آموزشموبایل

آموزش اتصال firebase به برنامه اندروید

آموزش اتصال firebase به برنامه با استفاده از اندروید استودیو

فایربیس از مشارکت جیمز تامپلین و اندرولی در یک استارتاپ در سال 2011 تاسیس شد و تکامل یافت. سیستم ارایه شده یک API را در اختیار توسعه دهندگان قرار داد که امکان ساخت سیستم چت آنلاین در وبسایت یا نرم افزارها را فراهم می‌کند. در این مقاله از وبسایت کالی بویز قصد داریم به بررسی گوگل فایربیس بپردازیم، این سیستم را معرفی کرده و در آخر بیان کنیم که اتصال firebase به برنامه اندروید چگونه امکان پذیر است و چگونه می توان از امکانات آن استفاده کرد.

تامپلین و لی پس از انتشار سیستم چت متوجه شدند که برای ارسال داده های برنامه استفاده می شود که پیام های چت نیستند. به همین دلیل تصمیم گرفتند سیستم چت و معماری واقعی که از آن نیرو می گرفت را جدا کنند، آن ها در سپتامبر 2011 فایربیس را به عنوان یک شرکت جداگانه تاسیس کردند و در آوریل 2012 آن سیستم را در اختیار عموم قرار دادند.

اکنون پس از گذشت سال ها از تاسیس این سیستم هنوز به خوبی فعالیت می‌ کند و سرویس های گوناگونی را در اختیار توسعه دهندگان اپلیکیشن ها قرار می دهد که به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل

این یک سیستم رایگان است که اطلاعاتی در مورد برنامه و میزان استفاده کاربران از آن را در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد.

پیام های ابری firebase

این سیستم که در ابتدا با نام Google Cloud Messaging (GCM) معرفی شد و بعدا به Firebase Cloud Messaging (FCM) تغییر کرد، یک سیستم برای پیام ها و اعلان ها در اندوید و IOS و برنامه های تحت وب است که از سال 2016 به صورت رایگان در اختیار برنامه نویسان قرار گرفت.

تایید هویت firebase

سیستم تایید هویت فایربیس خدمتی است که می تواند کاربران را تنها با استفاده از کد سمت مشتری تایید کند این سیستم از ورود به نرم افزار های اجتماعی مانند Facebook, Twitter, GitHub و گوگل و همچنین سایر خدمات گوگل پلی مانند اپل، یاهو و مایکروسافت پشتیبانی می‌کند. این سیستم شامل یک بخش مدیریت کاربر است که با استفاده از آن توسعه دهندگان می توانند تایید اعتبار کاربر را با استفاده از کد ارسال شده به ایمیل یا شماره همراه کاربر انجام دهند.

پایگاه داده Realtime فایربیس

firebase یک بانک اطلاعاتی به عنوان سرویس ارایه می دهد. این سرویس API را برای توسعه دهندگان برنامه فراهم می کند که اجازه می دهد داده های برنامه در بین مشتری ها و در سیستم ابری فایربیس ذخیره شود. این شرکت کتابخانه هایی برای مشتریان فراهم می کند که امکان ادغام با برنامه های JavaScript، ios، Android، swift، Object-C، java و Node.js را امکان پذیر می کند. همچنین این پایگاه داده از طریق REST API نیز قابل اجراست و برای چندین چارچوب JavaScript مانند فریم ورک های AngularJS،  React، Ember.js و Backbone.js قابل اتصال است.

سیستم ذخیره سازی firebase

این سیستم برای بارگذاری ایمن پرونده ها برای برنامه های فایربیس صرف نظر از کیفیت شبکه برای ذخیره سازی صدا، فیلم، تصاویر یا سایر محتوا تولید شده توسط کاربر فراهم می کند این پشتیبانی توسط Google Cloud Storage انجام می شود.

اتصال firebase به برنامه اندروید

با توجه به توضیحات بالا فایربیس یک بستر توسعه نرم افزار موبایل و وب است، این سرویس تمام خدماتی را که برای یک برنامه وب یا یک برنامه موبایل ممکن است نیاز شود را به مشتریان و توسعه دهندگان ارایه می دهد.

ما در اینجا به بررسی دو راه برای اضافه کردن خدمات فایربیس به اندروید می پردازیم. در زیر مراحل استفاده از فایربیس در اندروید استودیو آورده شده است:

روش اول

اتصال firebase به برنامه اندروید

1 . اندروید استودیو را آپدیت کنید.(بالاتر از نسخه 2.2)
2 . در اینجا با کلیک کردن بر روی New Project پروژه جدید ایجاد کنید.
3 . اندروید استودیو را باز کنید و در نوار ابزار بالا بر روی گزینه Tools کلیک کنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

4 . پس از کلیک بر روی گزینه Tools و باز شدن منوی آن بر وارد بخش firebase شوید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

5 . پس از انتخاب firebase در منوی Tools یک نوار در سمت راست برنامه باز می شود این ها سرویس های مختلفی هستند که فایربیس ارایه می دهد و شما می توانید از این جا گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

6 . پس از انتخاب گزینه مورد نظر و باز شدن آن بر روی گزینه Conect to firebase بزنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

7 . با زدن روی گزینه اضافه کردن فایربیس به برنامه(در مثال زیر Add FCM to your app) می توانید وابستگی ها را به پروژه خود در اندروید استودیو وارد کنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

روش دوم

1 . مشابه روش بالا در سایت فایربیس پروژه جدیدی ایجاد کنید و نیازمندی های لازمی که وبسایت در مورد پروژه از شما می خواهد را تکمیل کنید و در صورت لزوم می توانید ID پروژه خود را تغییر دهید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

و سپس بر روی گزینه Create project کلیک کنید. اکنون پروژه شما ساخته شده و باید آن را به نرم افزار خود متصل کنید.

2 . در این قسمت نوع برنامه ای که تولید می کنید را انتخاب کرده مثلا اندروید یا iOS یا وب، با انتخاب نوع پروژه خود پنجره ای باز می شود که باید اطلاعات نرم افزار را وارد کنید مانند نام پکیج برنامه و کد SHA1.

اتصال firebase به برنامه اندروید

3 . اکنون نوبت گرفتن کد SHA1 از اندروید استودیو است برای این کار می توانید مسیر زیر را دنبال کنید. وارد پروژه خود در اندروید استودیو شوید و به بعد با توجه به مسیر زیر عمل کنید

gradle => root folder =>Tasks => Android => signingReport و در آخر نیز کد SHA1 را کپی کرده و در فرم باز شده در قسمت قبل کپی کنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید
پیدا کردن کد SHA1

4 . سپس با توجه به تصویر زیر فایل google-services.json را دانلود کرده و در مسیر نمایش داده شده کپی کنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

5 . در مرحله آخر با توجه عکس زیر کد ها و وابستگی های پروژه گفته شده است و باید آن ها را در بخش build.gradle و در ماژول app و project وارد کنید و روی  sync now کلیک کنید.

اتصال firebase به برنامه اندروید

این مقاله به پایان رسید و دو روش برای اتصال firebase به برنامه اندروید را بررسی کردیم. امیدوارم مفید واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید:

محمود احمدی

در حال یادگیری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا