آموزش

5 چالش و فرصت IoT (اینترنت اشیاء) برای سال 2020

5 چالش و فرصت IoT (اینترنت اشیاء) برای سال 2020

اینترنت اشیاء (IoT) اکنون مدتی است که بخش مهمی از مباحث صنعت تکنولوژی و آی تی را تشکیل می دهد. و هر روزه اشتیاق به استفاده از فناوری و برنامه های کاربردی آن افزایش می یابد. با نگاهی به آینده ، پنج حوزه وجود دارد که ممکن است کلید توسعه برنامه های IoT در مشاغل مهم باشد.

انتقال از PoC ها به PoV

در اثبات مفهوم (PoC) ، شرکت ها آزمایش می کنند که آیا یک فناوری ، دستگاه یا پردازش در شرایط خاص همانطور که انتظار می رود کار می کند یا خیر، به لطف PoC هایی که در چند سال گذشته توسط مشاغل انجام شده است ، مفاهیم IoT و فناوری های مرتبط با آن هم اکنون اثبات و به خوبی درک شده اند.

با این حال بسیاری هنوز فاقد یک پرونده تجاری هستند که ارزش قابل توجه ای را داشته باشد. بنابراین اکنون تمرکز باید از اثبات مفهوم به سمت اثبات ارزش (PoV) تغییر یابد – از طریق پروژه هایی که به کسب و کارها اجازه می دهد ببینند که آیا یک مورد استفاده IoT می تواند در واقع در هزینه های صرفه جویی کند یا درآمد را افزایش دهد. PoV ها ، نه PoC ها ، برای انتقال IoT از بخش تحقیق و توسعه به بخش عملیاتی بسیار ضروری هستند.

با روند نضولی اقتصاد ، بررسی پروژه های IoT شدت می یابد. در سال 2020 ، بیش از هر زمان دیگر ، رهبران تجارت و فناوری باید IoT را به عنوان یکی از ابزارهای بسیار موجود در جعبه ابزار مشاهده کنند و یاد بگیرند که چگونه از آن در رابطه با سایر ابزارهای بسیار مهم مانند تجزیه و تحلیل استفاده کنند ، تا ارزش آن را از متوجه شوند. اره می تواند تخته هایی را قطع کند ، اما ساختن یک پل از آنها کار بسیار بیشتری می خواهد.

اینترنت چیزهای پایدار؟

دومین نگرانی مربوط به مشکلات مبارزه و دست و پنجه نرم کردن با این مشکلات به تنهایی می باشد که بسیار دشوار است. با افزایش تعداد دستگاه های IoT ، انرژی لازم برای تأمین نیرو دستگاه ها و مراکز داده ای که در آن سرویس دهی می شوند نیز انجام می شود. آمار و ارقام مربوط به سال 2017 نشان می دهد که دستگاه های متصل تا سال 2027 می توانند 3.5٪ از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را به خود اختصاص دهند. با توجه به ضرورت مقابله با تغییرات آب و هوا ،برای مشاغل سخت خواهد بود تا چنین اثری از انرژی  را برای سرمایه گذاران و مصرف کنندگان حامی انرژی سبز مورد توجیه قرار دهند.

با این حال ، داستان مشخص نیست. IoT همچنین می تواند به شرکتها در صرفه جویی انرژی کمک کند. یک نمونه Schneider Electric است که سنسورها را در خطوط تولید لکسینگتون گنجانیده و در نتیجه 12٪ مصرف انرژی را کاهش می دهد.

در مورد تقاضای انرژی IoT ، راندمان انرژی حاصل از آن و توانایی ما برای برقراری تجارت توسط منابع تجدید پذیر ، نیاز به نوعی محاسبات وجود دارد. تولید کنندگان دستگاه IoT می توانند و باید با تمرکز بر راندمان انرژی در طراحی دستگاه های خود ، به تعادل این تکنولوژی کمک کنند. کسب و کارها باید این موارد را به صورت موردی انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند ضمن تحقق الزامات حاکمیت زیست محیطی ، اجتماعی و مدیریتی شرکتها نوآوری را نیز ارائه دهند.

تکنولوژی 5G در راه است اما تاثیری بر IOT؟

اتصال 5G جدیدترین و سریع ترین روشی است که با تأخیر کم در ارسال و دریافت حجم زیادی از داده ها به صورت بی سیم به کار می رود. در حال حاضر ، مشخص است که این فناوری طیف جدیدی از برنامه های IoT تشنه به پهنای باند را در آینده منتقل خواهد کرد ، از جمله وسایل نقلیه متصل و تعداد زیادی از سناریوهای ویدیویی جدید را شامل می شود.

با این حال ، کمتر اطمینان وجود دارد که این فناوری برای برنامه های کاربردی IoT صنعتی در سال 2020 به اندازه کافی بالغ باشد. . برای بسیاری از سازندگان IoT بسیار تازه است و به ان اطمینان نمیکنند ، نسل فعلی فن آوری های ارتباطاتی بی سیم مانند Wi-Fi ، 2G ، 3G و 4G بیش از حد کافی است . شرکت های صنعتی شیوه ی اتصالی را انتخاب می کنند که با کمترین هزینه ارائه می شود. در بیشتر موارد، تکنولوژی 5G هنوز گران است و برای شرکت های هزینه بیشتری به نسل قبل دارد.

لزوم به تحکیم بازار

در حال حاضر صدها شرکت وجود دارند که دستگاه ها ، برنامه ها ، سیستم عامل ها و اتصال IoT را ارائه می دهند. از این تعداد ،  اکثر افراد مشغول در فناوری اطلاعات فقط شاید 20 مورد شنیده باشند. این یک نشانه واضح از بازاری است که هنوز به بلوغ نرسیده است و موردی که انتظار می رود سال آینده تغییر کند.

انتظار می رود که شاهد انتخاب طبیعی در عمل در سال 2020 و بعد از آن باشیم که پیشرو بازار هستند و شرکت هایی که گزاره های قانع کننده تری ندارند ، کنار می روند. بدون شک ، تعدادی محدود و خوش شانس نیز توسط رقبا به دنبال تقویت قابلیت های IoT خود می شوند.

موارد استفاده جدید در لبه شبکه ظاهر می شود

به طور معمول ، دستگاه های IoT داده ها را به یک سرور ابری ارسال می کنند که یک الگوریتم آن را تجزیه و تحلیل می کند و باعث انجام عمل مورد نظر می شود. با این حال ، فناوری “Edge” به دستگاهها یا گیت وی های مجاور این امکان را می دهد که داده ها را بصورت محلی محاسبه و تجزیه و تحلیل کنند ، با اتصال محدود و گاهی بدون ارتباط به سرور ابری این کار انجام می شود.

این صنعت از دو سال پیش صحبت در مورد IoT را آغاز کرد ، اما تصویب آن کند بوده است. اکنون ما سرانجام در نقطه‌ای هستیم که سخت افزار Edge و قابلیتهای حائز اهمیت آن مورد توجه بعضی از مشاغل هستند. ما شاهد تعداد فزاینده ای از پیاده سازی ها هستیم و بیش از سال 2020 ، می توان انتظار داشت که شاهد رشد سریع در استقرار ابزارهای IoT edge باشیم.

منبع

ایمان جعفری

کارشناس NOC و پشتیبانی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا