امنیتاینترنت اشیاتکنولوژی

فناوری بلاکچین چگونه امنیت اینترنت اشیا (IOT) را بهبود می بخشد؟

فناوری بلاکچین چگونه امنیت اینترنت اشیا (IOT) را بهبود می بخشد؟

بلاکچین یکی از قدرتمندترین فناوری ها برای ایجاد و مدیریت یک دفترچه راهنمای جامع برای تراکنش های دیجیتالی است که در مقابل هر نوع تغییری مقاوم است این فناوری برای رمزگذاری کردن تراکنش ها و ایمن کردن داده های ارزشمند دیجیتالی در شبکه توزیع شده  با گره های متعدد و بدون کنترل متمرکز استفاده می شود. زبانهای اصلی مورد استفاده در برنامه نویسی بلاکچین C ++ و JavaScript می باشد. این مقاله به شما کمک خواهد کرد که فن آوری بلاکچین و محبوبیت آن و استفاده از آن در زمینه های مختلف و همچنین چگونگی بهبود امنیت اینترنت اشیا یا فناوری IoT با استفاده از این فناوری را درک کنید.

فناوری بلاکچین چیست؟

بلاکچین فن آوری است که برای حفظ ثبت ضعیف داده ها و تراکنش های آن در شبکه غیرمتمرکز و توزیع شده توسعه یافته است. بیایید یک راه عمیق تر برای پیدا کردن مفهوم این فناوری داشته باشیم ، بلاک چین چگونه کار می کند؟

فن آوری بلاکچین زنجیره ای از داده های بلوکی رمزگذاری شده است. بنابراین  هرگونه تغییر در داده های قبلی به دلیل تأیید هویت قدرتمند مبتنی بر تأیید کد هش غیرممکن خواهد بود.

شهرت بلاکچین

اولین استفاده از فناوری بلاکچین در دنیای واقعی در سال 2009 و در هنگام به وجود آمدن رمز ارز بیت کوین بوده است. بیت کوین کاملا بر پایه فناوری بلاکچین است که از رمزگذاری قدرتمند داده های بلوکی استفاده می کند. بعد از بیت کوین بسیاری از رمز ارزها ، قراردادهای هوشمند، و سایر تراکنش های مالی از این فناوری برای مدیریت دفتر راهنمای جامع از اطلاعات می باشد. براساس گزارش تحقیقاتی Apium Hub با استفاده از قدرت فناوری بلاکچین پتانسیل بسیار زیادی برای پس انداز در رنج 8 الی 10 میلیارد دلار را در بخش بانکی وجود دارد . شرکت تحقیقاتی شفافیت بازار کل ارزش بازار جهانی فناوری بلاکچین را بالای 20 میلیارد دلار تا سال 2024 پیش بینی می کند.

پیش بینی می شود که فناوری بلاکچین در بخش های مختلف دولتی ، اجتماعی و صنعتی آینده ای بسیار روشنی داشته باشد. به عنوان مثال ، رای گیری معتبر ، سوابق پزشکی دیجیتال ، بانکداری ، داده های املاک و مستغلات ، اینترنت غیر متمرکز و ذخیره سازی ابری توزیع شده نمونه هایی از استفاده از فناوری بلاکچین در آینده است. استفاده از فناوری بلاکچین برای حل مسائل امنیتی IoT یکی دیگر از حوزه های مهم است که می تواند صنعت اتوماسیون را در سطح جهانی متحول کند.

چگونه فناوری بلاکچین امنیت اینترنت اشیا را بهبود می بخشد؟

طبق پیش بینی STATA ارزش کل بازار اینترنت اشیاء (IoT) تا سال 2019 با 35.20 دستگاه متصل در سراسر جهان از 1.7 تریلیون دلار عبور خواهد کرد. در چنین بازاری عظیمی  نگرانی های صنعت نیز بسیار زیاد است.

با توجه به نظر سنجی توسعه دهندگان 2017 ، نگرانی اصلی صنعت اینترنت اشیاء (IoT) با نسبت حیرت انگیز 46.7٪ از پاسخ دهندگان  امنیت IoT است. دو مورد مهم دیگر شامل قابلیت همکاری و اتصال هستند. همین نظرسنجی همچنین نشان می دهد که ارتباطات و رمزگذاری داده ها از طریق امنیت بلاکچین به عنوان اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی به عنوان دو گزینه برتر برای حل نگرانی های امنیتی IoT در نظر گرفته شده است. رمزگذاری ارتباطات براساس اطلاعات بررسی شده راه حل دوم برای امنیت IoT است.

اجازه دهید درک عمیق تری نسبت به بهبود امنیت دستگاه های IoT و سیستم عامل ها با استفاده از فناوری بلاکچین داشته باشیم.

بدون نقطه ضعف

تنها نقطه ضعف آن یکی از مشکلات اساسی امنیتی است که می تواند تمام سیستم IoT را متوقف کند همانطور که در سال 2016 بیش از 100 هزار دستگاه Mirai Bonet به خطر افتاد. فناوری بلاکچین یک فناوری توزیع شده و غیر متمرکز است که هیچگونه تأثیری از نقطه ضعف در یک شبکه نمی گیرد.

دستگاههای در معرض خطر را می توان به راحتی در شبکه پیدا کرد و از آن بیرون کرد تا سیستم بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد. داده های شبکه IoT بلاکچین بطور کامل در چندین گره توزیع می شود که آن را به یکی از مقاوم ترین سیستم ها تبدیل می کند.

تراکنش ها با رمزگذاری قوی در شبکه

تراکنش های بلاکچین بر اساس رمزگذاری داده های قدرتمند از طریق برچسب های هشی در نظر گرفته می شوند. با استفاده از فناوری بلاکچین می توان تراکنش های ارتباطی شبکه IoT را بسیار امن کرد، تا اینکه توسط مهاجمان مخرب امکان هک شدن وجود نداشته باشد. با استفاده از فناوری بلاکچین می توان تراکنش های ارتباطی شبکه IoT را رمزگذاری و امن کرد که توسط مهاجمان هک نمی شود. بنابراین ، استفاده از بلاکچین می تواند امنیت شبکه IoT را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

قابلیت ردیابی وضعیت گره

دن بیلر ، یک تحلیلگر در این باره می گوید ، فناوری بلاکچین می تواند با نگه داشتن هدر ، یک عامل قدرتمند در امنیت IoT باشد که به شما کمک می کند تا دستگاه ها را ردیابی نکنید ، بلکه نحوه تعامل این گره ها با یکدیگر و اینکه در چه وضعیتی هستند را چک کنید. با استفاده از قدرت فناوری بلاکچین برای ردیابی وضعیت گره می توان از هرگونه تلاش برای ورود به امنیت IoT توسط متجاوزان و هکرها پیشگیری کرد. از این ویژگی فن آوری بلاکچین می توان در امنیت اینترنت اشیا استفاده زیادی کرد.

فناوری تغییرناپذیر

فناوری بلاکچین یک فناوری بدون مشکل است که به دلیل استفاده از رمزگذاری قوی و درج کد هش بلوک قبلی نمی تواند به خطر بیفتد و یا خراب شود. برای هرگونه معامله در مورد فناوری بلاکچین ، شما نیاز به اجماع گره های شبکه دارید.

فناوری بلاکچین از ID دیجیتالی منحصر به فردی برای هر گره استفاده می کند که تقریباً غیرممکن است که توسط هر کاربر هکر تقلید شود. بنابراین فناوری بلاکچین می تواند یک فناوری مهم در حوزه امنیت IoT باشد.

چگونه از فناوری بلاکچین در صنایع مختلف استفاده می شود؟

فناوری بلاکچین در ابتدا برای رمزارز توسعه یافته بود ، اما خیلی زود توسط بسیاری از صنایع تحقق یافت تا از ویژگی های عالی آن در رابطه با امنیت و استحکام بهره مند شود. از فناوری بلاکچین می توان در بسیاری از صنایع و بخش های دولتی استفاده کرد. طبق مقاله Financial Times ، فناوری بلاکچین می تواند بیش از 20 میلیارد دلار هزینه بابت واسطه را صرفه جویی کند.

راه های دیگر اجرای فناوری بلاکچین در بخش ها و صنایع مختلف عبارتند از:

 • رأی دادن ، شمارش و پیگیری آراء آنلاین
 • سیستم های پرداخت غیر متمرکز در بیمه ، بودجه مالی عمومی و سیستم های بانکی
 • توسعه سیستم های زیرساختهای حیاتی امنیتی و سیستم های دسترسی فیزیکی
 • سیستم های تأیید اعتبار ساعت آموزش و پرورش برای اینکه آن را تایید کنند
 • اتوماسیون صنعتی مبتنی بر ترکیبی از هوش مصنوعی و فناوری بلاکچین
 • توسعه راه حل های ذخیره سازی ابری مبتنی بر توکن در زمینه محاسبات ابری
 • ابزارهای نرم افزاری برای پیش بینی تقاضای دقیق بر اساس تحلیل داده ها
 • راه حل های معاملات سهام قوی برای معاملات امن و معتبر
 • سیستم مدیریت املاک و مستغلات برای ثبت و پیگیری معاملات انتقال ملک
 • و خیلی موارد دیگر

جمع بندی نهایی این مقاله شامل موارد زیر است:

 • معرفی فنی و گذشته فناوری بلاکچین
 • محبوبیت فناوری بلاکچین در اکوسیستم های تجاری مدرن
 • چهار قابلیت اصلی فناوری بلاکچین که می تواند در چگونگی بهبود امنیت IoT کمک کند.
 • روشهای مختلفی که صنایع و دولتها از فناوری بلاکچین در سیستم های خود استفاده می کنند.
 • چشم انداز آینده فناوری بلاکچین

موفق باشد.

ایمان جعفری

کارشناس NOC و پشتیبانی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا