امنیتتست نفوذجمع آوری اطلاعات

تکنیک های جمع آوری اطلاعات (قسمت اول)

تکنیک های جمع آوری اطلاعات (Information Gathering)

همه ما میدانیم که با داشتن اطلاعات زیادی درمورد یک چیز، شناخت ما نیز نسبت به آن بیشتر میشود و تمامی نقاط ضعف و قوت آن را خواهیم دانست و اگر قرار باشد در زمینه ای جدالی به وجود بیاید، کسی که شناخت بیشتری از تارگت خود داشته باشد همیشه پیروز است. شناخت هرچه بالاتر باشد قدرت پیروز شدن شما نیز بیشتر خواهد بود. حال قصد داریم شما رو با تکنیک های جمع آوری اطلاعات (information gathering) آشنا کنیم. در این آموزش یاد خواهیم گرفت تا از طریق سه وب سایت زیر به اطلاعات مهمی دست پیدا کنیم:

  • وب سایت Archive
  • وب سایت Netcraft
  • وب سایت Shodan

1- جمع آوری اطلاعات از طریق وبسایت Archive.org

یکی از منابع مهم برای به دست آوردن اطلاعات، استفاده از وبسایت Archive است. این وب سایت یک آرشیو بزرگ از اکثریت وب سایت ها، مقاله ها و کتاب ها، ویدئو ها، فایل های صوتی، آرشیو برنامه های تلویزیونی، نرم افزار ها، تصاویر و … است.

طبق ادعای خود سایت 351 میلیارد صفحه وب از زمان ایجاد آن تاکنون به همراه تمام تغییراتی که در آن رخ داده است ثبت شده است. این وب سایت به ما کمک می کند تا تاریخچه یک وب سایت را به طور کامل به دست آوریم و مطالب آن را به طور دوره ای حتی در صورت حذف شدن از وب سایت اصلی مشاهده کنیم. در ادامه وب سایت Kali.org در در وب سایت آرشیو بررسی می کنیم.

بعد از وارد شدن به وب سایت، ادرس مورد نظر خود را در باکس جستجو وارد میکنیم و پس از تایید سرچ، میتوانید تاریخچه وب سایت و دوره های ذخیره شده از سایت را در طول تاسیس سایت تا زمان حال مشاهده کنید.

آرشیو وب سایت kalilinux

دایره های ایجاد شده نشان از زمان ذخیره وب سایت در آرشیو میباشد. برای دیدن ریکوردها کافی است روی یکی از آنها کلیک کنید. (دقت داشته باشید که هرچه دایره بزرگ تر باشد نشان از تغییرات ایجاد شده زیاد است)

آرشیو کالی لینوکس

خب احتمالا براتون سوال ایجاد شده باشد که گذشته یک وب سایت چگونه میتواند به ما کمک کند؟ با این کار ما میتوانیم به محتوای گذشته یک وبسایت برویم و اطلاعاتی نظیر شماره تلفن ها، ایمیل ها، مطالب حساس حذف شده و خیلی اطلاعات دیگر که لازم داریم را به دست بیاوریم.

2- جمع آوری اطلاعات از طریق وبسایت Netcraft.com

یکی دیگر از  وب سایت های مفید برای جمع آوری اطلاعات، netcraft میباشد که میتواند در پیدا کردن ساب دامین ها مفید باشد. در ادامه وب سایت kali.org رو با هم بررسی میکنیم. بعد از وارد کردن آدرس وب سایت کالی، میبینید که لیست تمامی ساب دامین های Kali.org را برای ما لیست می کند که سیستم عامل های استفاده شده در آنها را نیز مشخص کرده است.

ساب دامین های وب سایت kali

حال برای دریافت گزارش از هر یک از ساب دامین ها میتوانیم Site Report را انتخاب کنیم که اطلاعات مفیدی نظیر DNSها، میزبانی وب، رتبه سایت و حتی وب سایتی که این دامنه ازش خریداری شده است را هم نشان میدهد.

3- جمع آوری اطلاعات از طریق وبسایت shodan.io

وب سایت شودان منبعی عالی در عرصه جستجوی دستگاه های متصل به اینترنت مانند دوربین های مداربسته، محصولات اینترنت اشیاء (IoT)، سیستم های کنترل صنعتی، سرور ها و … است که میتواند اطلاعات مفیدی از آنها را برای ما نشان دهد. (آموزش موتور جستجوی شودان)

برای کسب اطلاعات در مورد یک وب سایت، می توانید آدرس IP آن را در باکس جستجو وارد کنید تا اطلاعات مفیدی همچون برنامه ها، پورت های باز سرور، سرویس های درحال استفاده، مکان آیپی، نوع سیستم های مدیریت محتوا و… را برای ما نشان دهد.

دریافت اطلاعات از طریق شودان

 

علی خواجه نعمت

دانشجوی رشته نرم افزار ، علاقه مند به تست نفوذ و امنیت سایبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا