رپورتاژ آگهی

کابل شبکه گیمینگ، دروغی که سالها باور کردیم

کابل شبکه گیمینگ، دروغی که سالها باور کردیم

بهترین کابل بازی کدام است؟ گیمرها همیشه به دنبال پاسخ این سوال هستند چون در بازی‌های کامپیوتری، سرعت سیستم حرف اول را می‌زند و تمام گیمرها چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه‌ای برای برنده شدن در مراحل بازی، به سرعت بالا و جریان بدون اختلال نیاز دارند. بنابراین، تمام اجزای سیستم کامپیوتری از جمله کابل شبکه گیمینگ را هم باید متناسب با این هدف انتخاب کنند. اما کابل شبکه برای بازی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ دروغ تبلیغاتی رایج در این مورد چیست؟

کابل شبکه برای گیمینگ

افرادی که در حوزه بازی‌های کامپیوتری فعالیت دارند و در واقع گیمر هستند، برای استفاده از اینترنت به جای اتصال وایرلس و بی سیم، حتما از کابل شبکه استفاده می‌کنند. چراکه امنیت و سرعت بیش‌تر اتصال کابلی، غیر قابل انکار است. اما طیف وسیعی از انواع کابل شبکه برای برآورده کردن نیازهای متفاوتی در شبکه طراحی و عرضه می‌شوند که هرکدام قابلیت‌ها و مشخصات خاص خود را دارند. گیمر باید از میان این تنوع محصولات، بهترین کابل مناسب برای گیمینگ را انتخاب و استفاده کند تا به کیفیت موردنظر خود در بازی دسترسی داشته باشد.

کابل شبکه گیمینگ، دروغی که سالها باور کردیم

راز این شعار تبلیغاتی در این است که در صنعت شبکه، اصولا کابلی به نام کابل گیمینگ به صورت مجزا وجود ندارد و هر کابلی که ویژگی‌های مشخصی را دارا باشد برای گیمینگ و انواع بازی‌ها قابل استفاده است. این ویژگی‌ها، چه مورادی هستند؟

ویژگی‌های کابل بازی

به عنوان راهنمای خرید کابل شبکه گیمینگ، باید سه ویژگی از کابل شبکه را مدنظر قرار داد:

  • سرعت انتقال داده:
    سرعت و پهنای باند کابل شبکه با واحد cat نمایش داده می‌شود و انواع کابل cat5 تا کابل cat8 به ترتیب کم‌ترین تا بیش‌ترین سرعت را ارائه می‌دهند. در این میان کابل شبکه cat6 در حال حاضر پرفروش‌ترین کابل بازار است که سرعتی معادل 10 گیگا بیت در ثانیه را ارائه می‌دهد. نکته‌ای که در خرید کابل گیمینگ برای این موضوع باید توجه کرد این است که کابل شبکه بازی باید از کتگوری‌های cat6 و بالاتر باشد.
  • جنس مغزی:
    ویژگی دیگری از کابل شبکه که در سرعت انتقال دیتا تاثیرگذار است، جنس مغزی کابل است. انواع کابل شبکه در این مورد به سه دسته تمام مس (ccc)، مغزی آلومینیوم با روکش مس (cca) و مغزی فولاد با روکش مس (ccs) تقسیم می‌شوند که مغزی تمام مس بیش‌ترین سرعت انتقال دیتا را ارائه می‌دهد و برای انتخاب کابل گیمینگ توصیه می‌شود. البته کابل cca هم نیازهای بازی را در حد قابل قبولی برطرف می‌کند اما از انتخاب مغزی ccs برای کابل بازی اجتناب کنید.
  • نوع روکش کابل:
    در ساختار انواع کابل، لایه‌هایی به کار رفته است که به آنها فویل و شیلد گفته می‌شود. کابل‌هایی که این لایه‌های محافظ را دارند، کابل sftp و کابل‌های محروم از این لایه‌ها، کابل‌ utp نامیده می‌شوند. کابل sftp با استفاده از این لایه‌های محافظتی که در دور رشته سیم‌های بهم تابیده داخل کابل وجود دارد، از انواع تداخل‌های الکترومغناطیسی در جریان سیگنال جلوگیری کرده و اتصالی امن را موجب می‌شود. بنابراین برای خرید کابل بازی، کابل sftp انتخاب مطمئن‌تری است. هرچند اگر در فضای مدنظر برای بازی امواج الکترومغناطیسی کم باشد، کابل utp هم اذیت کننده نیست.

بنابراین به صورت کلی می‌توان کابل مناسب برای بازی‌ها را با این ویژگی‌ها تعریف کرد:

کابل بازی ویژگی
Cat6 سرعت انتقال داده
CCC جنس مغزی
SFTP روکش

خرید کابل گیمینگ راحت شد

با توضیحات ارائه شده و اطلاع از ویژگی‌های لازم برای کابل گیمینگ، حالا به راحتی می‌توانید بهترین کابل برای بازی را انتخاب کنید اما فراموش نکنید که باید شرایط ویژه سیستم و محیط خود را به صورت کامل بررسی کنید; آیا محیط شما تجهیزات برقی و تداخل‌ سیگنال بالایی دارد؟ فاصله سیستم‌ها و متراژ لازم برای کابل چقدر است؟ چه تعداد افراد قرار است در فضای مدنظر از اینترنت استفاده کنند؟ زیرساخت شبکه و سایر تجهیزات به کار رفته در شبکه به چه صورتی است؟ و مواردی از قبیل.

در نهایت ممکن است تمام ویژگی‌های لازم و متناسب با شبکه خود برای کابل بازی را انتخاب کرده باشید اما همچنان نتوانید خرید نهایی خود را ثبت کنید چون با برندهای متنوعی از این کابل در بازار روبرو می‌شوید. در این مورد می‌توان گفت که دو برند کابل شبکه لگراند و کابل نگزنس، از بهترین‌های کابل شبکه برای گیم هستند و از همه لحاظ امتحان خود را پس داده‌اند.

نتیجه گیری

پس از این، دیگر گول تبلیغات را نخورید. همان طور که گفتیم کابل شبکه گیمینگ به صورت اختصاصی که فقط برای بازی تولید شده باشد در بازار شبکه وجود ندارد و شما به عنوان یک گیمر برای خرید کابل بازی فقط باید به مشخصات و ویژگی‌های کابل شبکه مثل جنس مغزی و دارا بودن یا نبودن فویل و شیلد در ساختار آن توجه کنید تا استانداردهای لازم برای برطرف کردن نیاز شما را داشته باشد. همین.

امیدواریم مطالب گفته شده در راستای خرید حرفه‌ای شما، مثمرثمر باشد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۳ رای
کابل شبکه گیمینگ، دروغی که سالها باور کردیمدر حال ثبت رای

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا