سیستم عامللینوکس

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس

دستورات پایه در ترمینال لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل سبک و بسیار قدرتمندی هست که بیش از 90 درصد سرور های دنیا از این سیستم عامل استفاده می کنند. برای لینوکس خانواده های مختلفی تولید شده که هر کدام پکیج منیجر شخصی دارند. در این سری از آموزش های لینوکسی نحوه کار با دستورات پایه ترمینال لینوکس آشنا خواهید شد.

محبوب ترین خانواده دنیای لینوکس خانواده دبیان (Debian) است که با پکیج منیجر کامل و آسان و راحتی نصب و استفاده از آن باعث شده نظر کاربران را به خود جلب کند. اما یک نسخه از لینوکس به نام کالی لینوکس وجود دارد که از خانواده دبیان بوده و مخصوصا برای هکر ها و کسانی طراحی شده است که دوست دارند هک و امنیت کار کنند.

برای اینکه بتوانید از اسکریپت ها و برنامه های کالی لینوکس استفاده کنید و یا یک اسکریپت جدید روی آن را نصب کنید، باید کار با ترمینال لینوکس را یاد بگیرید.

دستور Pwd

هنگامی که وارد ترمینال لینوکس می شوید برای اینکه دقیقا بدانید در چه مکانی قرار دارید، می توانید از دستور pwd استفاده کنید.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور Pwd

دستور Cd

برای جابجایی بین دایرکتوری ها از دستور cd استفاده میشود. مثلا وقتی میخواهیم از پوشه A به پوشه B برویم دستور cd B را وارد میکنیم. همچنین برای خارج شدن از دایرکتوری B هم از .. بعد از cd استفاده میکنیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور Cd

دستور LS

این دستور برای نشان دادن محتویات داخل یک دایرکتوری استفاده میشود. مثلا محل ذخیره پرونده های ما در پوشه B است و اگر ما از قبل وارد پوشه شده باشیم، می توانیم با دستور ls لیستی از پرونده ها را ببینیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور LS

اگر بعضی از پرونده ها یا اسکریپت ها مخفی شده باشند ، میتوانیم با دستور ls -a پرونده های مخفی را ببینیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور LS برای نمایش فایل های مخفی

اگر نیاز باشد دسترسی اسکریپت یا پرونده ایی را ببینیم که چه دسترسی هایی برای خواندن و نوشتن و ذخیره کردن دارد، میتوانیم از دستور ls -la استفاده کنیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
نمایش دسترسی فایل ها در لینوکس

دستور mkdir

دستور mkdir مخفف (Make Directory) که به معنای ساختن یک پوشه است. اگر بخواهیم در ترمینال پوشه ایی بسازیم میتوانیم دستور mkdir را وارد کنیم و بعد از آن نام پوشه ایی که میخواهیم بسازیم را بنویسیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور mkdir در لینوکس

دستور rmdir

این دستور مخفف (Remove Directory) که به معنای حذف پوشه است. اگر میخواهیم یک پوشه را پاک کنیم، در ترمینال دستور rmdir را وارد کرده و بعد از آن اسم پوشه را مینویسیم.

آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکس
دستور rmdir برای حذف پوشه در لینوکس

برای دیدن ویدیو آموزشی این بخش به صورت کامل به کانال یوتیوب ما سر بزنید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۲ رای
آموزش دستورات پایه ترمینال لینوکسدر حال ثبت رای

علیرضا حاجی زاده

هارد مغز خود را از برنامه های غیر مفید، پر نکنیم، تا فضا را برای نصب برنامه های مفید، تنگ ننماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا