رپورتاژ آگهی

5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری

5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری

زندگی مدرن تا حد زیادی تحت تأثیر رایانه ها و اینترنت قرار گرفته است و همانطور که همه ما می دانیم هیچ رایانه ای بدون برنامه نمی تواند کار کند. برنامه‌های رایانه‌ای توسط زبان‌های برنامه‌نویسی کنار هم قرار می ‌گیرند، بنابراین اساس تمام امکاناتی را تشکیل می ‌دهند که انسان از آن لذت می ‌برد.

زبان های برنامه نویسی مسئول تمام برنامه های توسعه یافته توسط برنامه نویسان هستند، از بازی های آنلاین و نرم افزارهای آنتی ویروس گرفته تا ابزارهای زمان بندی و واقعیت مجازی؛ ناگفته نماند در این بین هم زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که به طور خاص برای کمک به امنیت سایبری طراحی شده اند. رویکرد اصلی ما هم در این مقاله شناخت زبان های برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری است که در سال 2022 به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی امنیت سایبری شناخته شده اند. برای اطلاع از دیگر راه کارهای امنیت سایبری می توانید به https://teskaco.com سر بزنید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای امنیت سایبری

به طور خلاصه زبان برنامه نویسی به مجموعه قوانینی اطلاق می شود که به رایانه یا دستگاه محاسباتی دستور می دهد، وظایف خاصی را انجام دهد. از سوی دیگر با افزایش جرایم سایبری در جهان، نیاز به امنیت سایبری افزایش یافته است. خوشبختانه، زبان های برنامه نویسی می توانند به دستیابی به این امنیت کمک فوق العاده ای کنند. دلیل این امر این است که دانش زبان های برنامه نویسی به کارشناسان این اطمینان را می دهد که حملات سایبری احتمالی را شناسایی کرده و راه حل هایی برای کاهش این تهدیدات ارائه دهند. زبان های برنامه نویسی به توسعه دهندگان و کارشناسان امنیت سایبری این امکان را می دهند که بدانند حملات چگونه انجام می شوند و نقاط ضعفی را که می توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند را آشکار کنند.

برنامه نویسی برای امنیت سایبری اغلب و همیشه استفاده می شود و به همین دلیل است که انسان ‌ها همیشه از رایانه ‌ها، وب‌سایت ‌ها و سیستم‌ ها استفاده می‌ کنند و با حملات مداوم مجرمان سایبری و هکر ها مواجه می شوند.

در امنیت سایبری، زبان های برنامه نویسی هنگام ساخت وب سایت، توسعه برنامه های کاربردی و تجزیه و تحلیل داده ها در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی مورد نیاز است و این مفهوم همچنین هنگام ایجاد برنامه های کاربردی سیستم و در برنامه های کامپیوتری نیز مورد نیاز است. در ادامه با 5 زبان برنامه نویسی مناسب امنیت سایبری آشنا می شویم:

1. پایتون

تعداد زیادی از توسعه دهندگان داده از زبان برنامه نویسی پایتون (Python) استفاده می کنند و همین موضوع هم نشان از برتری این زبان نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی می دهد. سینتکس ساده و عمومیت پایتون یادگیری آن را آسان می کند و این ویژگی پایتون را به یک زبان ایده آل برای مبتدیان و همچنین متخصصان تبدیل می کند.

5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری

توسعه دهندگان از پایتون برای ساختن یک مخزن بزرگ از نرم افزارهای دیجیتال، پلتفرم ها و برنامه های کاربردی استفاده کردمی کنند و همین ویژگی ها پایتون را به یک زبان برنامه نویسی بسیار پر تقاضا تبدیل می کند که توسعه دهندگان از آن برای کارهای کوچک و پیچیده استفاده می کنند.

این زبان به لطف شفافیت و خوانایی کد، یکی از بهترین زبان ها برای متخصصان امنیت سایبری است زیرا به شما این امکان را می دهد تا بد افزار ها را کرده، آسیب پذیری ها را شناسایی کنید، سیستم های نفوذ تشخیص خود را ایجاد کنید و وابستگی عمومی خود را به ابزار های شخص ثالث کاهش دهید.

2. جاوا اسکریپت

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی معروف جاوا اسکریپت (JavaScript) است که برنامه نویسان را قادر می سازد از همان ابتدا یک وب سایت بسازند. این زبان به جرأت مناسب ترین زبان برنامه نویسی برای ساخت عناصر متنوع در یک وب سایت است و همچنین تنوع گسترده ای از افزونه ها باعث افزایش استفاده از جاوا اسکریپت می شود.

5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری

از آنجایی که جاوا اسکریپت قابلیت استفاده زیادی دارد و جزء کلیدی در توسعه صفحات وب است، دانش این زبان می تواند به شما کمک کند یک قدم جلوتر از عوامل مخرب بمانید. یادگیری جاوا اسکریپت دانش شما را در مورد نحوه عملکرد وب سایت ها و برنامه ها افزایش می دهد و بنابراین برای ایمن نگه داشتن وب سایت یا برنامه تجاری خود مجهزتر خواهید بود.

یکی از رایج ترین انواع حملات سایبری، یعنی اسکریپت نویسی متقابل، یک حمله جاوا اسکریپت است که در آن مجرمان سایبری کدهای مخرب را در یک برنامه وب نصب می کنند؛ برای جلوگیری از چنین حملاتی، دانش جاوا اسکریپت اغلب ضروری است.

با این حال، جدای از یادگیری زبان، اگر صاحب کسب و کار یا در تیم امنیت سایبری سازمان خود هستید، باید یک طرح و استراتژی پاسخ به حوادث سایبری قوی برای نوشتن حملات سایبری متقابل داشته باشید. همیشه نمی‌توان یک قدم جلوتر از مهاجمان ماند و بنابراین آمادگی برای موارد اجتناب‌ناپذیر و داشتن یک استراتژی برای کنترل آسیب نیز حیاتی است.

3. جاوا

جاوا یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی محبوب است که عمدتاً در سیستم عامل اندروید استفاده می شود. جاوا یا به زبان انگلیسی Java ، می تواند بر روی هر پلتفرمی که از زبان برنامه نویسی جاوا پشتیبانی می کند، اجرا شود. جاوا در تجارت الکترونیک، امور مالی و توسعه اپلیکیشن کاربرد دارد و در حال حاضر این زبان سومین زبان برنامه نویسی است که رتبه برتر را از آن خود کرده است.

تست نفوذ یکی از وظایف مهمی است که یک متخصص امنیت سایبری باید درگیر آن باشد و درک جاوا این کار را بسیار آسان‌تر می ‌کند. در واقع، هکرها اغلب از جاوا برای ایجاد و توسعه برنامه های هک استفاده می کنند، زیرا این زبان برنامه نویسی بسیار پویاتر از چندین زبان دیگر است.

4. C/C++

C یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است و C++ مانند نسخه توسعه یافته C است. هر دو این زبان ها سریع، دقیق و کارآمد هستند و این امر باعث می شود آنها برای ساخت برنامه های مختلف بسیار مناسب باشند.

5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری

C/C++ نیز اغلب برای برنامه نویسی سطح پایین استفاده می شود. جالب اینجاست که از طریق این زیرساخت های سطح پایین مانند RAM و فرآیندهای سیستمی است که هکرها اغلب به شبکه های بزرگ نفوذ می کنند. از سوی دیگر ایمن سازی این زیرساخت اساسی بسیار مهم است و به همین دلیل یادگیری زبان C/C++ می تواند بسیار مفید باشد. چندین برنامه امنیت سایبری مانند Network Mapper Tool نیز به زبان C++ نوشته شده‌اند که نشان می ‌دهد چرا این زبان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های حرفه‌ای امنیت سایبری برای یادگیری است.

5. PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که به سمت توسعه وب هدایت می شود. PHP به اسکریپت های شما اجازه می دهد تا انواع خاصی از داده ها را به طور فعال از سرور جمع آوری کنند. بد نیست بدانید که توسعه دهندگان عمدتاً از آن برای توسعه وب سایت های پویا و تعاملی استفاده می کردند.

از آنجایی که اکثر وب سایت ها با استفاده از PHP ساخته شده اند، یادگیری این زبان می تواند به شما کمک کند تا هر گونه فعالیت مشکوکی را در سایت خود درک و تجزیه و تحلیل کنید. علاوه بر این، حملات سایبری مانند حملات DDOS انکار سرویس، که وب‌سایت‌ ها و برنامه‌ های کاربردی وب را برای کاربران مورد نظر غیرقابل دسترس می‌ سازد، اغلب با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP، همراه با سایر مهارت‌ های حیاتی، خنثی شده و از آن جلوگیری می‌ شود.

در آخر

زبان های برنامه نویسی سنگ بنای وب سایت ها، برنامه های کاربردی وب و اغلب حتی ابزار های امنیت سایبری را تشکیل می دهند. بنابراین، به عنوان یک متخصص امنیتی، عاقلانه است که حداقل 2 یا 3 زبان از زبان های فوق را یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید. البته، همیشه نمی‌توان از حملات DDoS یا باج‌افزار به کسب‌وکار یا وب‌سایت‌تان جلوگیری کرد، حتی وقتی که به چند زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبری تسلط داشته باشید.

اما با این حال درک زبان های برنامه نویسی برای امنیت سایبری مهم است زیرا زبان هایی مانند C، پایتون، C++، جاوا اسکریپت و غیره که در این مقاله راجع به آن ها صحبت کردیم، می توانند به متخصصان امنیت کمک کنند. فراموش نکنید که به عنوان یک متخصص، شناخت علائم و علل هر گونه تهدید سایبری به حل مشکل کمک می کند. درک زبان های برنامه نویسی همچنین به کارشناسان امنیتی کمک می کند تا آسیب پذیری های یک برنامه خاص را شناسایی کرده و کشف کنند که چگونه یک مهاجم می تواند از این نقاط ضعف سوء استفاده کند. اما نظر شما چیست؟ به نظر شما کدامیک از این 5 زبان برنامه نویسی امنیت سایبری مناسب تر است؟

امتیاز ۴.۶۷ از ۵ – ۵ رای
5 زبان برنامه نویسی محبوب برای امنیت سایبریدر حال ثبت رای

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

یک دیدگاه

  1. مقاله بسیار خوبی بود

    به جز این زبان ها ، زبان SQL ، RUBY و PERL هم خیلی در دنیای هک مهم هستند

    خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا