آموزششبکه

GNS3 چیست و چگونه آن را نصب کنیم؟

GNS3 چیست و چگونه آن را نصب کنیم؟

زمان ساختن یک پروژه جدید شبکه، یک راه ساده برای شبیه سازی آن قبل از استارت اصلی پروژه وجود دارد. برای این کار یک نرم افزار شبیه ساز شبکه به نام GNS3 طراحی شده است که و به شما اجازه شبیه سازی شبکه را در کامپیوتر خودتان میدهد. GNS3 یک نرم افزار متن باز شبیه ساز است درحالی که تا حد بسیار زیادی شبیه به شبکه های واقعی است و بدون داشتن سخت افزار اختصاصی شبکه مانند روتر ها و سویچ ها طراحی شبکه را امکان پذیر می کند.

دانلود برنامه شبیه ساز GNS3

GNS3 یک برنامه رایگان است که شما میتوانید آن را به طور مستقیم از طریق وبسایت رسمی آن دانلود کنید. در سایت رسمی آن نرم افزار GNS3 برای سه پلتفرم ویندوز، لینوکس و مک وجود دارد که در این مقاله آموزش نصب GNS3 را بر روی ویندوز (.exe) بررسی میکنیم.

 • در قدم اول به سایت رسمی GNS3 مراجعه می کنیم.
 • در سایت ثبت نام کرده و به محیط کاربری خود در سایت وارد شوید.
 • حالا بر روی منو DOWNLOAD کلیک کنید. همانطوز که در تصویر پایین مشاهده می‌‌کنید، آخرین نسخه موجود از GNS3 نسخه (2.1.9) می باشد. سپس فایل نصب gns3 (GNS3-2.1.9-all-in-one.exe) شروع به دانلود شدن خواهد کرد. حجم فایل 54.5 MB می باشد.
دانلود GNS3
دانلود برنامه شبیه ساز GNS3

نصب GNS3 قدم به قدم بر روی ویندوز

بعد از این که اینستالر فایل GNS3 نسخه ویندوز دانلود شد. ما باید شروع به نصب آن بر روی ویندوز کنیم. اما قبل از شروع به نصب باید مشخصات سیستم را چک کنیم. برای نصب GNS3 نسخه 2.1.9 بر روی ویندوز، باید حداقل سیستم مورد نیاز با مشخصات (ویندوز 7 _ 64 Bit _ RAM 4 _ 1 GB storage) را داشته باشیم.

برای نصب GNS3 بر روی ویندوز به صورت زیر عمل کنید:

 • فایل اینستالر GNS3 ( GNS3-2.1.9-all-in-one.exe ) را باز کنید. یک صفحه هشدار ویندوز ظاهر می شود. داخل صفحه باز شده بر روی دکمه RUN کلیک کنید.
 • صفحه GNS3-2.1.9 باز می شود که به شما برای نصب GNS3 خوش آمد گویی می کند. در این صفحه چیز به خصوصی وجود ندارد و تنها بر روی Next کلیک کنید.
 • صفحه License Agreement window ظاهر می شود، بر روی I Agree کلیک کنید.
 • در صفحه Choose Start Menu Folder چیز به خصوصی وجود ندارد و شما میتواند نام GNS3 را تغییر دهید که به نظرم بر روی همون GNS3 بزارید. و بر روی Next کلیک کنید.
 • در صفحه Choose Components شما باید انتخاب کنید که چه ویژگی هایی از GNS3 نصب شوند. در بین این ویژگی ها Wireshark ، SolarWinds Response و Npcap را غیر‌فعال کنید چون که در ابتدا ما به این ویژگی ها نیازی نداریم. بر روی Next کلیک کنید.
نصب GNS3
نصب شبیه ساز GNS3
 • در این صفحه محل نصب نرم افزار را انتخاب کنید. بر روی Next کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده چیز به خصوصی موجود نیست و باید شما گزینه No را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.
 • و در اخر بر روی Finish کلیک کنید.

مقدمه ای برای GNS3 GUI

بعد از اتمام نصب GNS3، می‌توانید آیکون آن را بر روی دسکتاپ خود مشاهده کنید. GNS3 را از طریق آیکون یا منو شروع باز کنید. 

GNS3 GUI به چند بخش تقسیم می شود. این بخش ها Menubar, Toolbar, Device Toolbar, Workspace, Topology Summery, Servers Summery and the Console section هستند.

معرفی بخش های نرمافزار gns3
برنامه شبیه ساز GNS3

بخش GNS3 Menubar

بخش منو GNS3 ( شماره 1 در تصویر ) را میتوانید در بالای GNS3 GUI پیدا کنید. این بخش شامل چند مورد منو است که اغلب برای مدیریت GNS3 GUI به کار میرود. هر یک از این منو ها شال چندین گزینه دیگر مانند ساخت پروژه جدید، باز کردن پروژه، افزودن برنامه، Preference، Setup Wizard و غیره هستند.

بخش منو ابزار GNS3

منو ابزار GNS3 ( شماره 2 در تصویر ) که دقیقا زیر Menubar قرار دارد. منو ابزار شامل گروهی از آیکون ها است که به شما امکان انجام کار های متداول را میدهد.

بخش منو دستگاه های GNS3

بخش دستگاه های GNS3 ( شماره 3 در تصویر ) شامل دستگاه های شبکه مانند روتر ها، سویچ ها، دستگاه های پایان، امنیت، همه موارد و افزودن لینک که شبیه به یک کابل شبکه است.

بخش فضای کار GNS3

فضای کار GNS3 ( شماره 4 در تصویر ) جایی است که در آن دستگاه های شبکه از منو ابزار در آن وارد می شوند.

بخش Topology Summery

پنل Topology Summery ( شماره 5 در تصویر ) جایی است که دستگاه های موجود در فضای کار GNS3 نشان میدهد. همچنین وضعیت دستگاه ها را نیز نشان میدهد. مثلا آیا یک دستگاه به دستگاه دیگری متصل است یا روشن است یا خاموش.

بخش Servers Summery

پنل Servers Summery ( شماره 6 در تصویر ) سرور های مورد استفاده در local GNS3, local GNS3 VM, and remote GNS3 VM، وضعیت آنها و اینکه از چه منابعی استفاده میکنند.

کنسول GNS3

کنسول GNS3 ( شماره 7 در تصویر ) ارور ها یا هر مشکل GNS3 و خروجی را نشان میدهد.

امیدوارم از این آموزش لذت کافی را برده باشید.

سامیار

متخصص دنیای مجازی و علاقه مند به دنیای برنامه نویسی، هک و امنیت. پیگیر باشید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا