام می دهد شامل: طراحی قطعه های سخت افزاری جدید، به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت کار با نرم افزارهای جدید، آزمایش سخت افزارهای ساخته شده، تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و ….

گرایش مهندسی نرم افزار

این گرایش همانطور که از اسمش پیداست به قسمت های نرم افزاری کامپیوتر می پردازد و هدف آن ساخت برنامه هایی است که دستور انجام کارهای مختلف را به کامپیوتر می دهند. دانشجویانی که در این رشته درس میخوانند زبان های مختلف برنامه نویسی و نحوه کار با سیستم عامل های متعدد و طراحی الگوریتم ها را یاد می گیرند.

گرایش فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات یک رشته بین رشته ای است. در مقطع کارشناسی این رشته علاوه بر آشنایی با تولید نرم افزار با مباحث دیگری مثل شبکه، خدمات الکترونیکی، سخت افزار کامپیوتر، مدیریت فناوری اطلاعات و … آشنا خواهید شد.

معرفی دروس تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر

مانند هر رشته دیگر مهندسی کامپیوتر نیز شامل تعدادی دروس تخصصی می باشد که عبارتند از: نظریه زبان ها، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری، هوش مصنوعی، کامپایلر، پایگاه داده که دروس تخصصی و مهم این رشته می باشند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر در هنرستان

دانش آموزان پس از گذراندن دوره اول دبیرستان می توانند رشته کامپیوتر را در یکی از هنرستان های کار و دانش یا فنی حرفه ای انتخاب کرده و پس از طی دوره ای مدرک دیپلم خود را بگیرند. برای ادامه تحصیل تا دوره کارشناسی در رشته کامپیوتر دانشجویان فقط می توانند در دانشگاه های فنی حرفه ای، علمی کاربردی و آزاد درس بخوانند و برای کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در دانشگاه های دولتی درجه یک به ادامه تحصیل بپردازند.

معرفی بهترین دانشگاه های ایران و خارج برای رشته مهندسی کامپیوتر

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

بهترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر شامل موارد زیر می باشند:

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه امیر کبیر
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 • دانشگاه صنعتی اصفهان

همچنین بهترین دانشگاه های خارج برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر به صورت زیر می باشند:

 • موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در شهر کمبریج
 • دانشگاه استنفورد در ایالات متحده آمریکا
 • دانشگاه کمبریج در کشور انگلستان
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در آمریکا
 • دانشگاه صنعتی نانیانگ در سنگاپور
 • دانشگاه آکسفورد در انگستان
 • دانشگاه امپریال کالج لندن
 • دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)
 • دانشگاه چینهوا در چین
 • موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در سوئیس

ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ایران و خارج از کشور

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

در کشور ایران امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای بیشتر گرایش های این رشته وجود دارد. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه های دولتی ، آزاد و نیمه دولتی مانند پیام نور اشاره کرد. اما بر اساس رقابت های تحصیلی مابین دانشجویان این مقطع و جوی که برای این رشته حاکم است، بیشتر دانشجویان فکر مهاجرت برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. به خصوص این جو رفتن در دانشگاه های برتر مانند دانشگاه تهران، شریف، امیر کبیر، خواجه نصیر و دانشگاه های برتر و دولتی سایر شهر ها خیلی رواج دارد.

همه ما میدانیم که نقش زبان انگلیسی و فراگرفتن آن در یادگیری سریع تر آموزش های کامپیوتری ، شبکه ، IT ، فناوری اطلاعات و … بسیار چشمگیر میباشد.

همانطور که میدانید رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر هر روز اطلاعات جدید و به روزی را به دانش خود اضافه میکند. همچنین اغلب این دانش و فناوری در خارج از کشور دریافت شده و مسلما به زبان انگلیسی و یا زبان خارجی دیگری میباشد. پس میتوان گفت تقریبا تمام مقالات و اطلاعات به زبان انگلیسی که یک زبان بین المللی است ترجمه میشود.

همچنین عبارات و اصطلاحات بسیاری در این رشته به دلیل جامعیت و فراگیر بودن آن وجود دارد که تقریبا همگی به زبان انگلیسی میباشد و معادل فارسی آن به سختی جایگزین میشود و در مواردی هم این کار به هیچ وجه امکان پذیر نیست. لذا میتوان گفت دانستن زبان انگلیسی ضروری و همچنین داشتن مدرک آن خیلی به شما در ادامه راه کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: مدرک های معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل و مهاجرت

از این رو شما بر اساس علاقه و شرایط خود می توانید تحصیل در ایران یا در خارج را انتخاب کنید.

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری در همه مشاغل و متکی شدن تمامی صنعت ها و بخش های تجاری به کامپیوتر، نیاز به متخصصان کامپیوتر در همه جا احساس می شود. از این رو زمینه های شغلی زیادی برای رشته کامپیوتر نیز فراهم شده است. برای مثال در همه سازمان ها نیاز به یک مهندس IT وجود دارد. یا به عنوان مثال دیگر، زمینه های کاری شغل امنیت را می توانید در ادامه بخوانید:

 • تحلیلگر امنیتی (Security Analyst)
 • حسابرس امنیتی (Security Auditor)
 • مهندس امنیتی (Security Engineer)
 • مشاور امنیتی (Security Consultant)
 • مدیر امنیتی (Security Manager)
 • معمار امنیتی (Security Architect)
 • مدیرکل امنیت (Security Director)
 • افسر ارشد امنیت اطلاعات (CISO)
 • ادمین امنیتی سیستم ها (Systems Security Administrator)
 • ادمین امنیتی شبکه (Network Security Administrator)
 • ادمین امنیتی ای تی (IT Security Administrator)

برای همه رشته های کامپیوتر زمینه های شغلی مناسبی وجود دارد. همانطور که به عنوان نمونه شغل های مرتبط با رشته رایانش امن بیان شد. بر اساس یک نظر سنجی انجام شده، 87 درصد از همه مهندسین کامپیوتر از شغل خود راضی هستند.

برتری رشته کامپیوتر نسبت به سایر رشته ها

همانطور که می دانید کامپیوتر به عنوان مظهر علم و فناروی شناخته شده است. از این رو از طریق این رشته شما به راحتی می توانید در دنیای امروزی به روز باشید و به سرعت جذب بازار کار شوید.

بیشتر گرایش های این رشته با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی ندارند و برای بیشتر افراد جامعه از جمله خانوم ها بسیار مناسب هستند.

چگونه در رشته کامپیوتر موفق شویم؟

قطعا میدانید که لازمه هر موفقیتی داشتن هدف و تلاش در راستای رسیدن به آن است. پس اگر شما از همان ابتدا برای خود هدفی داشته باشید و با علاقه آن را دنبال کنید، 100 درصد به آن خواهید رسید. به عنوان مثال با وارد شدن به رشته کامپیوتر از روی علاقه، همه سختی های راه از جمله یادگیری زبان انگلیسی که یکی از لازمه های اصلی علم کامپیوتر است، برای شما آسان خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی در کنار تحصیل، خواهید دید که چه اندازه زبان شما قوی شده است.

اگر شما هم دانشجو یا تحصیل کرده کامپیوتر هستید، مطالب گفته شده ما را از طریق نظرات خود کامل تر کنید.

امتیاز ۴.۶۴ از ۵ – ۱۸ رای
هر آنچه که باید درباره رشته مهندسی کامپیوتر بدانید در حال ثبت رای

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

‫36 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر من امسال انتخاب رشته دارم
  هنوز نمیدونم چکار کنم ولی میگن رشته کامپیوتر خیلی خوبه
  منم آشنایی ندارم به نظرتون در این رشته میتونم موفق باشم

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید شهریه رشته مهندسی کامپیوتر در آموزشکده فنی حرفه ای چقدر هست؟
  ممنون میشم پایخ بدید تشکر♡

 3. سلام من امسال کنکور دادم و میخوام وارد رشته مهندسی کامپیوتر شم ولی زبانم ن بده ن خوب واردش شم و برم کلاس زبان در کنارش تا زبانم خوب خوب شه اوایل سخت نیست برام ممنون میشم جواب بدین

    1. سلام میخواستم بدونم که قبل از اینکه وارد دانشگاه بشیم بهتره چه مهارت هایی رو یاد بگیریم

     1. سلام
      ببینید اساسا توی دانشگاه چیزی یاد نمیگیرید!!
      شما بر اساس علاقه و هدفی که دارید از همون اول باید برید دنبال مهارت های اون.

 4. سلام
  من پایه یازدهمم کامپیوتر هستم و خیلی چیز زیادی درمورد این رشته نمیدونم
  ولی رفته رفته بهش علاقه پیدا کردم
  خواستم بدونم این دو سالی که چیز زیادی یاد نگرفتم برای کنکور به مشکل میخورم

 5. سلام وقتتون بخیر
  مطالب عالی بود من خودمم رشته کامپیوتر میخونم و مثل تمام دوستان باید بگم که با تمام سختیاش خیلی قشنگه گاهی واقعا خسته میشم مثلا همین چند شب پیش ک داشتم سایتی طراحی میکردم و نمیتونستم رنگارو با هم ست کنم اعصابم بهم ریخته بودو ب مامانم گفتم من بدرد این کار نمیخورم و سلیقه ندارم و از این چیزا اما مامانم گفت یاد میگیری و توش ماهر میشی همه اولش همین بودن همین حرفش بهم انرژی داد ک نمیدونید دیدم واقعا هم همینه و همه از اول تو این کار حرفه ای نبودن
  اگه واقعا علاقه دارین بدونین ک با تمام سختی ها و خستگیاش براتون شیرینه
  با تمام این ها که شاید مجبور باشی برای اتمام یه کار ساعت ها پای کامپیوتر بشینی اما وقتی علاقه داشته باشی اون ساعت ها به چشمت نمیاد و برات زود میگذره
  (یه چیزی تو پرانتز بگم شاید برای اینکه متوجه بشین تو این رشته موفق میشید یا نه کمکتون کنه من خودم به گفته مامانم از 6-7 سالگی با کامپیوتر کار میکردم و همه جاش میرفتم بدون کمک همین هم بود که وارد این رشته شدم چون مامانم میگفت موفق میشی و خودمم به کار با کامپیوتر علاقه داشتم ، پس اگه به کار با کامپیوتر علاقه دارین و روحیه ای دارین ک همه جای کامپیوتر سرک میکشین این خودش یه پوئن مثبته براتون)
  بازم ممنون از مطالب کاربردیتون
  اگه سایتی میشناسین ک مفصل تر درباره این رشته و زیر مجموعه هاش و دانشگاه ها صحبت کرده باشه ممنون میشم معرفی کنید

  یه چیز دیگه اینکه تو این مقاله درباره دانشگاه های فنی و حرفه ای تو تهران صحبت نکردید میشه اسمشونو بهم بگین؟
  و اینکه از هنرستان هم میشه وارد این دانشگاه هایی ک تو مقاله نام بردید شد(مثلا دانشگاه تهران و …)؟

 6. سلام وقت بخیر
  من رشتم تجربی هستش، ولی به مهندسی کامپیوتر علاقه دارم. میخواستم بدونم چیکار باید کنم؟

 7. سلام
  از ابتدای ورود به دانشگاه در رشته مهندسی کامپیوتر تا دریافت دکتری چند سال طول میکشد؟
  لطفاً جواب دهید

  باتشکر 🌷♥️

 8. سلام، من تازه میخوام وارد دانشگاه بشم
  رشته مهندسی کامپیوتر انقدر تعریف کردن گفتن سخته،. سخته دل منو خالی کردن
  واقعا اینطوریه
  من خیلی این رشته رو دوست دارم
  ممنون

  1. سلام
   هر علمی که وجود داره رو یک انسان که مثل ما بوده کشف کرده پس توی این دنیا چیزی به اسم سختی وجود نداره و همه چیز با تلاش و اراده امکان پذیر خواهد بود.

 9. سلام وقت بخیر
  من امسال میخوام وارد دانشگاه بشم واز طریق مقاله شما بیشتر با رشته مهندسی کامپیوتر اشنا شدم. تعریف این رشته رو خیلی شنیدم و شاید همین رشته انتخابیم باشه اما من چیززیادی از کامپیوتر نمیدونم و درحد کم و ابتدایی میتونم از کامپیوتر استفاده کنم. میخواستم بدونم برای ورود به این رشته باید مهارت خاصی داشت؟؟

 10. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر هستم و باید بگم که این رشته واقعا فوق العادس.
  سختی های زیاد داره درسته ، ولی همین سختی هاست که این رشته رو شیرین میکنه. اوایل فقط میخاستم زودتر درسم تموم بشه و مدرکشو بگیرم ، اما الان لحظه به لحظه بیشتر عاشق این رشته میشم و نمیتونم حتی یک لحظه بی خیال یاد گرفتن بشم.
  میخام به اونایی ک میگن کامپیوتر درس آسونیه و ماله اوناییه ک نمیتونن تو مدرسه معدل خوبی بگیرن بگم که ؛ نه دوست عزیز کاملا در اشتباهی. کامپیوتر واقعا فوق العاده و سخته و اینکه سختیش شاید صدها برابر از رشته های ریاضی ، فیزیک و انسانی بیشتر باشه.
  اونایی که این رشته رو میخونن واقعا نابغه ان ، حتی اونایی ک شاید تو مدرسه معدل و نمراتشون اونقدرام چشم گیر نبود.
  و در آخر اینکه من به خودم و تمام اونایی که این درسو میخونن افتخار میکنم و همیشه براشون آرزوی موفقیت تو تمااااااااااااام مراحل زندگی و کارشونو دارم.
  بابت این مطلب فوق العاده هم ممنون و امیدوارم با همین فرمون ادامه بدین.
  موفق باشید. فایتییییینگ.😉

 11. سلام. من امسال کنکور دادم و می‌خواهم وارد رشته کامپوتر بشم. میخواستم بدونم که برای وارد شدن به رشته کامپوتر چه پیش نیاز هایی را باید بلد باشم؟

 12. سلام کارشناسی برق الکترونیک دارم میخوام سربازی برم و بعد از سربازی کارشناسی کامپیوتر نرم افزار بخونم و برای ارشد المان اپلای کنم که حدودا ۲۹ سالم میشه اون موقع (قصد دارم حین سربازی برنامه نویسی و زبان آلمانی و انگلیسی یادبگیرم) آیا بخاطر سنم گپ تحصیلی دارم؟ یا چون کارشناسیم و تازه گرفتم میتونم برای ارشد اپلای کنم؟

  1. سلام و عرض ادب ، بزارید یکم واقع بینانه و خودمونی بهتون پاسخ بدم :
   حین سربازی اینایی که میخواید یاد بگیرید کاملا شرطی هست و روی هوا هست ، اگر نشد یاد بگیرید و شرایط نذاشت چیکار میخواید کنید؟ (چون خدمت هیچیش دست خود شما نیست مثلا اگر عین من بیفتید پاسگاه صفر مرزی تو دل کویر یا مثلا فوریت 110 که همش باید برید اینور اونور هیچ کاری عملا نمیتونید کنید)
   شما همیشه باید برنامه رو جوری بریزید که اگر اتفاقاتی که پیش بینی میکنید برعکسش اتفاق بیفته چه کاری میخواید کنید ؟ ، خیلی خوش بینانه برنامه ریزی کردید و اینکه برنامه ای ریختید که با یادگیری زمان فول تایم 2 سال هم نمیشه انجامش داد، خود زبان انگلیسی در حداقلش 2 سال زمان میبره که بتونید صحبت کنید و اینکه روزانه تعداد ساعات زیادی رو باید وقت بزارید در صورتی که در خدمت اصلا چیزی دست شما نیست که بخواید براش برنامه بریزید جز روزهای مرخصیتون ، تازه همین مرخصی هم ممکنه وسطش تماس بگیرند که اماده باش خورده و باید برید محل خدمتی یا برنامه نویسی که نوشتید یاد بگیرید شما باید عملی تمرین کنید برنامه نویسی رو و به کلی مشکل بخورید و رفع کنید تا بتونید مسلط بشید و یاد بگیرید صرفا با خوندن یک کتاب چیزی رو یاد نمیگیرید فقط آشنا میشید و بعد مدتی هم یادتون میره و داخل خدمت هم شما دسترسی به جایی ندارید که بخواید تمرین کنید مگر در همون روزهای مرخصی ، شدنی هست این کارهایی که نوشتید رو تا حدود زیادی ببرید جلو مثل خیلی ها که چیزهای زیادی رو یاد گرفتن مثلا 50 60 درصد کامل ببرید جلو ولی بستگی به شرایط شما داره توی ارگان خدمتی
   در مورد گپ تحصیلی ، تحصیل کردن ربطی به سن نداره و هروقت که بخواید می‌تونین اپلای کنین برای ارشد مهم نیست چندسال گذشته باشه مهم اینه که بتونید توی مصاحبه های اون دانشگاه مورد نظرتون قبول بشید.
   موفق و موید باشی عرفان جان امیدوارم تونسته باشم دیدگاهی بهت بدم که برنامه خوبی بچینی و به هدفت برسی

   1. سلام آقا علی
    من الان دارم برای کارشناسی برق شاخه مخابرات میخونم. خواستم ببینم چطور میشه ک رشتمو به کامپیوتر عوض کنم؟ باید برای کارشناسی ارشد تغییر رشته بدم یا راه دیگه ای وجود داره؟

 13. سلام ببخشید من میخوام تو رشته ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کنم و مهاجرت کنم میخواستم بپرسم ایران بورس میکنه؟و شرایطش چطوریه؟و کسایی که مهاجرت کردن موقعیت شغلی و درآمد شون خوبه؟

  1. سلام
   ببینید بستگی داره الان در چه وضعیتی باشید. منظورم اینه که برای کارشناسی خیلی کم اپلای میکنند و خیلی سخته تا بتونید برای کارشناسی اپلای کنید.
   ولی اگه شما ارشد باشید خیلی راحت میتونید برای دکتری اپلای کنید.
   اینکه چطوری اپلای کنید خودش یه مقوله جدا هست اینجا نمیشه توضیح داد.
   از نظر شغلی قطعا درآمدش عالیه و اگه براش تلاش کنید حتما موفق میشید.

 14. درود بر شما دوست عزیز
  سپاس بابت مطالب مفیدتون.
  من 30 ساله هستم و قصد دارم در رشته کامپیوتر تحصیل کنم. در ریاضی ادم موفقی نیستم و دوست دارم در این رشته که ان را اینده دار می بینم تلاشم را به کار ببرم. رشته اصلی من علوم انسانی بود. اما ادامه تحصیل ندادم. خواستم با شما مشورت کنم به عنوان یک صاحب نظر ایا این رشته رو بخونم با توجه به اینکه هوش ریاضی خوبی ندارم؟ من تلاش خود را به کار خواهم برد با توجه به قسمت های برنامه نویسی و توضیحاتی که دادید ( مد نظر من نرم افزار کامپیوتر است). ایا من وارد تحصیل در این رشته بشوم؟
  با سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   همه چیز بستگی به خودت داره!
   اگر علاقه داشته باشی، سن اصلا مهم نیست و خیلی زود به موفقیت میرسی.
   به شخصه من خودم جای شما بودم میرفتم سراغش چون علاقه دارم بهش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا