چگونه سهام عدالت را به بورس انتقال دهیم؟ (آزاد سازی سهام عدالت)

چگونه سهام عدالت را به پرتفوی بورسی انتقال دهیم؟

در این پست راجع به اینکه سهام عدالت چیست؟ و چگونگی انتقال سهام عدالت به بورس (آزاد سازی سهام عدالت) صحبت می کنیم. سهام عدالت سهام مربوط به 49 شرکت سرمایه پذیر می باشد که از 35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیر بورسی تشکیل شده است که از سال 1385 به مشمولین سهام عدالت که جزو افراد کم درآمد کشور بودند واگذار شده است.

در حال حاضر بیش از 49 میلیون ایرانی دارای سهام عدالت هستند تاکنون مدیریت سهام عدالت در اختیار سازمان خصوصی سازی بوده و امکان خرید و فروش آن وجود نداشته است بر اساس موافقت رهبر جمهوری اسلامی ایران در نهم اردیبهشت 1399 سهام عدالت بیش از 49 میلیون ایرانی آزادسازی شد و مشمولان سهام عدالت می توانند نسبت به انتقال سهام عدالت به بورس اقدام کنند.

از کجا بفهمیم سهام عدالت داریم یا نداریم؟؟

شما می توانید با مراجعه به سایت www.samanese.ir و با وارد کردن کد ملی متوجه بشید که آیا شما و اعضای خانواده تان مشغول سهام عدالت هستید یا خیر؟

چگونه سهام عدالت را به پرتفوی بورسی انتقال دهیم؟

اگر مشمول بودید بعد از ورود به سامانه و بعد از مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام خودتان شماره شبای بانکی یا شماره تلفن همراه مشمول را وارد یا اصلاح می کنید که اگر کد بورسی دارید با ورود به قسمت آزاد سازی سهام روش سهام داری مستقیم را انتخاب می کنید و تایید می کنید و کد پیگیری 6رقمی را یادداشت می کنید و اگر کد بورسی ندارید می توانید نحوه ثبت نام در بورس را مطالعه کنید یا روش سهام داری غیر مستقیم را انتخاب می کنید.

چگونه سهام عدالت را به بورس انتقال دهیم؟
آزاد سازی سهام عدالت

هر فرد مشمول سهام عدالت حتی کودکان باید شماره شبای بانکی خودشان را در سامانه وارد کنند و برای تلفن کودکان می توانید تلفن سرپرست را هم وارد کنید مهلت در نظر گرفته جهت انجام مراحل و امور آزادسازی سهام یک ماه است وراثت قانونی مشمولین سهام عدالت که فوت کرده اند با داشتن انحصار وراثت و برگه ی تقسیم سهام با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت می توانند پیگیر سهام ذی ربط خودشون باشند.

حال اگر مشمول سهام عدالت نبودیم دقت کنید در حال حاضر هیچ گونه ثبت نام سهام عدالت انجام نمیشود مراقب افراد سودجو در این خصوص باشید چون هیچ گونه تماس تلفنی یا مراجعه شما در خصوص سهام عدالت پیش بینی نشده و توجه داشته باشید کمک های بسته معیشتی و یارانه نقدی هیچ ارتباطی با سهام عدالت ندارد.

روش های آزادسازی سهام عدالت و مزایای انتخاب هر روش

گزارش دارایی سهام عدالت

برای گزارش دارایی سهام عدالت و مدیریت آن ابتدا به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس sahamedalat.ir مراجعه می کنید.

گزارش دارایی سهام عدالت

در صفحه باز شده بر روی گزینه “مشاهده دارایی سهام عدالت” کلیک می کنید تا صفحه زیر برای شما باز شود. در صفحه باز شده کد ملی خود را وارد می کنید تا کد احراز هویت به شماره شما ارسال شود.

مشاهده سهام عدالت

بعد از وارد کردن کد احراز هویت وارد پنل خود در سامانه سهام عدالت می شوید که میتوانید سهام خود را مدیریت کنید.

مدیریت سهام عدالت

این سامانه همانند سامانه برنامه ایزی تریدر کارگزاری مفید است که تقریبا از همه سهم های مهم در بورس تعدادی برای ما خرید شده است.

آموزش دریافت سود نقدی سهام عدالت

چنانچه شما مشمول سهام عدالت باشید و در سال های گذشته، سود نقدی این سهام را به صورت سالانه دریافت نکرده باشید، این سود برای شما محفوظ بوده و با درج شماره شبا در سایت سازمان خصوصی سازی، به حساب شما واریز خواهد شد.

برای اطلاع از میزان سود نقدی که به حساب شما تعلق گرفته، وارد سایت سازمان خصوصی سازی به آدرس Samanese.ir شوید. در این سایت با وارد کردن مشخصات، به صفحه اصلی هدایت خواهید شد. در این صفحه باید روش آزاد سازی را انتخاب کنید و شماره حساب و شماره تلفن همراه را نیز ثبت و تایید کنید.

در منوی سمت راست سایت، در قسمت “صورت وضعیت سهام” می توانید وضعیت سود نقدی هایی که قبلا به شما تعلق گرفته را مشاهده کنید.

این سود متعلق به سال های گذشته است و روش آزاد سازی شما هیچ تاثیری بر دریافت این سود نخواهد داشت. تنها چیزی که مهم است این است که اگر قبلا سال به سال این سودها را دریافت می کرده اید، الان باقیمانده ای در حساب شما وجود ندارد در غیر این صورت می توانید باقیمانده سود نقدی را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت سود نقدی حتما باید شماره شبا را در سایت ثبت کنید و این شماره شبا حتما باید به اسم خود افراد باشد.

چگونه سهام عدالتم را در کمتر از 5 دقیقه بفروشم؟

در حال حاضر مجوز فروش 30% از پرتفوی بورسی و فرابورسی سهام عدالت صادر گردیده است. اگر روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اید، برای فروش فقط کافیست به وب سایت کارگزاری خود مراجعه کرده و به قسمت سهام عدالت آن بروید. در این قسمت از شما کد ملی و شماره تلفن همراه درخواست می شود که بعد از وارد کردن و تایید آن می توانید سهام عدالت خود را در کارگزاری خود به فروش برسانید. به همین منظور کد ملی و شماره همراه خود را وارد نموده و پس از ورود به سامانه، از گزینه “ثبت درخواست فروش” برای فروش سهام خود اقدام نمایید. از زمانی که سفارش فروش را ثبت می کنید، هر زمان که کارگزاری موفق به فروش سهام شما شود 3 روز کاری بعد وجه آن به شماره شبایی که در سامانه SamaneSe.ir معرفی کرده اید واریز خواهد شد.

میتوان سهام عدالت را به پرتفوی شخصی منتقل کرد؟

خیر! سبد سهام عدالت شما کاملا با سبد سهام شخصی شما(در صورت وجود) متفاوت و تفکیک است. به عنوان مثال سهم فولاد در سبد سهام عدالت شما به هیچ وجه به دارایی سهم فولاد شما در پرتفوی شخصیتان قابل انتقال نخواهد بود.(لذا درخواست تغییر کارگزار ناظر در این مورد به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.)

در ثبت نام دچار مشکل شدم!

موارد زیر را به ترتیب چک کنید:
1) کد ملی وارد شده سهام عدالت داشته باشد. (از طریق ورود کد ملی در سایت SamaneSe.ir سازمان خصوصی سازی)
2) مطمئن شوید در سایت SamaneSe.ir روش “سهامداری مستقیم” را انتخاب کرده باشید.
3) اطمینان پیدا کنید که شماره همراهی که وارد می کنید همان شماره همراه ثبت شده در سایت سازمان خصوصی سازی و حتما به نام خودتان باشد.
4) شماره شبای شما نزد سامانه خصوصی سازی ثبت نگردیده یا بنام شما نمی باشد.
5) اگر شما پیشتر در سامانه ی سهام عدالت کارگزاری دیگری ثبت نام کرده باشید دیگر نمی توانید در هیچیک از سامانه های فروش سهام عدالت، ثبت نام انجام دهید.

93 دیدگاه
 1. پاپی می گوید

  سلام یک نفر از خانواده میتونه کد بورسی بگیره و برای اعضای دیگر خانواده معامله کنه یا سهام بقیه اعضا رو انتقال بده رو حساب خودش؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   فعلا درباره این چیزی گفته نشده!! ولی احتمالا باید هر کسی کد بورسی خودشو داشته باشه تا بتونه سهامش رو روی اون انتقال بده.

  2. ارسلان می گوید

   دوست عزیز به هر کد ملی یک کد بورسی میدن.شما میتونی واسه اعضای خانوادت با حضور خودشون کد بورسی بگیری و میتونی با کد بورسیشون خرید و فروش کنی

  3. محمد توفیق خواه می گوید

   سهام به هیچ وجه در سهامدار حقیقی ( فرد ) کد به کد صورت نمیگیره فقط در سهامدار حقوقی امکان انتقال کد به کد هست

  4. علی می گوید

   خیر.هر کد بورسی مخصوص یک نفره

  5. مهران می گوید

   باید تمام اعضا خانواده حتی بچه ها کد بورسی داشته باشند

 2. نرگس می گوید

  سلام من کد بورسی دارم و آزاد کردم ، برای اینکه انتقال پیدا کنه نباید شبای بانکی که باهاش در بورس کار می کنم رو وارد کنم؟؟

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   فعلا چیزی در این باره گفته نشده ولی بعد از ازاد سازی یه کد پیگیری براتون داده میشه که فعلا اونو نگه دارید تا ببینیم چی میشه‌

 3. فرشته می گوید

  خاطرنشان می‌سازد، دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توانید با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مطلع شوید.

  شایان‌ذکر است بهره‌مندی از خدمات قابل‌ارائه از جمله ایجاد امکان معامله پذیری سهام تخصیص‌یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت‌نام و احراز هویت در مراکز تعیین‌شده می‌باشد.

 4. احمد می گوید

  برای انتقال سهام عدالت به کدبورسی خودمون تاریخ خاصی مشخص شده؟؟

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   فعلا خیر ولی احتمالا خرداد ماه باشه

 5. فرزادزربوطه می گوید

  سلام،پس الان بعدازدریافت کدرهگیری بایدمنتظرشدکه چ زمانی سهامو ب بورس انتقال داد؟ راستی توسجام ثبت نام نکنیم؟ی سوال دیگه درمورد وام کرونا ۲تومنی و یارانه کرونا دارم بعدن میپرسم.

  1. یوسف وفایی می گوید

   بله باید منتظر بمونید.
   اگه روش مستقیم رو انتخاب کرده باشید باید تو سجام ثبت نام کنید. در غیر این صورت نیازی نیست.

 6. حسین می گوید

  سلام
  چطوری میشه که سهام عدالت و به پرتفوی مفید اضافه کرد؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   در حال حاضر روشی رو معرفی نکردند.

 7. Erfan می گوید

  سلام من میخوام سهامو بورسی کنم ینی با ارزش پول سهلم تو بورس سرمایه گذاری کنم باید چیکارکنم؟؟

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   سهام عدالت خودتون رو به صورت مستقیم ازاد کنید.

 8. سید جلیل سیدولیزاده می گوید

  دولت محترم در زمان تخصیص برگ سهام به مبلغ 10000000 ریال در برگه تحویلی قبد نموده و مقرر بود در طول 10 سال طلب خود از واگذاری سهام را از محل سود شرکتهای واگذار شده برداشت کند حال جای سئوال این است که این شرکتها چطور قادر به تامین سود نشده اند و چرا با وجود داشتن بدهی سهامداران به حسابشان سود واریز شده است

  1. حامد می گوید

   از کجا فهمیدید سوده ده نبودند ؟ سند لطفا

  2. shams می گوید

   سلام دولت ظرف این مدت طلب خود را از محل سود شرکت ها برداشت کرده است و حالا هیچ طلبی ندارد برای همینه که به مردم این اختیار رو داده که یا خودتون سبدتان رو بچرخونید یا همچنان در اختیار ماباشه و ما خودمون سود سهامتون را به حسابتون واریز میکنیم

 9. محسن می گوید

  سلام تکلیف شرکت های غیر بورسی در روش مستقیم چی میشه؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   در حال حاضر اگه اشتباه نکنم گفتن که میتونید با مراجعه به بانک 30 درصد از سهام خودتون رو بفروشید.

  2. امین می گوید

   سلام الان که سهام عدالت رو آزاد کردیم کل سهامهامون میاد توی پرتفوی کارگزاریمون یا فقط همین 30 درصدی که قابل فروش هستش ؟

   1. یوسف وفایی می گوید

    سلام فعلا فقط 30 درصدش رو میتونید بفروشید.

 10. Fateme می گوید

  سلام من کد بورسی دارم باید چطوری سهام عدالتمو ببرم تو بورس ؟؟؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   اگر شما با روش مستقیم سهام خودتون رو ازاد کرده باشید خود به خود در اینده منتقل خواهد شد.

   1. محمد می گوید

    ببخشید این آینده دقیقا چند روز میشه؟؟

    1. یوسف وفایی می گوید

     سلام
     متاسفانه چیزی نگفتن

 11. علیپور می گوید

  با سلام.من هم کد ملی هم شماره تلفنم و باقی مدارکم در سامانه ثبت شده و حتی سود سهام رو هم دریافت کردم.الان میخوام دارایی خود در sahamedalat.ir را مشاهده کنم اخطار میدهد که کد ملی با شماره تلفن همخوانی ندارد.شماره موبایل هم متعلق به خودم میباشد.برای رفع مشکل دوباره اطلاعات را ویرایش کردم و تغییری نکرد.باید چکار کنم؟

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   به پیشخوان دولت مراجعه کنید.

 12. بهزاد می گوید

  سلام چه مدت زمان میبرد که سهام عدالت در پرتفوی کد بورسی بنشید و قابل مشاهده باشد .و کاربر مسقیم در لحظه بتواند خریدو فروش انجام دهد ؟ آیا سازو کار و زمانبندی اعلام شده فعلا که فقط و فقط قابل مشاهده میباشد.

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   فعلا هیچ کاری نمیشه انجام داد
   فقط به زودی میشه از طریق بانک ها به مقدار ۳۰درصد سهامتون رو بفروشید.

 13. محمد می گوید

  سلام دوستان
  من ازاد سازی رو قبلا انجام دادم سجام اهراز هویت و کد بورسی هم دارم ولی وقتی میرم تویی این صفحه (مشاهده دارایی سهام عدالت) کد ملی میزنم هیچی نمیادباید چکار کنم ؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   مطمعن هستید آزاد سازی کردین؟
   با این حساب شما اصلا توی سهام عدالت نیستید!

  2. امینی می گوید

   دکمه بارگذاری مجدد را بزنید

 14. Ali می گوید

  سلام.برای مشاهده دارایی سهام عدالت کد ملی رو ک وارد میکنم میگه ک شماره سهامدار نامعتبره با اینکه شماره ب نام خودم ثبت شده
  باید چکار کنم؟
  منظورم در سامانه sahamedalat.ir هستش

 15. حسن می گوید

  سلام خسته نباشین. سهام عدلات و آزاد کردم و احراز هویتم کردم آیا مثل سبد بورسی هر روز سود و ضرر بهش تعلق میگیره و امکان کم و زیاد شدنش در روز کاری وجود داره

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام بله

 16. حسن می گوید

  سلام خسته نباشین. سهام عدالت و آزاد کردم و احراز هویتم کردم آیا مثل سبد بورسی هر روز سود و ضرر بهش تعلق میگیره و امکان کم و زیاد شدنش در روز کاری وجود داره

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام بله همینطور هست

 17. سحر می گوید

  سلام

  من کدبورسی دارم و فعالیت میکنم،برای انتقال سهام عدالت به پرتفوی خودم در کارگزاری مفید،لازم نیست کاری انجام بدم؟؟؟خود به خود درست میشه؟؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   فعلا شما باید سهام عدالت خودتون رو به صورت مستقیم آزاد سازی کنید.

 18. مرتضی می گوید

  سلام من تو بانک گذاشتم واسه فروش کسی میدونه کی میفروشن؟

 19. وحید می گوید

  با سلام
  بنده تو کارگزاری مفید از قبل عضو هستم و سهام چند تا شرکت هم خریدم و دارم مدیریت میکنم، الان که سهام عدالت آزاد شده سهام حدود سی تا شرکتو برام به تعدادهای مختلف در نظر گرفتن کسی میدونه چطوری سهام این شرکتها تو حساب پنل کاربری کارگزاری قرار میگیره که بخوام مدیریتشون کنم یا خریدوفروش روش انجام بدم؟ همه قسمتهای پنلمو چک کردم ولی این سهامهای عدالت توش نیست؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   فعلا این کار مقدور نیست و فقط میتونید 30 درصد سهامتون رو بفروشید.

 20. پژمان می گوید

  سلام
  ممنونم از توضیحاتتون.
  سامانه مدیریت سهامی که توضیحاتشو بیان کردید هیچ گزینه ای برای ثبت سفارش ندارد چطور میتونیم سهام بفروشیم؟

  1. نرگس مدحی می گوید

   در حال حاضر میتونید از طریق مراجعه حضوری به بانک یا از طریق برنامه های کارگزاری سهامتون رو بفروشید.

 21. مهرداد می گوید

  سلام ، لطفا در خصوص انتقال پرتفوی سهام عدالت با کد بورسی به ایزی تریدر ( مفید) جهت خرید و فروش سهام همانند سایر سهمهای موجود در کنارپرتفوی قبلی در کارگزاری بصورت شفاف راهنمایی کنید .

 22. صدیقه می گوید

  سلام ببخشید یه مشکلی داشتم لطفا کمک کنید سهام عدالت دارم و روش مستقیم انتخاب کردم کد بورسی هم دارم ولی تو سایت واسه مشاهده سهام میرم میگه همچین کاربری یافت نشد سهام هم به کد بورسیم اضافه نشده مدت خاصی باید بگذره که سهام به کد بورسیم اضافه بشه؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   فعلا چیزی در این باره نگفتند و برای همه به این صورت هست.

 23. reza1341 می گوید

  سلام یک پیشنهاد برای دوستانی که وارد بعضی سایت ها میشوند وسایت که قبلا باز میشده حالا باز نمیشه این هست که زبان گوشی یا کامپیوتر خود را انگلیسی کنند شاید مشکل رفع شود قابل توجه خانم ترگس مدحی قبل از ارجاع کاربران به پیشخوان و…. این پیشنهاد را ارائه نمایید واگر مشکل حل نشد راهنمایی های دیگر را انجام دهید با کمال تشکر

 24. راضیه می گوید

  سلام من شماره شبای حساب سهام عدالتم با شماره شبای سامانه سجام متفاوته. مشکلی نیست یا باید هماهنگ باشه ؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   از پشتیبانی بپرسید.

 25. میثم می گوید

  سلام کسانیکه مشکل خطای شماره همراه رو در قسمت مشاهده دارایی دارند باید مدتی صبر کنند تا سامانه بروز شود و شماره همراه آنها بروزرسانی شود با تشکر

 26. علی می گوید

  سلام من با کد ملی وارد می شم میگه کاربری با این اطلاعات وجود ندارد در حالیکه هم برگه سهام عدالت رو دارم هم سود های قبلی رو دریافت کردم

  1. یوسف وفایی می گوید

   احتمالا مشکل سامانه هست به زودی درست میشه.

 27. بهزاد شیری می گوید

  والا من سهام عدالت هم دارم و کد بورسی هم دارم و آزاد سازی هم کردم و تو سامانه سهام عدالت هم میتونم ببینم سهام کدام شرکت ها اختصاص یافته و ارزشش چقدر هستش ولی نمیتونم تو پرتفوی خودم نمیشه دید و خرید و فروش کرد فقط یه صفحه مجازی هست که میشه دید و کار دیگه ای نمیشه کرد نمیدونم چه معنی داره مثل اینه که ماشین داری ولی بنزین نداری

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   شما میتونید از طریق بانک یا برنامه های کارگزاری ها 30 درصد از سهام خودتون رو بفروشید.

   1. بهزاد شیری می گوید

    من نمیخوام بفروشم فقط میخوام تو کارگزاری مفید مثل بقیه سهم ها ببینم آیا مقدور هست یا نه فقط میتونم تو سامانه عدالت میبینم و تا چه وقت فقط میبینیم

    1. یوسف وفایی می گوید

     فعلا فقط در سامانه سهام عدالت میتونید ببینید.

 28. علی می گوید

  سلام
  من توی سجام ثبت نام کردم ولی احراز هویتش رو انجام ندادم
  بعدش توی کارگزاری آگاه ثبت نام کردم ولی احراز هویتش رو انجام ندادم
  بعدش بصورت غیر حضوری توی برنامه ی سیگنال احراز هویت کردم
  امروز برام کد معاملاتی پیامک شد
  ولی همچنان توی کارگزاری آگاه میزنه در انتظار احراز هویت
  چیکار باید بکنم؟
  ایا دوباره باید توی پیشخوان بصورت حضوری احراز هویت بشم؟ یا همون یبار کافیه؟
  خواهش میکنم راهنماییم کنید
  ممنون

  1. نرگس مدحی می گوید

   سلام
   منتظر باشید تا کد بیاد.

 29. ابراهیم می گوید

  کد بورسی شما صادر شده ولی باید به صورت حضوری در کارگزاری آگاه یا یکی از دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت شوید تا بتونید به سیستم معاملات آنلاین وصل شوید.

 30. ela می گوید

  سلام من تو بورس فعالیت دارم و کارگزاریم آگاه هست
  سهام عدالت دارم اما قصد فروش ندارم معلوم نیست چه زمانی لیست سهام ها به صفحه کارگزاری خودم وارد میشه ؟؟؟؟
  لازم به انجام کار خاصی هست یا اتوماتیک وارد میشه ؟؟؟؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   فعلا چیزی در این باره نگفتند.

 31. محمد آریافر می گوید

  بچها ارزش سهام عدالت من 824000 تومن بود. 10 روز پیش از طریق سایت بانک ملی 30 درصدشو فروختم زمانی که درخواست فروشمو ثبت کردم ارزش سهمم 12800000 بود و یک هفته بعدش ارزشش شد 14100000 حالا 30 درصد این عدد میشه حدود 4000000 میلیون تومن اما دیروز بانک واسم 2000000 میلیون تومن ریخت رفتم بانک کارمندش گفت ما فقط واسطه ایم نمیتونیم سهام هر کی رو دقیق حساب کنیم واسش بریزیم . واسه همه رو همینجوی زود میزنیم میره بعد به من گفت توافق نامه رو که تیک زدی و قبول کردی توش نوشته بود که حق هیچ گونه اعتراضی هم نداری خب این یعنی کلاهبرداری به صورت قانونی درسته؟ نمیدونم این پولا تو جیت کیا میره اما این درست نیست شما هم از بانک نفروشید نگه دارید تا بیاد تو پرتفویتون خودتون مدیریت کند. خلاصه هر چی دزدو کلاهبرداره جمع شده تو ایران خیلی شیکو مجلسی و با قبول کردن توافق نامه از شما مالتونو میخورن حداقل قبل از امضای توافق نامه نمیگن که 30 درصدت میشه 2 میلیون اول امضا رو میگیرن بعد نصفشو میریزن خدا باعثو بانیشو لعنت کنه من که رد دادم

  1. مهران سعید می گوید

   مسئله همینجاست توافق نامه به صورت کاملا شفاف اشاره داره که بانک اجازه داره سهام شما رو با هر قیمتی که در اون زمان سهام قابل فروش باشه بفروشه و شما حق هیچ گونه اعتراضی ندارید و خود شما این قرار داد رو امضا کردید و اساسا باید قرارداد رو به طور کامل و دقیق قبل از امضا خونده باشید پس ینی شما شرایط رو قبول کردید و عبارت قیمت قابل فروش به این معنی نیست که بانک سعی میکنه سهامتون رو با حداکثر قیمت بفروشه و خوب مطمعنن بانک ها بخاطر میزان بالا متقاضیان نمیتونن وقت کافی روی این معاملات صرف کنند پس با قیمت های پایین تر این سهام رو معامله میکنن تا سریع تر فروخته بشه .

 32. امیرحسین باباگل تبار می گوید

  در صورت فروش ۳۰ درصد از سهام خود آیا میشود ۷۰ درصد باقیمانده از سهام خود را وارد بورس کرد ؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   در حال حاضر هیچ راهی برای این کار تعیین نشده و فقط همون 30 درصد رو میتونید بفروشید.

 33. نجمهنجمه می گوید

  سلام ایا امکانش هست اصلا ۳۰ درصد و نفروشیم

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام بله بستگی به خودتون داره

 34. محمد زارع می گوید

  سلام،امروز سوم تیر ماه هست.من کد بورسی دارم.چگونه میتونم سهام عدالت آزاد شده ی خودم که به روش مستقیم هست رو به کد بورسیم انتقال بدم؟؟؟و اگه حالا نیست لطفا تاریخ دقیقی رو اعلام بفرمائید.با تشکر….

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام فعلا ممکن نیست
   زمانشم معلوم نیست

 35. Rokima می گوید

  سلام این مسخره بازیها چیه اگه. اجازه دادید سهام رو آزاد کنند چرا اجازه ارسال به داخل پرتفوی هر شخص نسبت به کارگزاریش رو نمیدید یا یه کاری رو که انجام میدید درست انجام بدید یا جمع کنید بساطتون رو مردم که مسخره شما نیستند این چند روز بهترین فرصت برای نقل و انتقال. یا افزایش هر سهم بود ولی سهام عدالت تا زمانیکه مالک تصرفی نسبت به سهمش نداشته باشه دست دولته …..اسمأ آزاد هست و رسمأ دست دولت هست

 36. سارا می گوید

  سلام اینکه میگن بخشی از سهام توی بورس هست یعنی باید بخش غیر بورسی فروخته بشه؟ اگر نفروشیم در آینده با سهم ها چیکار میشه کرد؟ من کارگزاری مفید عضو شدم و منتظرم انتقال پیدا کنه تا کار کنم آیا امکان داره با کل سهامم به صورت ی سرمایه گذار عادی انگار سرمایه پولی خودش رو آورده داخل بورس کار کنم؟ یا فرقی هست بین سهام عدالت و مابقی سهام ها؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام جواب کلی برای سوال های شما فعلا وجود نداره

  2. یوسف وفایی می گوید

   سلام فعلا برای آینده و نحوه کار با سهام ها چیزی گفته نشده

 37. مرتضی می گوید

  سلام وقتی نه میشه به پرتفو اضافه کرد و خرید و فروش کرد و نه میشه سود آنرا برداشت این چه سهام عدالتی هست

 38. مهندس پوریان می گوید

  با سلام
  بنده بعد از وارد کردن کد ملی و شماره موبایل (شماره موبایل سهام عدالتم) در سامانه عدالت کارگزاری آگاه ، ثبت نام نمیکنه و این پیام را میده :
  (شماره تلفن همراه اعلام شده مورد تایید شرکت سپرده گذاری قرار نگرفته است.)
  موبایلم رو درست وارد میکنم ، به نام خودمه ، … باز همین پیغام رو میده .
  چه کاری باید انجام بدم ؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   بهتره به پیشخوان دولت که ثبت نام کارگزاری آگاه رو میکنه مراجعه کنید.

 39. نغمه می گوید

  سلام وقتتون بخیر ، اگر ۳۰ درصدی از سهام عدالت که میشه فروخت رو نفروشیم اون سهم هایی که از شرکت های غیربورسی هست تکلیفشون چی میشه؟

 40. نفیسه می گوید

  سلام یه سوال داشتم من حدود پنج هفته پیش سی درصد سهاممو‌برای فروش گذاشتم اما هیچ واریزی برای من انجام نشده چقدر طول میکشه ؟ایا با کد پیگیری ک بمن دادن میتونم اطلاعاتی بدست بیارم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   بله به بانک مربوطه مراجعه کنید و نتیجه رو پیگیری کنید.
   همچنین توی سایت سهام عدالت میتونید نتیجه رو بررسی کنید.

 41. امیرحسین می گوید

  شما میگید در 99/04/14سهام عدالت میاد تو پرتفوی بورسی یا خوده سهامدار باید اضافه کنه ولی نحوه انجام کارو نگفتید چطوری باید اینکارو کرد

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام پست آپدیت شد مجدد مطالعه کنید.

 42. محدثه می گوید

  سلام من سهام عدالتم به روش مشتقیم آزاد کردم و الان در پرتفوی سجامم هم دیده میشه. چطوری میتونم اونو به پرتفوی کارگزاریم اضافه کنم؟

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام پست به روز شد مجدد مطالعه کنید تا به جواب سوالتون برسید.

 43. وحید می گوید

  با سلام
  میدونم این کامنتم به مطلب شما ربطی نداره ولی از عجز و دلسرد شدن اینو مطرح میکنم چون تا الان هیچ جوابی از هیچکس نگرفتم و حتی تو سایتای دیگه سوالمو درج نمیکنن. امیدوارم اینجا طرح بشه و جواب امیدوار کننده ای داده بشه.
  من در کارگزاری آگاه و سجام ثبت نام کردم و برای احراز هویت هم به دفتر پیشخوان رفتم. پیامکهای احراز هویت با موفقیت انجام شد اومد برام ولی کد بورسیم هنوز نیومده و نیم ساعت بعد از احراز هویت پیامکی اومد که میگه کد معاملاتی شما نیاز به اصلاح مشخصات دارد. از طریق پشتیبانی سجام/کانون پیشخوان دولت /کارگزاری آگاه/ درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه اقدام کردم ولی هیشکی نتونست مشکل منو حل کنه. دقیقا یک ماه گذشته و ازونجا که من قبلا کد بورسی هم نداشتم نمیدونم چی باید بکنم و از کجا باید پیگیری کنم!!!! لطفا منو راهنمایی کنید.

  1. یوسف وفایی می گوید

   سلام
   ابتدا بررسی کنید که مشکل از سمت سجام هست یا کارگزای؟
   اگر از سجام بود که باید از طریق پشتیبانی با هاشون تماس بگیرید.
   اگر از سمت کارگزاری بود و نتونستن مشکل شما رو برطرف کنند میتونید توی کارگزاری دیگری ثبت نام کنید.

   1. وحید می گوید

    ممنونم. من ابتدا از سجام پیگیری کردم چون از سرشماره ای که اطلاع رسانی های سجام انجام میشد اون پیامک اومد. ولی اونا گفتن مشکل از سمت ما نیست و مشکل از دفتر پیشخوانیه که اقدام کردین پس به کانون دفاتر پیشخوان کل کشور زنگ بزنین. اونجا زنگ زدم گفتن احراز هویت شما انجام شده پس ما نمیتونیم کاری کنیم و به کارگزاریتون اطلاع بدین. از کارگزاری پیگیری کردم و اونا گفتن اگه سجام نتونسته بعد ما میتونیم؟
    خیلی ناامید کننده س که چنین موضوع ساده ای رو هیشکی گردن نمیگیره و حتی یه آلترناتیو هم برای اصلاح قضیه وجود نداره. انگار من اولین نفری هستم که چنین مشکلی براش پیش اومده و تاحالا چنین موضوعی رو باهاش برخورد نداشتن در حالی که تو سایت خود آگاه هم چندین نفر این مورد رو بیان کردند و ادمین گفت که به فلان شماره زنگ بزنید. من که زنگ زدم گفت اگه سجام نتونسته پس ما هم نمیتونیم و شما از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه و بخش میز خدمات الکترونیک یه تیکت بذارید تا بررسی کنن. هنوز بعد از یک ماه جوابی بهش داده نشده. دیگه نمیدونم کجا باید برم و به کی باید بگم!!!!

 44. میثم می گوید

  دوست عریز ،شما باید به سایت سجام مراجعه کنی تو قسمت مشخصات ،ببین کدوم قسمت رو برات ایراد گرفته اکثرا نام و نام خانوادگی و کد پستی و شماره شبا رو ایراد میگیرند اونها رو چک کن ببین دقیق نام و نام خانوادگیت ک تو شناسنامه هست متابقت کنن و بعد ویرایشو بزن اصلاح کن ،ادرس هم چک کن ک دقیق باشه

  1. وحید می گوید

   بسیار ممنون از راهنمائیتون. خدا خیرت بده. امروز کد بورسیم بعد از ویرایش اطلاعات سجام اومد. در واقع مشکل این بود که کد پستی ای که در سجام ثبت کرده بودم مربوط به منزل جدیدمون بود در حالی که در پایان مرحله ویرایش پیغامی ظاهر شد که میگفت کد پستی شما نیاز به اصلاح دارد و اینکه باید به سایت NCR.ir مراجعه کنید. در واقع در ثبت احوال کد پستی منزل قدیمیمون ثبت بود و من در سجام کد پستی جدید رو داده بودم.

   1. یوسف وفایی می گوید

    بسیار عالی مبارک باشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.