آموزش

5 پیشگویی سیسکو برای شبکه در سال 2020

5 پیشگویی سیسکو برای شبکه در سال 2020

با توجه به پیشرفت های گسترده علم کامپیوتر، اتفاقات بزرگ در شبکه برای سال 2020 شامل Wi-Fi 6 ،SD-WAN، کنترل چند دامنه، شبکه های مجازی و نقش در حال تحول مهندسین شبکه در نقش یک برنامه نویس شبکه، بر اساس نظریه های کمپانی سیسکو می باشد. در این مقاله به 5 پیشگویی سیسکو برای شبکه در سال 2020 خواهیم پرداخت.

به گفته معاون ارشد مهندسی در مشاغل شبکه سازی کمپانی سیسکو، آنها به طور کلی در حال تغییر شکل شبکه هستند که گستردگی عملیات‌های مرکز داده‌ها در فضای ابری پیامدهای آن تغییر است.

همچنین او افزود که: این تغییر اساسی در هر فرآیند تجاری اجرا می شود و اینکه چگونه می توان به آن دسترسی پیدا کرد که این موضوع نحوه ارتباط ما با یکدیگر، چگونگی فکر کردن درباره امنیت و اقتصاد شبکه سازی را تغییر می دهد.

تکنولوژی های Wi-Fi6 و 5G

در مرحله اول فناوری بی سیم به ویژه Wi-Fi6، از طریق نوسازی نقاط دسترسی شرکت ها وارد کار خواهد شد. آخرین گوشی های هوشمند اپل، سامسونگ و سایر تولید کنندگان از طریق Wi-Fi6 فعال هستند و نقاط دسترسی Wi-Fi6 در حال حاضر به مشاغل و مصرف کنندگان ارسال می شود. معاون ارشد سیسکو گفت که: در پروژه های سیسکو بیشتر افراد از Wi-Fi6 نسبت به 5G استفاده می کنند.

در سال 2020 شاهد پیشرفت بزرگی در نحوه استفاده مردم از شبکه های Wi-Fi خواهیم بود. رشد و توسعه بالقوه پروژه OpenRoaming با رهبری سیسکو باعث می شود پیوستن به شبکه های Wi-Fi مشارکتی بسیار آسان تر شود. OpenRoaming، که از فناوری زیربنایی HotSpot 2.0 / IEEE 802.11u استفاده می کند، قول می دهد تا کاربران را بدون وقفه در شبکه های بی سیم و LTE جابجا کند. شرکای پروژه فعلی شامل سامسونگ، Boingo و GlobalReach هستند.

همچنین در سال 2020 شاهد استقرار باندهای جدید فرکانس از جمله شروع چرخش طیف “موج میلی متر” (24 گیگاهرتز تا 100 گیگاهرتز) برای اینترنت فوق سریع، و در کوتاه مدت 5G به خوبی (CBRS (Citizens Broadband Radio Service خواهد بودکه در حدود 3.5 گیگاهرتز است.
این امر ممکن است منجر به شبکه‌های خصوصی جدیدی شود که از فن‌آوری LTE و 5G شود، به ویژه برای برنامه‌هایی که از IOT  استفاده می‌کنند.

معاون ارشد سیسکو نوشت: ما همچنین شاهد پیشرفت مداوم در باز کردن محدوده 6GHz برای استفاده بدون مجوز از Wi-Fi در ایالات متحده و سایر جهان خواهیم بود.

در مورد سرویس های 5G، برخی از آنها در سال 2020 به کار خود پایان می دهند اما تقریباً هیچ یک از این اتصال ها فوق سریع نیستند که به ما قول داده شده است و احتمالا در سال های آینده شاهد پیشرفت آن خواهیم بود.

با توجه به اینکه در ابتدا با 5G قادر به استفاده از اینترنت فوق سریع نیستیم ، بنابراین شاهد ترافیک بی سیم با سرعت بالا و بارگذاری شده به شبکه های Wi-Fi خواهیم بود.

تکنولوژی SD-WAN

معاون ارشد سیسکو گفت: ما در منطقه SD-WAN شاهد تنش شدید هستیم زیرا تعداد زیادی از شرکت ها نیاز به دسترسی ایمن به برنامه های ابری دارند. وی گفت که پراکندگی اتصال (رشد شبکه های چندرسانه ای) بسیاری از کسب و کارها را مجبور خواهد کرد تا از فناوری SD-WAN استفاده کنند.

در همین حال، ارائه دهندگان خدمات بزرگ ابری مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت به شرکت‌های شبکه‌ای مانند سیسکو متصل می‌شوند تا ارتباط عمیق مشارکت بین شبکه و خدمات را ایجاد کنند.

SDWAN جایگزین مسیریابی و افزودن انتخاب مسیر آگاه از برنامه در میان چندین پیوند، متمرکز سازی، امنیت بومی و نیز سایر عملکردها است.
فناوری
SD-WAN قرار است به رشد کسب‌ و کارها برای ارائه دهندگان خدمات مدیریت‌شده (MSPs)منجر شود که بسیاری از آن‌ها به ارائه خدمات SD-WAN به عنوان یک سرویس می‌ پردازند.

وی افزود: ما انتظار داریم که MSPs در حدود دو برابر نرخ بازار SD-WAN رشد کند و انتظار داشته باشند که MSPs از لحاظ صنعت و اندازه شبکه بیش از حد تخصص داشته باشند.

شبکه های چند دامنه فراگیر (multi-domin)

در دنیای سیسکو، مخلوطی از دامنه های جداگانه در سطح شرکت و ابر تا شبکه به تدریج آسان‌تر می‌شود و معاون ارشد آن می‌گوید که تا سال 2020 ادامه خواهد داشت.
این ایده این است که اجزای نرم‌افزار کلیدی آن (مرکز ACI و DNA) اکنون یکپارچه‌سازی چند دامنه را ممکن می‌سازد، که به مشتریان اجازه می‌دهد تا کنترل دسترسی یکنواخت به کاربران، دستگاه‌ها و برنامه‌های کاربردی را بدون توجه به جایی که به شبکه متصل می‌شوند، اعمال کنند.

ACI نرم افزار تعریف شبکه (SDN= software defined networking) بسته مرکز داده سیسکو است، اما همچنین فن‌آوری شبکه مبتنی بر هدف شرکت را ارایه می‌دهد که به مشتریان توانایی اجرای خودکار شبکه و تغییرات سیاست را در پرواز و تضمین تحویل داده به مشتریان می‌دهد.

مرکز DNA یک بسته کلیدی است زیرا قابلیت‌های اتوماسیون، تنظیم اطمینان و بخش‌بندی مبتنی بر سیاست برای شبکه‌های سازمانی را نشان می‌دهد. مرکز DNA سیسکو به تیم‌های IT توانایی کنترل دسترسی از طریق سیاست‌ها با استفاده از دسترسی به نرم‌افزار (SD-Access= softwaredefined access) ، تهیه خودکار از طریق اتوماسیون DNA Cisco ، مجازی سازی دستگاه ها از طریق عملکردهای شبکه (NFV= Network Functions Virtualization)  را می دهد  و خطرات امنیتی پایین‌تر از طریق تجزیه و تحلیل ترافیک رمز شده و رمزنگاری شده، فراهم می‌کند.

معاون ارشد سیسکو نوشت: ” برای مدیریت بهتر، چابکی و به ویژه برای امنیت، این دامین های چندگانه باید با یکدیگر کار کنند.

وی افزود که نسل بعدی به مدیریت یکپارچه سیستم‌های به هم‌ پیوسته با استفاده از API ها و ساختارهای داده تعریف‌شده برای ارتباطات بین دستگاه و درون دامنه اجازه می‌دهد که مدیریت شبکه را با جذب پیچیدگی‌های شبکه ساده‌تر می‌کند.

شبکه همانند سنسور

معاون ارشد نوشت: با داشتن نرم افزاری که قادر به نمایش مشخصات و طبقه بندی دستگاه ها، نقاط پایانی و برنامه های کاربردی است (حتی هنگام ارسال داده های کاملاً رمزگذاری شده) شبکه قادر خواهد بود دستگاه ها را به صورت خودکار به شبکه های مجازی تبدیل کند و یک دستور درست برای محافظت از این دستگاه ها تهیه کند و در نهایت مسائل امنیتی را خیلی سریع شناسایی کند.

همچنین او گفت که: این اطلاعات می‌تواند در شبکه‌های بی‌سیم مفید واقع شود که در آن شبکه می‌تواند داده‌هایی را در مورد این که چگونه مردم و اشیا از طریق اینترنت حرکت می‌کنند و از فضاهای فیزیکی، از جمله تجهیزات اینترنت در یک کسب‌وکار یا دستگاه‌های پزشکی در یک بیمارستان استفاده کنند، جمع‌آوری کند.
این داده‌ها می‌توانند مستقیما به مالکان تجهیزات کمک کنند تا فضای فیزیکی خود را بهینه‌سازی کنند، برای بهره‌وری، سهولت هدایت، یا حتی بهبود فروش خرده‌فروشی. استفاده از این فن‌آوری به تدریج فراگیر خواهد شد.

تغییر شغل مهندسی شبکه

محیط  نرم افزاری شبکه رو به رشد است که نیاز به رزومه کاری و حرفه ای شبکه است. معاون ارشد گفت:”روش استانداردی که اپراتورهای شبکه کار می کنند (تهیه تجهیزات شبکه با استفاده از رابط های خط فرمان مانند CLI) به پایان خط نزدیک می شود. امروزه شبکه های مبتنی بر هدف اجازه می دهند تا به شبکه بگوییم که می خواهیم چه کاری انجام دهد و تنظیمات دستگاه مجزا را به سیستم بزرگتر خود واگذار کند.

معاون ارشد سیسکو گفت: مشتریان در حال حاضر می‌توانند به روز رسانی ها، rollouts ها و تغییرات را با استفاده از کنترل‌ کننده‌های شبکه انجام دهند. او نوشت: شبکه های جدید که توسط APIs اجرا می‌شوند برای مدیریت نیازمند مهارت‌های برنامه‌نویسی هستند. برای افراد مهم است که مهارت خود را با زیرساخت جدید و مفاهیم مهندسی شبکه اعتبار دهند. او اشاره کرد که: این یک تغییر آسان نخواهد بود چرا که آموزش مجدد افراد یا تمام تیم‌ها می‌تواند پرهزینه باشد، و همه با نظم جدید خود را وفق نخواهند داد. مزایا برای کسانی که این کار را انجام می دهند زیاد است. وی گفت: اپراتورهای شبکه به مشاغلی که برای آنها کار می کنند نزدیکتر خواهند بود تا بتوانند به مشاغل بهتر کمک کنند تا تحولات دیجیتالی خود را بدست آورند.

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا