امنیت

ورود به دارک وب و دیپ وب

ورود به دارک وب و دیپ وب

همانطور که همه ما میدانیم اینترنت یک شبکه جهانی و جامع هست که میتواند تمامی افراد را در سراسر جهان به هم وصل کند. این ارتباط امروزه یکی از مهم ترین و اساسی ترین ارکان های حیات بشر شده است.

اینترنت در زندگی انسان مثل یک چاقو عمل میکند به طوری که میتواند با یک تماس تصویری یبن یک جراح و اتاق عمل، جان هزاران نفر را نجات دهد یا اینکه میتواند با یک شایعه یا یک خرافه زندگی هزاران نفر دیگر را نابود کند. میتواند برای خیلی ها منبع کسب درآمد باشد و یا میتواند به سرقت پول های یک عده از حساب بانکی آنها ختم شود و یا می تواند شما را راهی یک شبکه مخوف مانند دارک وب و دیپ وب کند.

پس در حقیقت نمی توان گفت که اینترنت خوب یا بد است و قضاوت چنین چیزی دقیقا مثل یک چاقوی تیز میماند که هم میتواند باعث کشتن شود و هم میتواند طنابی که در حال خفه کردن یک انسان است را پاره کند.

در ابتدای کار به این حرف ها اشاره شد تا بدونید همیشه چاقو مقصر نیست و بعضی وقت ها مقصر کسی است که چاقو در دست دارد و این مورد درباره اینترنت هم کاملا صدق می کند.

اجزای تشکیل دهنده اینترنت

اجزای تشکیل دهنده اینترنت
اجزای تشکیل دهنده اینترنت

به طور کلی میتوان اینترنت را به سه بخش مجزا تقسیم کرد که این 3 قسمت عبارتند از موارد زیر که در ادامه تفاوتشان را خواهیم گفت.

 • Surface Web (وب معمولی)
 • Dark web (وب تاریک)
 • Deep web (وب عمیق)

تا اینجا توضیحات کافی درمورد اینترنت را متوجه شدید. داخل شبکه ای با این عظمت همیشه انسان های بد و سودجویی هم وجود دارند که میتوانند برای افراد دیگر خطراتی به دنبال داشته باشند. این افراد همیشه در اینترنت کار های مخربی انجام میدهند که میتوان به خرید و فروش مواد مخدر،خرید و فروش غیرقانونی اعضای بدن،فروش کتاب های ممنوعه،قاتلین اجاره ای و … اشاره کرد که همگی کار های غیر قانونی هستند و اگر در فضای معمولی سایبری (وب سایت ها) انجام شود بلافاصله توسط پلیس سایبری آن کشور دستگیر و مجازات خواهند شد.

با این حال تمام افراد خلافکار میدانند که نمی توانند با این روش در فضای سایبری کار کنند پس در این صورت باید به دنبال راه حلی باشند که بتوانند در سطح اینترنت ناشناس و مخفی بمانند و آدرس IP خود را از دیگران مخفی نگه دارند تا کسی نتواند مانع کار آنها بشود. حالا این راه حل چیست؟ چگونه میتوان در سطح اینترنت ناشناس بود؟ و  آیا این ناشناس بودن تا چه زمانی میتواند پایدار باشد، یعنی واقعا همه میتوانند در این شبکه ناشناس باشند؟

پاسخ ناشناس بودن، استفاده از تکنولوژی Tor(شبکه پیازی) است. شبکه ای که افراد را از دست دیگران مخفی می کند و قادر می سازد تا از هر فعالیت وب در فضایی پنهان و ناشناس به صورت آزادانه و رایگان استفاده کنند. در ادامه توضیح خواهیم داد که شبکه Tor چیست.

شبکه TOR چیست؟

شبکه Tor شبکه ای است برای پنهان ماندن در اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد. این شبکه از نوعی نرم افزار پشتیبانی می کند که مانند یک VPN عمل میکند با این تفاوت که خیلی پیشرفته تر و دقیق تر از آن است. در ادامه ارتباط بین مبدا تا مقصد را بررسی می کنیم.

شبکه TOR چگونه کار می کند؟

Tor ارتباط بین 2 سیستم را به صورت ناشناس برقرار می کند. اولین کاری که از سیستم مبدا انجام می شود رمزنگاری اطلاعات میباشد که بعد از آن، اطلاعات رمزنگاری شده، به یک سرور که توسط Tor پشتیبانی می شود و انتخاب آن نیز رندوم می باشد، فرستاده می شود. در این سرور رمزنگاری اطلاعات دوباره تغییر میکنند و به دوباره به سرور دیگری با انتخاب رندوم، فرستاده می شوند و این عمل سه مرتبه تکرار می شود تا اینکه اطلاعات به سرور سومی برسند و بعد از آن دیگر رمزنگاری نمی شوند و به مقصد میرسند.

سرویس پیازی (onion service) چیست؟

حالا چرا این سرویس به سرویس پیازی (onion service) ملقب شده است؟ این نام گذاری به دلیل لایه لایه بودن پیاز است و مثالی جالب برای این است که چگونه از اطلاعات شما با سه لایه رمزنگاری و انتقال در سرور هایی که به صورت رندوم انتخاب شده اند محافظت میکند. (فیلم زیر به خوبی بیانگر توضیحات گفته شده هست)

چه کسانی از TOR استفاده می کنند؟

و اما بحث اصلی این است که چه کسانی از این سرویس استفاده می کنند؟ در جواب باید گفت که سرویس پیازی نه تنها می تواند از طرف کلاینت استفاده شود، بلکه میتواند از طرف سرور هم مورد استفاده قرار گیرد. یعنی هر کسی که به سرور شما متصل شود، میتواند مانند کاربران کلاینتی پنهان و مخفی باشد. این سرویس به دارندگان وب سایت ها این امکان رو میدهد تا سرور سایت خود را در شبکه اینترنت مخفی نگه دارند. پس با این توضیح، انسان های زیادی از چنین خدمتی استفاده می کنند اما خیلی دیگر هم به معنای واقعی کلمه سوء استفاده می کنند.

کسانی که از سرویس های Tor استفاده می کنند را در دسته پنهان اینترنت قرار می دهند که با نام Dark web یا Deep web شناخته میشود. و این سرورها هرگز در موتور های جستجو پیدا نمی شوند. در مقابل سرورهایی هستند که به صورت معمولی در اینترنت هستند و توسط موتورهای جستجو پیدا می شوند و برای عموم قابل استفاده میباشند.

در یک آمار دقیق میتوان گفت که شبکه اینترنت معمولی شامل 4 درصد ، شبکه اینترنت عمیق شامل 90 درصد و شبکه اینترنت تاریک شامل 6 درصد از کل فضای اینترنت جهان میباشد.

Deep web Dark web normal web - ورود به دارک وب و دیپ وب

در دارک وب و دیپ وب چه کار هایی انجام می شود؟

با توجه به قابلیت هایی که این شبکه فراهم میکند، تبدیل به جایگاه مناسب افراد خلافکار شده است. این خلافکارها انواع گوناگونی دارند که شامل موارد زیر میباشند:

 • قاتلین و شکنجه گران اجاره ای (کسانی که پول می گیرند و قتل یا شکنجه انجام میدهند)
 • افرادی که در قبال پول، اسید پاشی می کنند.
 • افرادی که باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم می شوند.
 • افرادی که با برق و دستگاه های شکنجه قرون وسطایی، افراد را شکنجه می کنند.
 • افرادی هم وجود دارند که با اسم جارو برقی فعالیت می کنند. (این افراد برای از بین بردن صحنه جرم فعالیت میکنند)
 • فروشندگان اعضای بدن
 • فروشندگان مخدر
 • هکرهای کلاه سیاه برای دزدی و انجام اعمال غیر قانونی
 • و…

تصویر زیر آمار وبسایت های Dark web و Deep web را از نظر ویکی پدیا نشان میدهد:

آمار وب سایت های دارک وب و دیپ وب
آمار وب سایت های دارک وب و دیپ وب

دامنه های دارک وب و دیپ وب چگونه اند؟

دامنه های این گونه وب سایت ها نیز با دامنه های معمولی متفاوت می باشند و از TLD و SLD های معمولی که در اینترنت معمولی استفاده میکنیم، متفاوت هستند و از TLD های .com و .org و .net استفاده نمی کنند. به جای آن از .onion استفاده می کنند که SLD های آن از 16 کاراکتر اجباری بوجود می آید که این دامنه ها نیز به صورت رندوم و غیر تکراری هستند و توسط خود سرویس Tor تولید میشوند.

نتیجه گیری

هدف ما از انتشار این مطلب فقط برای به دست آوردن آگاهی های کافی شما عزیزان بود. یک شخص سالم به هیچ وجه از همچین شبکه خطرناکی استفاده نمیکند. اگر شما به سلامتی و امنیت خود احترام میگذارید، هرگز به فکر این شبکه های کثیف نباشید. برخی از وبسایت های این شبکه به گونه ای طراحی شده اند که با ورود شما به آن، شما را از طریق طعمه هایی وادار به باز کردن لینک های مخرب کرده و سیستم شما را هک میکنند. این فقط بخشی از خطرات ناشی این شبکه میباشد.

بیشتر بخوانید: حقایق ترسناک در مورد دارک وب

علی خواجه نعمت

دانشجوی رشته نرم افزار ، علاقه مند به تست نفوذ و امنیت سایبری

‫56 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  نرم افزار تور برای اندروید نصب کردم خیلی سرعتش پایینه بعد یه سوال وقتی میخوایم بازش کنیم باید فیلتر روشن کنیم یا لازم نیست و راهی نداره سرعتشو بالا ببریم ؟

  1. سلام
   خیر نیاز نیست قبلش چیزی روشن کنید.
   چون لایه های امنیتی زیادی داره واس همون سرعتش پایین تره نسبت به بقیه ابزارها.

 2. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من قبلا توسط تور وارد این فضا میشدم،اما الان هرچی آدرس موتورهای جستجو رو وارد میکنم داخل تور، بالا نمیاد و صفحه شما به اینترنت دسترسی ندارید میاد!
  البته بجز مرورگرها سایتهای دیگه رو هم تست کردم اونام باز نشدن…

 3. متاسفانه مردم ایران سواد ندارن و چرت و پرت تو اینترنت ایران زیاد میگن ۹۹ درصد سایت های ایرانی همش دروغ و چرت و پرت و حرف های فرا مفته
  دیپ وب هیچ ربطی به دارک وب نداره این دو تا دو چیز کاملا متفاوتیه اصلا به هم ربطی ندارن اما خب ما جهان سوم هستیم واسه همین فرق اِ رو از بِ تشخیص نمیدیم فکر میکنیم هر جفتشون یکین البته نه همه مردم بلکه کسایی که سایت دارن تو اینترنت

 4. سلام
  بچه ها دارک وب جایی یه که
  هر کار کثیفی که فکرشو کنید و تو گوگل سرچ کنید نباشه هست!!!

 5. درود ببخشيد من يه سوال داشتم
  اگر بريم كافي نت مثلا و با برنامه تور وارد دارك وب بشيم براي وارد شدن به سايت هاي onion از ما ايميل يا چيزي ميخاد؟ميخام ببينم اگه با يه سيستم ديگه كه مال خودمون نباشه وارد بشيم بازم احتمال حك داره؟

 6. سلام ببخشید من با فیلتر شکن با کروم یکی از وب سایت های دارک وب رو باز کردم بنظرتون مشکلی پیش میاد منظور از باز کردن یعنی ادرس سایت رو زدم ؟ ممنون لطفا پاسختون کاملا درست باشه

 7. سلام برای وارد شدن به دارک وب و دیپ وب باید چه چیزی را در نوار سرچ کنم؟

 8. سلام
  خاستم بدونم مناسب فعالیتهای ارز دیجیتال هم هست بخاطر تحریم هایی که هستیم؟
  چون بایننس الان ایران رو سختتر تحریم کرده؟
  البته پسوند بایننس com هستش!

 9. میشه از تور برای استفاده در نت معمولی استفاده کرد یا فقط دیپ وب؟

 10. سلام.میخواستم ببینم اگه ما مروگر تور رو برای اندروید نصب کنیم و دارک وب یا دیپ وب رو سرچ کنیم مستقیم میره توی سایتشون و برای ما مشکل پیش میاد؟ یا مثل گوگل کروم وقتی چیزی سرچ میکنیم، برای چیزی که سرچ کردیم عنوان های مختلف میاره که ما وارد شیم. اگه میشه پاسخ بدید.

  1. سلام
   سایت های دارک وب فرق دارند و دامنه اونا به صورت onion هست ولی مثل گوگل اونجا هم موتور جستجو داره که میتونید ازش استفاده کنید.

  2. سلام عزیز بزار برات یک توضیح بدم متوجه شی
   دارک وب یک سایت نیست به گونه میشه گفت سر دسته است ما سایتی به اسم دارک وب نداریم بلکه باید سایت های زیر شاخه رو پیدا کنی من یکیش بهت میگی …..scary2dead.onion توی تور سرچ کن
   این یک نمونه است مثلا ما حتی دارک وب فیزیکی هم داریم که به صورتی فیزیکی جنس ردبدل میکنن

   1. سلام یه سوال
    یکی از دوستانم بهم پیشنهاد فروش بیتکوین داده تو فضای دارک وب میگه نمیتونیم بیاریمش بیرون میگه شما پول بزن ما بهت یوز پس بدیم وارد سیف روم بشی بتونی دسترسی پیدا کنی به بیتکوینها!!!
    داستانش چیه؟

 11. اگر Torاستفاده کنیم یعنی داریم از دیپ وب یا دارک وب استفاده میکنیم و استفاده ازش خطر ناک هست

  یا استفاده از Torمشکلی نداره و خطری مارو تهدید نمیکنه؟

  1. سلام خیر اینطور نیست.
   تور یک سرویسیه که شما رو مخفی میکنه و شما از طریق اون میتونید به صورت ناشناس توی اینترنت چرخ بزنید.
   حالا میتونید از اون به سایت هایی مانند دیپ وب و … برید که در حالت عادی نمیتونید برید.
   اگر شما برای سایت های با پسوند onion با تور نرید هیچ خطری شما رو تهدید نمیکنه.
   البته در صورت رعایت نکات امنیتی رفتن به این سایت ها هم خیلی خطرناک نیست.

 12. سلام و میخواستم بدونم چه شکلی میشه رفت توی سایت دیپ وب یا دارک نت یا دارک وب ؟
  من هر ایمیلی میزنم بهش نمیخوره :/

 13. توضیحاتتون عالی بود.
  سوال من اینه که اگه من وارد تور شم و از اونجا چند تا چیزی ک در حالت عادی پیدا نمیشه رو دانلود کنم ممکنه مشکلی پیش بیاد؟

 14. ممنون بابت پاسخگویی سریعتون ، نه چون تو هر سایت ایرانی که میرفتم نوشته بود هکرای حرفه ای داره و اگه یه اشتباه سربزنه هک میشید.
  منم چون با گوشی رفتم نگران اطلاعاتم شدم.

 15. سلام من واقعا ترسیدم.
  من خیلی کنجکاو شدم برم دارک کل کاریم که کردم این بود ، تور رو دانلود کردم از تنظیماتش گزینه در اینجا سانسور است رو زدم بعد فقط online رو سرچ کردم بدون هیچ پسوند و پیشوندی یا داتی. در ضمن با گوشی.
  به نظرتون هک شدم؟
  ممنون میشم سریعا جواب بدید.

 16. سلام اگه برای فعالیت های مجرمانه هستش چرا مرورگر تور رو گوگل پلی حذف نمیکنه؟

   1. چگونه وارد سایت های دارک وب یا دیپ بشیم میدونم باید از تور استفاده کرد ولی باید از چ لینکی استفاده کنیم

 17. ایا با مرور گر های معمولی مثل گوگل میشه وارد شد،و سایت های مربوطه در گوگل همان ها هستند

 18. سلام وقتتون بخیر ببخشید یه سایتی لینک مارکت های معروف دیپ وب رو گذاشته بود من با فایرفاکس بازشون کردم که البته گفت صفحه در دسترس نیست میخواستم بدونم در همین حد هم مشکلی برای من به وجود میاد؟ چون چند جا بعدش خوندم که با مرورگر های عادی نباید واردش شد:(

   1. سلام‌
    تور فقط برای گوگل کار میکند و ربطی به تلگرام یا چیزای دیگه که فیلتر شده نداره ؟

 19. سلام ممنون از توضیحات بسیار خوبتون
  آیا برنامه تور در ایران تحریم است؟؟

 20. سلام خسته نباشید من چند تا سوال دارم:
  1.ورود به دارک وب با گوشی به صورت ایمن چه طوری؟
  2.گوشی امن تره یا کامپیوتر؟
  3.ایا ورود به دارک وب برای افراد جرم محسوب میشه؟

  1. سلام
   چه در کامپیوتر و چه در موبایل از طریق مرورگر تور قابل دسترس است و هیچ تفاوتی در امنیت ندارد و میتوان گفت که هر 2 حالت از درجه امنیت یکسانی برخوردار هستند.
   به دلیل فعالیت مجرمان سایبری در این فضا اصلا توصیه نمیشود وارد این فضا شوید و سوا از جرم بودن، برای خود شما خطرناک می باشد چون امکان هک شدن شما در این فضا بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا