آموزشامنیت

چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت

نقشه راه ورود به دنیای هک و امنیت

از آنجایی که اکثر دوستان برای ورود به دنیایی هک و امنیت مشکلات زیادی داشتند و به سوالات زیادی برخورد میکردند تصمیم گرفتیم که این مقاله رو برای شما آماده کنیم. در این مقاله تقریبا به همه فیلدهای لازم اشاره شده است. هر چند نمیشه گفت که کامل هست ولی میتواند به اکثر سوالات شما در بدو شروع هک و امنیت پاسخ دهد. پس برای استارت آموزش هکر شدن با ما همراه باشید.

در این مقاله به پاسخ سوالات زیر خواهید رسید:

 • هک رو از کجا شروع کنم؟
 • چگونگی تبدیل شدن به یک هکر اخلاقی؟
 • آیا میتوانم هکر شوم؟
 • زمان لازم برای هکر شدن چقدر است؟
 • چه رشته هایی برای هکر شدن لازم است؟
 • پیشنیاز های هکر شدن چیست؟
 • بعد از یاد گرفتن نقشه راه میتوانم به درآمد برسم؟
 • آیا در ایران میتوانم با علم هک کار کنم؟
 • چه دوره هایی رو برای هکر شدن باید بگذرونم؟
 • چه زبان های برنامه نویسی برای هکر شدن لازم است؟
چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت
چگونه هکر شویم؟

ناگفته نماند که در این نقشه راه، شما فقط راه تبدیل شدن به یک هکر اخلاقی را خواهید آموخت. در ابتدا بهتره کمی در مورد هکر اخلاقی توضیح بدم.

هکر اخلاقی (Ethical Hacking) چه کسی است؟

هکر اخلاقی یک متخصص شبکه کامپیوتری است که امنیت یک سازمان را بر عهده میگیرد. کار او میتواند تست نفوذ شبکه سازمان باشد تا نقص های احتمالی برای هر نوع نفوذی به سازمان را پیدا کند. نکته کلیدی که یک هکر اخلاقی نسبت به یک هکر مخرب دارد این است که تمام کارهای یک هکر اخلاقی با اجازه مالکین سازمان و بدون هر گونه هدف مخرب انجام شود. یک هکر اخلاقی به عنوان یک هکر کلاه سفید شناخته می شود و کاملا مخالف هکر کلاه سیاه است.

شروع کار با هک اخلاقی

چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت

چگونگی شروع کار بستگی به حوزه شغلی، مطالعه یا تحقیقات شما دارد. اگر شما در زمینه های مهندسی کامپیوتر مانند علوم رایانه، فناوری اطلاعات یا امنیت سایبری مشغول به کار باشید، شروع راه برایتان آسان خواهد بود اما برای کسانی که زمینه کاری متفاوتی دارند احتمالا کار کمی سخت می شود زیرا احتمال دارد مجبور به تغییر زمینه کاری خود شوند. همچنین داشتن مدرک دانشگاهی (دیپلم و لیسانس و…) نیز قطعا به شما کمک می کند تا کارتان را به خوبی و باسرعت پیش ببرید.

علاوه بر دانش فنی، یک هکر اخلاقی باید متفکر و خلاق نیز باشد. هکرهای اخلاقی باید فعالیت های مربوط به هکرهای مخرب را پیش بینی کنند و برای حل مسائل امنیتی همیشه یک راهکار حساب شده داشته باشند، زیرا به عنوان یک هکر اخلاقی لازم است که شما یک قدم جلوتر از هکرهای مخرب باشید.

بعد از فرا گرفتن مهارت های کافی، داشتن تجربه مهم ترین بخش کار می باشد. حداقل زمانی که لازم است تا بتوانید به یک هکر اخلاقی با تجربه تبدیل شوید حداقل 5 سال می باشد. و زمانی جواب خواهد داد که فرد علاقه کافی را به این کار داشته باشد. پس علاقه و تلاش میتواند مهم ترین پیش نیاز های تبدیل شدن به یک هکر باشد.

همونطور که اکثرا میدونید، هر کسی در هر زمینه ای مهارت کافی را داشته باشد میتواند به درآمد کافی برسد. پس شرط اصلی برای کار و رسیدن به درآمد، مهارت کافی شما میباشد. در کشور ما ایران نیز اکثر ارگان های دولتی نیاز به متخصصین امنیت (هکر های کلاه سفید) دارند. از جمله این ارگان ها میتوان به مرکز ماهر،پلیس فتا،مرکز کاشف،مراکز آپا و… اشاره کرد.

همچنین شرکت های خصوصی زیادی نیز وجود دارند که به دنبال متخصصی امنیت با تجربه هستند. پس بعد از فرا گرفتن کامل مطالب و کسب تجربه کافی شما میتوانید در هر جای دنیا که باشید به شغلی پردرآمد برسید.

گواهینامه های مناسب برای هکر شدن

هر چند استعداد و توانایی تنها با گواهینامه ها به دست نمی آید اما داشتن آنها میتواند برای شما یک برگ برنده باشد. متاسفانه هنوز هم برخی ارگان ها هستند که مدرک گرا می باشند و به جای علم شما، به مدرک شما اهمیت میدهند. برای همین لازم است تا به تعدادی از این مدارک مهم اشاره کنیم.

گواهینامه Certified Ethical Hacker یا CEH بدون شک میتواند یک گزینه مناسب باشد. CEH گواهینامه ای است که بیشتر هکرهای اخلاقی به دنبال کسب آن می باشند. به غیر از CEH، چندین گواهینامه دیگر نیز وجود دارد که مهارت شما را به عنوان یک هکر اخلاقی اثبات می کند.

 • گواهینامه SANS GIAC
 • ارزیابی آسیب پذیری ها (Certified Vulnerability Assessor)
 • هکر اخلاقی حرفه ای (Certified Professional Ethical Hacker)
 • مهندسی تست نفوذ (Certified Penetration Testing Engineer)
 • و…

خب در ادامه مقاله “چگونگی تبدیل شدن به یک هکر” ، می رسیم به بخش مهارت ها که اصلی ترین مرحله کار می باشد. ابتدا یک نقشه راه ساده با 5 مرحله اصلی که شامل مراحل زیر می باشد را برای شما پیشنهاد می دهیم که یک دید و شمای کلی را به دست آورید.

 1. Network +
 2. Linux Essentials
 3. Ceh
 4. Pwk
 5. Python
چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت
نقشه راه تبدیل شدن به یک هکر

در ادامه مهارت های لازم و کافی را به صورت مرحله به مرحله و با جزئیات کامل برای شما آماده کردیم. تنها بحثی که ممکن است برای شما به وجود آید، بحث منابع است. خیلی از هکرهایی که من تا الان باهاشون مصاحبه داشتم، هیچ کدوم هزینه ای رو برای هکر شدن خودشون پرداخت نکردند و از بهترین منابع، یعنی گوگل و یوتیوب استفاده کردند. اما خب خیلی از افراد مایل هستند مراحل را خیلی سریع به پایان رسانند که در این شرایط وجود پکیج های آموزشی میتواند مفید باشد.

مهارت های کافی برای هکر شدن

چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت
هک و امنیت

مرحله اول آشنایی با مفاهیم اولیه.

Network Plus
CEH

مرحله دوم آشنایی با خط فرمان های سیستم عامل ها.

Linux Commands
Windows Commands
LPIC 1 & 2

مرحله سوم آشنایی با فریمورک های نفوذ و پنتست.

Metasploit Basic
Metasploit Advanced

مرحله چهارم آشنایی با آسیب پذیری های تحت وب.

Basic of Web Penetration Testing
Advanced of Web Penetration Testing
Penetration Testing with Kali
SQL Programming & PHP/ASP Syntax
Entitty framework & .Net Core

مرحله پنجم طریقه جمع آوری اطلاعات از سطح اینترنت.

InfoGathering & OSINT
Google Hacking & Web Mapping
Social Engeenering & Man Spoofing

مرحله ششم کرک اکانت و جمع آوری اکانت.

Account Leech & Cracking

مرحله هفتم آشنایی با رمزنگاری ها و تست ضعف رمزنگاری.

Cryptography Pentesting

مرحله هشتم تکنیک های نفوذ به شبکه های زیرساختی و بیسیم.

Network & Wireless Hacking

مرحله نهم تکنیک های نفوذ و دور زدن مکانیزم های برنامه های کاربردی.

Android & iOS Penetration Testing

مرحله دهم تست نفوذ با زبان پایتون.

Python for Penetration Testing

مرحله یازدهم آشنایی یا زبان پاورشل و پتانسیل آن.

Powershell for Penetration Testing

مرحله دوازدهم تکنیک های مبهم سازی ر برنامه نویسی و رمزنگاری.

Obfuscation Methods
Encryption & Packers

مرحله سیزدهم تکنیک های ارتقاء سطح دسترسی.

Privilage Ecalation

مرحله چهاردهم تکنیک های نگهداری دسترسی و بکدور.

Persistence Methods

مرحله پانزدهم تکنیک های ضد ردیابی دسترسی.

Anti Forensic Methods

مرحله شانزدهم برنامه نویسی زبان C و سوکت نویسی.

C & Network Programming

مرحله هفدهم برنامه نویسی زبان روبی و جاوا اسکریپت.

Ruby & JavaScript Programming

مرحله هجدهم برنامه نویسی .VBScript & ActionScript

ActionScript & VBScript Programming

مرحله نوزدهم برنامه نویسی زبان ماشین.

Assembly Programming

مرحله بیستم آشنایی با ساختار فایل فرمت ها و ماژول های کرنل.

Operating System File Format
WinAPI & LinAPI Syntax

مرحله بیست و یکم برنامه نویسی .COM & DCOM

COM and DCOM Programming

مرحله بیست و دوم تحلیل ساختار فایروال های نرم افزاری و سخت افزاری.

Hardware & Software Firewall Analysis

مرحله بیست و سوم مهندسی معکوس هر برنامه ای و تکنیکی.

Advanced Reverse Engineering

مرحله بیست و چهارم اکسپلویت نویسی و دور زدن مکانیزم های دفاعی.

Advanced Exploit Development

مرحله بیست و پنجم ساختن بکدورهای روت کیت و بوت کیت.

Bootkit & Rootkit Analysis

مرحله بیست و ششم اکسپلویت نویسی سیستم عامل های گوشی ها.

Android & iOS Exploit Development

مرحله بیست و هفتم تکنیک های حملات به ماهواره ها و شنود آنها.

Satellite Attacking

چگونه مهارت های هک خود را ارتقا دهیم؟

اگر می خواهید یک هکر توانمند باشید، باید مهارت های هک قوی داشته باشید. اول از همه باید این مهارت ها را بسازید. امنیت سایبری یک پرونده گسترده با مجموعه مهارت‌های زیادی است که باید به آنها مسلط شد. پس از اینکه پایه مهارت های خود را ایجاد کردید، باید مهارت های هک خود را حفظ کنید، زیرا امنیت سایبری یک زمینه دائما در حال تغییر است، بنابراین مهارت های شما باید به روز باشد.

قطعا پس از فرا گرفتن مهارت های گفته شده، برای شما سوال پیش می آید که چگونه می توانید مهارت های هک را برای تست نفوذ ایجاد کنید و چگونه می توانید آنها را به روز نگه دارید.

مسابقات فتح پرچم (Play CTFs)

چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیت

مسابقات فتح پرچم یا به اختصار CTF چالش‌های هک هستند که با آن می‌توانید مهارت‌های هک جدیدی کسب کنید، مهارت‌های خود را آزمایش کنید و مجموعه مهارت‌های خود را تقویت کنید. این چالش ها می توانند از دامنه های مختلفی مانند تست نفوذ وب، تست نفوذ شبکه یا حتی تست نفوذ سخت افزار باشد.

در طول CTF ها از ابزارها و متدولوژی های مختلف تست نفوذ استفاده خواهید کرد. علاوه بر این، می توانید در طول یادگیری انگیزه خود را حفظ کنید، زیرا CTF ها یک راه بازی سازی شده برای یادگیری امنیت سایبری هستند.

دو سایتی که می توانم برای CTF توصیه کنم HackTheBox و TryHackMe هستند.

خواندن کتاب ها

بله، کتاب ها ممکن است قدیمی باشند، اما بیشتر آنها هنوز هم مرتبط هستند. بهترین بخش در مورد کتاب ها این است که آنها به خوبی ساختار یافته اند و نمای کلی خوبی در مورد یک موضوع ارائه می دهند. همچنین کتاب‌ها توسط نویسندگان دیگر بررسی می‌شوند تا بتوانید محتوای با کیفیتی داشته باشید.

علاوه بر این، خواندن کتاب به شما کمک می کند دایره لغات و دامنه توجه خود را گسترش دهید، بنابراین مهارت های نرم بیشتری به دست خواهید آورد. مهارت خواندن نیز بسیار مهم است، زیرا به عنوان یک تستر نفوذ، باید کد و مستندات زیادی را بخوانید. بنابراین داشتن مهارت خواندن خوب به شما در کار روزمره کمک می کند.

مشاهده ویدیو ها و دوره های امنیت

همینکه تا اینجا آمده اید، حتما مهارت های سرچ در گوگل و نحوه پیدا کردن ویدیو ها و دوره های جدید را هم به صورت رایگان از منابع اصلی مانند یوتیوب و یودمی و غیره و هم به صورت پولی دارید. حتما سعی کنید در این زمینه فعال باشید زیرا این سرمایه گذاری ممکن است به زودی به نتیجه برسد، زمانی که به پیشرفت شغلی شما کمک کند.

خواندن اخبار سایبری

برای اینکه مهارت خود را به روز کنید، باید با اخبار امنیت سایبری به روز باشید. از اخبار می توانید در مورد بازیگران تهدید و TTP های آنها بیاموزید. بنابراین می توانید مهارت های جدیدی را برای درگیری های بعدی خود در تیم قرمز به دست آورید.

سرهم بندی کردن

اگر ابزار جالب یا موضوع جالبی پیدا کرده اید، سعی کنید کد ابزار را بررسی کنید یا سعی کنید این TTP ها را در یک آزمایشگاه خانگی آزمایش کنید. بنابراین می توانید تجربه عملی با موضوع جدید داشته باشید. در اطراف خود فکر کنید و فقط سعی کنید چیزهایی را برای خودتان کشف کنید، به ایجاد خلاقیت شما کمک می کند. تست نفوذ یک زمینه بسیار خلاقانه است، بنابراین به نفع شغل شما نیز خواهد بود.

امیدوارم این مقاله راهنمای کافی برای ورود شما به دنیای هک و امنیت واقع شده باشد. برای یادگیری بهتر هر روز سعی می کنیم آموزش برخی از این مراحل رو به صورت فارسی در اختیار شما دوستان قرار دهیم. برای جمع آوری این مقاله از مطالب تیم های Unk9vvN و TryHackBox استفاده شده است.

امتیاز ۴.۸۳ از ۵ – ۴۸ رای
چگونه هکر شویم؟ نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای هک و امنیتدر حال ثبت رای

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

‫87 دیدگاه ها

 1. با سلام به آقای وفایی این مراحلی که شما ذکر کردید همشون کتاب دارن یا اینکه از شبکه های آموزشی مثل یوتیوب باید یاد بگیریم ؟؟؟خیلی ممنون میشم به سوال من جواب بدید با تشکر از زحمات شما

  1. سلام ببخشید الان هرکسی که وارد این‌حوزه میشه باید حتما دوره بخره یا میشه فقط با کتاب و تست عملی هم به نتیجه رسید؟

   1. سلام،
    خیر. دوره صرفا اگه واقعا دوره خوبی باشه یکم زمان یادگیری رو سریع تر میکنه.
    ولی در صورتی که شما بتونید از منابع اصلی یاد بگیرین خیلی هم عالی میشه.

 2. سلام ببخشید دوره های مخصوص شبکه تا کدوم مدرک پیش باید رفت و اینکه تفاوتی داره دوره های مایکروسافت باشه یا سیسکو؟

 3. سلام ، من در حال حاضر حوزه ی علاقم به امنیت ، هک و شبکه هستش و در رابطه با زبان های برنامه نویسی بر روی C++ بیشتر کار کردم ، بنظر شما ایا این زبان رو تخصصی کار کنم ؟ و اینکه آیا زبان C# رو هم در کنارش حتما لازم هست یاد بگیرم یا خیر و بعد زبان های جاوا ، پایتون ، php رو در چه حدی لازم هست یاد بگیرم ؟ خب یاد گییری تخصصی کمی وقت گیر هست

 4. سلام خسته نباشید اول از اینکه مرسی بابت این اطلاعات ارائه شده تون
  دوره های حضوری این کلاس ها وجود داره ؟
  یا اینکه آموزش حضوری جایی هست که خوب و کامل یاد بدن؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله برخی از موسسه ها کلاس های حضوری هم دارند
   ولی شما باید حواستون باشه یه موسسه ای رو انتخاب کنید که واقعا مدرس های خوبی داشته باشند.

  2. با سلام و خسته نباشید به آقای وفایی من یک سوال داشتم درباره ی کتاب ceh برای این کتاب باید آخرین ورژن مثلا ورژن ۱۰ رو بخونم یا اینکه از ورژن ۱ شروع بخوندن بکنم؟؟؟

 5. سلام وقت بخیر من مهندس برق مخابراتم برای استارت کار آموزش گام به گام مراحل فوق رو چطور تهیه کنم؟

 6. سلام من میخوام تو این زمینه حرفه ای بشم
  ولی زبان های برنامه نویسی نمیدونم چی انتخاب کنم مثلا الان میخوام اینا رو یاد بگیرم
  C#
  Python
  Php
  SQL
  Assembly
  Lisp
  C
  و کلا وقتم ازاده یعنی به راحتی میتونم روزی ۸ ساعت رو وقت بذارم
  و اینکه الان زبان lisp قدرت خوبی داخل هک کردن داره
  نظرتون هم در مورد ترکیب زبان ها بگید که خوبه یا نه
  خیلی ممنون

  1. سلام
   به جای اینکه چند تا زبان رو یاد بگیرید سعی کنید یک زبان رو کامل یاد بگیرید.
   من پایتون رو برای امنیت پیشنهاد میکنم.

   1. سلام دوست عزیز میتونی به من در یادگیری پایتون کمک کنی

    و همچنان نا گفته نماند من اهل افغانستانم و فعلا در ایران مهاجر هستم در مورد خرید آموزش های آنلاین نمیدونم چطور باید بخرم چون هیچ چیز قابل اعتبار الان در ایران ندارم راهی است که بتونم خرید کنم

    1. سلام وقت بخیر
     صرفا لازم نیست که اموزش پولی بخرید! چون شما میتونید بهترین آموزش ها رو به صورت رایگان از یوتیوب دریافت کنید.

 7. سلام
  برای شروع از لحاظ سخت افزاری حداقل سیستم عاملی که احتیاج هست رو اگه میشه بفرمایین
  سپاس

  1. برای اینکه پیش نیاز هارو یاد بگیری، باید سیستمت حداقل رم 4gb داشته باشه. مثلا برنامه VMware Workstation نیاز به حداقل رم 4 داره که باید داشته باشی

  1. سلام
   خب قطعا اولش باید با مباحث پایه آشنایی کامل رو داشته باشید.
   یادگیری این دوره و نتورک پلاس جزو مباحث پایه هست.

   1. فقط این چند تا مبحث(نت ورک پلاس، سی ای اچ، ای پلاس)، مبحث پایه هستن؟ همینا رو به عنوان علوم پایه در این زمینه یاد بگیریم کافیه؟

    1. بستگی داره شما چه چیز رو پایه در نظر بگیرید.
     توی هر مبحثی بخش اولش پایه هست مثل:
     Linux Commands
     Windows Commands
     Metasploit Basic
     و …
     ولی در کل دانستن اون مباحثی که گفتین برای شروع الزامی است.

 8. سلام وقت بخیر . من ۱۵ سال دارم و الان دانش آموزم ولی با نرم افزارهای مختلف و زیادی به صورت حرفه ای کار کردم اما درباره هک کردن اطلاعاتی ندارم. میخواستم بدونم منم میتونم شروع کنم یا نه؟ و اینکه اگه بخوام شروع کنم حدودا چقدر طول میکشه و چه دوره هایی باید ببینم. لطفا جواب بدین ممنون?

  1. سلام وقت بخیر
   یادگیری سن و سال نمیشناسه و توی هر سنی که باشید اگر با علاقه کارتون رو دنبال کنید قطعا موفق میشید.
   درباره زمان یادگیری و دوره ها اگه مقاله رو خوب مطالعه کرده باشید توضیح دادیم.

  1. سلام
   بله قطعا میتونید ولی بستگی به تلاش شما داره
   درضمن این مباحثی که اینجا گفته شده هیچ کدوم توی دانشگاه تدریس نمیشن.

 9. با سلام مقاله شما بسیار مفید و پر محتوا بود اما برای بنده سوال پیش اومد که چگونه و از چه راهی این علوم رو بدست بیاریم و برای یادگیری اینها چکار بکنیم؟

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین و رایگان ترین منبع اینترنت هست و اینکه به نحوه گشتن در اون مسلط باشین
   ولی برای سریع تر شدن کارت میتونی از وب سایت هایی که دوره آموزشی تولید میکنند هم استفاده کنید.

 10. ولی نظر من اینه که پشت کار و علاقه میخاد
  با استعداد و هوش الکی انرژی منفی به کسایی که علاقه
  دارن وارد نکنین
  یکی که تازه شروع کرده طبیعی هستش که اشتکالاتی داشته باشه
  ولی فکر میکنه که هوش کافی و استعدادش کافی نداره و سرد میشه
  در کل هوش و استعداد شاید در سرعت یاد گیریش فرق داشته باشه

 11. تعداد زبان های برنامه نویسی که ذکر شده زیاد هستن و اینکه به نظر من انگیزه هر فرد از یادگیری هک فرق داره مثلا اگه یکی بخاد فقط روی وب کار کنه سی و اسمبلی به دردش نمیخوره بهتر میشد اگه اونا رو طبقه بندی میشد و اینکه لیست خوبی هستش ولی ای کاش طبقه بندیش میکردین مثل طبقه مقدماتی و … که فردی که دوره های مقدماتی رو تموم کرده انگیزه بگیره مثل نقشه راه کامپتیا

  1. سلام
   میشه یه نقشه منسجم تر بدین چون واقعا حجم مطالب بالا خیلی زیاده و واقعا یاد گیری تقریبا اصولی همه اون مطالب نزدیک 7 8 سال زمان میخواد ممنون میشم (اگه ایمیل کنید بیشتر ممنون میشم ولی اگه اینجاهم بگین مشکلی نیست مرسی)
   Ali32145698@gmail.com

 12. سلام من یک سوال داشتم درباره ی این موضوع که کدهای cmd ویندوز با لینوکس یکی است. با تشکر از مقاله ی خوبی که نوشتین.

 13. سلام یه مهندس دانشگاه ازاد هم می تواند مهندس کامپیوتر خوبی بشود

 14. سلام برای یادگیری هر یک ازین مراحل، داخل سایت هست؟؟ که از همین جا شروع کنیم؟
  رشتمون کامپیوتره و اشنایی تقریبی با برنامه نویسی ام داریم کاملترش و میخوایم

  1. سلام
   همه مطالب موجود نیست ولی شما میتونید از مطالب موجود در سایت و یوتیوب استفاده کنید.

 15. سلام خسته نباشید من 17 ساله ام و رشته دبیرستان من نرم افزار هستش و به شدت علاقه به زمینه ی هک و امنیت دارم و تازه میخام شروع کنم و سمت هدفم برم میخاسم بدونم برای منی که هیچ نمیدونم باید از کجا شروع کنم؟

 16. درود دوست عزیز
  سپاس از متن کاربردیتون
  میخاستم ببینم منابعی برای این اموزش ها دارید ؟
  سپاس
  بدرود

 17. سلام
  ۱. آیا میشه فقط با زبان پایتون هک رو یاد گرفت؟
  ۲. آیا میشه به این نقشه راهی که دادین اعتماد کرد یا فقط نظر شخصی شماست؟

 18. سلام من الان یک هفته هستش که کار میکنم بدون اینکه کلاس برم روزی 10 ساعت کامل وقت میزارم با این پشت کار پیش برم به نظر شما تا چند سال دیگه میتونم به تمام جزئیات مسلط بشم

   1. سلام من 16 ساله هستم و دارم کار با بک اند رو شروع میکنم و هم به امنیت شبکه و هم به هوش مصنوعی خیلی علاقه دارم ولی انتخال کردن بینشون خیلی برام سخته و میخوام از الان یکی رو به صورت جدی ادامه بدم ولی نمیدونم امکانش هست هر دوتا رو باهم ادامه بدم یا خیر؟

    1. سلام وقت بخیر
     هر حوزه ای که بیشتر علاقه دارید رو انتخاب کنید و فقط روی اون کار کنید.
     تمرکز توی چند حوزه باعث میشه در آینده گمراه بشید و به اهدافتون نرسید.

 19. سلام دوستان خب اول بگم ک من خودم پیش رفتم و موفق شدم ولی یکم دردسر داشته واسم?
  ۱.اول اینکه و علاقه پشتکار و ایمان به خدا و خود
  ۲.زحمت و تلاش و وقت زیاد
  ۳.بعد هم مونده از کدوم دسته بشی
  ۴.بهتره زیاد رو برنامه نویسی امنیت کار کنید
  ۵.دانشگاه هم که یاد میگیرید خیلی کاربردی هست

 20. سلام گل کاشتی با این مطلبت. خواهش میکنم آپدیت بشه هر از گاهی و چیزهایی جدید رو بذاری یا ترتیبش رو تغییر بدی حیفه چنین مرجعی از رده خارج بشه. چیزی که فهمیدم اینه بهتره حتی قبل از قدم شروع به یادگیری پایتون و لینوکس کنیم. میخواستم بدونم چه نسخه ای از لینوکس رو پیشنهاد میدی. تازه کار بودنی ا نبودن رو بذاریم کنار. توضیعی که بهترین کارایی رو برامون در طی این مسیر داشته باشه چیه؟
  بازم ممنونم از این پست جامع. مثل این پیدا نکردم.

 21. فقط با علاقه میتونی به اهدافت برسی من چند ساله الیت دارم بسیار عالی هست و هم اینکه جالبه بدونید تحصیلاتم فوق دیپلم است چون فقط عملی کار کردم و به روز می باشم

 22. سلام. ببخشید من الان ۲ساله که با نسخه های مختلف لینوکس بخصوص parrot sec os کار کردم و دانش کافی از سیستم های لینوکس دارم و تقریبا قبل از لینوکس هم کا عمرم رو با ویندوز گذروندم.
  من الان رشته تحصیلیم علوم انسانیه. ولی به کامپیوتر علاقه شدید دارم. با زبان python هم خداروشکر روون هستم. ولی مشکلم اینه که چون کلاس ۱۲ هستم و وسط سال هست و تیرماه اینده کنکور دارم.
  میخوام بدونم که ایا راهی هست که داخل دانشگاه وارد رشته کامپیوتر بشم؟(از مدیر مدرسمون سوال کردم چند بار جواب سربالا میداد. تو اینترنت هم چیزی نتونستم پیدا کنم. امیدوارم شما بتونید کمکم کنید.)

  1. بله حتما میتونید
   دانشگاه های آزاد و پیام نور و … خیلی راحت ورودی میگیرند و هیچ تفاوتی بین رشته ها نمی گذارند و اگر معدل شما زیاد باشد بدون کنکور هم میتوانید در این دانشگاه ها وارد شوید. (مثل خود من :)) )

 23. ببخشيد خواهش ميكنم اگه ميشه جواب سوالمو بدين ميخواستم بپرسم براي هر كدوم از اين دوره ها چقدر زمان نياز هست و كل اين ها به طور متوسط چقدر زمان ميبرد (و يا اينكه اينايي كه نوشتين اسم همون دوره ها هست ؟؟! )

 24. سلام خیلی ممنون از نقشه دقیق و خوبی که اراعه داده اید در پاسخ به دوستان دوره CCNA را نیز مطرح کرده اید این دوره در شماره چند نقشه قرار میگیرد؟

 25. سلام و عرض ادب ، من میخوام در حوزه امنیت اطلاعات فعالیت کنم و هدف جدیدم در کسب و کار هست، اطلاعات جامع و کاملی در این حوزه ندارم دقیقا نمیدونم میخوام در حوزه امنیت تحت وب کار کنم یا شبکه یا موبایل. کدوم ادامه بدم ولی میدونم که باید از یه جایی شروع کنم تا به شناخت بیشتر در این حوزه برسم ، طبق بررسی هایی که کردم دوره های نتورک پلاس پیشنهاد شده.. نظر شما چیه ؟شما میتونید منبع معتری در اختیارمم بذارید ؟با تشکر فراوان از زحمات شما.

 26. ببخشید بعد از اموزشش میتونم درامد داشته باشم و چقدر میتونم درامد داشته باشم

  1. سلام بله قطعا
   درامدش بستگی به فعالیت و ایده های خود شما داره

 27. ببخشید ایا دوره های Mcsa و mcse لازمه ؟
  دوره های مجازی سازی و میکروتیک چطور ؟
  چون یه جا خوندم پیش نیاز لازمه

 28. سلام ممنون بابت توضیحات دقیقتون.
  یک سوال در مورد این بخش «پس بعد از فرا گرفتن کامل مطالب و کسب تجربه کافی شما میتوانید در هر جای دنیا که باشید به شغلی پردرآمد برسید.» همه تجربه میخان از ما چطوری شروع کنم پس؟؟؟

  1. اگر شما این مسیر رو جلوتر برید حتما تجربه هم کسب خواهید کرد. چون الان شروع نکردید فکر میکنید که تجربه چطوری به دست میاد.

 29. سلام
  لطفا پاسخ بدید آیا کسی که اصلا رشته تحصیلیش مربوط به کامپیوتر و it نیست میتونه اینارو فرا بگیره یا بدون دانش دانشگاهی میشه متخصص امنیت شد چون بنده خیلی علاقه دارم به این مبحث و نمیخوام وقتمو با مطالب آکادمیک که تو دانشگاه تدریس میشه و کهنه هستند تلف کنم و میخوام عملی و خوب یاد بگیرم

 30. سلام
  یک سوال شنا به عنوان یک هکر یا کارشناس امنیت چه نرم افزارهای امنیتی رو برای نصب روی ویندوز پیشنهاد میکنید؟

 31. سلام
  سایت شما خیلی عالیه
  فقط یه سوال. برای یادگیری ۰-۱۰۰ این قضیه سایتهای خاصی که کامل باشن رو میشناسید؟

 32. سلام با تشکر از سایت شما و این پست عالی
  یه سوال درسته که نمیشه یه زمان تعیین کرد که همشو یاد گرفت ولی میتونید یه زمان تقریبی بگید که چقدر طول میکشه ؟

 33. با تشکر از تمام بچه هایی که واسه این سایت زحمت میکشن .
  از اون جایی که اینجانب هنوز از علم بالایی در تست نفوذ و امنیت سایبری برخوردار نیستم نمیتونم نظر تخصصی راجب پست بالا بدم ولی بنظر میاد نقشه خوبیه فقط من 2 تا سوال میخواستم بپرسم که ممنون میشم اگه جواب بدید .
  1. چه میزان زمان باید گذاشت برای هرکدوم از مراحل یا کل نقشه , البته من خودمم فکر نمیکنم بشه زمان دقیقی برای کل نقشه ارائه داد ولی مثلا اگه بخوایم زبان JavaScript رو در نظر بگیریم خیلی بهتر میشد اگه ذکر میشد مثلا برای یادگریش 200 ساعت وقت بزارید و حداقل هم 500 ساعت
  هم تمرین داشته باشید .
  2. آیا واقعا این نقشه جواب میده ؟؟؟ یا فقط مطلبیه که برای افزایش بازدید از سایت تولید شده ؟
  یعنی من همین خطو بگیرمو برم جلو ؟؟؟

  1. سوال اولتون رو باید بگم که بستگی به شخص داره که چه مدت زمان میزاره و چه اندازه اشتیاق داره برای یادگیری
   و نمیشه زمان دقیق تعیین کرد براش.
   در مورد سوال دوم هم باید بگم که امکان داره برخی از اون مباحث مطرح شده اصلا به کارتون نیاد پس میتونید فقط اونایی که علاقه دارید رو یاد بگیرید

   و در اخر اگه بخواییم به صورت خلاصه و اون چیزایی که بیشتر کاربرد دارن رو دسته بندی کنیم به شکل زیر درمیاد:
   -(OS (Linux,Win,Mac
   -Network+
   -(Programmaing Essentials (C,php,python,sql,javascript
   -CEH
   -Ccna
   -Lpic1 or 2
   -Pwk
   -Ccnp
   -PowerShell
   -Network PenTest
   -Wifu
   -(Programming (PHP,Sql,java Script,asp.net
   -Web PenTest
   .
   ..
   ...
   -Sec500
   -Sec511
   -----
   Sans- Ec Council - Comptia - LPI - Offensive Security

   1. سلام ممنونم از سایت خوبتون
    میشه لطفا ترتیب یادگیری زبان های برنامه نویسی رو بگین
    به ترتیب پایه و یا پرکاربرد ترین ها و بعد بگین که به چه صورت دسته بندی شدن
    به نظرتون بعد از چند سال با پشتکار و تلاش مداوم روزی ۵ تا ۶ ساعت میتوان به یک هکر حرفه ای تبدیل شویم
    ممنونم

    1. سلام
     ایا سن به یادگیری هک ربط داره
     یعنی مثلا اگه از سن نوجوانی شروع بشه فک میکنم با پشتکار و تلاش بشه تا ۲۰ تا ۲۵ سالگی به یه هکر حرفه ای تبدیل شد
     چون حداقل ۷ تا ۱۲ سال سابقه داره و تجربه

     1. اگه بخوای از سن پایین شروع کنی خیلی جلو میفتی اگه علاقه داری بچسب بهش.

    2. اول زبان HTML بعد CSS بعد JavaScript و یعدش کتاب خونه ها و فریمورک های CSS و JavaScript, بعدش هم هر زبانی که دوست داشتی که خودم زبان SQL رو پیشنهاد میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا