آموزش

6 تکنولوژی برتر توسعه وب که باید بدانید

توسعه وب با گذشت زمان و با سرعت شگفت انگیزی در حال تکامل است. فناوری های جدیدی در توسعه وب سایت ها کشف می شوند ، زیرا توسعه دهندگان روش های جدیدی از نوآوری ها را ایجاد می کنند. برای راحتی کار ، تغییرات این صنعت را تجزیه و تحلیل کرده و لیستی از آخرین روندهای توسعه وب در سال 2021 ایجاد کرده ایم. بیایید با این تکنولوژی های برتر در توسعه وب آشنا شویم.

1- تکنولوژی بلاکچین

Blockchain یک سیستم ذخیره سازی رمزنگاری شده است. برخلاف سیستم های معمولی ، اطلاعات را در بلوک ها ذخیره می کند که بعداً به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند. این تکنولوژی مزایای بی شماری را ارائه می دهد ، یکی از آنها این است که معاملات را امن تر و بدون خطا می کند. این فناوری پشتوانه ارز دیجیتال ، یعنی بیت کوین است. در سال 2019 بیش از 34 میلیون کیف پول بلاک چین در سراسر جهان استفاده شد.

فناوری بلاک چین کاربران را قادر می سازد بدون دخالت شخص ثالث ، از طریق اینترنت معاملات انجام شود. این فناوری با کاهش خطراتِ جرایم سایبری ، می تواند انقلابی در بخش های مختلف تجاری ایجاد کند. فناوری بلاک چین به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد تا از سیستم های منبع باز برای پروژه های خود استفاده کنند که روند توسعه را بسیار ساده تر می کند.

مزایای بلاکچین در توسعه وب:

 • بلاکچین با الگوریتم های جامع کار می کند که تا حد زیادی نفوذ به آن را غیرممکن می کند.
 • داده ها و اطلاعات در شبکه ذخیره می شوند و به راحتی در اختیار کابران قرار می گیرد.
 • سیستم بلاکچین به صورت غیر متمرکز کار می کند که تعداد خطا در برنامه را کاهش می دهد.
 • داده ها و اطلاعات را می توان در سراسر شبکه بدون نیاز به واسطه انتقال داد.

2- وب اپلیکیشن های پیش رونده (PWA)

PWA نوعی نرم افزار کاربردی است که با استفاده از فناوری های رایج وب مانند HTML و JavaScript ساخته شده است. PWA روی هر دستگاهی با مرورگر معمولی کار می کند. این فناوری به دلیل پتانسیل ارائه تجربه کاربری با کیفیت بالا ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

PWA به دلایل دیگر ، از جمله در جایگزینی برنامه های تلفن همراه بومی ، به طور عمده ، ترجیح داده می شود. با استفاده از تکنولوژی PWA در پلتفرم ها ، در مواقعی که کاربر آفلاین است ، تجربه ای سریع را ارائه می دهند. بسیاری از شرکت های طراحی وب در سراسر جهان شروع به ارائه ویژگی های PWA برای مشتریان خود کرده اند. در کنار تجربه کاربری شگفت انگیز ، PWA دارای ویژگی های دیگری مانند پوش نوتیفیکشن ها و دسترسی آفلاین به محتوای ذخیره شده است.

مزایای وب اپلیکیشن ها(PWA) :

 • تجربه کاربری همه جانبه ایجاد می کند.
 • میزان نرخ تعامل کاربران را افزایش می دهد.
 • هزینه های توسعه نسبتا کمی دارند.
 • بدون وابستگی به خدمات توزیع ، از جمله Appstore و Play Store قابل استفاده است.
 • قابلیت هایی مانند نصب سریع و اپدیت های خودکار را ارائه می دهد.

3- اینترنت اشیا (IOT)

6 تکنولوژی برتر توسعه وب که باید بدانید

اینترنت اشیا را می توان به عنوان شبکه ای از دستگاه های مجهز به اینترنت تعریف کرد که در آن انتقال داده ها نیازی به دخالت انسان ندارد. اینترنت اشیا یکی از جالب ترین روندهای فعلی در توسعه وب است. آینده ای که در آن اشیاء به وب متصل شوند ، این یک رویا نیست چرا که پیش بینی می شود حدود 30 میلیارد دستگاه اینترنت اشیا در سال 2025 شروع به کار کنند.

IOT ثابت کرده است که یکی از قوی ترین روندهای توسعه وب است ، زیرا انتقال دائمی داده ها را تقویت می کند. که این قابلیت به شرکت ها کمک می کند تا با مشتریان سریعا ارتباط برقرار کرده و تجربه های شخصی خود را بیان کنند.  این فناوری همچنین دارای برنامه های گسترده ای مانند دوربین ، سنسورها ، تجهیزات سیگنالینگ و غیره است که به حل کارآمدتر نیازهای مشتری کمک می کند.

4- صفحات موبایلی شتاب یافته یا پرشتاب (AMP)

Accelerated Mobile Pages یک روند شناخته شده توسعه وب سایت است. این تکنولوژی پروژه ای است که از همکاری گوگل و توییتر برای ایجاد صفحات سریع تر و بهینه تر در گوشی های هوشمند ایجاد شده است. صفحات بهینه شده (AMP) به راحتی بارگیری می شوند ، بنابراین رتبه بهتری نسبت به سایر صفحات وب که از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کنند ، دارند.می توان گفت که صفحات بهینه شده یا AMP در حدود 2 ثانیه لود می شوند که در مقایسه با صفحات بهینه نشده ممکن است تا 15 ثانیه طول بکشد ، بسیار ارزشمند است چرا که باعث جذب مشتریان بیشتری می شود.

با توجه به این که استفاده کاربران از اینترنت بیشتر شده است ، AMP فناوری است که توسعه دهندگان از آن استقبال می کنند. علاوه بر این ، پیاده سازی AMP به شرکت ها اجازه می دهد که در هزینه های UX صرفه جویی کرده و حتی کاربران با سرعت اینترنت ضعیف را جذب کنند. این فناوری برای تشویق مشاغل کوچک و با ایجاد وب سایت هایی که به راحتی در دستگاه های تلفن همراه کار می کنند ارائه شده است.

مزایای AMP :

 • بهینه سازی آسان برای موتورهای جستجو از جمله گوگل
 • نرخ پرش پایین
 • قابل تنظیم بر روی هر مرورگری
 • نیازی به ایجاد نقشه سایت برای شناسایی موتورهای جستجو نیست

5- امنیت سایبری در توسعه وب

6 تکنولوژی برتر توسعه وب که باید بدانید

امنیت سایبری به عنوان حفاظت از سیستم ها و شبکه های کامپیوتری در برابر افشای اطلاعات ، سرقت ، آسیب یا اختلال در اطلاعات ، تعریف می شود. این امر در سال 2021 از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در حالی که ما فرآیندهای بیشتری را خودکار می کنیم ، اطلاعات ما در معرض سرقت قرار می گیرند. جدیدترین فناوری های این حوزه شامل توسعه الگوریتم هایی است که از کاربران در برابر حملات فیشینگ ، محافظت می کند. روند جالب دیگر ، حفاظت از تعامل اینترنت اشیا و امنیت تلفن همراه است.

توسعه سیاست های حفظ حریم خصوصی مانند GDPR در اروپا (مقررات عمومی حفاظت از داده ها) نیز یکی از آخرین تحولات در زمینه امنیت سایبری است. این نوآوری های جدید در زمینه امنیت سایبری به شما کمک می کند امنیت اطلاعات را ساده کرده و تداوم کسب و کار خود را بهینه کنید.

امنیت سایبری به توسعه دهندگان وب در این موارد کمک می کنند:

 • آنها می توانند از چارچوب های وب مانند Django یا Ruby on Rails برای جلوگیری از تهدیدهای اصلی مانند Cross-Site Scripting (XSS) استفاده کنند.
 • می تواند با استفاده از تکنیک های رمزگذاری قوی برای محافظت از داده های حساس ، اقدامات احتیاطی را انجام دهد.
 • با نظارت بر فعالیت های مشکوک ، حملات احتمالی را تجزیه و تحلیل کنید.

6- بهینه سازی جستجوی صوتی

بهینه سازی جستجوی صوتی را می توان به صورت فرایند بهینه سازی صفحات وب برای ظاهر شدن با جستجوی صوتی تعریف کرد. دستگاه هایی که از تشخیص صدا استفاده می کنند ، به لطف دستیارهای صوتی و اینترنت اشیا محبوبیت سریعی پیدا می کنند. این فناوری به قدری رشد کرده است که تا سال آینده ، این دستگاه ها قادر خواهند بود صدای افراد مختلف را تشخیص داده و یک تجربه شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه دهند. در زمینه توسعه وب ، جدیدترین نوآوری ها دستگاه های مستقل فعال شده با صدا و بهینه سازی صدا برای برنامه ها و وب سایت ها است.

با استفاده از دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی بیشتر ، جستجو با صدا در زمان صرفه جویی می کند و به ما کمک می کند تا چند کار را همزمان انجام دهیم. طبق برآوردها ، تا سال 2023 8 میلیارد دستیار صوتی دیجیتالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این رشد عظیم بر نحوه اجتناب ناپذیر شدن بهینه سازی جستجوی صوتی در لیست جدیدترین فناوری های توسعه وب ، تأثیر خواهد گذاشت.

سخن پایانی

در سال 2021 پیشرفت های زیادی در زمینه توسعه وب مشاهده شد و ما در این مطلب به معرفی 6 تکنولوژی برتر توسعه وب که انقلابی در سال 2021 ایجاد می کند ، پرداختیم و با هم مهم ترین آنها را مرور کردیم. این روندها و تکنولوژی ها نحوه ارائه تجربیات وب در آینده را شکل می دهند. بنابراین ، لازم است که خود را با این تکنولوژی ها سازگار کنید تا بهترین تجربه را در اختیار کاربران خود قرار دهید.

موفق باشید.

سجاد گلی پور

برنامه نویس سی شارپ، علاقه مند به علوم کامپیوتر، تولید محتوای سئو و فعالیت حرفه ای در زمینه سئو تکنیکال سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا