آموزش

تلگرام ، سیگنال یا واتساپ ؛ کدام یک بهترین امنیت را دارد؟

تلگرام ، سیگنال یا واتساپ !

اگر به دنبال پیام رسانی هستید که امنیت و حریم خصوصی شما را به صورت کامل رعایت کند، وقت خود را به جز سیگنال تلف نکنید. این موضوع در مورد ویژگی های مخفی ، زنگ ها و استیکرهای بیشتر نیست این موضوع در مورد حریم خصوصی محض است. اگر این همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید ، هیچ چیزی سیگنال را شکست نمی دهد.

همانطور که میدانید در چند روز گذشته واتساپ در سیاست حفظ حریم خصوصی خود تجدید نظر کرده و آن ها را تغییر داده است. پس از این اتفاق در 7 ژانویه در یک توییت که در سراسر جهان شنیده شد ایلان ماسک ، نابغه فناوری به مخالفت خود با فیسبوک ادامه داد و به کاربران توصیه کرد واتساپ را کنار بگذارند و از سیگنال استفاده کنند. مدیر عامل توییتر ، جک دورسی هم این توییت را ریتوییت کرد. از آن زمان تعداد کاربران جدید سیگنال و تلگرام ده ها میلیون نفر افزایش یافته است.

این ماجرا باعث شد تا موضوع امنیت و حفظ حریم خصوصی درباره برنامه های پیام رسان احیا شود و مردم به امنیت و حریم خصوصی خود توجه بیشتری داشته باشند.

در میان این سه نرم افزار که در حال حاضر پر دانلود هستند موارد مشترکی وجود دارد. هر سه برنامه در Play Store و App Store هستند و از پیام رسانی کراس پلتفرم پشتیبانی می کنند. دارای ویژگی های چت گروهی ، تأیید چند مرحله ای هستند و می توانند برای به اشتراک گذاشتن فایل ها و عکس ها مورد استفاده قرار گیرند. همه آن ها نیز رمزگذاری برای پیام کوتاه ، تماس صوتی و تصویری را فراهم می کنند.

سیگنال ، تلگرام و واتساپ همه در برنامه خود از رمزگذاری سرتاسر (end-to-end encryption) استفاده می کنند. به این معنی که فقط افراد دو طرف ارتباط  قادر به خواندن پیام‌ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می‌شود برای هیچ فردی از جمله خود شرکت ارائه دهنده نرم افزار و ارائه دهندگان خدمات مخابراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. این رمزگذاری مانع از استراق سمع شرکت های مخابراتی و سایر نهادهای جاسوسی می شود که بتوانند محتوای پیام های شما را بخوانند حتی وقتی پیام ها را رهگیری می کنند.

در ادامه سه نرم افزار سیگنال، تلگرام و واتساپ را از لحاظ امنیت و حفظ حریم خصوصی مقایسه خواهیم کرد. بررسی می کنیم هر کدام به چه میزان به حریم خصوصی کارابران خود احترام می گذارند و هرکدام چه اطلاعاتی از کاربران را جمع آوری می کنند.

تلگرام ، سیگنال یا واتساپ ؛ کدام یک بهترین امنیت را دارد؟

سیگنال

با چند کلیک ساده می توانید Signal را در برنامه هایی مانند Google Play Store و App Store Apple پیدا و نصب کنید. این نرم افزار متن باز است که به طور رایگان توسط شرکت سیگنال ارائه می شود و سال هاست توسط افراد و مقامات امنیتی و رده بالا مانند Edward Snowden مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی اصلی سیگنال این است که می تواند متن ، ویدئو و صدا را به صورت کاملا رمزگذاری شده ارسال کند. وقتی صحبت از حریم خصوصی می شود رد کردن سیگنال و نصب نکردن آن سخت است.

سیگنال داده های کاربر را ذخیره نمی کند و فراتر از قابلیت رمزگذاری ، به شما گزینه هایی برای حفظ حریم خصوصی گسترده تر از جمله قفل های خاص برنامه ، پنجره های پاپ آپ خالی ، ابزار ضد نظارت و پیام های ناپدید شونده را ارائه می دهد.

باگ های گهگاه این نرم افزار ثابت کرده است که بدون اشکال نیست اما با این وجود، شهرت و نتایج سیگنال آن را در بالای لیست ابزارهای محافظت از هویت افراد و حفظ حریم خصوصی نگه داشته است. گاردین ، واشنگتن پست ، نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال همه از سیگنال استفاده می کنند تا با خبرنگاران خود ایمن تماس بگیرند.

برای سال هاست که چالش اصلی حریم خصوصی سیگنال نه در فناوری بلکه در پذیرش گسترده آن توسط مردم بود. اکنون که ایلان ماسک و جک دورسی کاربران را برای داشتن حریم خصوصی به سیگنال هدایت کرده اند ، ممکن است این چالش رفع شده باشد.

 • اطلاعات شما را جمع آوری نمی کند ، فقط شماره تلفن شما را دارد.
 • رایگان و بدون تبلیغات ، توسط شرکت غیر دولتی سیگنال تأمین می شود
 • کاملاً متن باز
 • رمزگذاری:  پروتکل سیگنال

تلگرام

تلگرام جایی در میانه و وسط مقیاس حریم خصوصی قرار می گیرد. اگرچه به اندازه واتس اپ داده جمع نمی کند ، اما تماس گروهی رمزگذاری شده و حریم خصوصی و شفافیت به اندازه سیگنال را ارائه نمی دهد. داده های جمع آوری شده توسط تلگرام که می توانند با شما مرتبط شوند شامل نام ، شماره تلفن ، لیست مخاطبین و شناسه کاربری شماست.

تلگرام آدرس IP شما را نیز جمع می کند کاری که سیگنال انجام نمی دهد و برخلاف سیگنال و واتس اپ ، پیام های فرد به فرد تلگرام به طور پیش فرض رمزگذاری نشده اند.

برای شروع یک چت رمزگذاری شده باید وارد پروفایل طرف مقابل شده و پس از زدن سه نقطه بالا سمت راست روی Start Secret Chat بزنید. پیام های گروه تلگرام نیز رمزگذاری نشده اند.

محققان دریافتند در حالی که برخی از طرح های رمزگذاری پروکسی mtproto تلگرام متن باز بودند اما بعضی از قسمت ها اینگونه نبودند. بنابراین کاملا مشخص نیست که چه اتفاقی برای متن های شما پس از ورود به سرورهای تلگرام می افتد.

چندین اشکال مورد توجه تلگرام است. حدود 42 میلیون شناسه کاربری و شماره تلفن تلگرام در مارس سال 2020 فاش شده است. این دومین نقض گسترده مربوط به ایران است پس از آن که 15 میلیون کاربر ایرانی در سال 2016 افشا شدند.  همچنین ویژگی مجهز به GPS که به شما امکان می دهد دیگران را در نزدیکی خود پیدا کنید مشکلات آشکاری را برای حریم خصوصی ایجاد کرده است.

همه ما قبول داریم که تلگرام ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی را در هر آپدیت خود معرفی می کند. تلگرام امکانات  زیادی دارد از جمله فضای ابری ، استیکر متحرک، تصویر پروفایل متحرک ، ویرایش متن های ارسال شده ، حذف متن های دو طرف ، شخصی سازی رابط کاربری ، پین کردن چت های مهم ، ساخت نظرسنجی ، ساخت تم و استیکر شخصی ، ارسال پست زمان بندی شده ، ارسال پیام های ناپدید شونده ، ساخت ربات ، ساخت گروه هایی با حداکثر 200000 عضو ، ارسال فایل با حداکثر حجم 2 گیگ و…

می توان گفت که تلگرام در این ویژگی ها از سیگنال بالاتر است اما اگر حفظ حریم خصوصی برای شما اولویت دارد سیگنال انتخاب اول برای شما است.

 • داده های مرتبط با شما که توسط تلگرام جمع آوری می شود شامل نام ، شماره تلفن ، مخاطبین و شناسه کاربری است
 • رایگان و بدون تبلیغات است. هزینه ها عمدتا توسط موسس تأمین می شود
 • متن باز
 • رمزگذاری: MTProto

واتساپ

بین امنیت و حریم خصوصی تفاوت وجود دارد. امنیت مربوط به حفاظت از داده های شما در برابر دسترسی غیرمجاز است و حریم خصوصی حفاظت از هویت شماست بدون توجه به اینکه چه کسی به این داده ها دسترسی دارد.

در قسمت امنیتی ، رمزگذاری WhatsApp همان رمزگذاری Signal است و این رمزگذاری امن است. اما این پروتکل رمزگذاری یکی از معدود قسمت های متن باز واتساپ است. به خاطر همین از ما خواسته می شود بیش از آنچه که به سیگنال اعتماد داریم به واتساپ اعتماد کنیم که این منطقی به نظر نمی رسد.

تلگرام ، سیگنال یا واتساپ ؛ کدام یک بهترین امنیت را دارد؟

واتساپ می گوید که نمی تواند محتوای پیام های رمزگذاری شده ای که برای کاربر دیگر در واتساپ ارسال می کنید را مشاهده کند. اما چیزی که نمی گوید این است که یک لیست از داده های دیگر شما را جمع آوری می کند که می تواند با هویت شما مرتبط باشد.

برخی از این داده ها شامل این موارد می شود: ID دستگاه شما ، داده های تبلیغاتی ، سابقه خرید و اطلاعات مالی ، مکان فیزیکی ، شماره تلفن ، اطلاعات تماس شما و لیست مخاطبین شما ، چه محصول و کالایی را مشاهده کرده اید ، چه زمان هایی از برنامه استفاده می کنید و… . این لیست ادامه دارد و فراتر از سیگنال یا تلگرام است.

آیا واتس اپ راحت تر از سیگنال و تلگرام است؟ شک دارم. آیا زیباتر است؟ نه چندان . آیا به همان اندازه ایمن است؟ ما نمی دانیم مگر اینکه کد منبع بیشتری را ببینیم. اما آیا به حفظ حریم خصوصی احترام می گذارد؟ خیر. وقتی صحبت از جمع آوری اطلاعات به صورت مقایسه ای می شود برای حفظ حریم خصوصی من سیگنال را توصیه می کنم.

 • داده های مرتبط با شما  که واتساپ جمع آوری می کند بسیار زیاد است. در بالاتر به قسمتی از آن ها اشاره شد
 • رایگان است و توسط فیس بوک تأمین می شود
 • فقط رمز گذاری آن متن باز است
 • رمزگذاری: پروتکل سیگنال

امیدوارم این مقاله مورد رضایت شما دوستان واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید: 5 پیام رسان امن و رمزنگاری شده

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
تلگرام ، سیگنال یا واتساپ ؛ کدام یک بهترین امنیت را دارد؟در حال ثبت رای

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا