شبکه

زمان تاخیر چرخشی یا RTT چیست؟

زمان تاخیر چرخشی یا RTT چیست؟

زمان تاخیر چرخشی یا Round-trip time مدت زمانی است که در میلی ثانیه محاسبه می شود و برابر است با زمانی که مرورگر یک درخواست را به سرور ارسال می کند تا یک پاسخ از آن دریافت کند. RTT یک معیار کلیدی برای برنامه های کاربردی وب و یکی از عوامل اصلی هنگام اندازه گیری زمان بارگذاری صفحه و زمان تاخیر در شبکه است.

استفاده از ping برای اندازه گیری زمان تاخیر چرخشی

RTT معمولا با استفاده از ping اندازه گیری می شود. پینگ (ping) یک ابزار خط فرمان است که زمان ارسال یک درخواست را از سرور برای رسیدن به یک کلاینت محاسبه می کند و یا برعکس.

پینگ گوگل
پینگ گوگل

عوامل موثر بر زمان تاخیر چرخشی (RTT)

RTT می تواند تحت تأثیر موارد زیر قرار گیرد:

  • فاصله: طول یک سیگنال برای سفر، با زمان مورد نیاز برای ارسال درخواست به سرور و دریافت پاسخ از کلاینت(مرورگر) همبستگی دارد.
  • رسانه انتقال: رسانه ای که برای انتقال یک سیگنال (به عنوان مثال، سیم مسی، فیبر نوری) کاربرد دارد و می تواند تاثیری در سرعت پاسخگویی یک سرور به یک کاربر داشته باشد.
  • تعداد hopeهای شبکه: روترها یا سرورها برای پردازش یک سیگنال نیاز به زمان دارند که باعث افزایش RTT می شوند.
  • سطوح ترافیک: زمانی که شبکه با سطوح بالای ترافیک بارگذاری شود، RTT به طور معمول افزایش می یابد و برعکس.
  • زمان پاسخ سرور: زمان لازم برای پاسخ به درخواست از طرف سرور که بستگی به ظرفیت پردازش آن، تعداد درخواست ها و ماهیت درخواست دارد. زمان پاسخ سرور، RTT را افزایش می دهد.

کاهش RTT با استفاده از CDN

CDN یک شبکه عظیم از سرویس دهنده های وب است که در اکثر نقاط جغرافیایی دنیا پخش شده اند. این سرویس ها در اکثر نقاط جفرافیایی سرور هایی دارند که وظیفه آنها کوتاه کردن فاصله میان محتویات سایت شما و کلاینت ها است که می توانند بر RTT تاثیر بگذارند:

  • امتیازات حضور (PoPs): یک CDN شبکه ای از مراکز داده های PoPs پراکنده را که حاوی نسخه های ذخیره شده از محتوای سایت هستند و مسئول برقراری تماس با بازدیدکنندگان سایت در مجاورت آنها هستند را حفظ می کند. آنها فاصله ای را که یک سیگنال برای سفر دارد و تعداد hopeهای شبکه ای که برای رسیدن به سرور نیاز دارند را کاهش می دهند.
  • ذخیره سازی وب: CDN، رسانه ها و حتی محتوای پویای تولید شده در PoP را در مجاورت جغرافیایی کاربر ذخیره می کند. در بسیاری از موارد، یک درخواست کاربر می تواند توسط PoP محلی مورد توجه قرار گیرد و نیازی به سفر به یک سرور مبدا نیست، بنابراین RTT کاهش می یابد.
  • توزیع بار: در زمان ترافیک زیاد، CDN ها درخواست مسیر از طریق سرور پشتیبان با تراکم شبکه پایین تر را میدهند که باعث کاهش RTT میشود.
  • مقیاس پذیری: یک سرویس CDN در ابر عمل می کند، امکان مقیاس پذیری بالا و توانایی پردازش تعداد نامحدودی از درخواست های کاربر را دارد.
  • دسترسی به سطح اول: CDNها با بزرگترین ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP)، برای ارائه سطح اول دسترسی به ستون فقرات اینترنت توافق دارند که باعث کاهش تعداد hopeهای شبکه می شود.
کاهش RTT با استفاده از CDN
کاهش RTT با استفاده از CDN

یکی از کاربردهای اصلی CDN ها برای کاهش زمان تاخیر چرخشی می باشد. با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد، میتوان دریافت که تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده اند.

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا