تکنولوژی

بزرگترین مراکز داده جهان در سال 2021 کدامند؟

بزرگترین مراکز داده جهان در سال 2021

امروزه بشر بیش از 2.5 میلیون ترابایت داده در روز ایجاد می کند که با محبوبیت روزافزون اینترنت اشیا (IoT) ، این میزان تولید داده ها حتی بیشتر رشد می کند. چنین حجم عظیمی از داده ها در تاسیسات اختصاصی موسوم به مرکز داده ذخیره می شوند. فناوری های فعلی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، چرخ را در دست گرفته و ما را به دنیای داده محور سوق داده است. امروزه ما بیش از 7 میلیون مراکز داده داریم که عملیات کوچک و صنعتی را مدیریت می کنند.

در این مطلب بزرگترین مراکز داده جهان را از نظر اندازه و ظرفیت معرفی می کنیم. بهتر است بدانید که همه مراکز داده در یک منطقه بزرگ ساخته شده اند و به اندازه یک شهر متوسط مصرف برق دارند.

12. Yotta NM1

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 820،000 فوت مربع
مکان: بمبئی ، هند

Yotta NM1 اولین ساختمان از پنج ساختمان مرکز داده است که در پارک یکپارچه مرکز داده Yotta ارائه می شود. این شهر در شهر Fortune Hiranandani در Panvel واقع شده است که نزدیک به بمبئی است.

این ساختمان 7200 رک را به نمایش می گذارد و 50 مگاوات نیرو مصرف می کند. با احداث کامل ، این تأسیسات ظرفیت کلی 30000 رک و 250 مگاوات نیرو خواهد داشت.

مرکز داده NM1 می تواند میزبان محتوای ابری ، اپراتورهای OTT و برنامه های مهم دولتی و سازمانی باشد. دارای 4 مسیر متفاوت است که مرکز داده را به بزرگراه های ملی متصل می کند.

11. Intergate Seattle

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 900،000 فوت مربع
مکان: ایالت واشنگتن ، ایالات متحده

این دیتاسنتر در Tukwila واقع شده و به بیش از 70 مگاوات برق دسترسی دارد. طراحی انعطاف پذیر و مدولار آن می تواند هر نوع پیکربندی طبقه داده را در خود جای دهد.

دارای سیستم های الکتریکی جایگزین است که یک محیط انعطاف پذیر را برای به حداقل رساندن خرابی ها ایجاد می کنند. به طور خاص شامل سیستم های اضافی HVAC و مولد ظرفیت 2.5 مگاوات با 72 ساعت زمان کار در اوج بار است.

در بیشتر روزهای سال از برق آبی و مقرون به صرفه همراه با خنک کننده رایگان استفاده می کند. این شرکت دارای “واحدهای راه اندازی موبایل” منحصر به فرد برای کنترل دقیق جریان هوا و بار الکتریکی است.

10. CoreSite Reston VA3

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 940،000 فوت مربع
مکان: ویرجینیا شمالی ، ایالات متحده

مرکز داده CoreSite از سه قسمت VA1 ، VA2 و VA3 تشکیل شده است که va3 بزرگترین قسمت آن بوده و دارای مساحت بیش از 940،000 فوت بر مربع است. این دیتاسنتر به همه ارائه دهندگان خدمات ابری ، شبکه ای و مدیریت شده خدمات ارائه میدهد.

این ساختمان شامل سیستم های UPS با بازده بالا ، فن های متغیر با سرعت برای خنک کننده نوری و واحدهای AC بام مستقل با سیستم رطوبت زدایی مجتمع است.

CoreSite تنها ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر در ویرجینیای شمالی است که ارتباط مستقیم با سرویس های ابری پیشرو مانند Oracle Cloud FastConnect ، IBM Cloud Direct Link ، Google Cloud Platform ، Microsoft Azure ExpressRoute و AWS Direct Connect را ارائه می دهد.

9. Tulip Data Center

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 970،000 فوت مربع
مکان: بنگالورو ، هند

این دیتاسنتر پیشرو در ارائه دهنده خدمات داده های سازمانی هند است. این یک مرکز چند طبقه است که با استاندارد های سطح 3 و سطح 4 ساخته شده است.

این تأسیسات با قدرت 100 مگاوات پشتیبانی می شوند و ظرفیت نگهداری 12000 رک را دارند. سیستم های مدیریت یکپارچه ساختمان کلیه اجزای مهم ساختمان ، از جمله برق ، تهویه هوا و امنیت را کنترل می کنند. این مرکز با صرفه جویی در مصرف انرژی ، تا 35 مگاوات انرژی را با ظرفیت کامل صرفه جویی می کند.

خدمات این مرکز داده برای به حداقل رساندن پیچیدگی ، ساده سازی عملیات و ساده سازی مدیریت فروشنده توسعه یافته است. تمرکز شرکت بر عملکرد ، قابلیت اطمینان ، در دسترس بودن و رضایت کاربر نهایی است. فضای نشستن آنها (برای حداکثر 1500 کارگر) به شرکتها امکان می دهد از تجهیزات خود که در اینجا میزبانی می شود پشتیبانی سریع داشته باشند.

8. QTS: Atlanta Metroبزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 990،000 فوت مربع
مکان: آتلانتا ، ایالات متحده

تأسیسات Atlanta Metro دارای ایستگاه فرعی برق جورجیا و دسترسی مستقیم فیبر به گزینه های مختلف حامل است. این طیف گسترده ای از خدمات ، از جمله colocation ، مرکز داده های سفارشی و خدمات cloud را ارائه می دهد.

این ساختمان دارای 46 پشتیبان از ژنراتور و 24 سیستم UPS مستقل است. افزونگی برق از طریق 2 منبع تغذیه از پستهای جداگانه  که 3 ترانسفورماتور 40MVA در محل را تأمین می کنند ، حاصل می شود.

این مرکز همچنین دارای یک سیستم مدیریت خودکار است که سیستم قدرت حیاتی را کنترل می کند و یک سیستم کنترل خودکار است که دمای هوا ، رطوبت و فشار آب را کنترل می کند.

7. مرکز داده Utah

مساحت: 1،000،000 فوت مربع
مکان: یوتا ، ایالات متحده

در مرکز داده Utah تقریبا مساحت 900000 فوت مربع برای پشتیبانی فنی و فضای اداری استفاده می شود. 100000 فوت مربع باقیمانده یک مرکز داده مهم Tier III را در اختیار شما قرار می دهد. هزینه کل پروژه (مجموعه بزرگ بیست ساختمان) 1.5 میلیارد دلار است.

مرکز داده توسط ابر رایانه Cray XC30 موازی تأمین می شود که می تواند بارهای بیش از 100 petaflops (100000 تریلیون عملیات در ثانیه) را تحمل کند.

این ساختمان همچنین شامل نیروگاه های چیلر ، خانه های پمپ آتش نشانی ، تاسیسات تصفیه آب ، 60 ژنراتور آماده به کار برای تولید برق ، مرکز کنترل بازدید کنندگان ، پست برق و تاسیسات سوخت برای تهیه پشتیبان برق سه روزه است.

6. Lakeside Technology Center

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 1،100،000 فوت مربع
مکان: شیکاگو ، ایالات متحده

در سال 2005 ، Digital Realty ساختمان مرکز داده Lakeside را به قیمت 140 میلیون دلار خریداری كرد. امروزه انواع مختلفی از مراکز داده برای شرکت های مالی را در خود جای داده است. شامل 4 خزانه فیبر و 3 منبع تغذیه الکتریکی است که بیش از 100 مگاوات نیرو را در ساختمان تأمین می کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ساختمان سیستم خنک کننده آن است که با استفاده از مخزن 8.5 میلیون گالن یک مایع شور مانند یخچال ساخته شده است. این مخزن بزرگ به عنوان ذخیره انرژی حرارتی عمل می کند که با کارکردن چیلرها در ساعات کم مصرف ، هزینه ها را بیشتر کاهش می دهد.

5. مرکز داده Apple’s Mesa

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 1،300،000 فوت مربع
مکان: آریزونا ، ایالات متحده

مرکز داده Mesa در ابتدا توسط شرکت First Solar Inc مستقر در Tempe توسعه داده شد. در سال 2018 ، اپل فاش کرد که برای ادامه کار در تأسیسات در طول دهه آینده 2 میلیارد دلار هزینه خواهد کرد. با این حال ، این شرکت که به دلیل مخفی بودن خود مشهور است ، جزئیات آنچه را که در داخل مرکز داده رخ می دهد ، با ذکر نگرانی های امنیتی ، به اشتراک نمی گذارد.

اپل این مرکز را مرکز فرماندهی جهانی داده خود می نامد که 150 نفر را در شیفت های 10 ساعته برای نظارت بر داده های عملیاتی خود استخدام کرده است.

اپل برای تأسیس مرکز داده با انرژی سبز ، نیروگاه خورشیدی 300 هکتاری را در فلورانس ، آریزونا احداث کرد. این مرکز ظرفیت 50 مگاوات دارد که برای تأمین انرژی حدود 12،500 خانه کافی است.

4. CWL1 Data Centre

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 1،450،000 فوت مربع
مکان: نیوپورت ، ولز

CWL1 در نزدیکی کاردیف در پادشاهی غربی انگلستان واقع شده است و بزرگترین مرکز داده در اروپا است. این مرکز دارای چندین دفتر و فضای کاری اختصاصی است که به تناسب نیاز مشتری قابل تنظیم است. در سراسر آن فضاهایی برای اجتماعات و اتاق های کنفرانس اختصاصی وجود دارد. CWL1 در حال حاضر با کارایی کم مصرف انرژی (PUE) در میان کارآمدترین مراکز داده در انگلیس است.

این مرکز داده با استانداردهای Tier III ساخته شده است ، میزبانی ابری ، تالارهای داده خصوصی و غیره را ارائه می دهد. این مرکز همچنین دارای پتانسیل رشد باورنکردنی و گزینه های مختلف محوطه ساختاری موجود در پشتیبانی از مجموعه های مدولار و تقسیم شده است.

3. The Citadel Campus

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 7،750،015 فوت مربع
مکان: نوادا ، ایالات متحده

این دیتاسنتر توسط یک شرکت مستقر در لاس وگاس به نام سوئیچ که امکانات بزرگ دیتاسنتر را توسعه و اداره می کند ، ساخته شده است. سوئیچ با بیش از 260 فناوری ثبت اختراع ، یکی از ابتکاری ترین ارائه دهندگان خدمات دیتاسنتر است.

این مرکز دارای سیستم سیم کشی یکپارچه و دستگاه پشتیبانی سپر حرارتی است. همچنین از یک سیستم برق UPS سه گانه اضافی و یک پلت فرم کاهش حمله DDoS برخوردار است.

سوییچ تنها شرکتی است که دارای 100٪ شاخص انرژی پاک است. این نشان دهنده نقش خود در شفافیت انرژی ، تعهد انرژی های تجدید پذیر است که تمام نمرات A را در کارت امتیاز Greenpeace کسب کرده است.

2. مرکز داده China Mobile

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021

مساحت: 7،750،015 فوت مربع
مکان: هوهوت ، چین

مرکز داده China Mobile در پارک اطلاعات مغولستان داخلی ، Hohhot واقع شده است. با ظرفیت خدمات بیش از 40،000 رک در ساختمانی به مساحت 720،000 متر مربع ، یکی از بزرگترین مراکز داده رایانش ابری در جهان است.

کل تأسیسات این دیتاسنتر در 106 هکتار با سرمایه گذاری اولیه 1.92 میلیارد دلار ساخته شده است که به عنوان یک سیستم پشتیبانی از عملیات متمرکز عمل می کند و خدمات سازمانی ، مدیریت شبکه متمرکز و تحقیق و توسعه را برای فناوری های جدید مانند رایانش ابری و 5G فراهم می کند.

1. مرکز داده China Telecom

بزرگترین مرکز داده جهان در سال 2021
بزرگترین مراکز داده جهان

مساحت: 10،763،910 فوت مربع
مکان: هوهوت ، چین

China Telecom یکی از بزرگترین مراکز داده جهان به حساب می آید و بیش از 50٪ سهم بازار را در بازار مرکز داده چین تأمین کرده است. این شبکه جهانی گسترده با بیش از 400 دیتاسنتر در مناطق اصلی در چین و بازارهای خارج از کشور واقع شده است.

بخش اصلی آن در پارک اطلاعات مغولستان داخلی در 100 هکتار ساخته شده است که سرمایه گذاری اولیه آن 2.5 میلیارد دلار است.

از آنجایی که مغولستان داخلی در کمربند تابش دایره اقتصادی پکن-تیانجین واقع شده است ، از نظر جغرافیایی برای انتقال اطلاعات و خدمات اطلاعاتی مناسب است. دمای متوسط 42.8 درجه فارنهایت (6 درجه سانتیگراد) باعث خنک شدن هوای آزاد تا هشت ماه در سال می شود که منجر شده است این مکان برای این دیتاسنتر انتخاب شود.

مراکز داده China Telecom بیشتر برای شرکت های مخابراتی ، رایانش ابری و شرکت های مالی استفاده می شود. خدمات رایانش ابری آن توسط چندین غول فناوری (از جمله Alibaba ، Baidu و Tencent) و همچنین شرکت ها و موسسات بزرگ استفاده می شود. این شرکت سیاست های “سبز” مرکز داده را برای به حداقل رساندن مصرف انرژی ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رایانش ابری (محاسبات ابری)

منبع
rankred

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا