شبکه

POE یا power over ethernet چیست؟

POE یا power over ethernet چیست؟

هنگامی که شما از یک کابل شبکه برای انتقال داده ها استفاده می کنید تنها دو زوج از چهار زوج یعنی 4 رشته سیم داده ها را انتقال می دهند ولی تکلیف 4 رشته دیگر که بدون استفاده میمانند چیست؟

بگذارید به این مسئله هم بپردازیم که اگر جایی نیاز به استفاده از برق برای روشن کردن دستگاهی داشتید مثلا پشت بام یک ساختمان و پریز برقی نداشتید که بتوانید از آن استفاده کنید برای روشن کردن دستگاه های شبکه چه کاری انجام میدادید؟

به لطف پیشرفت روز افزون تکنولوژی ما در شبکه می توانیم برق را با استفاده از رشته هایی که در سیم شبکه وجود دارند منتقل کنیم یعنی همان 4 رشته که بدون استفاده مانده بودند.

Poe یا power over ethernet چیست؟ - POE یا power over ethernet چیست؟

در شکل زیر چند مدل poe را مشاهده میکنید که در بازار هم به راحتی پیدا میشوند و پر استفاده میباشند:

خب اما برسیم به اینکه چطوری از این دستگاه ها استفاده کنیم. در شکل سمت راست یه سوکت شبکه داریم به همراه یک مادگی برای سیم برق ، سوکت را به دستگاه یا روتری که می خواهیم وصل شود وصل می کنیم و کابل برق را هم با استفاده از مادگی سیم برق poe متصل می کنیم، خب حالا می توانیم به مادگی کابل شبکه که حالت مربع شکل دارد در تصویر کابل شبکه وصل کنیم و به دستگاه مورد نظر بزنیم مثلا همان دستگاه بالای پشت بام که معمولا رادیو های وایرلس هستند و اینگونه رادیو وایرلس روشن خواهد شد.

دستگاه های سمت چپ هم به مانند سمت راست خیلی ساده میتوانیم از آن استفاده کنیم که با توجه به نوشته های روی آن کابل ها را وصل می کنیم.

نکته: در هنگام استفاده به توان خروجی poe توجه کنید و با محاسبه توان مصرفی دستگاه ببینید چه تعداد دستگاه را می توانید با استفاده از تعداد poe هایی که وجود دارد روشن کنید. شکل زیر یک سوییچ 24 پورت poe می باشد که میتواند تعداد زیادی دستگاه را روشن کند.

poe 1024x206 - POE یا power over ethernet چیست؟

این تکنولوژی بیشتر در دوربین های مداربسته به کار می رود که در تصویر زیر یکی از سناریو های استفاده از آن را مشاهده می کنید.

outreach max diagram large - POE یا power over ethernet چیست؟

موفق باشید.

علی کلانتری

کارشناس شبکه CCNA , CCNP MTCNA, MTCRE, MTCTCE, MTCWE, MTCUME , MTCINE MCSA,VCP 5.5,LPIC-1,CEH

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا