آموزش

چه ملاک هایی برای معتبر بودن وب سایت اینترنتی وجود دارد؟

ملاک های مهم در معتبر بودن وب سایت

اینکه صرفاً یک وب سایت دارای ظاهری زیبا و شیک با کالاهای به ظاهر درست و مشخصات کامل باشد نشانه معتبر بودن آن نیست. همچنین به جملاتی مثل “حس خوب یک خرید”، “تخفیف X% تنها تا تاریخ فلان” و… هم توجه نکنید. هنگام خرید از وب سایت های فروش آنلاین برای معتبر بودن وب سایت دست کم به موارد زیر دقت کنید تا متضرر نشوید:

  • ارزیابی اعتبار به وسیله نماد اعتماد الکترونیک
  • داشتن صفحه تماس با ما
  • برخورداری از گواهینامه SSL معتبر
  • داشتن بالاترین رتبه در الکسا
  • شبکه های اجتماعی
  • و …

ارزیابی معتبر بودن وب سایت به وسیله نماد اعتماد

نماد اعتماد الکترونیک یکی از مهمترین معیارها در معتبر بودن وب سایت است. این نماد تنها به فروشگاه های حقوقی و حقیقی داده می‌شود که کسب و کار آنها به وسیله سیستم‌های دولتی تائید شده باشند.

برای بررسی صحت نماد الکترونیک کافی است روی لوگو نماد الکترونیک را که معمولاً در صفحه اصلی قرار می‌گیرد، کلیک کنید تا pop-up حاوی اطلاعات صاحب امتیاز، نمایش داده شود.

روش دیگری برای ارزیابی نماد الکترونیک، رفتن به سایت enamad.ir است. در این سایت شما می‌توانید با کلیک بر روی استعلام، سایت را بررسی کنید. پس از اینکه بر روی استعلام کلیک کردید صفحه‌ای باز می‌شود که در آن باید دامنه سایت مورد نظر خود را وارد کنید. در مرحله آخر بر روی جستجو کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به صاحب امتیاز برای شما نمایان شود.

داشتن صفحه تماس با ما

Screenshot 88 - چه ملاک هایی برای معتبر بودن وب سایت اینترنتی وجود دارد؟

یکی دیگر از معیارها در بررسی اعتبار سایت‌ها نظیر سایت‌های فروشگاهی و دانلودی، وجود صفحه تماس با ما و داشتن اطلاعاتی نظیر شماره تلفن ثابت، آدرس فروشگاه، شماره همراه و… است. معمولاً این اطلاعات برای ارتباط برقرار کردن مشتریان با صاحبان فروشگاه مورد نیاز است.

برخورداری از گواهینامه SSL معتبر

برخورداری از گواهینامه SSL معتبر
برخورداری از گواهینامه SSL معتبر

فروشگاه‌هایی که به امنیت اطلاعات خود و مشتریان اهمیت می‌دهند، برای ارتباط امن بین سایت و کاربران از گواهینامه SSL استفاده می‌کنند.

وجود این گواهینامه یکی از معیارهایی است که نشان می‌دهد سایت فروشگاهی معتبر است؛ چرا که برای حفظ اطلاعات مشتریان ارزش قائل شده است.

به منظور اطمینان از داشتن گواهینامه SSL شما باید از طریق پروتکل HTTPS‌ به سایت دسترسی داشته باشید‌.

داشتن بالاترین رتبه در الکسا

Screenshot 87 - چه ملاک هایی برای معتبر بودن وب سایت اینترنتی وجود دارد؟

یکی دیگر از معیارهای مهم در بحث اعتماد به یک سایت رتبه Moz و دامین اتوریتی آن سایت می باشد. Moz وب سایتی است که بر اساس تعداد لینک های خارجی معتبر رتبه می دهد. هر چه تعداد لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت کرده باشید بیشتر باشد، دامین اتوریتی شما به 100 نزدیک تر میشود. هر چند معیار مناسبی برای ارزیابی نیست ولی بالا بودن آن می تواند یک پوینت مثبت در زمینه اعتماد سازی باشد.

شبکه های اجتماعی

Screenshot 90 - چه ملاک هایی برای معتبر بودن وب سایت اینترنتی وجود دارد؟

یکی دیگر از عوامل مهم در زمینه اعتماد سازی داشتن شبکه های اجتماعی با تعداد دنبال کننده زیاد است. اگر یک وب سایت در انواع شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشد و تعداد دنبال کننده های آن زیاد باشد، می توان به این نتیجه رسید که آن وب سایت معتبر است چرا که تعداد دنبال کننده های آن زیاد است.

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا