شبکه

مفاهیم شبکه و لایه های آن

لایه های شبکه و مفاهیم مهم آن

نـــــوع مقاله : شبکه
سطح مقاله : مبتدی
کاربران : دانشجویان کامپیوتر

ما در دنیای مجازی اینترنت با خیال راحت به گشت و گذار می پردازیم غافل از اینکه بدانیم در پشت این صفحه هایی که عوض می کنیم چه چیزهایی قرار دارد و چه برنامه ها و پروتکلهایی این دنیا را برای ما بوجود آوردند. برای اینکه بدانیم چگونه و از چه روشهایی هکرها به سیستم های کامپیوتری در داخل شبکه نفوذ می کنند باید یک آگاهی و درک اولیه در مورد زیرساختار شبکه و تکنولوژیهای مورد استفاده آن داشته باشیم، بنابراین موضوع این مقاله را معرفی و آشنایی با پروتکلهای شبکه از جمله پروتکل آیپی و TCPقرار دادیم تا شما با مفاهیم شبکه آشنا بشوید و سپس با درک مفاهیم و زیرساختار شبکه به دنیای واقعی Hackingو امنیت سیستمهای شبکه وارد شوید.

در دنیای شبکه ها کلمه پروتکل به معنی قوانینی است که برای انتقال پیامها بر روی شبکه وضع شده است بنابراین اینطور فکر کنید که یک پروتکل قانونی است که کامپیوترها برای صحبت کردن با یکدیگر بر روی شبکه باید رعایت کنند، یک پروتکل شبکه باید دارای قوانین مربوط به اعلام وصول پیام، پیدا کردن خطا و ساختار اطلاعات باشد، برای درک بهتر پروتکل مثالی ساده می زنیم تا با مفهوم پروتکل کاملاً آشنا بشوید، برای مثال وقتی شما بخواهید با یک نفر آلمانی صحبت بکنید و شما به زبان آلمانی تسلط ندارید و نه آن فرد به زبان فارسی مسلط است ولی هردو نفر به زبان انگلیسی مسلط هستند می توانند با این زبان با هم صحبت کنند و مطالب را به هم بفهمانند بنابراین در اینجا زبان انگلیسی پروتکلی بین آن دو نفر است و وظیفه پروتکل در شبکه هم همین است، پروتکلها هستند که شبکه ها را تشکیل می دهند، از آنحایی که TCP/IPعمومی ترین پروتکلی است که درحال حاضر در شبکه اینترنت از آن استفاده می شود قلب این درس مربوط به این پروتکل معروف است ولی قبل از آن قصد داریم تا توضیح مختصری راجع به مدل مرجع OSIو هفت لایه آن بدهیم.

در سال 1980یک سازمان بین المللی استانداردسازی، طرحی را بنام (Open System Interconnection(OSIبوجود آورد که آن مدل براساس لایه بندی پروتکل پایه گذاری شده بود و کار این مدل به این صورت بود که وقتی دو کامپیوتر می خواهند با هم ارتباط برقرار کنند سریهایی از قسمتهای کوچک استاندارد نرم افزاری روی هر سیستم برای بهتر کردن این ارتباط عملیاتی انجام می دهند، برای مثال یک قسمت برای حصول اطمینان از اینکه داده به طور مناسب بسته بندی شده است تلاش می کند و قسمت دیگر از فرستادن پیامهای گم شده به طور مجرد مراقبت می کند و قسمتهای دیگر نیز پیامها را در سراسر شبکه می فرستند. هر کدام از این قسمتها که تحت عنوان لایه از آنها یاد می شود کار مشخصی برای انجام این ارتباطات دارند و به این قسمتهای ارتباطی که با هم استفاده می شوند پشته پروتکل یا Protocol Stackمی گویند و به این دلیل که آنها شامل گروهی از این لایه ها هستند که به روی هم سوار شده اند.

مدل OSIاز هفت نوع از این لایه ها تشکیل شده که هر کدام نقش مشخص و معینی در انتقال داده ها در شبکه دارند که یادگیری کار این لایه ها برای درک مفهوم شبکه لازم و مفید است. مدل مرجع OSIاز هفت لایه زیر تشکیل شده است:

1- لایه فیزیکی : Physical Layer

این لایه تقریباً ساده ترین لایه است و بطور کلی کار این لایه ایجاد ارتباط بین دو تا Device است مانند ارتباط شما به وسیله مودم به ISP خودتان که در حقیقت این لایه به شما امکان ایجاد ارتباط بین دو وسیله الکترونیکی را میدهد.

2- لایه پیوند داده ها: Data link layer

این لایه بسته ها و پیامها را در طول شبکه از هر کامپیوتر به سیستم دیگر انتقال و حرکت می دهد، برای مثال این لایه ها روی کامپیوتر بسته ها را از کامپیوتر شما به مسیریاب شبکه محلی شما حرکت می دهد و بعد Router با استفاده از این لایه داده را به مسیریاب بعدی انتقال می دهد، قسمتی از برنامه های Firewall یا دیواره آتش که کار محافظت از سیستمها را با کنترل رفت و آمد بسته ها انجام می دهند بر روی این لایه پیوند داده ها نگهداری می شوند و همینطور تمامی برنامه های Sniffer و یا ردیابها از این لایه برای دزدیدن اطلاعات کارت اعتباری و رمزهای عبور استفاده می کنند.

3- لایه شبکه: Network Layer

این لایه به پروتکل اینترنت یا IP وابسته است و هدف آن فرستادن پیامها از کامپیوتر منبع داده شده به ماشین یا سیستم نهایی داده شده در طول شبکه می باشد و در کل این لایه مشخص می کند که هر بسته یا Packet به کدام آدرس اینترنتی یا آیپی مرتبط است، برنامه هایی مانند Ping و یا Netstat از این لایه استفاده می کنند.

4- لایه انتقال: Transport Layer

این لایه اطمینان حاصل می کند که بسته ها به مکان مناسب روی سیستم مقصد تحویل داده شده اند یا خیر و این لایه برای تهیه جریان ارتباطی قابل اعتماد بین دو سیستم که شامل انتقال دوباره پیامهای گم شده, قرار دادن آنها درجای مناسب و نظارت و بازرسی خطاها استفاده می شود و دراین لایه پروتکل کنترل انتقال TCP و پروتکل دیتاگرام کاربر یا همان UDP و همینطور پروتکل SPX 3 قرار دارند و از مهمترین نمادهای این لایه بشمار می روند.

5- لایه جلسه: Session Layer

کار و فعالیت این لایه نسبت به لایه های دیگر کمتر است و این لایه نشستهایی را بین ماشینهای ارتباطی با کمک به شروع نگهداری و مدیریت آنها هماهنگ می کند.

6- لایه نمایش: Presentation Layer

این لایه کار ترجمه اطلاعات را برعهده دارد و برای مثال اگر شما قصد ایجاد شبکه VPNبین دو سیستم را داشته باشید این لایه اطلاعات را EBCDIC به ASCII کراکتر تبدیل و ترجمه می کند و یا برعکس.

7- لایه برنامه کاربرد: Applictation Layer

این لایه یکی از مهمترین لایه های OSIهست و به عنوان پنجره ای به کانال ارتباطی برای برنامه کاربردی و البته با توصیف داده ها و تبدیل آنها به اطلاعات با مفهوم برای برنامه های کاربردی عمل می کند و متشکل از برنامه های خاصی است که سعی می کنند با استفاده از TCP/IP در طول شبکه با هم ارتباط برقرار کنند، برنامه هایی مانند سرور و کلاینت – Telnet سرور و کلاینت FTP و Http و Netbios و Mail سرورها و خیلی از برنامه های کاربردی در این لایه قرار دارند و به همین دلیل این لایه مورد علاقه هکرهاست و اکثراً نفوذ به سایتها و سرورها از طریقه حفره های آسیب پذیر در این برنامه های کاربردی صورت می گیرد.

نویسنده:بهروز کمالیان

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا