سیستم عامللینوکس

نحوه حذف متادیتا از فایل در لینوکس

متادیتا چیست؟

احتمالا قبلا هم اصطلاح متادیتا یا ابرداده را شنیده باشید و از خود پرسیده باشید که متادیتا یا ابرداده چیست؟ و چرا به اندازه خود داده مهم است؟ متادیتا یک جنبه حیاتی از هر فایل است که اطلاعات اضافی در مورد یک فایل، مانند منبع، سازنده یا نویسنده، زمان و تاریخ ایجاد و مبدا یا لوکیشن ایجاد فایل را به ما نشان می دهد. در این آموزش نحوه حذف متادیتا از فایل در لینوکس را بررسی میکنیم.

انتشار متادیتا در فایل ها چه خطری دارد؟

ارائه متادیتا فایل گاهی اوقات می تواند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازد، به خصوص زمانی که با اسناد و تصاویر محرمانه سروکار دارید. به عنوان مثال در چند وقت گذشته یک آسیب پذیری از یکی از وب سایت های فروشگاهی مهم منتشر شده بود که اطلاعات کامل عکس هایی را که کاربران در قسمت نظرات ارسال کرده اند را منتشر میکرد. آسیب پذیری به این گونه بود که این وب سایت اطلاعات EXIF عکس ها را حذف نمیکرد و کافی بود عکس مورد نظر را در سایت هایی که اطلاعات عکس ها را آنالیز میکنند آپلود میکردید.

لو رفتن اطلاعات توسط متادیتا تصویر

حذف متادیتا از فایل در لینوکس با Metadata Cleaner

Metadata Cleaner یکی از معدود ابزارهای لینوکس مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی برای حذف ابرداده فایل در لینوکس است. این ابزار از mat2 که یک ابزار حذف ابرداده است استفاده می کند. در اصل، Metadata Cleaner مانند یک رابط کاربری گرافیکی برای mat2 است. بنابراین همه کسانی که با استفاده از ترمینال لینوکس راحت نیستند، اکنون می توانند با استفاده از Metadata Cleaner با چند کلیک ساده از شر ابرداده های فایل های خود خلاص شوند.

Metadata Cleaner چگونه کار می کند؟

Metadata Cleaner از یک روش منحصر به فرد برای حذف متادیتا از فایل ها استفاده می کند. این کار با کپی کردن محتویات فایلی که می‌خواهید متادیتا را از آن حذف کنید در یک فایل جدید (بدون ابرداده آن) و در نهایت کپی کردن آنها به فایل اصلی کار می‌کند.

اگرچه این رویکرد به خوبی کار می‌کند، و این ابزار موفق می‌شود اکثر متادیتاهای فایل را حذف کند ، اما یک اشکال دارد. از آنجایی که مبتنی بر شناسایی فراداده و حذف آن هنگام ایجاد یک فایل جدید است، در برخی مواقع ممکن است برخی از اطلاعات فراداده شناسایی نشده و در فایل جدید کپی شوند و فایلی را برای شما باقی بگذارند که همچنان حاوی برخی از متادیتاها است.

علاوه بر این، از آنجایی که Metadata Cleaner اساساً پس از حذف متادیتا، فایل اصلی را بازنویسی می کند، هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد. از این رو، توصیه می شود قبل از اجرای آنها از طریق Metadata Cleaner از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ویژگی های Metadata Cleaner چیست؟

Metadata Cleaner دارای ویژگی های زیر است:

 • مشاهده متادیتا برای فایل ها
 • حذف آسان متادیتا با یک کلیک
 • پشتیبانی از حذف ابرداده از چندین فایل به طور همزمان
 • پشتیبانی از حذف ابرداده از فایل های موجود در یک پوشه
 • پشتیبانی از میانبرهای صفحه کلید

نحوه نصب Metadata Cleaner در لینوکس

Metadata Cleaner به صورت بسته Flatpak در لینوکس در دسترس است. این بدان معنی است که شما می توانید آن را روی تقریباً هر نوع توزیع لینوکسی نصب کنید. ابتدا باید Flatpak را روی توزیع لینوکسی خود نصب کنید:

sudo apt install flatpak -> Ubuntu and Mint
sudo add-apt-repository ppa:alexlarsson/flatpak && apt update && apt install flatpak -> Debian and Debian-Based Distros
sudo dnf install flatpak -> Red Hat and Fedora
sudo zypper install flatpak -> OpenSUSE
sudo pacman -S flatpak -> ArchLinux/Manjaro

سپس، ترمینال را باز کرده و این دستور را اجرا کنید:

flatpak install flathub fr.romainvigier.MetadataCleaner

هنگامی که از شما برای تایید خواسته شد، y را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا نصب شروع شود. منتظر بمانید تا فرآیند به پایان برسد. بسته به سرعت اینترنت شما ممکن است کمی طول بکشد.

پس از اینکه Metadata Cleaner را روی رایانه خود نصب کردید، آن را از منوی برنامه ها اجرا کنید. سپس، مراحل زیر را دنبال کنید تا متادیتا را از فایل های خود حذف کنید.

روی دکمه Add Files در بالا سمت چپ کلیک کنید.

افزودن تصاویر برای پاک کردن متادیتا

هنگامی که پنجره انتخاب فایل باز شد، فایلی را که می خواهید ابرداده آن حذف کنید انتخاب کنید و Open را بزنید. پس از وارد کردن، فایل را از نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید تا اطلاعات متادیتا آن را مشاهده کنید.

مشاهده متادیتا فایل در لینوکس

برای حذف متادیتا از این فایل ها، روی دکمه Clean کلیک کنید.

پاک کردن متادیتا از تصویر

از طرف دیگر، می‌توانید تمام فایل‌هایی را که می‌خواهید ابرداده‌ها را از آن‌ها حذف کنید، به یک پوشه اضافه کنید و مستقیماً آن را به Metadata Cleaner وارد کنید. برای انجام این کار، روی دکمه فلش رو به پایین در سمت راست Add Files کلیک کنید و Add Folders را انتخاب کنید. پوشه حاوی فایل ها را انتخاب کنید و Open را بزنید. مشابه انتخاب چندین فایل، می‌توانید چندین پوشه را برای وارد کردن همزمان آنها انتخاب کنید. در نهایت روی دکمه Clean کلیک کنید تا فرآیند حذف ابرداده آغاز شود.

میانبرهای صفحه کلید ابزار Metadata Cleaner

Metadata Cleaner از مجموعه ای از میانبرهای صفحه کلید پشتیبانی می کند که می توانید از آنها برای انجام کارآمد عملیات خود استفاده کنید.

 • Ctrl + O: افزودن فایل
 • Shift + Ctrl + O: افزودن پوشه ها
 • Ctrl + N: ابرداده را پاک کنید
 • Ctrl + R: تمام فایل ها را از پنجره پاک کنید
 • Ctrl + N: پنجره جدید
 • Ctrl + W: پنجره را ببندید
 • Ctrl + Q: خروج
 • Ctrl + ?: مشاهده میانبرهای صفحه کلید
 • F1: کمک کنید

بیشتر بخوانید:

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا