آموزش

مشکلاتی که هنگام قطعی برق ناگهانی برای کامپیوتر رخ می دهد؟

مشکلات قطعی برق برای کامپیوتر

متاسفانه اخیرا (از اواسط اردیبهشت سال 1400) برای تامین برق مورد نیاز کشور ، قطعی برق های تصادفی در سراسر کشور رخ میدهد. با قطع برق ناگهانی بسیاری از کاربران که در حال کار با کامپیوتر خود هستند دچار مشکل می شوند. در ادامه مشکلات قطعی برق برای کامپیوتر را بررسی می کنیم.

با قطع ناگهانی برق چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که کامپیوتر شما روشن است ، قطعات داخلی آن در حال انجام کارهای مربوط به خود هستند ، قطعی برق ناگهانی کامپیوتر مانند این است که به صورت ناگهانی کابل را از پریز برق خارج کنید. زمانی که این اتفاق رخ دهد شما کنترل را از دست سیستم عامل اجرایی بر روی کامپیوتر خارج میکنید.

حتی زمانی که شما کار خاصی با کامپیوتر خود انجام نمیدهید ، در واقع سیستم عامل در حال انجام کار های بسیار زیادی در پس زمینه است. فایل ها باز هستند ، برنامه های زیادی در پس زمینه در حال اجراش شدن است و سخت افزار سیستم در حال کار کردن می باشد.

برای مثال یک برنامه میتواند درحال بروزرسانی خود باشد و با قطعی برق ناگهانی مشکلاتی را برای سیستم عامل به وجود آورد.

چه مشکلاتی برای کامپیوتر به وجود می آورد؟

مشکلات قطعی برق برای کامپیوتر

همانطور که اشاره شد ممکن است برنامه های زیادی در پس زمینه در حال اجرا باشند و یا هر عمل دیگری که در حال انجام عمل رایت (Write) در هارد درایو باشد. پس میتوان نتیجه گرفت که هارد درایو بیشتر از همه قطعات کامپیوتر در معرض خطر است. اگر برق به صورت ناگهانی قطع شود ممکن است باعث بروز یکی از احتمالات زیر شود:

    • هیچ اتفاق خاصی رخ ندهد: ممکن است خوش شانس باشید و هیچ برنامه ای در هارد درایو شما در حال رایت نباشد. این یکی رایج ترین احتمالات است و بسیاری از افراد روی این گزینه حساب باز میکنند.
    • یکی از برنامه های شما پاک شود: ممکن است یکی از برنامه های شما از سیستم پاک شده و یا دچار مشکل شود.
    • پاک شدن اطلاعات: یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن برای شما پیش آید این گزینه میباشد. دلیل این اتفاق هم آپدیت شدن ناقص اطلاعات است.
    • پاک شدن سیستم عامل اجرایی: این مورد نیز به آپدیت شدن ناقص در هارد مرتبط است.
    • آسیب سخت افزاری: زمانی که ناگهان برق قطع شود ، پروسه خاموش کردن عادی کامپیوتر دور زده میشود و ممکن است باعث بروز مشکلات سخت افزاری جبران ناپذیر شود.

چگونه از بروز مشکلات قطعی برق در کامپیوتر جلوگیری کنیم؟

اکنون مشکلات احتمالی قطعی برق را فهمیدیم و حال ممکن است برایتان سوال پیش آید که چگونه میتوان از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم؟ برای این کار چند راه حل وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

جدول زمان‌بندی قطعی برق

میتوانید قبل از قطع شدن برق ، طبق جدول زمان‌بندی قطعی برق عمل کنید و کمی قبل از قطع شدن ، کامپیوتر خود را خاموش کنید.

خرید UPS

UPS یا Uninterruptible power supply وسیله ای است که برق را در خود ذخیره کرده و در هنگام قطعی ناگهانی برق میتواند تا مدت زمان خاصی (بسته به ups دارد) برق دهی کند.

بکاپ از اطلاعات

اگر به هر دلیلی نمیتوانید هیچ یک از اقدامات بالا را انجام دهید ، حتما سعی کنید که یک بکاپ (BackUp) از اطلاعات خود بگیرید. شما میتوانید مقاله نحوه گرفتن بکاپ در ویندوز 10 را مطالعه کنید.

امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد.

سامیار

متخصص دنیای مجازی و علاقه مند به دنیای برنامه نویسی، هک و امنیت. پیگیر باشید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا