شبکهمجازی سازی

ویژگی های جدید در VMware Site Recovery Manager v8.2

ویژگی های جدید در VMware Site Recovery Manager v8.2

با معرفی نسخه جدید (ورژن 8.2) از راهکار VMware SRM در جریان VMworld 2019 شرکت VMware قابلیت های جدیدی را ارائه نموده است که در این مقاله به مهمترین آنها اشاره خواهم کرد:

photo ۲۰۱۹ ۰۹ ۲۳ ۰۲ ۳۳ ۰۰ 750x430 - ویژگی های جدید در VMware Site Recovery Manager v8.2

در نسخه SRM v8.2 راهکار SRM appliance که تا پیش از این نسخه یعنی در نسخه 8.1 و نسخه های قبلی به صورت یک virtual appliance ویندوزی ارائه می شد، در نسخه 8.2 شرکت VMware آن را به صورت یک Photon-based Appliance ارائه کرده است. هر چند نسخه ویندوزی نیز هنوز در SRM 8.2 ارائه می شود.

مشخصاً با رویکرد شرکت VMware بعد از تغییر نسخه ویندوزی vCenter Server به vCSA که یک Photon OS Virtual Appliance بود، این احتمال که شرکت VMware در آینده سایر راهکارهای ارائه شده خود را مبتنی بر Photon OS (سیستم عامل انحصاری شرکت VMware که در واقع یک Linux Container host طراحی و بهینه شده برای vSphere می باشد) می رفت.

در واقع شرکت VMware سعی کرده با ارائه appliance جدید به جای اینکه شما از یک سیستم عامل همه منظور (منظور ویندوز) به عنوان سیستم عامل پیش فرض نصب SRM appliance استفاده کنید از یک سیستم عامل خاص منظوره، که small-footprint، سبک وزن یا lightweight بوده و extensible می باشد، استفاده نمایید.

شرکت VMware اعلام کرده که SRM نسخه Photon OS-based دارای same featuresها (قابیت های یکسانی) با نسخه ویندوزی این راهکار است. هر چند ویژگی هایی نیز فرای نسخه ویندوزی در این نسخه مشاهده می شود.

اینکه ابزار VMware SRM Import/Export Configuration Tools Photon OS-based SRM که به عنوان یک ابزار جانبی در نسخه SRM v8.1 وجود داشت و می بایست برای Import و Export کردن پیکربندی های یک سایت آن جداگانه از پرتال VMware دریافت و نصب می کردیم، در حال حاضر در GUI راهکار SRM 8.2 این ابزار وجود دارد و دیگر نیازی به دریافت و نصب جداگانه آن نخواهیم داشت.

هر چند لازم به ذکر است می دانم این نکته را نیز اشاره کنم که برای زمابندی export کردن پیکربندی های SRM خود هنوز تنها راه استفاده از command line این ابزار دارید که البته امیدوام که در نسخه های بعدی این قابلیت را نیز شرکت VMware در رابط کاربری گرافیکی SRM appliance بگنجاند. هر چند شما می توانید این موضوع را توسط scheduled taskهای ویندوز یا استفاده از یک cron job نیز handle نمایید.

قابلیت دیگری که در Photon OS-based SRM appliance و در GUI آن گنجانده شده، امکان اجرای scriptها به عنوان بخشی از پروسه Recovery است. در واقع از آنجاییکه SRM appliance در حالت Photon OS اجرا می شود، به مجموعه ای از منابع scriptی متفاوتی دسترسی خواهد داشت که اجازه اجرای scriptها بر روی appliance خودش را با استفاده از packageهایی که دارد یا call کردن scriptهای local بر روی یک script serverی که شما به منابع آن دسترس دارید اما بر روی appliance شما وجود ندارد، فراهم می کند. (در مورد این option در مقاله ای دیگر بیشتر توضیح خواهم داد).

شماره همواره برای حالت Array-Based Replication در SRM نیاز به دانلود و نصب SRA adapterهای متناسب با مدل Storageی داشتید که از آن در زیرساخت Protected Site و Recovery Site خود استفاده می کردید، حال با ارائه Photon OS-based SRM appliance معرفی شده SRAها می توانند به عنوان Docker Containerها در appliance جدید اجرا شوند که این موضوع به نصب، پیکربندی و نگهداری ساده تر آنها به شما کمک می کند.

در نسخه SRM v8.2 همچنین امکان ارسال logهای SRM appliance به یک Syslog Server نیز دیده شده است.

photo 2019 09 23 20 46 06 - ویژگی های جدید در VMware Site Recovery Manager v8.2

در SRM 8.2 امکان مدیریت سایت DR management و افزایش امنیت با Photon OS-based virtual appliance نیز وجود دارد. به عبارتی از مزایای Photon OS-based SRM appliance این است که شما می توانید آن را در قالب یک فایل OVF از پرتال VMware دریافت نموده و بر روی vCenter یا vCSA خود آن را به صورت مستقیم deploy نمایید و به این طریق باعث کاهش لایه های پیچیدگی با VMهای Windows Server برای این منظور خواهد شد.

در SRM 8.2 برای مدیریت راحت تر DR management در SRM حتی امکان automation با متدهای جدید SRM API و همچنین workflowهای جدید توسط پلاگین vRealize Orchestrator plug-ins و SRM management pack باعث افزایش visibility و مدیریت ساده تر در وضعت DR protection و RPO violationهای شما خواهد شد.

توجه داشته باشید در صورتیکه در حال حاضر از SRM 8.1 یا نسخه های قبلی استفاده می کنید، امکان ارتقاء به نسخه SRM 8.2 ویندوزی وجود دارد، اما امکان ارتقاء مستقیم از نسخه SRM 8.1 به Photon OS-based SRM 8.2 ممکم نیست. اما جالب است بدانید در صورتیکه که از نسخه SRM 8.1 استفاده می کنید، می توانید ابتدا آن را به نسخه SRM 8.2 ارتقاء داده و سپس از طریق اجرای یک script ممکن شده نسخه SRM 8.2 ویندوزی خود را به Photon OS-based SRM 8.2 تبدیل یا اصطلاحاً migrate نمایید (که در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر برای پروسه upgrade و migration به این صورت می توانید به لینک زیر مراجعه کنید). اما توجه داشته باشید که پیش از این کار حتماً داکیومنت های مربوطه را مطالعه نموده و مطمئن شوید قبل از شروع این پروسه، backup یا snapshot و یا هر دو را از SRM server خود تهیه کرده باشید. همچنین جهت راحتی کار برای انتقال پیکربندی های Protected Site یا Recovery Siteهای خود نیز پیشنهاد می کنم تا از ابزار VMware SRM 8.1 Import/Export Configuration Tools نیز بهره بگیرد.

ویژگی Dark-Mode theme نیز در رابط کاربری گرافیکی SRM v8.2 جهت راحتی به هنگام کار با اینترفیس این محصول برای چشمان قشنگ شما نیز تعبیه شده است.

در حال حاضر با ارائه نسخه جدید vSphere Replication، اطلاعات می تواند به هنگام پروسه Recovery یا Reprotect بین Protected Site و Recovery Site جهت رمزنگاری ترافیک شبکه، protect شود. بعلاوه، replication و protection ماشین های مجزی encrypt شده در حال حاضر در هر دو نسخه SRM 8.2 و vSphere Replication 8.2 پشتیبانی می شود.

در مورد appliance جدید SRM یعنی نسخه Photon OS، لازم به ذکر می دان که این appliance تنها قادر به پشتیبانی از دیتابیس vPostgres می باشد (و MS-SQL را همانند نسخه ویندوزی چه در حالت embedded و چه در حالت external DB پشتیبانی نمی کند).

جالب است بدانید که شرکت VMware در رابط کاربری SRM v8.2 دکمه ای را تعبیه کرده که شما به هنگام کار با این محصول در صورتیکه هر گونه ایده، مسأله یا مشکلی داشتید، می توانید از طریق آن به مهندسینی که در حال کار بر روی پروژه SRM هستند مستقیماً feedback دید. (امیدوارم که چنین دکمه ای برای سایر محصولات VMware هم ارائه شود).

نکته جالب و قابل توجه دیگر برای مشتریانی که از راهکار SRM برای پروژه های DR-Siteهای خود استفاده می کردند، ارائه بسته های بهبود یافته vRealize Operation Management Pack برای SRM 8.2 و management pack جدید برای vSphere Replication 8.2 است که از طریق آن شما می توانید compatibility بهتری برای alerting و monitoring و reporting بر روی SRM و vSphere Replication خود داشته باشید که هر دو اینها می توانند با راهکار vRealize Operation Manager 7.5 کار کنند.

photo 2019 09 23 20 46 15 750x430 - ویژگی های جدید در VMware Site Recovery Manager v8.2

با توسعه رابط کاربری گرافیکی SRM 8.2 موسوم به SRM HTML-5 User Interface توانایی مشاهده capacity information نیز در تب Protection Group Datastores فراهم شده است.

همچنین پیشنهاد شده جهت سازگاری بیشتر SRM 8.2 نسخه hypervisorها و vCenter خود را به نسخه 6.7 U2 ارتقاء دهید یا حداقل به منظور تعامل بهتر ورژنی بین این محصولات از ابزار Site Recovery Manager Compatibility Matrix در پرتال VMware استفاده کنید.

توجه داشته باشید که SRM 8.2 با استفاده از vSphere Replication قادر به protect کردن ماشین های مجازی ایست که بر روی VMware vSAN قرار دارند و vSAN شما نیازی به یک Storage Replication Adapter یا به اختصار SRA برای کار کردن با SRM 8.2 ندارد.

همچنین لازم به ذکر می دانم اشاره کنم که در صورتیکه شما در یکی از سایت (های) خود از SRM 8.2 ویندوزی و در سایت (های) دیگر خود از Photon OS-based SRM استفاده کنید برای migration ماشین های مجازی مشکلی نخواهید داشت و این امکان فراهم شده است. ضمن اینکه نسخه vCenter یا vCSA استفاده شده شما در هر سایت ها می تواند همچنان که در release noteهای SRM 8.1 داشتیم، متفاوت باشد.

نسخه SRM 8.2 با SRAهایی که اخیراً (به تازگی) برای محصولات Storageی همچون EMC Unity و EMC RecoverPoint و EMC XtremeIO و HPE 3PAR و HPE Nimble و Hitachi Vantara و IBM Spectrum Virtualize Family Storage و Pivot3 و Pure Storage سازگار و compatible است و قرار است با partner storageهای دیگری نیز در آینده join شود.

در نهایت می بایست اشاره نمایم هر چند که شرکت VMware تلاش بسیار زیادی برای ارتقاء ویژگی ها و ارائه قابلیت های جدید در SRM 8.2 کرده اما هنوز قابلیت VVoL Replication در این release پشتیبانی نمی شود و می بایست منتظر نسخه های بعدی و پیشتیانی از این قابلیت در آن باشیم.

نویسنده: میثم ناظمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا