سیستم عامللینوکس

آموزش لینوکس (ساختن و ویرایش کردن فایل ها)

ساختن و ویرایش کردن فایل ها

یکی از دلایلی که باعث کارکرد سریع برنامه نویس ها و هکرها در لینوکس میشود، دستوراتی هستند که قرار است در این مقاله از کالی بویز به شما یاد بدیم. در این مقاله به ساختن و ویرایش کردن فایل ها در لینوکس می پردازیم که این دستورات فقط شامل فایل های متنی و اجرایی در لینوکس می شنود.

دستور echo

echo به معنای انعکاس یا تکرار است و ما بعد از این دستور هر چیزی که بنویسیم را در سیستم برای ما تکرار می کند. و اما کارایی این دستور برای زمانی است که میخواهید یک اطلاعاتی را به یک فایل اضافه کنید بدون آنکه فایل را اجرا کنید.

برای مثال من یک فایل به نام A.txt دارم و برای اینکه متن Kaliboys را در این فایل بریزم دستور زیر را وارد می کنم.

echo "Kaliboys" > A.txt

یکی دیگر از مزیت های این دستور این است که اگر فایل ما در هر کجای سیستم هم باشد فقط کافی است آدرس را به آخر آن اضافه کنیم و بعد از آن فایل ویرایش می شود.

مثال : من یک فایل B.txt در قسمت download سیستمم دارم و میخواهم آن را ویرایش کنم.

echo "kaliboys" > /home/kaliboys/Download/B.txt

حالا میبینیم که فایل ما ویرایش شده است.

دستور cat

این دستور برای زمانی است که میخواهیم محتویات یک فایل متنی یا اجرایی را در ترمینال خیلی سریع ببینیم. برای مثال می توانیم با دستور زیر فایلی که قبلا در دایرکتوری Download ویرایش کردیم را ببینیم.

cat /home/kaliboys/Download/B.txt

افزودن یا جایگزین کردن (<< vs <)

اگر بخواهیم یک فایل را با echo ویرایش کنیم همانطور که بالاتر مثال زدیم با echo kaliboys > A.txt یک فایل را ویرایش میکنیم. ولی این کار باعث میشود که محتویات قبلی فایل ما پاک شده و محتویات جدید جایگزین شود. برای اینکه بخواهیم یک محتوایی را به یک فایل بدون اینکه محتویات قبلی آن حذف شود اضافه کنیم، کافی است دستور زیر را وارد کنیم.

echo kaliboys >> A.txt

حالا اگر فایل را ببینیم متوجه می شویم محتوای قبلی سر جای خود باقی مانده و فقط محتوای جدید اضافه شده است.

دستور touch

اگر میخواهید یک فایل را در ترمینال درست کنید باید از این دستور استفاده کنید. برای مثال اگر بخواهید یک فایل متنی درست کنید دستور زیر را باید در ترمینال وارد کنید.

touch kaliboys.txt

همچنین می توانید با تغییر دادن پسوند فایل هر فایلی را که میخواهید درست کنید. به طور مثال میتوانید به جای txt بنویسید py و یک فایل قابل اجرای پایتونی درست کنید.

دستور nano

این دستور در اصل یک ویرایشگر ساده متنی برای ترمینال است. که میتواند کار های notepad را انجام دهد، برای مثال برای ویرایش کردن پیشرفته تر یک فایل می توانید دستور زیر را وارد کنید.

nano A.txt
ساختن و ویرایش کردن فایل ها در لینوکس
ساختن و ویرایش کردن فایل ها در لینوکس

حالا می توانید هر چیزی را در فایل وارد کنید. و بعد با زدن کلید های ترکیبی (CTRL + X) و سپس دو بار Enter را بزنید تا فایل ذخیره شود.

دستور gedit

اگر یک ویرایشگر متن سبک با کارایی بالا با محیط گرافیکی در لینوکس میخواهید، بهترین پیشنهاد ابزار gedit است. این ابزار به صورت پیشفرض روی کالی لینوکس با میز کار gnome نصب شده است. اگر این ابزار روی سیستم شما نصب نشده میتوانید با دستور زیر نصب کنید.

sudo apt-get install gedit
gedit A.txt

از این ابزار میتوانید برای برنامه نویسی هم استفاده کنید. چون میتواند بعضی از متد ها و دستورات را به طور پیشرفض شناسایی کند و آنها را برای شما رنگی درآورد تا استفاده از آن برای شما خوش آیندتر به نظر برسد.

برای دیدن ویدیو آموزشی این مقاله به کانال یوتیوب ما سر بزنید.

بیشتر بخوانید: مدیریت فایل های فشرده در لینوکس

علیرضا حاجی زاده

هارد مغز خود را از برنامه های غیر مفید، پر نکنیم، تا فضا را برای نصب برنامه های مفید، تنگ ننماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا