برنامه نویسی

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی کدامند؟

همانطور که میدانید در گذشته دانستن زبان برنامه نویسی مختص افراد معدودی بود یا هزینه هنگفتی را در بر داشت اما امروزه می توانید برنامه نویسی را بصورت آنلاین و به صورت رایگان یاد بگیرید. در این مطلب به بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی می پردازیم.

از نظر من بهترین کار این است که شما ابتدا در گوگل و یوتیوب به دنبال دوره مورد نظر خود باشید و در صورتی که به نتیجه خوبی نرسیدید وارد وب سایت های آموزش برنامه نویسی شوید.

در ادامه مطلب ما به شما 9 منبع آموزش برنامه نویسی به صورت رایگان را معرفی میکنیم.

1. BitDegree

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

وب سایت BitDegree یکی از سایت هایی است که دوره های رایگان زیادی را برای انواع شاخه های کامپیوتر ارائه می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زبان خود را انتخاب کرده و شروع به یادگیری کنید. از جمله زبان های برنامه نویسی که در این وب سایت وجود دارد عبارتند از:

 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • Javascript
 • SQL
 • JQuery

2. Coursera

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Coursera دوره های آموزشی ، منابع آموزشی و منابع تدریس شده توسط اساتید در دانشگاه های برجسته را ارائه می دهد. شما صدها دوره مختلف مربوط به کد نویسی را می توانید در این سایت پیدا کنید. دوره های این سایت رایگان می باشد ولی برای گرفتن گواهینامه حتما باید هزینه پرداخت کنید.

3. Code Academy

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Code Academy یکی از محبوب ترین سایت هایی است که افراد در آن به صورت رایگان کد نویسی را یاد می گیرند. بیش از 24 میلیون نفر با استفاده از این پلت فرم کد نویسی را یاد گرفته اند.

آنها دوره هایی از برنامه نویسی مقدماتی تا زبان های پیشرفته را ارائه می دهند. روش یادگیری تعاملی به شما امکان می دهد آنچه را که آموخته اید بلافاصله به کار بگیرید. بیش از 300 میلیون ساعت محتوای برنامه نویسی رایگان در اختیار شما قرار می گیرد تا شما را از یک برنامه نویس مبتدی تا حرفه ای کامل راهنمایی کند.

4. edX

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

edX یک پلتفرم بزرگ آموزش منبع باز است. در حال حاضر دارای شبکه ای بیش از 5 میلیون دانش آموز است. این سایت به دسته های مختلفی تقسیم می شود که بسیار فراتر از برنامه نویسی است. در این سایت دوره های پولی نیز موجود است ، اما موارد آموزشی رایگان کافی برای آموزش اصول برنامه نویسی وجود دارد.

5. Khan Academy

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Khan Academy یک پلت فرم عظیم آموزش آنلاین است. این مکان عالی برای شروع توسعه دانش و مهارت های مربوط به برنامه نویسی است. دوره ها و آموزش هایی را خواهید دید که از اصول برنامه نویسی کامپیوتر تا برنامه های پیشرفته را شامل می شود.

همه دوره ها توسط متخصصان هر حوزه تدریس می شوند. با این حال ، دانش آموزان تشویق می شوند آنچه را که در طول فرایند آموخته اند به اشتراک بگذارند.

6. Codewars

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Codewars زبان برنامه نویسی مورد نظر خود را از طریق یک سری چالش ها به شما آموزش می دهد. این چالش های کد از هنرهای رزمی گرفته شده است زیرا هر چالشی به عنوان کاتا نامیده می شود. هدف از هر چالش این است که به شما کمک کند نا مهارت های موجود خود را با یک زبان برنامه نویسی خاص تقویت کنید یا یک مهارت جدید را از ابتدا بیاموزید.

با پیشرفت در هر کاتا، چالش ها سخت تر و سخت تر می شوند. هنگامی که یک چالش کامل شد ، می توانید ببینید راه حل شما چگونه در برابر دیگران قرار می گیرد. این روش های مختلفی را برای حل برخی مشکلات توسعه به شما نشان می دهد.

7. Udemy

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Udemy یک پورتال آموزشی آنلاین است که هزاران دوره ارائه می دهد. دوره های پولی زیادی در این پلتفرم وجود دارد، اما دوره های رایگان زیادی نیز خواهید یافت. به علاوه، همیشه کوپن ها و موارد ویژه ای وجود دارد که می توانید تخفیف ها و حتی نسخه های رایگان دوره های پولی را پیدا کنید.

دوره های توسعه زیادی خواهید یافت که در آن می توانید مواردی مانند موارد زیر را بیاموزید:

 • Web development
 • Game development
 • Mobile application development
 • eCommerce site creation
 • All the programming languages you could ever want

8. Free Code Camp

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

Free Code Camp همه چیز درباره ایجاد روابط در زندگی واقعی و ایجاد یک جامعه حول آموزش برنامه نویسی است. این فرصت را برای یادگیری برنامه نویسی با شرکت در چالش های مختلف فراهم می کند. هنگامی که مهارت هایی را کسب کردید، می توانید با ایجاد پروژه های قابل معامله و برنامه نویسی غیر انتفاعی، این مورد را در دنیای واقعی اعمال کنید.

9. W3Schools

بهترین منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی

W3Schools نیز یکی از منابع رایگان یادگیری برنامه نویس است که به شما در یادگیری کد نویسی کمک می کند. شعار آنها “بزرگترین سایت توسعه دهنده وب جهان” است که واقعا هم این شعار درخور این سایت است. W3Schools طیف گسترده ای از زبان ها را ارائه می دهد مانند:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript
 • SQL and PHP
 • Python and Java
 • C++  and C#
 • And more

سخن پایانی

برای یادگیری کد نویسی ابتدا باید ذهنیت برنامه نویسی داشته باشید و سپس از طریق منابع رایگان یادگیری برنامه نویسی و حتی منابع پولی که امروزه در دسترس است ، برنامه نویسی را یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا