آموزش

5 ترفند برای سرعت بخشیدن به مرورگر شما

پنج روش ساده برای سرعت بخشیدن به مرورگر شما

از روز‌هایی که اینترنت مجموعه ای از صفحات با متن‌هایی ساده بود زمان زیادی می‌گذرد. امروزه سایت‌ها می‌توانند حاوی فیلم، صوت و عناصر تعاملی باشند بنابراین مرورگر شما می‌تواند در مقابل این حجم زیاد از محتوا کند شود، اما لزومی ندارد به این صورت باشد و شما می‌توانید با کمی مراقبت و و مرتب کردن به موقع باعث سرعت بخشیدن به مرورگر خود شوید. این روش می‌تواند روی همه مرورگرهای اصلی از جمله Google Chrome, Safari, Microsoft Edge , Firefox و Opera اعمال شود.

افزونه‌های غیر ضروری را حذف کنید

سرعت بخشیدن به مرورگر

همانطور که بسیاری از برنامه‌های غیر ضروری سرعت کامپیوتر شما را کند می‌کنند بسیاری از افزونه‌های غیر ضروری نیز می‌توانند همین کار را برای مرورگر شما انجام دهند.

افزونه‌های غیرضروری منابع سیستم را به دست می‌گیرند و حتی می‌توانند باعث بروز خرابی‌ها و اشکالات شوند. افزونه‌ها ذاتا بد نیستند حتی می‌توانند ویژگی‌های واقعا مفیدی به مرورگر شما اضافه کنند اما این ایده خوبی است که مرورگر خود را حسابرسی کنید و افزونه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را حذف کنید. این کار در اکثر مرورگر‌ها ساده است و یک منوی ساده برای دسترسی به افزونه‌ها دارند.

در مرورگر Chrome افزونه‌ها در منو More Tools قرار دارند، در Firefox می‌توانید افزونه‌ها را از منوی اصلی انتخاب کنید و در Microsoft Edge و Opera نیز می‌توانید افزونه‌ها را در منوی اصلی پیدا کنید. در مرورگر Safari افزونه ها کمتر متداول هستند اما می‌توانید آن‌ها را در قسمت ‌preferences و Extensions از منوی Safari پیدا کنید.

پس از یافتن افزونه‌های موجود در مرورگر خود ممکن است تعجب کنید که تعداد زیادی از آن‌ها بدون استفاده هستند و مرورگر می‌تواند بدون وجود آن‌ها نیز به کار خود ادامه دهد.اگر واقعا برای پاک‎سازی آماده هستید بهتر است سعی کنید همه آن‌ها را به یکباره حذف کنید و تنها آن‌هایی را که نیاز دارید پیدا کرده و نصب کنید.

حافظه پنهان و کوکی‌ها را پاک کنید

افزایش سرعت مرورگر
حافظه پنهان و کوکی‌ها را پاک کنید

هنگام وب گردی شما مرورگر برای سرعت بخشیدن به کار خود پرونده‌های خاصی را جمع آوری می‌کند و در حافظه پنهان نگه می‌دارد به صورتی که اگر بعدا به سایتی تکراری مراجعه کنید فایل‌های ذخیره شده وجود دارند و مرورگر فقط نیاز به بارگیری هر بیت‌های جدید از وب را دارد، این به این معنی است که باید انتظار کمتری بکشید و به طور کلی به جای کند کردن مروگر شما به سرعت آن نیز اضافه می‌کند.

با این حال توصیه می‎کنیم گاهی اوقات حافظه پنهان خود را پاک کنید و دوباره شروع کنید. مرورگر شما باید به صورت خودکار حافظه پنهان را مدیریت کند اما این کار جالب نیست و گاه به گاه می‌تواند باعث بروز مشکلات شود، پس اگر می‌خواهید سرعت مرورگر خود را حفظ کنید هر چند ماه یکبار حافظه پنهان آن را پاک کنید، پس از آن مرورگر خود به خود حافظه پنهان خود را بازسازی می‌کند اما سرعت مرورگر به حالت عادی خود برمی‌گردد.

همزمان به پاک کردن حافظه پنهان اکثر مرورگر‌ها به شما امکان پاک کردن کوکی‌ها را نیز می‌دهند.کوکی‌ها بیت هایی از اطلاعات هستند که وب سایت‌ها به دستگاه شما لینک می‌کنند تا مشخص کنند که چه کسی هستید، از کدام کشور هستید، تنظیمات برگزیده وب سایت شما چیست و … . کوکی‌ها معمولا بی ضرر و مفید هستند اما پاکسازی منظم آن‌ها می‌تواند به بهبود سیستم شما کمک کند و از شر هر گونه فاسد خلاص شوید.

در مرورگر Chrome از منوی تنظیمات پاک کردن اطلاعات مرورگر (Clear browsing data) را انتخاب کنید و در تنظیمات برگزیده Firefox می‌توانید این موارد را تحت عنوان privacy & Security و Clear Data پیدا کنید. در مرورگر Opera گزینه تنظیمات را باز کنید و سپس حریم خصوصی و امنیت (Privacy & Security) و در آخر گزینه پاک کردن داده‌ها مرورگر (Clear browsing data) را انتخاب کنید. در مرورگر Microsoft Edge پس از رفتن به صفحه تنظیمات روی گزینه Privacy and Services  کیک کنید.

مرورگر خود را حذف و دوباره نصب کنید

ما در مورد مرتب سازی افزونه‌ها و پاک کردن حافظه پنهان و کوکی‌ها صحبت کردیم تا مرورگر شما به حالت اصلی خود برگردد و بهترین روش برای متوقف کردن کاهش سرعت در مرورگر است اکنون در مورد حذف و نصب مجدد مرورگر صحبت می‌کنیم که می‌تواند یک میانبر سریع برای انجام دو روش قبل باشد. پس از خلاص شدن از نسخه قدیمی مرورگر مورد علاقه خود می‌توانید آخرین بروزرسانی آن را از وب سایت‌ها پیدا کرده و نصب کنید. با این کار حافظه پنهان مرورگر و همچنین افزونه‌های غیرضروری آن پاک می‌شوند، اما باید اطمینان حاصل کنید که شما بروزترین نسخه مرورگر را اجرا می‌کنید که این یکی دیگر از فاکتورهای اجرای روان مرورگر شماست.

تب‌های مرورگر را مدیریت کنید

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر تنها راه سرعت بخشیدن به وب گردی شما نیست. مدیریت تب‌های باز شده در مرورگر می‌تواند کارایی بیشتری برای سرعت بخشیدن به سرچ کردن شما داشته باشد. هر چه تب‌های بیشتری در مرورگر باز باشد سرعت مرورگر شما کندتر خواهد شد( اگر چه نرم افزار‌ها در مدیریت این خواسته‌ها بهتر می‌شوند بنابراین بهتر است آن‌ها را بروز نگه دارید)

اگر برای بازگشت به سایت‌های مختلف نیاز به باز گذاشتن تب‌ها دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک سرویس read-it-later مانند Pocket یا Instapaper استفاده کنید یا فقط پیوند‌های سایت را در لیست نشانک‌های مرورگر خود ذخیره کنید و برای راحتی کار می‌توانید یک پوشه Temp برای خود تنظیم کنید.

چند افزونه خوب نیز می‌توانند به مدیریت تب‌های مرورگر شما کمک کنند اگرچه شما باید تا حد امکان تعداد کمی افزودنه‌های مرورگر را نصب کنید اما چنین افزونه‌هایی واقعا مفید هستند. به عنوان مثال تعداد ماکسیمم تب‌ها در مرورگر Firefox محدودیت سختی را ایجاد می‌کند و وقتی تعداد تب‌های باز شده شما به تعداد ماکسیمم رسید باید تصمیم بگیرید که تعدادی از آن‌ها را پاک کنید

از برخی افزونه ها کمک بگیرید

علاوه بر مدیریت تب‌های مرورگر سایر افزونه‌ها و برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند که سرعت مرورگر خود را تا بیشترین حد ممکن افزایش دهید، بسیاری از این افزونه‌ها کارهای مدیریتی که در بالا گفته شد را انجام می‌دهند ( پاک کردن حافظه پنهان، مدیریت تب‌ها و …) دیگر نیازی به انجام دستی آن‌‌ها ندارید و بهتر است یکی دو مورد از این موارد را آزمایش کنید تا ببینید سرعت مرورگر شما افزایش می‌یابد یا نه.

منبع: popsci.com

بیشتر بخوانید: حذف تبلیغات در مرورگر ها

محمود احمدی

در حال یادگیری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا