Game

نت تایپ (NAT type) چیست؟

نت تایپ (NAT type) چیست؟

NAT که مخفف عبارت Network Address Translation می باشد، توانایی روتر در ترجمه یک آدرس IP عمومی به آدرس IP خصوصی و بالعكس است. با مخفی نگه داشتن آدرس های IP خصوصی از دنیای خارج ، امنیت را به شبکه می افزاید. 3 نوع نت تایپ داریم که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

یکی از مشکلات رایج برای گیمرها در بازی های آنلاین سرعت اینترنت و اختلالات شبکه می باشد که باعث تاخیر در بازی می شود و متاسفانه این عیب در کشور ما ایران نیز به خاطر محدودیت هایی که وجود دارد بیشتر قابل رویت است.

کنسول های بازی مانند Xbox 360 ، PlayStation3 و Wii اغلب با مشکلات مربوط به NAT مواجه می شوند که منجر به مشکلات فراوان در بازی می شود.

بعضی اوقات به دلیل فایروال داخلی روتر ، باید پورت ها را باز کنید. شما می توانید این کار را با انجام پورت فورواردینگ (Port Triggering یا Port Forwarding یک مرحله ضروری در راه اندازی شبکه Open NAT است و به روتر شما امکان می دهد درگاههایی را که برای بازیهای آنلاین استفاده می شود باز کند) انجام دهید.

پس از باز شدن درگاه ها، نوع NAT به Open یا Moderate تغییر می کند. بنابراین ، کار کردن کنسول بازی بدون مشکل می باشد.

نت تایپ (NAT type) چیست؟

در کنسول های بازی ، سه نوع NAT برای توصیف اتصال شما به سایر بازیکنان از طریق اینترنت وجود دارد که در این مقاله به انواع نت تایپ ها (NAT type) میپردازیم:

  1. نت تایپ باز (NAT TYPE OPEN)
  2. نت تایپ متوسط (NAT TYPE MODERATE)
  3. نت تایپ دقیق (NAT TYPE STRICT)

نت تایپ باز (NAT TYPE OPEN)

این بدان معنی است که کنسول بازی شما توانایی اتصال به بازی های میزبان را دارد و سایر کاربران می توانند بازی مورد نظر خود را پیدا کنند و به آن متصل شوند.

از جمله مزایای nat type باز این است که هر فرد میتواند سرور شود و تمام مودهای بازی به خوبی عمل میکنند. همچنین معایبی هم برای این نوع nat وجود دارد که افزایش حملات تحت شبکه یکی از آن ها می باشد که در این صورت سرویس های کاهش پینگ غیر قابل استفاده می شوند.

چگونه از NAT TYPE OPEN استفاده کنیم؟

در مودم بخشی بنام NAT وجود دارد که در این قسمت می توانید آدرس آیپی خود را جایگذاری کنید. قابل توجه است که باید isp یا همان سرویس دهنده اینترنت شما این قابلیت را دارا باشد.

بعد از انجام این تنظیمات، میتوانید به مسیر زیر مراجعه کرده و وضعیت نت تایپ خود را مشاهده کنید.

Settings > Gaming > XBox Networking

نت تایپ متوسط (NAT TYPE MODERATE)

این بدان معنی است که اتصال شما با سایر پخش کننده ها نه محدود است و نه باز. شما می توانید به سایر پخش کننده ها متصل شوید اما برخی از عملکردها محدود می شوند.

این نوع nat هم مزایا و معایبی را داراست. در این نت تایپ می توان به کلیه سرورهای بازی با امنیت بالا دسترسی داشت همچنین این nat به سهولت از سرویس های کاهش پینگ پشتیبانی میکند.

برخی معایب این نوع این است که بعضی از مود های بازی جواب نمیدهد و امکان ارتباط نقطه به نقطه یا همان (point to point) ازبین میرود.

نت تایپ دقیق یا سختگیرانه (NAT TYPE STRICT)

این بدان معنی است که شما ارتباط محدودی با سایر بازیکنان دارید و بازیکنانی که دارای NAT سختگیرانه یا متوسط ​​هستند نمی توانند به جلسه بازی شما بپیوندند.

این نوع nat متاسفانه هیچ گونه مزیتی را دارا نیست و از معایب آن می توان به پینگ بالا قطعی سرور آن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: نقشه راه ۰ تا ۱۰۰ ورود به دنیای بازی سازی

محمد سمیعی

محمد سمیعی رشته تحصیلی الکترونیک زمینه کاری آموزش کار با انواع سیستمها، تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر و موبایل،ویندوز،لینوکس،مکینتاش،اندروید،ای او اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا