رپورتاژ آگهی

ضرورت های یادگیری علم داده در دنیای امروزی

ضرورت های یادگیری علم داده در دنیای امروزی

پیشرفت تکنولوژی در حوزۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات سبب شده تا علم داده، به‌منظور استخراج، ذخیره‌سازی، تحلیل و بررسی استراتژی‌های داده‌محور، به‌عنوان یک بخش اصلی و مهم، استفاده گردد. به همین سبب، بسیاری از متخصصان بخش IT و سایر علوم مرتبط با آن، تمام توان و تجربۀ خود را جهت ایجاد چارچوب و به‌وجود آوردن راه‌حل‌های مناسب در این زمینه به‌کار گرفته‌اند. درواقع با استفاده از علم داده، می‌توان ایده‌های جدید خلق کرد و با مدیریت جامع در راستای ذخیره‌سازی و تحلیل انواع اطلاعات، تغییر و تحول اساسی در این عرصه به‌وجود آورد. البته در این زمینه مراکز و مؤسسات مختلفی اقدام به ارائه آموزش علم داده نموده‌اند تا با تربیت نیروهای باتجربه و متخصص، گامی مؤثر در این راه بردارند.

علم داده (Data science) چیست؟

به‌طور کلی اين علم تلفیقی از آمارهای ریاضی و تحلیل داده، در کنار به‌کارگیری ابزارها و الگوریتم‌های ماشین داده است. بدین‌صورت که با استفاده از الگوریتم‌های موجود و رعایت اصول یادگیری ماشین، می‌توان بهترین الگوها را کشف کرد و بر اساس آن مسیر حرکت مؤثر و رو به جلو را در پیش گرفت. البته باید گفت که گستردگی علوم ریاضی و فناوری اطلاعات باعث شده که Data science حد و مرز نشناسد و در تمامی زمینه‌های علمی و تحقیقاتی وارد شود. بر همین اساس، آشنایی با این علم وسیع و گذراندن دوره علم داده برای علاقه‌مندان به این دسته از علوم، حائز اهمیت فراوانی است و توصیه می‌کنیم حتماً در دوره‌های برگزارشده در این زمینه شرکت کنید.

اهمیت یادگیری علم داده

در گذشته بسیاری از داده‌ها و اطلاعات به‌صورت نوشتاری ثبت، ذخیره‌سازی و بایگانی می‌شدند. اما در دنیای امروزی، ثبت و تحلیل بسیاری از داده‌ها به‌وسیلۀ نرم‌افزارهای جدید و با استفاده از هوش مصنوعی (تجاری) انجام می‌شود. با این توصیف، اگر بخواهیم متناسب با رشد علوم در دنیا پیش برویم و حتی در بسیاری از موارد بتوانیم به‌وسیلۀ تخصص و تجربه درآمد کسب کنیم، می‌بایست این علم پرکاربرد و مؤثر را یاد بگیریم، به‌عنوان مثال استفاده از اینترنت، اینترنت اشیاء، فعالیت در حوزه‌های مختلف نظیر پزشکی، جرم شناسی، مهندسی و غیره مستلزم یادگیری این علم مفید و گذراندن دورۀ Data science است، بنابراین اهمیت آموزش Data science را جدی بگیرید و هم اکنون در یکی از مراکز آموزشی، ثبت‌نام نموده و از تجربیات آن‌ها، نهایت بهره را ببرید.

قابلیت‌های موجود در دورۀ علم داده

همان‌طور که می‌دانید، تمامی دوره‌های آموزشی با هدف یاددهی مطالب و مفاهیم مختلف به فراگیران برگزار می‌شود. آموزش Data science نیز از این قاعده مستثنی نیست و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، قابلیت‌های زیر در آموزش‌گیرندگان رشد و پرورش می‌یابد:

  • بررسی دقیق مشکلات و یافتن علت اصلی بروز آن‌ها
  • انجام تحلیل‌های مؤثر و دقیق بر روی داده‌ها
  • ایجاد مدل‌های متنوع از داده‌ها، به‌وسیلۀ الگوریتم‌های موجود
  • ارائه، انتقال و نمایش نتایج به‌دست آمده با استفاده از نمودارهای مختلف

دوره علم داده

مزایای علم داده

استفاده از علوم منطبق بر داده و یادگیری ماشین، مزایای فراوانی را برای آموزش‌دهندگان و فراگیران به همراه دارد. به همین نحو، بسیاری از مراکز، اقدام به آموزش علم داده نموده‌اند و در سال‌های اخیر نیز، شاهد تأثیر مفید و مطلوب آن بوده‌ایم. بدین‌جهت بعضی از مهم‌ترین مزایای فراگیری Data science به شرح زیر عبارت است از:

1) تحلیل و بررسی داده‌ها از مرکز تماس و پشتیبانی به‌منظور یافتن دلایل رضایت و نارضایتی مشتریان؛ درواقع هدف از این کار، بهبود کیفیت کار و ارائه خدمات در مراکز مختلف، با رویکرد مشتری‌مداری است. مطمئنا انجام صحیح و اصولی تحلیل‌ها و به‌دست آوردن نتایج دقیق موجب رفع نارضایتی‌ها و افزایش مشتری در مراکز مختلف خواهد شد.

2) تحلیل داده‌ها به‌منظور پیش‌بینی الگوهای ترافیکی، شرایط آب‌وهوایی و سایر عوامل مؤثر بر حمل‌ونقل بار، به‌منظور تسریع فرآیند تحویل بار و کاهش هزینه‌های موجود در این راه.

3) تحلیل آزمایشات و گزارشات پزشکی و ارائه آن به پزشکان متخصص، با هدف بهبود کیفیت و سرعت فرآیند تشخیص و درمان انواع بیماری.

4) بهبود فرآیند تأمین مواد اولیه و تجهیزات با آموزش علم داده به کاربران و تشخیص زمان خرابی دستگاه‌ها و تجهیرات مصرفی.

5) بررسی دقیق و مستمر سیستم‌های مالی و یافتن اقدامات مشکوک در راستای تشخیص هرگونه کلاهبرداری و سوء‌استفادۀ مالی.

6) تحلیل و بررسی الگوهای خرید سابق برای ارائه راهکارهای مؤثر، در خصوص بهبود فرآیند فروش و جذب مشتری بیشتر.

خاطرنشان می‌شود که این موارد، تنها بخشی از مزایای بی‌شمار Data science است. بر همین اساس، می‌توان گفت آموزش Data science اهمیت فراوانی دارد و با کارایی منحصر‌به‌فرد قادر است تا بسیاری از مشکلات و کاستی‌های موجود در مشاغل و خدمات مختلف را برطرف سازد و موجب بهبود عملکرد و کارایی آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن شود.

مزایای علم داده

کاربردهای علم داده

بر اساس نحوۀ عملکرد، کارایی مطلوب، ویژگی‌ها و مزایای استفاده از علوم مبتنی بر داده و یادگیری ماشین، باید گفت که کاربردهای فراوانی برای آن تعریف شده‌است. به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت به‌روز بودن این علم و کارایی منحصر‌به‌فرد آن سبب شده تا بسیاری به آن نیاز داشته باشند و همین امر موجب شده تا کاربردهای آن به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کند. در این‌ خصوص، بعضی از اصلی‌ترین کاربردهای علم داده به قرار زیر است:

حوزۀ پزشکی

در این زمینه، بسیاری از فرآیندهای انجام آزمایشات، تحلیل و بررسی داده‌ها، به‌منظور تشخیص سریع و پیگیری روند درمان، با استفاده از علوم داده انجام می‌شود و یکی از کاربردهای اصلی آن، در راستای حفظ سلامتی و افزایش طول عمر مفید انسان‌ها به‌شمار می‌رود.

بازی

امروزه بسیاری از بازی‌های کامپیوتری و ویدئویی، با استفاده از Data science تولید می‌شوند و همین امر سبب شده تا شاهد افزایش کیفیت و تنوع بازی‌ها باشیم.

تشخیص تصاویر

در راستای شناسایی الگوهای موجود در تصاویر و تشخیص اشیاء مختلف، از علم داده استفاده می‌شود. در اصل این کاربرد مهم‌ترین و محبو‌ب‌ترین کارایی Data science شناخته شده و در بسیاری از دستگاه‌های دیجیتال، شاهد استفاده از این علم پرکاربرد هستیم.

تشخیص کلاهبرداری در مؤسسات مالی و بانکی

در بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی، با استفاده از الگوریتم‌های موجود، امکان وقوع کلاهبرداری تشخیص داده شده و یا شناسایی می‌شود. این ویژگی سبب شده تا بتوان راهکارهای مؤثری را جهت پیشگیری از وقوع این مخاطرات انجام داد و در سال‌های اخیر، شاهد کاهش کلاهبرداری بانکی و مالی در کشور و جهان باشیم.

جمع‌بندی

Data science از مهم‌ترین و پرکاربردترین علوم در دنیا است. به‌گونه‌ای که آثار مفید، مطلوب و همچنین کارایی مؤثر آن بر همگان آشکار شده‌است. به همین سبب مراکز و مؤسسات مختلفی اقدام به برگزاری دورۀ آموزش Data science نموده‌اند. درصورتی‌که قصد فراگیری این علم پرکاربرد را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به وبسایت «پروپژ» مراجعه نمایید و با ثبت‌نام در دوره علم داده، از توان، تجربه و تخصص این مجموعه در راستای افزایش تجربه و تخصص خود استفاده کنید. در این مجموعۀ پرتوان، دوره علم داده توسط مهندس پژمان اقبالی که از اساتید مطرح این زمینه هستند برگزار شده و شما میتوانید با شرکت در این دوره، از تجربیات این استاد بهره مند شوید.

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا