امنیت

چگونه از هک شدن در شبکه های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

چگونه از هک شدن در شبکه های اجتماعی جلوگیری کنیم ؟

این روز ها شبکه های اجتماعی جزو اصلی ترین موارد بحران در بحث تجارت الکترونیکی شده اند که امن نگه داشتن آنها جزو ضروری ترین کارها به شمار می آید. تصور کنید یک غریبه به حساب کاربری شما دسترسی داشته باشد این مسئله چقدر میتواند خطرناک و ویران کننده باشد و اثار منفی بر روی تجارت شما داشته باشد؟ در این مقاله به موضوع “چگونه هک نشویم؟” خواهیم پرداخت. از جمله خطراتی که ممکن است بعد هک شدن شما را تهدید کنید عبارتند از:

  • دزدیدن حساب شما و به دست گرفتن مدیریت آن که باعث هدر رفتن زحمت شما در خصوص جمع کردن فالوور هایتان میشود.
  • متصل کردن لینک های نامربوط و مصالحه کردن برای فروش آن
  • دزدی اطلاعات مشتریان شما
  • استفاده از اعتماد مشتریان به شما و ایجاد صفحه های قلابی پرداخت برای اهداف فیشینگ

ملاحظه می‌کنید که بعضا در اثر غفلت یک شخص اطلاعات مهم افراد زیادی به خطر می‌افتد پس خطر هک شدن را جدی بگیرید. برای جلوگیری از خطر هک شدن، ۵ نکته ی مفید برای شما همراهان همیشگی کالی بویز آماده کرده‌ایم. شما با رعایت این موارد می توانید حساب خود را تا حد زیادی امن کنید.

در انتخاب برنامه های شخص ثالث دقت کنید

هنگامی که از برنامه های شخص ثالث استفاده می کنید (برای مثال برنامه ی تنظیم کننده‌ی پست، افزایش فالور و … ) این برنامه ها در ابتدا به اطلاعات لاگین حساب شما دسترسی پیدا می‌کنند. پس هنگام استفاده مطمعن شوید که از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنید و سعی کنید برنامه ها را از منبع معتبر دریافت کنید.

بعضی از برنامه ها نیاز به دسترسی کمی دارند که شامل خواندن پست ها و محتویات آنها است. پس قبل از اجازه ی دسترسی، به دقت مجوز ها را بررسی کنید. اگر از برنامه های شخص ثالث استفاده می کنید بهترین راه این است که از برنامه اصلی نشست های فعال و برنامه های متصل را بررسی کنید تا اگر مورد مشکوکی دید اتصال آن‌ را قطع کنید.

در ادامه چند گزارش در رابطه با برنامه های شخص ثالث در شبکه اجتماعی اینستاگرام که منجر به دزدی اطلاعات شما می شوند را آماده کردیم. این مقاله ها توسط مرکز ماهر در رابطه با شبکه اجتماعی اینستاگرام مانند لایک بگیر و انفالو یاب و… منتشر شده است که حتما پیشنهاد می کنم مطالعه کنید.

  • بخش اول: برنامه های سرقت کننده اطلاعات
  • بخش دوم: برنامه های استخراج کننده رمز عبور
  • بخش سوم: برنامه های منتشر شده در Google Play
دانلود گزارش کامل بررسی اپليکيشن های اينستاگرامی

استفاده از گذرواژه های قوی

چگونه هک نشویم؟ استفاده از گذر واژه های قوی
چگونه هک نشویم؟ استفاده از گذر واژه های قوی

حفظ کردن گذرواژه های به اصطلاح قوی ممکن است سخت باشد اما نکته‌ای ساده است که اکثر افراد آن‌را جدی نمی‌گیرند این سهل انگاری به قدری بود که صاحب شرکت فیس بوک مارک زاکربرگ نیز آن‌را جدی نمی‌گرفت تا اینکه حساب آن هک شد. تمام حساب های مارک زاکربرگ از جمله توییتر ، اینستاگرام و Pinterest به حساب فیس بوک متصل بوده و پس از مدتی مشخص شد که گذرواژه آن Dadada است. این بدین معنی است که اکثر افراد جامعه مجازی نسبت به گذرواژه ی قوی بیخیال هستند و زیاد اهمیت وجود آن را جدی نمی‌گیرند و با خود میگویند که این اتفاق برای من نمی افتد.

در هرحال امکان هک شدن برای هرکسی وجود دارد پس مطمعن شوید که از گذرواژه‌ای استفاده می‌کنید که به این زودی ها کرک نشود. برنامه هایی نیز وجود دارند که برای شما لیستی از گذرواژه های قوی ارایه می کنند. یک گذرواژه قوی مثل Secure100 Password3! حدود ۵۵۲ کادریلیون ( عدد ۱ با ۱۵ صفر بتوان ۲) سال زمان نیاز دارد تا کرک شود.

نصب برنامه های ضدویروس یا آنتی ویروس

تمام شرکت های ارایه دهنده اینترنت ( ISP ) تدابیر امنیتی‌ای را فراهم می‌کنند که شما می‌توانید از بین آن ها یک گزینه مناسب انتخاب کنید یا به نصب برنامه ضد ویروس رایگان روی آورید. پیشنهاد ما استفاده از یک برنامه ضد ویروس پیشرفته است تا سرویس های کامل و بهتری را ارایه کند.

اگر میخواهید بیشتر احتیاط کنید میتوانید از برنامه های پشتیبان گیر نیز استفاده کنید. این برنامه ها از عکس ها فیلم ها و اسناد و دیگر فایل های شما یک بک آپ می گیرند تا در صورت گم شدن یا هک شدن شما، آن فایل ها را از دست ندهید در حقیقت یک کپی از تمام فایل ها را برای روز مبادا نگه داری می کنند.

فعال سازی تایید هویت دوعاملی

تایید هویت دوعاملی برای کاربر این امکان را فراهم می آورد که هویت استفاده کننده را طی دو مرحله مختلف ارزیابی می‌کنند. معمولا بیشتر برنامه ها از ترکیب رمز عبور و کدفعال سازی که از طریق ایمیل یا پیامک ارسال می‌شوند استفاده می‌کنند.

نحوه عملکرد تایید هویت دو عاملی – چگونه هک نشویم؟
نحوه عملکرد تایید هویت دو عاملی – چگونه هک نشویم؟

اما اکثر افراد از این قابلیت استفاده نمی‌کنند چرا که استفاده از آن را یک مشکل دانسته و بخاطر تنبلی خود اطلاعات خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. برای فعال سازی آن می توانید در تنظیمات برنامه در قسمت امنیت این گزینه را پیدا کرده و فعال کنید. دو راه برای استفاده از این قابلیت وجود دارد.

اولین راه وارد کردن ایمیل است شما با هربار وارد شدن به حساب کاربری خود پس از رمز عبور می بایست یک کد تصادفی را وارد کنید این کد توسط برنامه به ایمیل شما ارسال می‌شود.

راه دوم فعال سازی از طریق پیامک است بدین گونه که پس از ورود به حساب کاربری و وارد کردن رمز عبور خود برنامه یک کد تصادفی به شماره موبایل ارسال می کند که باید آن را وارد کنید.

توجه داشته باشید که هنگام فعال سازی ایمیل و شماره مویابل معتبری وارد کنید که همیشه به آن دسترسی دارید در غیر اینصورت شما دچار مشکل در استفاده از این قابیلت بسیار مفید خواهید شد.

انتقال گذرواژه ها به برنامه های مدیریت گذرواژه

مرحله آخر استفاده از برنامه های مدیریت گذرواژه است. این برنامه ها به گونه‌ای ساخته شده اند تا شما با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه هر یک از برنامه های اجتماعی یا ایمیل و … از آنها محافظت کنند در حقیقت این برنامه ها به شما کمک می‌کنند تا گذرواژه های قوی را که حفظ کردن آن ها سخت است را آسان کنند. پس اگر برنامه های اجتماعی زیادی دارید یا تعداد ایمیل های شما زیاد بوده و نمیتوانید تمامی آنها را حفظ کنید می‌توانید از برنامه های مدیریت گذرواژه استفاده کنید. توجه کنید که این برنامه ها نیز برای امنیت نیاز به تنظیم گذرواژه دارند پس بجای حفظ کردن چندین گذرواژه‌ی سخت یکی را حفظ کنید و محافظت از بقیه آن ها را به دست برنامه مدیریت گذرواژه بسپارید.

  • نکته بسیار مهم انتخاب یک برنامه مدیریت گذرواژه‌ی مطمعن است زیرا این روز ها برنامه های مخرب زیادی رواج پیدا کرده اند.
  • تمامی نکات گفته شده مسایل پیش پا افتاده‌ی دنیای مجازی می‌باشد در حقیقت اکثر افراد در اثر غفلت و سادگی خود در دام هکر ها افتاده اند.
  • ساده ترین راه هکر ها استفاده از نقطه ضعف کاربر است. یعنی یک هکر با صرف مدت زمان کوتاه از سادگی کاربر استفاده کرده و اطلاعات آن را بدست می آورد.

موفق باشید.

روح اله مهدوی

کارشناس ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار #IUST. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و خودرو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا