لینوکس

مدیریت سیستم های لینوکسی با Ansible

ابزاری به زبان پایتون برای کنترل و پیکربندی سیستم های لینوکسی

Ansible(انسیبل) چیست؟

انسیبل یک ابزار متن باز مدیریتی است که برای کنترل و پیکربندی خودکار فرآیندها در سرورها و کلاینت های لینوکسی و هماهنگ سازی وظایف به کار می رود. این ابزار در سال 2015 توسط شرکت Ansible Inc و تیم Ansible Workers به زبان برنامه نویسی پایتون طراحی و ساخته شد و تحت مالکیت Redhat قرار گرفت. در حال حاضر هرگونه استراتژی های پیاده شده و طرح ریزی ها توسط Redhat انجام می شود.

اتوماسیون یا Automation چیست؟

امروزه واژه پرکاربرد اتوماسیون در فناوری اطلاعات زیاد دیده می شود که معنی آن تبدیل یک سری کارهای تکراری که طبق یک روال دستی انجام می شود را به شکل خودکار و اتومات درآورد.

این عمل در بخش های مختلف حوزه فناوری به همین صورت است. مثلا مدیر یک شبکه با نصب نرم افزارهای جانبی بر روی سیستم عامل سرورها یا پیکربندی هایی که شاید مکرر، همیشه با آن سرکار دارد و از تکرار این فرآیندها در چندین سرور مختلف خسته شود با اتوماسیون کردن کارها دیگر دغدغه ای برای انجام کارهای تکراری نخواهد داشت.

معرفی ابزارهای اتوماسیون

می دانیم که نرم افزارها و یا ابزارهای مختلفی برای انجام یک کار خاص و یا تعریف شده ای استفاده می شود. مثلا برای برنامه نویسی از زبان های مختلفی مثل PHP ,Perl ,Python ,Java Script و … استفاده می شود. یا برای ایجاد وب سرور از برنامه های Xampp-Nginx-IIS-Apache و یا برای کنترل و مدیریت هاست های اشتراکی از Cpanel ,Direct Admin, Plask استفاده می شود.

ازابزارهای PuppetChef و Ansible  نیز برای پیاده سازی عملیات فرآیند اتوماسیون یا اتوماتیک کردن Taskها استفاده می شود. البته ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که ما سه تا از معروفترین های آن را معرفی کردیم.

با مقایسه های مختلف این سه ابزار از لحاظ عملکرد و نحوه کار با آنها نتیجه ای که حاصل می شود استفاده از انسیبل به دلیل کارایی و یادگیری آسان گزینه ای مناسب برای اتوماسیون کردن سیستم های لینوکسی می باشد.

در فیلم آموزشی زیر ابتدا تعاریف اولیه ای از انسیبل را به صورت تئوری شرح دادیم و سپس نحوه نصب و اجرای آن را به صورت عملی در ماشین مجازی بر روی سرورهای لینوکسی انجام دادیم.

امیدوارم از دیدن این فیلم نتایج مناسب و خوبی را دریافت کرده باشید. با تشکر

فیلم معرفی و نصب انسیبل:

سیدحسن وحیدی

کارشناسی مهندسی تکنولوژی نرم افزار، علاقمند به دنیای شبکه های کامپیوتری،معرفی مسیر و نقشه راه سطوح مختلف از ورود به شبکه تا امنیت ویژه افراد علاقمند و جویای دانش کامپیوتری. به همه کسانی که در این راه قدم بر میدارند و در نشر دانش خود بی دریغ کوشا هستند ارادت و احترام ویژه دارم. دوره های تخصصی سپری شده ,Network+,CCNA,LPIC,CEH,PWK

یک دیدگاه

  1. سلام و احترام
    در مورد موضوع انسیبل تنها به معرفی پرداخته شده است.
    درصورتی که ویدئو های بیشتری وجود دارد لطفا لینک مرتبط را ارائه دهید.
    باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا