شبکهمجازی سازی

انواع هماهنگ سازی اطلاعات در vSphere Replication

انواع هماهنگ سازی اطلاعات در vSphere Replication

بطور کلی سه نوع متود و دو حالت برای هماهنگ سازی اطلاعات در vSphere Replication وجود دارد که عبارتند از:

  • متد Initial full sync
  • متد Delta Sync
  • متد Full sync
  • مد Online sync
  • متد Initial full sync
  • مد Offline sync

متد Initial full sync

در این مند vSphere Replication یک دیسک مجازی خالی در target location ایجاد کرده و تمام محتویات بلاک های اطلاعاتی در دیسک مجازی مبدأ را به دیسک مجازی در target location را replicate می کند. در این عملیات بسته به مقدار اطلاعتنی که می بایست replicate شود زمان زیادی صرف می شود و سرعت و latency (تأخیر) در ارتباط شبکه بین source location و target location نیز از پارامترهای مهم در این replication هستند.

متد Delta Sync

که در واقع replication مربوط به blockهایی است که از آخرین چرخه replication تغییر کرده اند. گاهی اوقات به این نوع replication اصطلاحاً Sync نیز گفته می شود. در این مد نه تمامی اطلاعات بلکه فقط blockهایی از اطلاعات که تغییر کرده اند و به آنها اصطلاحاً changed blocks گفته می شود، بین source و target توسط VRA، replication می شود به این طریق هم حجم کمتری از اطلاعات transfer می شوند و هم در پهنای باند ارتباطی شبکه صرفه جویی صورت می گیرد.

متد Full sync

در متد vSphere Replication توسط checksumها دیسک مجازی مبدأ را با دیسک مجازی مقصد یا target copy جهت تعیین اینکه blockها sync شده اند یا خیر مقایسه می کند. سپس blockهایی که sync نشده اند از source به target، replicate خواهند شد. vSphere Replication می بایست کل محتویات فایل های دیسک های مجازی در source و target را بخواند و checksumها را generate کند که این عملیات نیازمند صرف زمان بسیار زیادی است و این ایجاد و مقایسه checksumها در source و destination، خود نیازمند چرخه های CPU یا CPU cycleهاست. اما در حالیکه این checksumها مقایسه و ایجاد می شوند، vSphere Replication نیز به صورت دوره ای تفاوت های کشف شده را ارسال می کند. این متد sync همچنین زمانیکه یک offline copy از فایل دیسک مجازی مبدأ در target location قرار گرفته نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این offline copyها در واقع همان seedها هستند که از آنها جهت کاهش مقدار زمان و پهنای باند مورد نیاز شبکه در پروسه replication استفاده می شود. پروسه Full sync در سناریوهایی کمی از جمله زمانیکه برای اولین بار replication برای یک ماشین مجازی power on شده پیکربندی می شود، اتفاق می افتد.

بطور کلی دو نوع sync mode داریم:

حالت Online sync

در Full Sync و Delta sync هر دو در حالیکه یک ماشین مجازی power on است، اتفاق می افتند. یک initiated sync دستی یا زمانبندی شده در حالیکه یک ماشین مجازی power on است یک online sync است. بطور کلی هیچ ملاحضات خاصی برای online synchronization وجود ندارد، چرا که این رایج ترین حالت synchronization است.

حالت Offline sync

این مد برای Full syncها و Delta syncهایی که initiated شده اند مورد استفاده قرار می گیرد و زمانیکه ماشین مجازی مبدأ در حالت power off است و vSphere Replication نیز جهت recovery ماشین مجازی در target location مورد استفاده قرار گرفته کاربرد دارد. همچنین Offline sync mode زمانیکه یک administrator اقدام به initiated کردن یک sync دستی (یا manual sync) برای یک ماشین مجازی power off شده می کند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاه ذکر این نکته نیز مهم است که Offline sync اقدام به lock (قفل) کردن فایل های دیسک مجازی (یا VMDKها) می کند، به این معنی که ماشین مجازی نمی تواند تا زمانیکه پروسه Offline sync کامل شود، power on شود. به عبارت دیگر، در بعضی از موارد یک ماشین مجازی ممکن است برای یک دوره زمانی طولانی در حالت power off باقی بماند. یک مثال برای این مورد یک Delta sync بزرگ بر روی یک کانکشن low-bandwidth است. مثال دیگر یک Full sync برای یک دیسک مجازی بزرگ است.

اما در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع synchronization در vSphere Replication می توانید به این لینک مراجعه کنید.

نویسنده: میثم ناظمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا