میکروتیک چیست؟

- تبلیغات -

میکروتیک (mikrotik) چیست؟

میکروتیک یک شرکت در لیتوانی می باشد که از سال 1996 شروع به کار کرد و براساس لینوکس یک سیستم عامل جهت انجام کارهای شبکه برای مباحث روتینگ و سوییچینگ توسعه داد. تمرکز اصلی این شرکت در مورد مسیریابی می باشد و مانند شرکت سیسکو، روترها و سوییچ هایی را روانه بازار کرده است.

سیستم عامل میکروتیک اوپن سورس بوده و به منظور ارائه خدمات به مشتری ها دارای 6 سطح لایسنس می باشد که هر کدام در مدیریت تعداد سرویس ها و کاربرانی که میخواهند متصل شوند محدودیت هایی دارند که هرچه به سطح 6 نزدیک تر شویم این محدودیت ها کمتر و کمتر میشوند. پر استفاده ترین سطح لایسنس میکروتیک لایسنس های شماره 3 و 4 میباشند و آن هم به دلیل این است که این لایسنس ها به صورت پیش فرض بر روی اکثر قطعات میکروتیکی که از بازار میخرید پیش فرض نصب میباشد. جهت اتصال به روترهای میکروتیک میتوان مانند سیسکو از نرم افزار putty و یا سایر نرم افزارهای دیگر استفاده کرد ولی میکروتیک بر خلاف سیسکو یک رابط گرافیکی جهت انجام تنظیمات روتربردهای خود ارائه دارد که نام آن winbox میباشد.

تا اینجا به جواب سوال میکروتیک چیست پی بردیم و فهمیدیم که یک شرکت در ارائه خدمات شبکه مانند سیسکو میباشد ولی سوالی که اکثرا میپرسند این است که تفاوت سیسکو و میکروتیک چیست و کدام یک بهتر است؟

تفاوت سیسکو و میکروتیک

اگر در یک کلمه بخواهیم پاسخ بدهیم که کدام بهتر است بدون شک میگوییم سیسکو!. ولی صبر کنید میکروتیک هم مزایایی دارد و بیشترین مزیتی که در ایران باعث محبوبیت این شرکت شده است بخصوص در بحث شبکه های وایرلس قیمت ارزان نسبت به خدمات ارائه دهنده میباشد که اکثر شرکت های خدمات دهنده اینترنت از آن استفاده میکنند.

مزیت میکروتیک در قیمت پایین است ولی از حق هم نگذریم سیسکو پایداری و کیفیت قطعات بهتری در شبکه دارد و برای همین هم جایگاه بالاتری دارد. از جمله روترهایی که برای میکروتیک میتوان نام برد RB951-ui2hnd میباشد که شامل پنج پورت اترنت و 1 یک درگاه usb میباشد و برای اتصال وایفای نیز یک کارت شبکه 2.4 گیگاهرتزی دارد. این روتربرد برای مصارف اداری کوچک و خانگی جزو بهترین پیشنهادات میباشد. که در زیر شکل این دستگاه و همینطور محیط وینباکس که با آن به این روتر وصل شده ایم را مشاهده می کنید.

100%
Awesome
  • Criteria

- تبلیغات -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.