آموزشتکنولوژیهوش مصنوعی

جالب ترین کاربردهای هوش مصنوعی

کاربرد های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از پرکاربرد ترین مباحث در زمینه تکنولوژی و فناوری مدرن به شمار می رود که امروزه در همه جای زندگی انسان ها وارد شده است که در ادامه به بررسی تعدادی از کاربردهای هوش مصنوعی می پردازیم.

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

امروزه از فناوري هوش مصنوعي براي ايجاد موتور هايي استفاده مي شود كه شركت هاي مختلف از طريق آنها مي توانند ارتباط موثر تري با مشتريان خود داشته باشند. بررسي عواملي مانند سابقه مرور و علايق مشتريان توسط هوش مصنوعي باعث ارتباط بهتر بين مشتريان و محصولات پیشنهادی به آنها می شود.

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در تجارت استفاده از چت بات ها (chatbots) است. چت بات ها هنگام خرید آنلاین به مشتری به جهت انتخاب بهتر کمک می کنند. در چت بات ها از پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می شود تا مکالمه بین ربات و مشتری تا حد ممکن انسانی و شخصی به نظر برسد.

manychat یکی از معروف ترین سازنده های چت بات است که بر اساس قالب آماده یک چت بات را به شما ارائه می دهد و بر اساس الگو های موجود می توانید آن را برای خود شخصی سازی کنید. جالب است بدانید که از ربات های ساخته شده توسط manychat در اپلیکیشن هایی مانند فیسبوک و تلگرام و اینستاگرام استفاده می شود.

همچنین شرکت آمازون قصد دارد در آینده ای نه چندان دور خدمات مشتریان را به چت بات ها بسپارد.

هوش مصنوعی در رباتیک

هوش مصنوعی در رباتیک

رباتیک یکی دیگر از زمینه هایی است که هوش مصنوعی در آن نقش ویژه ای ایفا می کند. در تولیدات بسیاری از محصولات ربات ها جایگزین مناسبی برای انسان ها هستند و این جایگزینی هم تا حدودی رخ داده است که برای علت آن می توان به کم شدن اشتباهات تولید و کاهش هزینه ها اشاره کرد.

ربات های دارای هوش مصنوعی یکی از قابلیت هایی که دارند توانایی یادگیری است که به مرور زمان و با کسب تجربه به یک ربات کارآمد تر تبدیل می شوند. در این زمینه ربات هایی وجود دارند که ربات های منبع باز نامیده می شوند و پس از خریداری می توان تخصص مورد نظر را به این نوع ربات ها آموزش داد تا در زمینه مورد نظر شما فعالیت کنند.

ایجاد هوش مصنوعی با قابلیت یادگیری با ساخت الگوریتم های مختلفی شروع می شود و نوع عملکرد آن بستگی به الگوریتم آن دارد. به طور کلی در این زمینه سه نوع الگوریتم وجود دارد :

  1. الگوریتم های تحت نظارت
  2. الگوریتم های بدون نظارت
  3. الگوریتم تقویت کننده

Boston Dynamics نمونه ای از شرکت های رباتیک است که ربات هایی پویا و هوشمند تولید می کند.

هوش مصنوعی در سرمایه گذاری های مالی

هوش مصنوعی در سرمایه گذاری مالی

یکی دیگر از کاربرد های رایج هوش مصنوعی ایجاد پلتفرم های سرمایه گذاری خودکار است.

Betterment نمونه ای از این نوع پلتفرم ها است که از هوش مصنوعی برای کسب اطلاعات در مورد سرمایه گذاران و ایجاد پروفایل شخصی بر اساس برنامه های مالی آن ها استفاده می کند.در این پلتفرم از الگوریتم هایی برای برداشت و واریز خودکار بر اساس معاملات انجام شده استفاده شده است.به طور کلی تمام وظایفی که به دانش انسان نیاز داشت در این پلتفرم به صورت خودکار انجام می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه یک ربات تریدر بسازیم؟

یکی از ویژگی هایی که باعث استفاده از هوش مصنوعی در سرمایه گذاری ها شده توانایی برای مدیریت ریسک است.

هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکیویژگی هایی زیادی وجود دارد که باعث استفاده از این تکنولوژی در پزشکی شده که تعدادی را بررسی می کنیم.

یکی از مشکلات پزشکان معمولا ساعات شعلی نامناسب است که این موضوع با استفاده از هوش مصنوعی حل می شود و علاوه بر این استفاده از آنها در شناسایی بیماری ها و سلول های سرطانی کار را راحت تر می کند و همچنین هوش مصنوعی توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از آزمایشات پزشکی را دارد و می تواند در زمینه پیشگیری از بیماری ها موثر باشد.

ربات های Machine Learning شامل تعداد زیادی از ربات های پزشکی می شود و دلیل آن یادگیری و کسب تجربه مانند یک پزشک واقعی است.

ساخت نوعی از هوش مصنوعی با ترکیب داده های تاریخی و هوش پزشکی برای کشف دارو های جدید استفاده می شود.

هوش مصنوعی در کشاورزی

هوش مصنوعی در کشاورزی

از جمله کاربردهای هوش مصنوعی در کشاورزی ، بررسی خاک و پی بردن به عیب ها و کمبود مواد مغذی در خاک است. یکی از کارهای دیگر هوش مصنوعی شناسایی محل رشد علف های هرز است و همچنین بر اساس شرایط آب و هوایی و منطقه برای آبیاری و مقابله با آفات برنامه ریزی لازم را انجام می دهد.

از لحاظ برداشت محصول هوش مصنوعی می تواند باعث تسریع در کار و دقت بیشتر و آسیب کمتر به محصولات شود. نامنتظره بودن شرایط در کشاورزی باعث اصلی استفاده از این نوع تکنولوژی شده است.

دانشگاه کمبریج یکی از سازمان های پیشگام در زمینه ربات های کشاورزی است که یکی از ربات های ساخته شده توسط تیم رباتیک این دانشگاه vegebot است. این ربات یک نمونه اولیه است که برای دقت بسیار زیاد در برداشت محصول ساخته شده است.

هوش مصنوعی در بازی

هوش مصنوعی در بازی

بخش دیگری که کاربردهای هوش مصنوعی در آن برجسته شده ، بخش بازی است. رواج ايجاد NPC های هوشمند و شبیه انسان در بازی ها برای تعامل با بازیکنان نمونه ای از استفاده هوش مصنوعی در صنعت بازی ها است.

از هوش مصنوعي در بازي ها براي پیش بینی رفتار بازیکنان استفاده می شود تا باعث ایجاد تجربه ای بهتر و لحظاتی هیجان انگیز تر برای بازیکن شود.

بازی Alien Isolation که در سال 2014 منتشر شد از هوش مصنوعی برای تعقیب بازیکن در طول بازی استفاده می کند. این بازی از دو نوع AI استفاده می کند که یکی از آنها مکان شما را می داند و یا حتی پیش بینی می کند به کجا خواهید رفت و دیگری بر طبق حسگر هایی کنترل می شود که بازیکن را غافل گیر کند و او را در دام بیندازد.

هوش مصنوعی در بازاریابی

هوش مصنوعی در بازاریابی

برنامه های کاربردی هوش مصنوعی در حوزه بازاریابی هم محبوب هستند. با استفاده از هوش مصنوعی بازاریابان می توانند تبلیغات هدفمند و شخصی شده را با کمک تجزیه و تحلیل ارائه دهند. هوش مصنوعی می تواند بر اساس رفتار هر کاربر شخصی سازی هایی را مطابق با علایق او ایجاد کند تا باعث ایجاد محیطی جذاب تر شود و مخاطب را به سمتی پیش بینی شده هدایت کند.

در سال 2016 گوگل از یک شبکه ماشینی ترجمه که یک سیستم ترجمه عصبی (NMT) بود ، رونمایی کرد که به منظور افزایش دقت در ترجمه و همچنین بهینه سازی ترجمه در گوگل ترنسلیت از آن استفاده می شود.

توییتر نیز از یک نوع هوش مصنوعی بهره می برد که برای شناسایی و حذف تبلیغات و کپی رایت ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن محتوای بدون کپی رایت برای تولید محتوا

هوش مصنوعی در صنعت خودرو ها

هوش مصنوعی در خودرو ها

هوش مصنوعی در صنعت خودرو سازی به عنوان خودرو های خودران استفاده می شود. در خودرو ها ، هوش مصنوعی همراه با دوربین ، رادار و GPS به کار می رود تا کنترل کامل خودرو در اختیار هوش مصنوعی قرار بگیرد.

یکی از چالش های خودرو های خودران اعتماد مشتریان به استفاده از آنها می باشد. این خودرو ها باید بتوانند در هر نوع جاده و شرایط آب و هوایی قادر به کنترل صحیح باشند و در شرایط بحرانی بتوانند به طرز مناسبی با مشکلات سازگاری ایجاد کنند.

همچنین شرکت تسلا در زمینه ساخت تراشه سیلیکون برای خودرو های جدید خود در حال تلاش برای پیشی گرفتن از رقیبان خود است.

جمع بندی

در این مقاله سعی براین بود که کاربرد های مفید و ویژگی های مثبت هوش مصنوعی بیان شود اما این موضوع نیز پنهان نخواهد بود که این استفاده ها انسان را گاهی متحمل ضرر هایی می کند که باعث چشم پوشی از فواید و ویژگی های مثبت آن می شود.

اگر موردی در ذهن دارید که بیان نشد ، ما را با نظرات خود یاری کنید.

بیشتر بخوانید:

منبع
simplilearn

علی احمدی

//قرآن به جز از وصف علی آیه ندارد/ایمان به جز ازعشق علی پایه ندارد/گفتم بروم سایه لطفش بنشینم/گفتا که علی نور بود سایه ندارد// تقديم به اسدالله/امیرالمؤمنین/حیدر کرار (ع)

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام . من برای ثبت نام در سایت مشکل دارم. وقتی میخوام ثبت نام کنم فقط نام کاربری و ایمیل میخواد اما رمزعبور نمیخواد بعد وقتی میری ورود کنی به سایت رمز عبور میخواد! خب من از کجام رمز عبور بیارم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا