شبکهمجازی سازی

تفاوت فایل های ova و ovf در مجازی سازی

تفاوت فایل های ova و ovf در مجازی سازی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لازم داشته باشید سیستم عاملی را به عنوان یک template در نظر بگیرید و در بحث مجازی سازی بجای نصب چندین باره یک سیستم عامل، یک فایل را به عنوان template به سیستم مجازی سازی خود import کنید و دیگر مراحل نصب را طی نکرده و در صرف زمان صرفه جویی کنید.

از آنجایی که هرجایی import باشد قبل آن export صورت گرفته است پس شما در سیستم عامل یا برنامه مجازی ساز خود باید یک export از سیستم عامل نصب شده خود تهیه کنید اما در زمان export شما دو پسوند فایل میتوانید انتخاب کنید که یکی از آنها ova یا open virtual appliance نام دارد و دیگری open virtualization format یا همان ovf. اما کدام یک برای ما بهتر است و چه نفاوتی دارد؟

ادمین های شبکه و کسانی که با esxi سرور ها سر و کار دارند معمولا ترجیح میدهند که ova را انتخاب کنند اما چرا ؟ زمانی که شما پسوند ova را انتخاب میکنید تمام فایل های مربوط به بوت شدن سیستم عامل از template ما که export کرده ایم در داخل یک فایل ذخیره می شوند و دردسر کمتری دارد. از طرفی سردرگمی کمتری دارند چون تنها یک فایل را برای انتخاب دارند.

اما در ovf شما تعداد هارد ها و یکسری فایل های مورد نیاز را به صورت جدا از هم دارید و داخل یک فایل نیستند. در این فرآیند شما تحمل خطای بیشتری دارید مثلا ممکن است شما هنگام export یک DVD داخل سیستم داشته باشید که به هردلیلی ایرادی به فرآیند export وارد کند ولی چون فایل ها جدا هستند معمولا میتوان این image dvd را پاک کرده و با یک سری تغییرات در فایل تنظیمات ماشین مجازی سیستم عامل را بتوانید بوت کنید. البته بعضی وقتا هم نمیشه پس همون ova بهتره است.

تفاوت فایل های ova و ovf در مجازی سازی
تفاوت فایل های ova و ovf در مجازی سازی

در نظر داشته باشید مدت زمانی که export صورت میگیرد در فایل های ova کمی کمتر از ovf میباشد ، در شکل زیر از یک سیستم عامل میکروتیک در برنامه مجازی سازی VMware Workstation یک export گرفته ایم که مطالب بالا را بهتر درک کنید. همانطور که مشاهده میکنید در ovf چندین فایل را مشاهده میکنید که کنار هم هستند ولی در ova فقط یک فایل را مشاهده میکنید.

علی کلانتری

کارشناس شبکه CCNA , CCNP MTCNA, MTCRE, MTCTCE, MTCWE, MTCUME , MTCINE MCSA,VCP 5.5,LPIC-1,CEH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا