آموزش

فارم ماینینگ چیست؟

فارم ماینینگ چیست؟

 

احتمالا برای افراد زیادی این سوال پیش آمده است که چگونه می توان فارم ماینینگ راه اندازی کرد و از صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال سود برد. اگر شما نکات و مسائل پیش رو فارم ماینینگ را نمی دانید پیشنهاد می کنیم این مقاله را دنبال کنید. همانطور که می دانید صنعت ماینینگ راه سودآوری است که بسیاری وارد این عرصه شده اند و افراد زیادی در حال تلاش برای ورود به این صنعت می باشند. در این مقاله سعی شده تا به بررسی دقیق و بیان نکات ویژه پیش از راه اندازی فارم ماینینگ پرداخته شود.

راه اندازی فارم ماینینگ

راه اندازی فارم ماینینگ به آن سادگی که تصور می شود نیست. فارم ماینینگ به دلیل مشکلاتی نظیر سر و صداهای تجهیزات استخراج، ترجیحا در مناطقی خارج از شهر بنا می شود. جهت راه اندازی فارم باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید. ابتدا باید مکان مناسب یا سوله ای را بیابید که خارج از شهر باشد، البته پیدا کردن سوله در منطقه آزاد خیلی کار راحتی نیست و اگر قصد ایجاد فارم داشته باشید ممکن است خود مجبور شوید مکان مورد نظر را ایجاد کنید که این امر هزینه های بیشتری را به همراه دارد.

پس از یافتن مکان مورد نظر باید به دنبال خرید تجهیزات مناسب باشید. باید به این نکته اشاره کرد که با افزایش دلار در ایران این تجهیزات نیز افزایش قیمت یافته اند و اگر به دنبال ایجاد فارم هستید باید هزینه هنگفتی را برای تجهیزات کنار بگذارید. بسیاری از تجهیزات کار کرده و دسته دوم استفاده می کنند که این کار اصلا برای فارم ماینینگ توصیه نمی شود زیرا هر چه از این تجهیزات استفاده بیشتری شده باشد بازده کمتری خواهند داشت و ممکن است هزینه مضاعف خرابی دستگاه نیز بپردازید.

مسئله مهم بعدی خنک نگه داشتن دستگاه های ماینینگ است. برای این کار  می توانید در مناطق خیلی سرد فارم ماینینگ خود را ایجاد کنید که نیاز به سیستم تهویه نداشته باشید. بسیاری از فارم هایی که در روسیه، ایسلند و کانادا قرار دارند این ویژگی را دارند که به دلیل سردی هوا از تجهیزات خنک کننده کمتری استفاده می کنند، با این حال این بدان معنا نیست که اصلا از تجهیزات تهویه استفاده نمی کنند. اگر نمی توانید فارم خود را در منطقه سرد و خنکی راه اندازی کنید باید از سیستم های تهویه قوی استفاده کنید تا تجهیزات شما را خنک نگه دارند این تجهیزات ماینینگ طوری تعبیه شده اند که انرژی زیادی مصرف می کنند و خیلی زود داغ می شوند و اگر نتوانید دستگاه را خنک نگه دارید قطعات دستگاه آب شده و از بین می روند. همچنین علاوه بر خنک نگه داشتن دستگاه، شما باید به عواملی نظیر رطوب محیط، گرد و غبار و عواملی که موجب کاهش عمر دستگاه ها می شود را مد نظر قرار دهید و هزینه هایی برای رفع این مشکلات کنار بگذارید.

یکی از عوامل مهم مصرف برق است. ماینینگ گواه اثبات کار مصرف برق بالایی دارند و برای راه اندازی فارم ماینینگ باید به این نکته توجه کنید که می توانید از پس هزینه برق بربیایید. در خصوص مصرف برق بسیاری از کشورها تعرفه خود را تغییر دادند و چین یکی از همین کشورها بود به طوری که با اعمال تعرفه جدید و افزایش هزینه برق بسیاری از ماینرهای چینی قصد مهاجرت فارم خود به کشورهایی چون مغولستان با هزینه برق کم مصرف تر را دارند. طی تحقیقات اعلام شده ماینینگ بیت کوین درصد خیلی زیادی از برق جهانی را مصرف می کند که این مصرف بالا موجب ایجاد گرما در سطح زمین می شود و برای محیط زیست زیان آور است. اسیک ها و تجهیزات ماینینگ هر کدام مقدار برق متفاوتی مصرف می کنند و به هنگام خرید آنها باید به این موضوع دقت کنید.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که شما برای اتصال به نود باید اینترنت ثابتی داشته باشید تا بتوانید به فرض به شبکه بیت کوین متصل باشید. داشتن اینترنتی که مدام و بدون قطع و اتصال باشد یکی از لازمه های مزارع استخراج سود آور است. باید توجه داشته باشید که در صنعت ماینینگ با هر بار قطع اتصال اینترنت شما، ممکن است میزان سود قابل توجهی از مزرعه ماینینگ خود را از دست دهید.

علاوه بر هزینه های ذکر شده، فارم ماینینگ هزینه های مضاعف دیگری دارد. به عنوان مثال برای اتصال به استخرهای ماینینگ شما باید کارمزد حضور در آن استخر را بپردازید. همچنین این فارم های ماینینگ به نیروی کار نیاز دارد. از آنجایی که دستگاه های ماینینگ به طور شبانه روز کار می کنند شاید مجبور باشید افرادی را استخدام کنید که در شیفت های روز و شب کار کنند تا مراقب روند کار باشند و همچنین مسائل امنیتی را هر لحظه کنترل کنند و یا می توانید سیستم های نظارتی را بکار ببرید و هر لحظه فارم خود را مشاهده کنید که البته این کار هم هزینه های خود را به همراه دارد. قابل توجه است که به وجود آمدن مشکل کوچکی می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به بار آورد. پس در این صورت برای راه اندازی فارم ماینینگ باید به نیروی کار و سیستم های نظارتی و هزینه های آن هم بیاندیشید.

برای داشتن فارمی ایمن باید به موارد امنیتی چون تجهیزات اعلام و اطفا حریق مجهز باشید. فارم شما باید به تجهیزات ایمنی نیز مجهز باشد. همچنین عاقلانه است که شما هر ماه هزینه ای را برای خرابی دستگاه ها کنار بگذارید چون ممکن است دستگاه ها با مشکل مواجه شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند.

نکته آخر
باید توجه داشت با وجود چنین قول هایی در صنعت ماینینگ خیلی جایی برای جولان دادن وجود ندارد مگر اینکه شما با هزینه و تجهیزات زیادی وارد اینکار شوید. حتی اگر شما با هزینه قابل توجهی وارد صنعت ماینینگ شوید و فارم ماینینگ بزرگی ایجاد کنید باز هم باید توجه داشته باشید که صنعت ماینینگ از ماه اول برای شما سودآور نخواهد بود. شما تا چندین ماه تنها هزینه مخارج پیشین خود را تامین می کنید و به قولی بازگشت سرمایه خواهید داشت. سپس با گذشت ۱۶ تا ۱۸ ماه ماینینگ برای شما سودآور خواهد بود. با داشتن دو یا ۵ دستگاه اسیک نمی توان فارم ماینینگی راه اندازی کرد که شما را یک شبه پولدار کند. شما با داشتن یک یا ۵ دستگاه تنها می توانید از ماینینگ یک منبع درآمدزایی داشته باشید که هزینه های شما را تامین کند اما سودی به همراه نخواهد داشت. برای کسب سود باید بتوانید فارم ماینینگی داشته باشید که صدها تجهیزات در آن وجود داشته باشد تا به سودآوری کلان برسید.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
فارم ماینینگ چیست؟در حال ثبت رای

محمد مهرانی

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم افزار)،فعال در حوزه برنامه نویسی و امنیت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا